- Я закінчив медичне училище і майже шість років працював завідувачем фельдшерсько-акушерського пункту в Іржавці. А потім став приватним підприємцем - відкрив у селі магазин-бар, - розповідає очільник Іржавецького старостинського округу Сергій Сирота. - Я відкрив його у підвалі Будинку культури. У мене була мрія зробити, як у голлівудських фільмах, коли до закладу після роботи приходять люди й відпочивають: невимушено спілкуються, дивляться телевізор. Спочатку все складалося добре. Та згодом помінялися пріоритети. І я вирішив свій заклад реструктурувати. Але мені не продовжили договір, тому довелося закритися. Це спонукало мене до дій - і в результаті я працюю старостою.
Але перед цим почав розбиратися у проблемах, вивчав законодавство, вигравав суди. Це було у 2015-му році, коли працювала Іржавецька сільська рада й депутатський корпус. Я багато працював з документами Іржавецької сільської ради. Неозброєним оком було видно, що проблем багато. Але більше за все викликало обурення те, що кошти, які мали б йти на ремонти будівель, доріг, благоустрій - просто забирали в центральний бюджет.
У 2020 році мене обрали депутатом Ічнянської міської ради. У мене був вибір - залишитися депутатом, працювати у міській раді або піти старостою. Я обрав останнє.
Нас об’єднали в громади і обіцяли «золоті гори», але навіть коштів на реструктуризацію інфраструктури об’єднаних громад в повному обсязі держава так і не надала. Місцеві ж бюджети і не були достатніми для розвитку, а після того, як громад позбавили ПДФО, і не стали.
Ще добре, що у нас основні напрямки доріг більш-менш зроблені коштом держави. Але досі є такі дороги, які можна назвати тільки напрямами. Хоча це відповідальність або області, або держави. Звісно, місцева влада може співфі- нансувати ремонт будь-яких доріг. Але, як я вже говорив, коштів не вистачає навіть комунальні дороги зробити.
Загалом, децентралізація мала б розширити повноваження громад, а фактично забрала повноваження на місцях. Ми досі є тільки виконавцями чиїхось рішень.
До речі, центральна дорога від шляху й до центру села раніше була так званою кам’янкою. Нею я займався років із п’ять - ще до того, як став старостою. Збирав підписи, згуртовував людей, звертався в УКБ ЧОДА. Розповідав, що у нас розташований державного значення Іржавецький музей-садиба Л. М. Ревуцького - музей українського композитора Левка Ревуцького та його рідного брата музикознавця Дмитра Ревуцького. Сюди могли би приїжджати екскурсії по дорозі в Качанівку, і це би давало певний прибуток і розвиток села. Також наше село знають у релігійному світі, бо ще у 1716 році козаки Запоріжської Січі принесли ікону Пресвятої Богородиці. Після руйнування Запорізької січі військами Петра І в 1709 році ікону було перенесено до Олешківської січі (розміщувалась на тодішніх землях Кримського ханства). Згодом козаки родом із Іржавця таємно перенесли цей образ до свого храму. Про ікону згадує Тарас Шевченко у поемі «Іржавець».
Зараз у Іржавській новозбудованій церкві зберігається список тієї ікони.
Але до нас заїжджати було неможливо саме через цю дорогу. У 2021 році навесні нам пішли назустріч і зробили нову - півтора кілометра.
Коли я приїхав на відкриття дороги, то намагався з’ясувати, хто має поставити дорожні знаки. Це має бути врахованим у проєкті. Але відповіді так і не отримав. Тож мені довелося знаходити кошти, просити підприємців і встановлювати відповідні дорожні знаки, «лежачі поліцейські» і фарбувати «зебри» біля школи власноруч.
- Очевидно, що на посаді старости роботу розпочали з її перебудови.
- Моє бачення ще при попередній владі було наступним: бюджет має розподілятися таким чином, щоби села от
римували бодай якісь кошти на благоустрій. Працівники у нас є, але техніки немає. Звертаємося до аграрних підприємств за допомогою. Без них було би дуже важко.
Звісно, треба враховувати момент - військовий стан.
Загалом, практично все, що я піддавав критиці - намагаюсь виправити. Вуличне освітлення, вода і газ у нас були, але існує проблема зношених електричних дротів у селі. Вони не мінялися понад 50 років. Ще існувала проблема аварійних дерев та сухостою. Вони падають, обривають дроти, світла немає. У громаді залишилася лише одна аварійна бригада, яка усуває такі пошкодження, тож часу минало доволі багато.
