Рецепт сімейного щастя, як і рецепт борщу, у кожної родини - свій. Але є у ньому і спільні для всіх «інгредієнти». Наприклад, любов, взаємоповага, взаємодопомога. Все це у родині Тетяни Лапицькоїі Олександра Лося є. Вони міцно люблять одне одного, невтомні у праці. А ще у них є Мілка, яку хотіли виграти (бо купити собі корову багатодітна родина не в змозі), і вона, хоч не зразу, а таки до них приїхала. Про щасливу родину з Малківки з п’ятьма діточками та корівкою-годувальницею читайте у нашому матеріалі.
Кілька слів від старости
«Сім’я активна, навіть дуже активна, - розповідає староста Малківського старостинського округу Сухополов'янської сільської ради Сергій Кращіненко. - Беруть участь у самодіяльності, Тетяна співає в ансамблі при будинку культури. Олександра дуже цінують на роботі, він - тракторист у місцевому господарстві. Йому довірили сучасний, красивий, крутий трактор «Джон Дір».
А ще, за словами Сергія Олександровича, у Олександра Сергійовича - золоті руки. З двома кумами зміг перекрити дах на колгоспному (колгоспу немає, але назва залишилась) будиночку, у якому мешкає родина. Зробив собі тракторця для господарства. Є у нього і зварювальний апарат, який використовує і у власному господарстві, і щоб односельцям допомогти.
Олександр Лось родом з Кіровоградської області. З Тетяною Лапицькою вони розписані, однак жінка вирішила залишити собі попереднє прізвище. Подумала, мабуть, достатньо того, що серце віддала чоловікові.
«Тетяна - активна, бідова, швиденька, балакуча, красива - справжня жінка, - продовжує староста. - До декретної відпустки, у якій зараз знаходиться, працювала на фермі у сусідній Богданівці. Вдома вони утримували корову. Навіть з такою кількістю дітей. Потім, коли корівка стала стара і її довелось здати, вони брали участь у програмі передачі племінних нетелей багатодітним родинам. Тоді конкурс виграла родина з Яблунівки, де було більше дітей. Але на початку цього року та сім’я виїхала за кордон і нетель (точніше, вже корову) передали родині Тетяни і Олександра, які посіли у конкурсі друге місце. Вони з радістю взяли».
То дім, то робота
Все це Сергій Олександрович встигає розповісти мені по дорозі до двору багатодітної родини, хоча йти недалеко - будинок розташований через дорогу від адмінбудівлі Малківського старостату. «Передаючи» мене господині, староста поспішає назад - на роботі купа справ. Тетяна Сергіївна запрошує до хати.
З п’ятьох дітей подружжя - вдома двоє. Найменший Микита капризує. Недавно йому виповнилось два роки, однак ні з соскою, ні з мамою не хоче розлучатись ні на хвилину. Навіть мультики дивитись без мами не хоче. Старший Артем чекає часу, аби піти на другу зміну до школи. Інші діти вже там, вчаться у першу.
«Та нічого цікавого у моєму житті немає, - починає розповідь багатодітна мати. - То дім, то робота. У Малківці народилась і весь свій вік проживаю».
В училищі сусідніх Прилук Тетяна вивчилась на перукаря-модельєра-манікюрницю, але за спеціальністю не працювала. Поробивши трішки у місті офіціанткою, повернулась до рідної Малківки. Вже заміжня. Було це у 2011 році. Тоді народила свою першу дитину - дівчинку Юлю. Породіллі на той час якраз 19 років виповнилось.
З першим чоловіком прожила недовго. «Почались скандали, я якраз завагітніла другою дитиною, - згадує. - У 2013 році народився Артем - і ми з чоловіком розійшлись. Зараз він тим, як ростуть його діти, не цікавиться».
У колгоспному будиночку Тетяна жила разом з бабусею, якої зараз вже немає. Так було 4 роки. Вийшовши з декретної відпустки, працювала телятницею на фермі у Богданівці. Була ще й домашня робота: тримали корову, курей.
З діточками, коли Тетяна працювала на фермі, допомагала бабуся.
Наполегливий кавалер
Олександру було 24 роки, коли він переїхав на Прилуччину. Приїхав разом з матір’ю, яка вийшла заміж за місцевого чоловіка. Потім вона повернулась. Він попоїздив туди-сюди та так і залишився жити у Богданівці. Працював на навантажувачі на фермі. Там і познайомились.
«Спочатку просто спілкувались, ніхто нічого і не думав, - згадує жінка. - Потім Саша став напрошуватись у гості. А я тоді ж з бабусею жила. Кажу їй:
- Бабусю, кавалер у гості прийде.
А вона:
- Ну, так нехай приходить!
Як прийшов він 29 жовтня 2019 року, так до цих пір і залишився».
Діти від першого шлюбу
«Ще до того, як ми зійшлись, я знала, що у Саші є діти від першого шлюбу, він багато про них розповідав, - згадує Тетяна. - Жили вони у опікунки, бо колишню його дружину через неправильний догляд позбавили материнських прав. А оскільки свого будинка у нього в Богданівці не було, забрати їх не міг».
