Галина Петруша розповіла, як керує Парафієвською громадою
“Наша громада невелика, 6,5 тисячі населення. Дехто виїхав, то нині ще й менше жителів. У нас чотири старостати, 22 населені пункти. 25 листопада виповниться чотири роки, як я на цій посаді. До цього була директором школи”, - говорить голова Парафіївської територіальної громади Галина Леонідівна Петруша.
- Пані Галино, яка інфраструктура громади?
- Нині в Парафіївській ТГ п’ять навчальних закладів і шість дошкільних. Учнів у нас близько 600, а дошкільнят понад 200. У Парафіївці працює школа мистецтв.
У нас три амбулаторії. 2022 року відкрилися нові - в Парафіївці та Тростянці. А в Іваниці амбулаторія працює давно. ФАПи є в кожному населеному пункті. Тобто в медицині тільки первинка, а вторинка закрилася ще до війни.
Працюють п’ять будинків культури та один сільський клуб. Є самодіяльність, гуртки, діють бібліотеки, також їхні філії функціонують у менших населених пунктах. І знаєте, у громаді ще збереглася любов до книги, особливо в старшого покоління.
Загалом, попри війну, громада живе. Ми намагаємося вирішувати проблеми, які є, і далі працювати на благо люд ей ТГ.
- Як пережили повномасштабне вторгнення в громаді?
- Окупували громаду одразу, з 24 лютого 2022 року й до 1 квітня. Одні села постраждали, інші, Богу дякувати, ні. Найбільше дісталося Мар- тинівці. До них вороги заходили з боку Дмитрівської громади. У Мартинівці один чоловік загинув, двоє людей були пораненими, серед них дівчинка-підліток, яка приїхала до бабусі перечекати лиху годину. У Мартинівці немає жодного непошкодженого будинку - чи дах прострелений, чи стіни... Їхали окупанти на танках і БТРах та стріляли. Три будинки повністю зруйнували. Були проблеми й у Іваниці. Росіяни йшли через Тростянець, Бережівку. Через Парафіївку прямували то в один бік, то в другий постійно. Але навдивовижу селище не постраждало.
Після окупації було створено комісію в селищній раді. І ми виїхали в Мартинівку та все обстежили. Склали акти. А потім сільчанам допомагали благодійні фонди. І люди отримали реальну допомогу. Була поміч і внутрішньо переміщеним. Нині теж приїздять біженці з гарячих точок. Тому ВПО отримують різну допомогу - постільну білизну, рушники, посуд, матраци і ще багато чого. Адже, буває, люди приїздять із одним пакетом...
- У громаді багато внутрішньо переміщених осіб?
- Наразі 87 людей. А було понад 300. Найбільша кількість переміщених у Світанку (колишня назва Южне). Дехто влаштувався на роботу, інші купили будинки і залишаються тут жити постійно, адже повертатися немає куди. Громада, як і всі нині, допомагає військовим. У селищній раді для цього створена не одна програма. І для допомоги воїнам, і сім’ям захисників. Поховання загиблих робимо своїм коштом. Виділяємо допомогу для поранених - 5
тисяч гривень. Допомагаємо сім’ям військовослужбовців, які воюють, сума - 3 тисячі. У ЗСУ в нас понад 300 чоловіків. Загиблих - 32, семеро тих, хто зник безвісти. Наразі ми створюємо Алею Слави в Парафіївці. Замовляємо портрети загиблих Героїв. Раніше заламіновані фотографії тих, хто загинув, ми розміщували на плетеній сітці біля селищної ради.
Така пам’ять потрібна всім, бо люди віддали найдороже - життя - за нашу свободу. Старостати теж створили свої Алеї Слави.
Волонтерський рух у нас дуже активний. Передаємо допомогу воїнам ще з 2014 року. Всі ліцеї громади беруть у цьому активну участь. Там плетуть сітки, проводять благодійні ярмарки. Спасибі й педагогам, і дітям, і їхнім батькам, і всім мешканцям громади.
Працівники селищної ради також завжди допомагають нашим захисникам. Загалом донатимо військовим на ті запити, які вони озвучують. Тримаємо зв’язок із ічнянськими волонтерками Катрин Марйохою та Юлією Куриленко. А старости завжди на зв’язку зі своїми хлопцями, бо знають їхні потреби.
