70-річна Надія Сагань їздить на чотириколісному скутері - і на базар, і на природу
У Коропі, особливо теплої пори року, часто можна побачити літню жінку, яка пересувається на чотириколісному скутері. Спереду у причіпному багажнику - якісь продукти, біля руля - палиці. Якось зустріла її біля Червоного Хреста, розговорилися. Цікавлюся, хто придбав для неї такий зручний транспортний засіб? Каже, держава. Якби не отримала цей скутер, то і не уявляє, як би й жила. Саме тоді і виникло бажання написати про людину з інвалідністю, про її будні і біди і які терни доводиться долати, коли вже немає здоров'я, а жити треба. Ми і не задумуємося, як воно бути, коли ти обмежено дієздатний, коли ноги вже не ходять, коли працювати нездужаєш і без сторонньої допомоги в побуті не обійтися. Здається, то вже все - життя закінчилося. Але моя героїня - коропчанка Надія Михайлівна Сагань - доводить зворотнє.
Інвалідний візочок як засіб реабілітації
Жінці - 70 років. Сім років уже, як має групу інвалідності. Спершу отримала другу групу, потім, через декілька років, першу.
- У мене проблеми з опорно-руховим апаратом. Кульшові суглоби вже зовсім зносилися. Одну ногу «підлагодили» - суглоб прооперували. Як інваліду безкоштовно протез поставили у Чернігові, але ходити краще не стала, бо другий суглоб також негодний, хрящової тканини вже не залишилося. Болять ноги, але більше болить спина. Що там - не знаю, не обстежувалася. Уже з тією спиною і жити. А ще, окрім того, інсульт перенесла.
- А групу важко було отримати?
- З моїм діагнозом - ні. Бо все на рентгенівському знімку видно. Спершу дали другу групу. Отримала інвалідний візок. Він мені і досі у дворі служить. Але на ньому важко їздити. Він уже ремонтований-переремонтований. Як застряне колесо у ямці, з місця не зрушиш. Поручні гнуться, а не їде, бо колеса маленькі.
Проживає Надія Михайлівна майже на краю Коропа, біля «Агроконтракту». До центру селища далеченько. А тому звернулася в управління соцзахисту за новим візком. Розказали, які є візки, але для їх отримання треба була перша група інвалідності. Ось тоді і звернулася до лікарської комісії. У Короп з Бахмача спеціалісти приїздили.
- У мене питають: «Для чого вам перша група?» Кажу чесно: «Щоб візок отримати». Подивилися рентгенівський знімок, та і дали першу групу. Десь рік чекала на новий транспорт. А вже років зо два їжджу на електроскутері.
І робить нічого не треба, натиснув на кнопочку і - вперед. Він тепер для мене не те, що засіб пересування, а засіб реабілітації. Бо, можна сказати, я до життя повернулася.
Тепер Надія Михайлівна постійний покупець на базарі, сама купує все, чого потребує. Доводилося у соціальних мережах бачити світлини, яка викладала коропська письменниця і поетеса, краєзнавиця Валентина Михайленко. Удвох вони, буває, подорожують околицями Коропа, бувають у лісі, на лузі.
- Валентина Микитівна - це моя подруга дитинства, по сусідству жили. Разом виросли. І зараз товаришуємо. Я сама не наважуюся кудись на природу виїздити, бо коли погано стане, нікому і швидку допомогу виклика
ти, а вдвох залюбки мандрую. Ось тому і кажу, що скутер для мене - це засіб реабілітації. Хоч і стомлююся, але стільки енергії отримую від поїздок на природу, та і від спілкування з людьми.
- Куди цьогоріч їздили?
- На Зелену неділю їздила на Мальцеву пристань. Але подруга моя не здужала, бо я - скутером, а їй же велосипедом. Нелегко крутити педалі. То я з внучкою Сашею їздила. Колись, ще у дитинстві, пам'ятаю, декілька разів була на плесу на Мальцевій пристані. Так схотілося той плес ще раз побачити. Поїхали, шукали плеса, а його вже там і немає, заросло все. Дорога вивела нас аж до льонозаводу. Назад поверталася трасою, то заряду акумулятора вистачило, а якби грунтовою дорогою, то, може, і не доїхала б додому.
- А бувало, коли акумулятор розряджався на півдорозі?
