Очільник Тростянецького старостинського округу Олександр Супрун: «Насамперед я ціную людяність і щирість»
- Пане Олександре, ви родом із Тростянця?
- Із Харківщини, як і мій тато. Згодом батьки переїхали на Ічнянщину, й до школи я пішов у Іржавці тодішнього Ічнянського району. Відучився вісім класів і вступив на фельдшерський факультет до Ніжинського медичного коледжу - так він називається зараз. Раніше це було Ніжинське медичне училище. Закінчив навчання 1992 року.
- Ви хотіли бути медиком?
- Як і всі хлопці, майже із дитсадкового віку мріяв бути льотчиком, військовим... Але життя склалося так, що ці мрії не втілилися. Втім, група, в якій я навчався на фельдшера, мала військову підготовку. Тож я вступив до медичного училища. І жодного разу про це не пошкодував. Хоча я вже понад 14 років не працюю в медицині, але до мене досі звертаються люди за консультацією. Особливо молоді мами. У нас із дружиною Галиною троє дітей. Вони вже дорослі. Старша донька Маргарита закінчила Чернігівський педагогічний університет. Середній син Богдан - «Чернігівську політехніку», він комп’ютерник. А менша донька Альона на днях отримала диплом, також закінчила «Чернігівську політехніку» за спеціальністю «геодезія, землеустрій».
- Де ви працювали після закінчення училища?
- Спочатку відслужив строкову службу в армії - посада в мене називалася - санінструктор-дезінфектор пересувної санепідемслужби внутрішніх військ і конвойної охорони МВС України у Києві. Були й чергування у медичній частині. Також і виїзди до, як тепер кажуть, пенітенціарних закладів. Тож поїздив усією Україною. У березні 94-го року я повернувся на Ічнянщину. А в квітні приїхав у Тростянець, де був гарний санаторій. Він розміщувався на території дендропарку і спеціалізувався на лікуванні ендокринологічних, гастроентерологічних, легеневих захворювань. На жаль, сьогодні санаторій уже закрито.
На той момент головним лікарем санаторію був Валерій Тарасович Дудка. Ми поспілкувалися, і мене взяли на роботу у фізіотерапевтичний кабінет. Там я працював до вересня 2008 року.
У 1995 році я одружився, моя дружина Галина родом із Тростянця. Вона закінчила Ніжинський педагогічний інститут за спеціальністю «фізика і математика». Наразі викладає математику та алгебру в Тростянецькому ліцеї.
У Тростянці була амбулаторія, але приміщення із окремим входом орендували в санаторію. У2008 році я перейшов на роботу в амбулаторію і працював фельдшером до жовтня 2010 року. Тоді почалася виборча кампанія, в якій я вирішив узяти участь. І з 2010-го по 2020 рік - два скликання - за результатами виборів я був головою селищної ради. А потім мене призначили керівником старостинського округу.
Першою була утворена Па- рафіївська громада. А дві сільські ради - Тростянецька і Бережівська - вагалися. Нас, сільських голів, тоді називали останніми з могікан. Протрималися ми до 20-го року, а потім шляхом реорганізації сільської ради приєдналися до Парафіївської територіальної громади.
- Скільки сіл у вашому старостаті?
- Три населених пункти. У Тростянці - 681 житель. У Барвінковому, мешканців немає взагалі. І дуже шкода. Там дуже мальовниче місце. Пам’ятаю, коли я ще був сільським головою, отримав листа з Ічні, з держгеокада- стру, про те, щоби зняти з обліку цей населений пункт і винести питання на розгляд сесії. Але ми з депутатами сказали «ні». Дуже хотілося, щоби цей населений пункт все-таки зберігся. Можливо, там колись знову оселяться люди.
Уселі Верескуни, що за 10 км від Тростянця,зареєстровано 149 жителів. На жаль, інфраструктури в цьому селі вже немає. Тож за медичною допомогою люди звертаються у Тростянець. Дітей до ліцею та дитсадка возять шкільним автобусом - частина учнів навчається у Тростянці, частина - у Світанку. Це пов’язано із наповненістю класів. Наш автобус підвозить усіх.
- Ви активно спілкуєтеся з іншими очільниками старостатів?
- Так, із Валентиною Іванівною Мірошніченко з Івани- ці я знайомий із 2020 року. А Олександра Васильовича Кравця із Бережівки знаю з 2010-го.
У Світанку (Южному) зараз виконує обов’язки старости Раїса Павлівна Котенко, з якою спілкуємося з 2010 року. Ми підтримуємо зв’язки, зідзвонюємося, обговорюємо різні питання.