- Проблема доріг у громаді залишається?
- Дороги обласного значення потроху ремонтуються. А в населених пунктах ремонт має бути за наш рахунок. Що, зрозуміло, проблемно сьогодні, бо коштів для цього обмаль. У нас є КП «Добробут», але транспорту малувато. Автопарк ми практично з нуля починали.
- На які важливі потреби спрямовуєте бюджетні кошти?
- Громада наша першою відгукнулася на те, щоби харчування в ліцеях та дитсадках було безкоштовним. У садочках малята харчуються за рахунок ради. Майже всі діти громади отримали статус «Дитина війни».
Бюджетних грошей нам загалом вистачає, хоча порівняно з іншими громадами в нас їх менше. Звичайно, ми використовуємо кошти виважено.
Вдячні аграріям, хто працює на теренах нашої ТГ. Головні наші платники податків - ПрАТ «Кремінь», ТОВ «Аграрна компанія «Нива-плюс», «Фортуна», ТОВ «Наташа-Агро», ТОВ «Агро- КІМ». Вони й попри податки завжди допомагають Парафіївській громаді.
Нещодавно у нашій ТГ й на підприємстві «Кремінь» побував Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль. Діалог був цікавим і продуктивним.
Вдячні й малому бізнесу. Здебільшого, це торгівля. Але добре, що наші підприємці відкривають магазини, кафе, а не навпаки. І селищна рада в цьому йде їм назустріч.
На жаль, демографічна ситуація в громаді складна.
Загалом же дуже хочеться покращити соціально-економічне становище ТГ. Робимо все, що можемо. Наприклад, у Бережівці ми відкрили торік пожежну частину, яку утримуємо своїм коштом. Наразі додалося 11 робочих місць. Пожежні, до речі, зможуть обслуговувати й села сусідніх громад.
Добре, що є робота й зарплата в аграрних підприємствах, а пайовики отримують кошти та зерно на паї.
Ми готові працювати з грантами, але це проблемно. Бо в нашій ТГ населення мало, а гранти здебільшого дають, де людей понад 10 тисяч.
- Пані Галино, як вам робота в громаді після навчального закладу?
- Я звикла віддаватися роботі завжди. Декілька поколінь парафіївців навчала як учитель початкових класів та історії. Працювала 14 років заступником директора з виховної роботи, 12 років - директором. 33 роки віддала освіті. А команда нашої селищної ради - потужна, згуртована, міцна, дружна, кожен виконує завдання відповідально. У ній, до речі, є й мої учні. Наша ТГ на хорошому рахунку в районі та області.
- Благоустрій - це традиційне питання. Щороку і щоразу.
- У кожному населеному пункті 2-6 осіб працюють під керівництвом старост і займаються благоустроєм. Вони на роботі в нашому КП «Добробут». І поступово наводиться лад. У нас тут усе справді під контролем. Але я часто кажу так: «Коли закінчиться війна і наші хлопці повернуться додому, треба, щоби нам не було соромно п еред ними».
- У громаді багато ваших колишніх учнів, їхніх батьків.
- Так, чимало людей у Парафіївці й навколишніх селах я знаю. І ми добре розуміємо одне одного. До речі, коли були вибори, то багато колишніх моїх вихованців їхали з Києва, Чернігова, Ніжина, Прилук та інших міст, аби за мене проголосувати. Це приємно.
- Захоплення маєте? Давайте я вгадаю. Всі ічнянки обожнюють квіти й залюбки їх вирощують...
- Так. І я не виняток. Люблю квіти. Їх у мене багато. До речі, мої улюблені квіти - жовтого кольору. Я ж у жовтні народилася. Подобаються троянди. Але люблю я хризантеми.
- Така відкрита й динамічна керівниця, як ви, точно має життєве кредо.
- Я звикла бути завжди в русі. І не можу зупинятися. Поки дозволяє здоров ’я, дуже хочеться робити й творити добро для наших людей.
Джерело: “Трудова Слава”, Людмила Забаровська
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Петруша, староста, громада, Парафіївка