І перше, що я почав робити, це випилювати аварійні дерева, сухостій, чагарники. Особливо в охоронній зоні електричних мереж, на кладовищах. Тепер у нас аварій стало менше. Якби не зношеність самих мереж, то аварій би взагалі не було. Але на кожне спиляне дерево ми саджали заміну.
- Тобто паралельно озеленювали Іржавець?
- Так. Висадили клени, горіхи, ялинки, біля старостату у нас росте фруктовий сад. Посадили там нектарини двох сортів та яблуні різних сортів. На центральній вулиці, у нас там є одна місцина, висадили 120 дерев: абрикоси, вишні, сливи, смородина, груші. Садкам уже три роки. На початку 2023 року ми заклали Парк Слави на честь наших загиблих героїв, дякуючи Оксані Шнейдер, мамі загиблого односельчанина, яка допомогла коштами. Там ростуть катальпи, сумахи, сакури, магнолії, платани, клени Гінала, сливи Пісарді. Розмістили дерева за лініями, тож коли виростуть, буде дуже гарно. Як настане переможний мир, покладемо плитку і поставимо невеличкий фонтан. Також хочемо встановити фотографії наших загиблих хлопців і меморіальну дошку. А поруч із цим парком облаштуємо місце відпочинку для дітей і дорослих - із лавами, альтанками, гойдалками. Вже чотири роки у нас працює зона безкоштовного wi-fi.
Ми змогли зберегти одну з найбільших водойм. Площа дзеркала - близько 20 га. Вже під час повномасштабного вторгнення там було пошкоджено запірну арматуру, вода почала витікати. Разом з однодумцями змогли перекрити місце протікання води. У мене були плани, й ми таки це втілили завдяки матері загиблого Валентина Льовочкіна, підприємиці Оксані Шнейдер, яка найбільше надала коштів - запустили в озеро рибу: товстолоба, амура і коропа - й почали розбудовувати там рекреаційну зону для відпочинку і реабілітації військовослужбовців. Вже відправили близько 10 посилок з копченою рибою нашим хлопцям у різних напрямках, а свіжого амура куштували у найближчих підрозділах. За сім місяців ми змогли виростити із 300-грамової рибки 2,5-кілограмового товстолоба, із 250-грамового коропа - рибу вагою 2 кілограми. Амурів - узагалі до 4 кг. Підприємець-аграрій Григорій Іванович Наталуха годував рибу практично ціле літо зерном. Надавав дошки, матеріали для облаштування зони відпочинку, допомагав технікою та фінансово. Зараз будемо рятувати рибу від задухи, адже ставки вже вкрилися льодом. А у нас же ще є і лебідь - Льоня. Влітку він з’явився в селі травмованим, його підлікували і випустили на ставок. Думали, що восени полетить. Але ні. Тож зловили лебедя вже на льоду, і зараз він живе у нас на фермі.
- Із сміттям також впоралися?
- Ще до мого старостат- ства великий дискомфорт у мене викликало сміття. У нас було сміттєзвалище розміром близько гектара. Завдяки підприємцям і їхній техніці ми змогли з ним упоратися. Все підгорнули, зробили в’їзд. Тепер воно виглядає цивілізовано. А ще ми поставили в селі близько десяти великих контейнерів. Сміття вивозимо один-два рази на тиждень мотоблоками працівників.
Ще ми встановили камери відеонагляду. Це допомагає вчасно реагувати на всілякі непередбачувані ситуації. Тепер навіть діти, які кидали лушпайки від насіння під ноги, стали вихованими й охайними. Соромно, коли тебе бачить весь світ через інтернет.
- Чим іще здивуєте, пане Сергію?
- Просто беремося за необхідне. Зробили ремонт в укритті. Допомогу в цьому нам надало СТОВ «Іржавецьке». Купили 300 квадратних метрів лінолеуму і ще 150 мають привезти. Проблему мали в тому, що підлога була з неякісного бетону і пил осідав на всьому. А діти ж постійно перебувають в укритті в час тривог. Тож спочатку по- новому забетонували місця, де були нерівності, а тепер застеляємо лінолеум.
З 2020 року всі дрова, що випилюємо, розвозимо тим, хто не в змозі їх придбати самостійно. А після початку повномасштабного вторгнення - щороку сім’ям військових, загиблих, ветеранів та малозабезпеченим.
- Скільки сіл у вашому старостаті?
- Два - Іржавець і Ступаківка, вона на відстані чотирьох кілометрів. В Іржавці мешкає близько 700 жителів, у Ступаківці зареєстровано 112, фактично проживає близько 50.
- Яка інфраструктура у вашому старостаті?
