У старости Тростянецького старостинському округу Олександра Супруна, енергійного, жвавого та відповідального, є великий досвід роботи з людьми. Працював медиком, а потім очолив Тростянецьку громаду. І вже 13 років головує.
Олександр Супрун мешкає у Тростянці, що є центром старостинського округу, тому добре розуміє проблеми односельців: соціальні, побутові. Ще як був медиком та надавав медичну допомогу, йому хотілося зробити для односельців набагато більше, ніж міг. Тому й вирішив стати очільником села - мав амбітні плани та бажання зробити свій внесок у його розвиток та розбудову. І за роки роботи керівником переконався, що не помилився та зробив правильний вибір.
Тростянецький старостинський округ об’єднує два населені пункти: Верескуни та Тростянець. Тут зареєстровані 865 мешканців, але фактично живе трохи більше пів тисячі. З них найстаршим - по 96 років. Таких дві людини. Найменшій жительці лише два місяці. А всього цьогоріч тут народилося троє діток.
Староста пояснює, що переважно в його окрузі живуть пенсіонери, молоді залишилося небагато. Причина банальна - немає роботи. Тому і не затримуються у Тростянці та Верескунах - їдуть туди, де можна заробити.
Одна із мрій - мати власне приміщення
Олександра Супруна застали у робочому кабінеті, яке років двадцять знаходиться у будівлі дитячого садка. Там, на другому поверсі, в одному з приміщень примостилася ще й бібліотека. Проте, як сподівається очільник, старостат з початку нового року буде знаходитися в іншому місці — колишній конторі ТОВ «АГРОКІМ», яку подарувало підприємство.
Наразі там ведуться ремонтні роботи. Тож одна із мрій старости - мати власне приміщення - ось-ось має здійснитися.
- Сьогодні у мене перший робочий день після відпустки. Проте, фактично жодного дня не відпочивав, - зізнається староста, до якого ми завітали 1 грудня.
- Зізнаюся, що за весь час роботи я був лише один раз у відпустці: два роки тому. Й то я її тиждень не добув - вийшов працювати. Розумієте, робота в мене така: двадцять чотири на сім або триста шістдесят п’ять днів на рік. Але не подумайте, що я нарікаю - ні. Я просто люблю свою роботу.
Під час нашої зустрічі староста принагідно знайомить нас зі своєю надійною помічницею - діловодом Оксаною Макаренко. Вона є його «правою рукою», однодумцем і порадницею у розв’язанні щоденних проблем.
І так працюють протягом тринадцяти років.
А ще великою опорою для Олександра Супруна є дружина Галина та діти Маргарита, Богдан і Альона. Вони завжди з готовністю підтримують будь-які його починання.
Кому може тиск поміряти, кого - ще й послухати
Олександр Супрун з 2010 року працював головою Тростянецької сільської ради. Зараз він - староста. І якщо порахувати, вийде не мало: 13 років. Колись вивчився у медичному училищі, був медиком та має у цій професії 23 роки стажу, з яких 17 - у Тростянецькому санаторії та два - в амбулаторії, теж місцевій.
Помічаємо, що на столі у Олександра Григоровича лежить тонометр. Питаємо, чи не поєднує він свою основну роботу з медициною.
- Приходять люди, просять їм тиск виміряти - вимірюю, - сміється. - Хоча у нас є лікарська амбулаторія, де працюють хороші спеціалісти, проте, коли місцеві йдуть до мене - не відмовляю. Тож у мене є свої «клієнти»: і дорослі, і малі.
А потім дізнаємося, що у шафі у Григоровича (так називаємо старосту, - авт.) є навіть аптечка, стетоскоп - ну так, на всяк випадок. Тому, переконуємося, що допомагати людям - це вже його призначення. І він сам це підтверджує.
- Моє ім’я в перекладі з давньогрецької означає «той, хто захищає людей». Тому це моє кредо по життю. А допомагати та захищати - речі взаємопов’язані. Тож, вважаю, що це мої основні завдання як людини, як медика, як старости, - додає очільник старостинського округу.
Йдуть до старости із будь-яким питанням: чи це сімейне, чи побутове, чи глобальне. Якщо він і не знає, як вирішити, то може скерувати. Словом, у старостаті роблять все можливе, аби максимально більше послуг надавати на місці. Бо, як каже Олександр Супрун, головна його робота полягає в тому, щоб діяти в інтересах жителів, захищати та відстоювати їхні права, їм допомогти. А найчастіше до керівника сільської громади люди все-таки звертаються щодо оформлення субсидій, пільг, допомог, за довідками.
- У мене люди ніколи не їздили нікуди оформляти субсидію. Вони приносили необхідні документи - я їх - у папку, і їхав у район, - розповідає Олександр Григорович. - Односельці довіряли мені вирішити, зокрема, й нотаріальні питання. Ну, а хто їм повинен допомогти? Звісно, я. І зараз, які потрібно довідки - видаю на місці. Коли треба, то й сам везу у відповідні інстанції.
Аграрії - надійний тил стростату
На території Тростянецького старостинського округу основними бюджетоутворюючими установами є ТОВ «АГРОКІМ» та ТОВ «Наташа-Агро». Завдяки їх зусиллям та коштам селяни мають можливість реалізовувати важливі для населених пунктів проєкти, що робить їх життя комфортнішим.
- Мені з цими потужними агропідприємствами просто повезло, - зізнається Григорович.
- Яка б не виникла проблема - завжди допоможуть. Чи це садок, чи школа, чи культура - не стоять осторонь. І така тісна співпраця у нас триває з року в рік, відколи ще була сільська рада.
За словами старости, окрім своєчасної виплати паїв, за власні кошти аграрії втілюють чимало місцевих ініціатив. Така позиція доводить, що, окрім ведення бізнесу на землі, можливий ще один вектор роботи - підтримка та розвиток села.
Приміром, цього року підприємство «Наташа-Агро» допомогло придбати для округу спеціальний електричний насос, засоби для викачування води, універсальну драбину. Адже у старому водогоні часто бувають пориви, тому аби якнайшвидше ліквідувати наслідки - й купили все необхідне. Принагідно, Григорович згадує КП «Добробут» в особі його керівника Віктора Калашника та ТОВ «АГРОКІМ», які вчасно та оперативно дають спецтехніку. Також за кошти агропідприємств у місцевий ліцей купили бензокосу, бензопилку, щебінь для вимощування. А ще будівельні матеріали, фарбу. Закупили цемент, привезли пісок тощо.
Виділяють підприємства допомогу і на духовну сферу села. Зокрема, не обходили увагою книгозбірню, з якою у старостаті теж налагоджена співпраця. Зокрема, ТОВ «Наташа-Агро» за два останні роки оновило у бібліотеці меблі - тепер вони зручні та сучасні.
А сама бібліотека є справжнім осередком культури, де зберігаються безцінні духовні скарби. І з неприхованою гордістю пан Супрун розповідає про бібліотекарку Тетяну Кузьменко, яка активна в усьому: і на роботі, і в громадському житті.
- У нашої Тетяни Василівни багато ідей, - каже Олександр Григорович. - Більшість з таких задумів вона реалізує спільно із завідувачкою Тростянецького будинку культури Інною Приз. Цьогоріч улітку започаткували вечірні кіноперегляди під відкритим небом, проте через безпекову ситуацію їх відклали. Після закінчення війни обов’язково відновимо - і культурне життя знову вируватиме.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Тростянець, староста, Супрун