У нас дуже тісна співпраця з Парафіївською ТГ і її очільницею Галиною Леонідівною Петрушею. Вважаю, що не дуже багато знайдеться таких голів, які би прислухалися до старост і запитували: «А як ти вважаєш?» Пані Галина радиться, обговорює нагальні проблеми. Я дуже ціную людяність і щирість. І згуртованість. Кожне село - це та ж сама родина. В сім’ї вона складається із трьох-п’яти людей, а село - із 700-800. А в родині потрібно одне одного підтримувати і проявляти людяність.
- Коли ви стали на чолі селищної ради, мабуть, мали певні плани перетворень? Що вам удалося втілити у життя?
- На посаду голови я йшов свідомо, мені хотілося допомагати людям, особливо вразливим верствам населення. Тростянець був найвіддаленішим у Ічнянському районі - понад 45 км від райцентру.
Я розпочав із того, що вивчав матеріали сесій, листування - як усе має бути. Хотів зрозуміти, з чого починати. Налагоджував контакти з аграрними підприємствами. У нас їх два, і вони потужні. Це ІМК - ТОВ «Агрокім», і Український аграрний холдинг - ТОВ «Наташа Агро». Наша співпраця триває багато років. Вони завжди підтримували і підтримують нас.
Коли я налагодив відносини з очільниками аграрних підприємств, то намагався з їхньою допомогою посприяти кожній структурі наших населених пунктів - дитячому садкові, який був на балансі сільської ради, школі, медикам. Бюджет залишався скрутним - наприклад, півтора мільйона на рік, бо ПДФО надходило в сільську раду лише 25%. Тому практично мільйон гривень витрачався на утримання дитячого садка. Тож доводилося шукати шляхи надходження додаткових коштів. І я дуже вдячний очільникам наших сільськогосподарських підприємств за постійну допомогу. У дитячому садку, завдяки спонсорам, ми міняли вікна, двері, купували меблі. Також у школі за сприяння ТОВ «Наташа Агро» замінили учнівські дошки, закупили стільці, поклали нову плитку. А ТОВ «Агрокім», наприклад, дуже допомагає технікою.
Аграрії загалом беруть акти в ну участь у житті старостату.
- На посаді старости ви продовжуєте те, що розпочали у минулі роки?
- Саме так. Як я розповідав, у медиків не було свого приміщення. Після того, як закрився санаторій, постало питання розміщення амбулаторії. Знайшли його на території школи у спальному корпусі. Але згодом у Чернігові Юлія Свириденко, яка сьогодні є віцепрем’єр- міністром - Міністром економіки України, збирала сільських голів. Мене це тоді дуже здивувало, бо не часто в області були зібрання на такому рівні. Пані Юлія тоді у нас запитувала з приводу державної програми будівництва амбулаторій. І ми після цього в Тростянці побудували амбулаторію. Будівництво її почалося, ще коли я працював сільським головою. Ми вкладали і свої кошти, і сільськогосподарські підприємства не залишилися осторонь. Тепер у нас є своя сільська лікарська амбулаторія, де працює лікарем Олена Борисівна Маляренко, медичні сестри - Світлана Петрівна Вишнівська і Людмила Михайлівна Круш, молодша медична сестра - Валентина Володимирівна Марченко. Вони великі трудівниці.
У 2008 році, коли я прийшов працювати до амбулаторії, там обслуговувалася 21 дитина до року. Щосуботи я їздив оглядати цих дітей. Амбулаторія працювала до трьох годин, я ж ніколи раніше п’ятої додому не приходив. Бо мав усе підготувати на завтра, зробити всі записи у картках. Медики, які зараз працюють у нашій амбулаторії, звикли працювати так само.
Тож амбулаторія - це моє дітище. Я дуже хотів, щоби вона у нас була. Це сучасне, оснащене, затишне приміщення, де люди отримують медичну допомогу.
Колись в амбулаторії були «Жигулі», «сімка». У2009 році, коли я працював у фельдшерському пункті, мені подзвонив головний лікар із Ічні Дмитро Васильович Васюк і сказав, що почала діяти програма, за якою сільські амбулаторії можуть отримати нові автівки. Але для цього потрібно, щоби сільський голова їхав у Чернігів і підписував відповідні документи. Наш сільський голова на той час був у відпустці. Тож поїхав отримувати машину я. Біля обласної ради нам вручили автомобіль. Ця автів- ка була для нас, як знахідка, адже нагадаю, що ми розташовані у 45 км від тодішнього районного центру. Ми возили цією машиною хворих, медики їздили на виклики.