- Було раз. Не підзарядила, бо, думаю, далеко не поїду. Захотілося мені до колишнього аеродрому з'їздити, полюбуватися доглянутими городами. Давно на полі не була. А там і заглох мій скутер. Добре, що донька саме гостювала у мене, то прийшла, тож і дотягнула мене додому, - сміється Надія Михайлівна.
Залишилася без роботи - завела корів
Надія Михайлівна змолоду працювала на хлібозаводі - у цеху, хліб пекла. Потім - на заправці, що біля «Агроконтракту» раніш знаходилася. А як закрили заправку, залишилася без роботи.
- Хто мене у п'ятдесят років на роботу візьме, ото я тоді і надумалася корівку завести, аби якось виживати. Восени продала всю картоплю з городу, та і купила піврічне телятко. Виростила корівку, яка отелилася теличкою. Вийшло у мене з однієї корови - дві. Тримала і три, і чотири корови. Така була мініферма. Молоко за безцінь брали, та все ж вижити можна було. Бо, пам'ятаю, як на заправці працювала, було це у 90-ті роки, довгий час заробітної плати грошима не платили. Дадуть на всю зарплату фруктового чаю. Кажу, для чого мені цей чай, коли у мене фруктовий сад є. Або виплатять зарплату чимось іншим, ніяк не потрібним. Ото і розповідаю дітям, внучці, що тепер ростити дітей не те, що було колись. Дуже важко жилося.
Згадує Надія Михайлівна, як поїхала з дітьми у Чернігів у лікарню. Грошей на дорогу ледве нашкребла. А лікарка каже, що доведеться з дітьми приїздити двічі на місяць. Жінка каже, зарплату не платять, не зможе вона їздити. А лікарка як розкричалася, що судити таких матерів треба. Ну, ніяк вона не розуміла, що одинокій мамі зарплату фруктовим чаєм видають.
-Так мені боляче було, так образливо. Бо старалася для дітей, не голодні вони у мене були, і вдягнені не гірше за інших. І вже як виросли та поїхали у Києв на роботу, постійно всім допомогти хотіла, - каже.
Ростила доньок собі на радість
Особисте життя у Надії Михайлівни не склалося. Коли починалися стосунки з чоловіком, думалося, усе буде добре. Одружуватися не спішила, бо вважає, що штамп у паспорті сім'ю не скріпить. Для міцної сім'ї має бути інше. Але все ж двох доньок народила, на ноги сама поставила.
- Я просто дуже хотіла діток. Тоді рано народжували, не те, що тепер, а мені вже за тридцять перевалило, коли з'явилася старшенька Олена. А потім через три роки народила Валю. А з чоловіком не склалося, розбіглися. Різні просто ми були. Але все життя він нам допомагав потроху.
- Як же ви справлялися самі з коровами, це ж і сіна скільки треба заготовить?
- Мені брат, жаль, уже покійний, допомагав сильно. Може знаєте, Андрій Григорович Овчаренко, біля РЕМу жив. Сама б і не справилася, - каже. - Я роботи не боялася. І хату оцю сама збудувала, і сарай, і ворота поставила, і газ провела, і каналізацію зробила. Будинок будувала, ще дітей у мене не було. І отак усе життя і будуюся, щоб все було, як у людей. Єдине, що жалкую, що хату на цьому місці звела. Тут щирий пісок, постійно треба город поливати, щоб щось виросло.
На городі - на колінцях
Доньки Надії Михайлівни проживають у Києві. Має внучку Сашу, яка саме гостює у бабусі. Дівчина зізнається, що село не любить, а приїздить, аби бабусі допомогти.
- І все у нас так ладно виходить. І на кухні мені помічниця, і в городі, - каже Надія Михайлівна. - Бо ж я хоч і прилаштувалася все сама робити, але з Сашею все у нас виходить краще, швидше. Вона полуницю вибере, а я в картоплю залізу. Вона пройде по грядці, не видно, що і ступала, а я оглянуся назад, ніби коні по городу повалялися.
Надія Михайлівна у городі все робить навколішки. Пошила собі наколінники для цього діла. Пройти з двома паличками може хіба декілька метрів, та і то потихеньку, аби палиця не посунулася. Бо як впаде, то самотужки вже і не підніметься, треба лізти до хати на чотирьох. Отож на город їздить на інвалідному візку, а там уже біля грядок - на колінцях.
