А Б В Г Д Є З І К Л М П С Т У Ч Я
1786 року в Санкт-Петербурзі законом було оформлено відкриття у Чернігові університету з медичним факультетом. На превеликий жаль, цьому не судилося здійснитися. І лише через 82 роки у місті над Десною все ж таки відкрився навчальний медичний заклад. 8 травня 1868 року за клопотанням міської земської управи відчинила двері фельдшерська школа, яка у 1880 році знову ж таки з ініціативи міського земства була перетворена у медичну школу вищого типу.
Згодом вона набрала статусу медичного училища. Тому сьогодні цей навчальний заклад вважається одним з найстаріших в Україні. В учнів з'явилася можливість отримати більш ґрунтовну підготовку - під наглядом лікарів вони лікували хворих, самостійно готували ліки, працювали в патолого-анатомічному відділенні. 1887 року в міській лікарні відкрилися спеціалізовані відділення хірургічне, терапевтичне, гінекологічне.
Це сприяло поліпшенню підготовки учнів. Фельдшерською школою за сумісництвом керував лікар Демидович, трохи згодом лікарі - Фрідман, Лагода, Ладухін, Дяконенко, Ковальський, Тессен, Классен. Наприкінці XIX ст. у школі складається стабільний викладацький колектив з десяти досвідчених педагогів.
Під час імперіалістичної війни проводилися дострокові випуски - чернігівські медики прямо зі школи йшли на фронт. У 1918 році до фельдшерсько-акушерської школи влилися Ніжинські акушерські курси. Було збільшено кількість годин на вивчення фізики та клінічної дисципліни, введено викладання українознавства. Інспектором школи почав працювати досвідчений лікар О Іванов. У 1920 році Чернігівську фельдшерсько-акушерську школу було перейменовано в школу помічників лікарів (лікпомів).
Так вона називалася до 1929 року. З 1927 року різко зріс випуск акушерок і фельдшерів, перші свідоцтва отримали медичні сестри. У 1928 році відкрилося зуболікарське відділення. У 30-ті роки медичний фах здобули 250 - 300 спеціалістів - фельдшерів, акушерок, медсесіер і зубних лікарів. У 1932-1933 роках у фельдшерсько-акушерській школі історію і суспільствознавство викладав відомий український письменник Олекса Десняк. У цей час сформувався досить сильний педагогічний колектив, який давав вихованцям міцні медичні знання.
Після закінчення навчання більшість чернігівських медиків продовжували здобувати освіту у вищих медичних закладах. Згодом багато з них стали видатними вченими, визначними діячами медичної науки. Серед них - професори Київського медичного інституту, доктори медичних наук Тимофій Глухенький, С.Дяченко, професори Г.Ємець, П.Огієнко, генерал-майор, кандидат військових наук М.Лухта, заслужені лікарі УРСР: П Білий, Ф.Губенко, І.Шурубенко. С.Верьовка та багато інших. У 1941 році з початком Великої Вітчизняної війни було здійснено достроковий випуск учнів Разом з викладачами вони пішли у діючу армію та в партизанські загони. Після визволення Чернігова від німецько-фашистських окупантів, разом з відбудовою міста розпочалась і відбудова навчальних корпусів училища і гуртожитку. З 1946 року збільшили набір учнів, було відновлено прийом на медсестринське, акушерське, фельдшерське відділення. У 1954 році фельдшерська школа отримала статус медичного училища. У шістдесятих роках відновлюється зуболікарське відділення, яке невзабарі було перепрофільоване у зуботехнічне. З часом відкрилася зуболікарська лабораторія.
Місцем для проведення практичних занять стала обласна стоматологічна поліклініка. Із створенням центрального методичного кабінету пожвавилася методична робота Значних змін зазнав навчально-виховний процес. У 1965 ропі на базі училища була організована школа передового досвіду з професійної підготовки медичних працівників. У травні 1968 року, у зв'язку зі сторіччям з дня заснування, училище було нагороджено Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР. За сумлінну педагогічну роботу ряд викладачів отримали високі нагороди.
У 1969 році училище було затверджене базовим, відтак стало центром навчально-методичної та виховної роботи серед медичних училищ області. Сьогодні Чернігівське медичне училище очолює лікар-стоматолог вищої категорії, відмінник освіти України, почесний професор стоматологічної академії Микола Самойленко. Високий професійний рівень майбутніх медиків забезпечують викладачі училища: Любов Шевела, Галина Герасименко, Галина Шустова, Віктор Нестеренко.
Колектив училища наполегливо працює над реалізацією реформ у медичній освіті України, готує висококваліфікованих спеціалістів. За період свого існування зі стін закладу вийшло понад 15 тисяч медичних працівників. Сьогодні на денних відділеннях здобувають освіту близько 600 студентів. У розпорядженні медичного училища - чотири навчальні корпуси, 15 аудиторій, 10 лабораторій, 19 кабінетів. Крім цього, медучилище мас свої навчальні кімнати у лікувально-профілактичних закладах міста. Це дозволяє на високому професійному рівні проводити лекції та практичні заняття.
До послуг учнів сучасна бібліотека, яку очолює Людмила Солуян У її фондах нараховується 56500 примірників спеціальної та художньої літератури. Співпрацюючи з Українським державним медичним університетом, училище здійснює принцип ступеневості та безперервності у підготовці медичних кадрів. Значна частина випускників Чернігівського базового медичного училища продовжує навчання у вищих навчальних закладах ІІІ- IV рівнів акредитації.