Коли розпочалася децентралізація й почали будувати нову амбулаторію, ми отримали новий автомобіль Duster, а «Жигулі» віддали. Згодом забрали і Duster, який був на балансі Ічнянської лікарні. У 2020 році, коли ми приєдналися до Парафіївської територіальної громади, на сесії Ічнянської міської ради нам на старостат передали автомобіль «Волга». І я допомагав медикам, адже вони обслуговують Верескуни, Тростянець, Бережівку. І ліки привозив, і медиків возив. А потім у 2024 році Галина Леонідівна Петруша за підтримки благодійних фондів Латвії і Литви допомогла нам в отриманні медичного автомобіля Mercedes.
- Постійною частиною роботи всіх старост залишається благоустрій. Напевно, у вас так само?
- У Тростянці є троє працівників із благоустрою. Це Олександр Іванович Сергієнко, Павло Орестович Ковтун і Руслан Вікторович Єломенко.
У березні 2024 році, завдячуючи Галині Петруші, ми взяли працівника з благоустрою у Верескуни. Це багатодітна мама Олена Геннадіївна Блищик, яка потребувала роботи.
У 2023 році голова ТГ купила трактори для КП «Добробут». Відтак кожний старостат Парафіївської громади має трактор. І це дуже велика допомога. Він повороткий і компактний, зручний. Ми відтак обкошуємо узбіччя, там, де можна заїхати, викошуємо траву на кладовищах, стадіоні, біля ліцею. До трактора є і причіп. Ним ми й меблі перевозили, і дрова, і сміття. До трактора ще додається фреза. Тож обробляємо городи. Допомагаємо сім’ям військовослужбовців безкоштовно. Трактор працює і у Верескунах.
- Тростянецький дендропарк розташовується на території вашого старостату. Співпрацюєте з ним?
- Це окрема структура, що належить Національній академії наук України. Зараз виконувачем обов’язків директора дендропарку призначений Анатолій Іванович Катрушенко. З ним у нас дуже тісна співпраця. Я часто до нього звертаюся, якщо потрібні якісь саджанці. За пропозицією Анатолія Івановича ми окультурили в’їзд до Тростянця, посадивши кущі форзиції, дерева церцису. Також Анатолій Іванович надав нам готовий матеріал для виготовлення лавочок в
укриття. Анатолій Іванович завжди допомагає нам із прибиранням снігу взимку, як і агропідприємства.
- У вас, попри не дуже велику кількість учнів, дуже організований ліцей.
- У тростянецькому ліцеї навчається 52 учні. Раніше, звісно, було більше, але кількість населення в селах загалом зменшується. Будівля ліцею газифікована, і в селі, й у ліцеї зокрема, централізований водогін. Педагогічними працівниками ліцей укомплектований. Викладаються абсолютно всі предмети. Директор ліцею - Наталія Володимирівна Компанець. Є волейбольні команди - учнівська й молодіжна. Спортзал завжди відкритий, там постійно відбуваються тренування.
- А Будинок культури?
- Приміщення у нас є. Але за 90-ті роки будинок став непридатним, дах завалився. Тоді ж знайшли нове приміщення - в колишньому дитячому садку. Директор сільського Будинку культури Інна Василівна Приз. Там є гуртки, співочий колектив, який виступає, коли проводяться благодійні ярмарки чи концерти.
- Розкажіть про ваш волонтерський рух.
- Це наше найболючіше і найпершочергове завдання. Усі наші мешканці беруть активну участь у волонтерському русі з 2022 року. Його активістки - завідувачка нашої бібліотеки Тетяна Василівна Кузьменко й директорка Будинку культури Інна Василівна Приз. Вони заохочують людей, об’єднують. Ми збирали і збираємо кошти, закуповуємо матеріали для плетіння сіток. За 2023 рік наші жінки сплели 2700 м2 маскувальних сіток. У 2024 році - 1800 м2. А загалом за період по- вномасштабної війни наші жінки сплели більше 5000 м2 маскувальних сіток. Наші працівники з КП «Добробут» зробили спеціальні стенди для їхнього плетіння. Один із них встановлений у Будинку культури. У Telegram каналі створена спеціальна група, в якій ми розміщуємо різні оголошення - стосовно плетіння сіток, виготовлення окопних свічок.
Для свічок щороку наші тростянецькі пасічники приносять віск, який потім волонтери змішують із парафіном. Від цього свічки менше коптять, і загалом їх можна зробити більше. Відправляємо те, що виготовили, на будь-які напрямки, у тому числі й у прикордоння Чернігівщини. Наразі у лавах З СУ перебуває 26 жителів Тростянця, серед них - одна жінка, вона парамедик. Виконуємо й цільові замовлення наших військових. Також у всіх магазинах селища стоять скриньки для збору коштів на користь З СУ. Люди донатять. Допомагаємо коштами і сім’ям військовослужбовців.