- В Іржавці є свій Будинок культури, ФАП. ФП є і в Ступаківці. Там також один магазин, на відміну від Іржавця, в якому їх вісім. Це, зокрема й продуктовий, і магазин одягу, і промисловий, й комісійний... У нас є перукарня і масажний кабінет. Щосуботи приїжджає майстер-перукар, бо попит на його послуги є. До Ічні від Іржавця 14 км.
Є ліцей, куди приїжджають діти із Ступаківки, Рожнівки, Мартинівки, Більмачівки, Максимівки. Їздять також із Парафіївки дітки. Наразі навчається близько сотні учнів.
Є і дошкільний навчальний заклад, він розташований в одному приміщенні з ліцеєм. Його відвідує 15 дітей. У садочку нещодавно відремонтували туалетну кімнату, поставили нові раковини, бойлер, тож тепер дітки мають теплу воду. Роботи були проведені завдяки спонсорській допомозі СТОВ «Іржа- вецьке». До речі, директор цього підприємства Сергій Григорович Карапиш завжди відгукується на мої прохання. Він депутат нашої міської ради. Завдяки його фінансовій допомозі наш тренер Сергій Виноградов виховав команду з настільного тенісу, яка входить до 10 найкращих України. А наша Кароліна Горова є членом збірної України. Минулого тижня вона увійшла в трійку найкращих в Україні серед кадетів і мінікадетів.
У Ступаківці є фермер - Григорій Іванович Наталуха, який допомагає і Ступаківці, й Іржавцю технікою, а також фінансово.
Дуже вдячні аграріям за допомогу.
Хотів би ще вам розповісти історію, яка переплітається з минулим. Свого часу ми хотіли, щоби нам виділили кошти на придбання генератора. Щовесни, взимку мали проблему: зникало світло - і немає води. У більшості колодязів води давно немає. Водогін, який був зроблений 2011 року від свердловини, працює від електрики. Ми тоді добилися, щоби нам виділили 46 тисяч грн на придбання генератора, знайшов його на Прозоро. Спеціалісти вже мали приїхати його встановити, але голова просто не поставила печатку.
Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, ця проблема, звичайно, відгукнулася. Якби мали генератор, нам би було значно легше. Тож ми почали збирати кошти. Донатили люди, підприємці, ми назбирали 208 тисяч грн і в 2023 році встановили потужний трифазний генератор, який зараз дає нам можливість безперебійно отримувати воду. За допомогою певних електронних засобів я можу навіть вмикати і вимикати його дистанційно.
- Чи багато ваших хлопців наразі служать у ЗСУ?
- Близько десяти. Одного буквально вчора було поранено. Але, слава Богу, живий. На жаль, є четверо загиблих.
Наші люди дуже гуртуються і допомагають. В ліцеї плетуть сітки, також і під замовлення. Після виготовлення я відправляю їх за різними напрямками. Вчора поїхали у двох. Також робляться свічки, збирається пластик, якщо потрібно. Часто в ліцеї проводяться заходи, ярмарки для збору коштів на ЗСУ.
Відправляємо продукти, кошти за цільовими запитами військових. Наразі йде збір на авто і starlink. Люди назбирали близько 15 000 і принесли в старостат. Але більшість грошей надходить на картки військових.
- Як Іржавець пережив вторгнення?
- Вони їхали повз, краєм села. Там у нас дорога на Ічню. Тож колони в центр села, на щастя, не заїхали. Ніщо і ніхто не постраждали.
Я протягом півроку служив у ЗСУ - від початку повно- масштабного вторгнення, в роті охорони. Але й селом займався також. Людям було заборонено рухатися автошляхами, тому доводилось возити хліб, продукти, ліки. Після відходу росіян нас передислокували в інше місце. Згодом я звільнився з лав ЗСУ і повернувся до виконання обов’язків старости.
- Пане Сергію, з вашою позицією точно маєте життєві принципи.
- Мої принципи міняються по життю - і це логічно. В дитинстві - одні, подорослішав - стали іншими. Зараз мені просто хочеться справедливості, кращого життя для людей. Особливо, коли бачиш, що є можливості для цього. Є перспективи, але й присутні проблеми управлінськихрішень. Тоді хочеться втрутитися і допомогти, розказати або просто зробити самому. Споглядати не можна, треба діяти.
З 2015 року я заглибився в юриспруденцію, перечитав законодавство про депутатів місцевих рад, про місцеве самоврядування, коли намагався зрозуміти, як формуються бюджети, куди діваються кошти тощо. Це потрібно було, аби щось змінювати.
Сподіваюся, ще все попереду. Головне - перемогти ворога.
Джерело: "Трудова слава", Людмила Забаровська, Віра Солодка
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.