Візочок, що вже відслужив для далекої дороги, стає у пригоді, щоб повісити і білизну. Хоч мотузку низенько прилаштували, але повісити одяг на двох палицях ніяк не виходить. Тому Надія Михайлівна кладе на візок підставку, щоб вище було, на коліна миску з білизною, палицею прихиляє мотузку і тільки тоді все в неї виходить.
- Узимку на візку і дрова до хати підвожу. Як? Кладу на коліна ряднину, навантажую дрова, та і доводжу до порогу. А там вже якось затягую у хату. У мене газ є, але іноді треба і котел затопити. Субсидії отримую, якщо економно, то вистачає. Мені двадцять п'ять градусів не треба, вистачить і чотирнадцять. Як холодно, то електро- простирадло виручає, бо непрооперована нога сильно мерзне. А в хаті у мене також є інвалідний візок. На кухні все роблю сама, сидячи у візку. І їсти варю сама, і посуд мию, і прибираю. Це вже я зараз прилаштувалася жити і з усім справлятися, а спочатку важко було.
Земля сили додає
- У мене ноги почали боліти, коли ще років сорок було, - продовжує жінка свою розповідь. - А потім, уже на пенсії, пересувалася, обпершись на велосипед. А коли вже сіла зовсім, думала, пропаду. Сиджу днями, у вікно дивлюся, думки погані у голову лізуть. Сумно було. Колись, ото коли чула, що когось посадили в одиночну камеру, думала, як воно добре, спокійно, ніхто не заважає. А потім і сама дізналася, що таке одиночна камера, коли опинилася одна у чотирьох стінах, без можливості вийти у люди. З розуму зійти можна. Взяла себе в руки і почала вчитися жити по-новому.
- А доньки що, не зовуть до себе?
- Одна живе у свекрухи, друга винаймає квартиру. Куди я поїду?Та і не зможу я жити на поверсі. Я їм кажу, ви там у своїх квартирах, ото як цукерки у коробці. Їм там добре, а мені треба жити на землі, вона мені сили дає. Буває так погано себе почуваю, а вийду у двір, тут у мене виноград росте, тут капусточка. Квіточкою помилуюся. Поїду у город, зілинку вирву, другу. Дивись, і краще себе почуваю.
У городі Надії Михайлівни - повний порядок. Росте все, навіть полуниця. І скрізь ні зілинки. І це при тому, що доглядає за грядками людина з інвалідністю. На колінцях. Приїздять доньки. Особливо допомагає Валя. Ось на літо ощасливила своїм приїздом любима внучка Саша. Це ж яка тільки радість для бабусі!
Поміч треба, але не постійна
- Вам би треба постійний догляд, - кажу.
- Я все роблю сама, але іноді, не дуже часто, мені і треба якась допомога. Можна б оформити когось по догляду. І стаж би йшов людині, але обійшла сусідів, ніхто не згодився. Можна було б платити якісь гроші і ходив би соціальний працівник з терцентру, але мені не треба, щоб він постійно ходив, мені допомога треба тільки вряди-годи, - каже.
- Улітку вас виручає електроскутер, а як взимку? Треба і за продуктами, і в аптеку...
- Мій скутер, коли температура нижче п'яти градусів, не рекомендується заводити. Отож я запасаються всім і можу місяць прожити, не виходячи з хати. Навіть хліб купую про запас. Кладу або в холодильник, або у веранді, взимку він не псується. Насушую сухарів, а потім розпарюю. Можу спекти щось замість хліба. А потім, коли відлига і сніг розтане, знову виїжджаю за продуктами.
Надія Михайлівна всю нашу розмову посміхалася, жартувала. Така не завжди. Коли прихватить, що світу білому не рада, а відпустить - життя у барви вбирається. За натурою вона оптимістка. Сильна духом, що і казати. Інший вже б розклеївся, а вона живе повноцінним життям, наскільки це можливо у її ситуації. І ні на що не скаржиться. І ні на кого. І навіть невеликої пенсії їй на все вистачає. І навіть на лікування, а воно недешево обходиться, вдається зекономити. У неї все добре. Ото тільки, аби роки не котилися вниз, аби ноги і спина не боліли. Бо так хочеться стати з інвалідного візочка і прогулятися рідним Коропом. Але.
Людмила Ковальчук, “Нові горизонти”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.