Також протягом року у нас проводяться благодійні ярмарки, як правило, до якихось визначних дат. Там можна купити практично що завгодно - і свійських тварин, і саджанці, й різні вироби, і смаколики. Виручені кошти спрямовуємо на закупівлю матеріалів для плетіння сіток, виготовлення окопних свічок, купуємо термоустілки. Збирали та відправляли речі для шпиталів. Також - продукти, робили випічку. Якось за один раз спекли 500 патріотичних пряників - у формі карти України, сердечок. Купували чай, каву і відправили все це нашим воїнам. У бібліотеці дітки плетуть патріотичні браслети, у 2024 році такі браслети передали до Німеччини, де якраз був забіг українців. Вони вдягли їх собі на зап’ястя.
Співпрацюємо також із різними релігійними громадами. Вони допомагають нам, а ми їм.
- Як ви пережили часи повномасштабного вторгнення?
- Наша громада частково була в окупації. А 28 лютого 2022 року велика колона росіян, у якій було 160 одиниць техніки, пройшла поза Тростянцем у напрямку Па- рафіївки. Окупанти заходили з боку Сумщини, трасою Суми-Київ, за 500-600 м від Тростянця. Про те, що повз село, можливо, буде проходити колона, нам повідомили заздалегідь. Тож ми на
магалися підготуватися. Усі чоловіки зібралися і вирішили створити загін тероборо- ни. Він діяв 44 дні. Було три пости. Чергували цілодобово. У загоні було задіяно понад 70 людей.
Підвезення продуктів харчування тоді не було. Загалом продукти до нас доставляються з Прилук і Ніжина. Коли розпочалася війна, від 24 лютого близько 10 днів населені пункти старостату залишалися без хліба, бо ми були відрізані й від Ніжина, й від Прилук. Пізніше ми змогли їздити до Прилук. Я телефонував напряму і домовлявся. А доставляти хліб нам допомагало ТО В «Агрокім». Вони надали «Газель», яку спеціально переобладнали для перевезення хліба. Я замовляв хліб на хлібокомбінаті, а цей автомобіль через день їздив його забирати. Коли привозили хліб до Тро- стянця, 30-40 хлібин відвозив у Верескуни.
Згодом один із приватних підприємців, у якого в Тростянці магазин, Сергій Омельченко, почав привозити й інші продукти, а хлопцям на блокпости безкоштовно - блоки цигарок.
Під час повномасштабних військових дій на Чернігівщині я у старостаті був на роботі до ночі, а іноді й майже до світанку. Староста Валентина Іванівна Мірош- ніченко з Іваниці так само довго залишалася після роботи. І ми зідзвонювалися, щоби з’ясувати навколишню обстановку. У нас із нею навіть були спеціальні позивні. Якщо казали, що залетіли лебеді, то знали, що росіяни близько. Тож попереджали хлопців на блокпостах.
- Які у вас плани, наприклад, на весну?
- Глобально нічого не плануємо. Звісно, хотілося би зробити багато чого, але це вже після перемоги. Потрібно купити подрібнювач для гілок, буду про це говорити з нашою головою. Подекуди треба зробити озеленення - підсадити сосни чи ялинки. А загалом наші населені пункти дуже зелені й красиві. У 2024 році наш старостат отримав нове приміщення. Це відбулося за сприяння Галини Леонідівни Петруші та за домовленістю з ТОВ «Агрокім». Підприємство передало нам приміщення своєї колишньої контори. Тепер у ньому на другому поверсі розміщується старостат.
Я працюю з усіма програмами, тож людям, аби отримати якісь довідки чи зробити якісь дії - знятися з реєстрації або, навпаки, зареєструватися, не потрібно нікуди їхати, я все роблю сам. І потім везу потрібні документи в Ічню. Я дуже вдячний відділенню Пенсійного фонду, Управлінню соціального захисту, РАГСу за підтримку й співпрацю, вони надають роз’яснення і допомагають.
У цьому ж приміщенні на першому проверсі оселилася бібліотека. Для неї ми закупили нові меблі за підтримки ТОВ «Наташа Агро». Оновили завдяки благодійникам бібліотечний фонд - у нас понад 7000 книг. Є навіть одиничні, щойно надруковані, від авторів.
Зробили біля старостату стенд, присвячений загиблим воїнам. На жаль, троє наших хлопців загинуло - один із Верескунів і двоє із Тростянця.
Загалом же сьогодні найголовніше - міцно тримати те, що є. І не забувати рухатися далі.
Джерело: “Трудова Слава”, Людмила Забаровська, Віра Солодка
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: староста, Тростянець, Ічнянщина