Коли склалась нова родина, Олександр і Тетяна поїхали на Кіровоградщину. Треба було приймати спадщину - покійний батько переписав на Сашка будинок. Поки оформлювали документи, Тетяна встигла познайомитись з сином чоловіка Дімою та донькою Танею — тезкою.
«Спілкувались з ними у школі, - пригадує. - Дітки, як дітки. Спокійні, чемні. Подарункам, які ми привезли, зраділи».
Тоді дітей знову довелось залишити, але через деякий час зателефонувала опікунка і запропонувала все ж їх забрати, бо їй вже було 64 роки і з дітьми не справлялась. Інший варіант був - віддати в інтернат.
«Я й кажу тоді чоловікові: моїх двоє, твоїх двоє - будемо жити всі разом. Твої старші, мої молодші. Якось поладять між собою. Може, й уроки одне одному будуть допомагати робити», - згадує жінка.
Документами займались майже рік. Оплачували послуги юриста. Оскільки був локдаун, справа трохи затягнулась. Та ось вже два роки Діма і Таня живуть разом з татом і новими мамою, сестрою і братами.
Домашні турботи
Олександр Лось працює трактористом у господарстві місцевого аграрника Миколи Марусенка. Вдома у нього - у кілька разів менший за «Джон Дір» тракторець. Купили його через оголошення в інтернеті. Точніше - лише остов разом з однорядними картоплесаджалкою і копалкою. Господар сам доводив його до пуття. Нині диво-тракторець у господарстві незамінний.
Дах же довелось перекривати через те, що будинок сідає. За словами господині, незрозуміло, на якому фундаменті він побудований. А ще його стіни - з силікатної цегли, через це всередині погано тримається тепло.
Один з кутів будинку просідає ледве не після кожного дощу. Через це почав випадати фронтон.
Разом з кумами Федором Васканом (Тетяна хрестила його сина) та Олександром Щербаком (він хрестив їхнього сина Діму) за три дні перекрили дах і поставили новий фронтон з популярного нині матеріалу OSB.
Кажу господині, що у хаті у них таки тепло. Вона відразу ж біжить до термометра у дальній кімнаті, і звідти кричить: «25 градусів».
Аби було так тепло, Тетяна весь день протоплює котел дровами. У будинку - парове опалення на дровах.
Характери дітей
Пропоную Тетяні Лапицькій розповісти про кожну дитину окремо, починаючи з найстаршого.
«Діма Лось народився 27 липня 2008року, - починає. - До навчання він у нас не дуже. Поки не задумується, ким буде, але по господарству все, що не попросиш, допомагає.
Таня Лось народилась 11 листопада 2009 року. Навчається добре. Улюблений предмет у неї - математика. Не дуже любить англійську. Поставила собі ціль бути бухгалтером. Вчителі за успіхи у математиці її хвалять.
Юля Лапицька народилась 16 листопада 2011 року. Вона танцюристка, танцює дуже гарно. Виступала разом з іншими дітками на благодійному концерті 11 лютого, де ми зібрали для ЗСУ 21 000 гривень. Допомагає мені з наймолодшим, коли я на кухні чи по господарству пораюсь. Вчиться у п’ятому класі. Періодично хоче бути медсестрою.
Артем Лапицький народився 7 червня 2013 року. Йому не щастить з навчанням. Лише пішов до першого класу, почався коронавірус. Потім - війна. А дистанційне навчання - то для дітей дуже важко».
Зараз школярі у Малківці до школи ходять. Аби навчання почалось, директор школи напитувала у односельців погреб, який може бути бомбосховищем. Обов’язковою умовою було перекриття з бетонних плит і бетонні сходи. Погреб Тетяни Лапицької підійшов.
Звідти повиносили картоплю, інші продукти, побілили, пофарбували, облаштували туалет (спасибі за допомогу Миколі Марусенку), поставили залізні двері, застелили посадкові місця для дітей, принесли кулер з водою, вогнегасник і аптечку. Комісія, у якій був голова громади Денис Росовський, прийняла бомбосховище у експлуатацію.
Тепер повітряні тривоги можна перечекати у погребі багатодітної родини. Діти ж у школі навчаються, як зазначено вище, у дві зміни: з 8.00 до 12.00 і з 12.00 до 15.00.
Поки розмовляємо, до мами прийшов наймолодший член сім’ї. Микита рюмсає і проситься до Тетяни на руки.
«Микита Лось народився 25 січня 2021 року, - представляє малюка Тетяна Лапицька. - Він у нас довгоочікуваний. Півтора роки його чекали. Хлопчик жвавенький. На жаль, у нас немає дитсадка, тоді б дітки краще розвивались. Але він і так росте між дітей, тому вже і балакає. Навіть рахувати береться. Щоправда, 1 у нього не виходить, зате 2, 3, 4, 5 вдається».
Слідом за Микитою з кімнати виходить Артем, який мав би сидіти з малим, однак той його проганяє. «Він більше всіх Юлю любить, - пояснює жінка. - Вона для нього, як няня».
Дорогий подарунок
Документи для участі у конкурсі на отримання нетеля родині допомагав оформляти староста. Сергій Кращіненко переживав разом з ними і тоді, коли родина не виграла.
«Тоді я дуже засмутилась, бо дуже хотіла нетельку, - згадує багатодітна мати. - Але тоді вона справедливо дісталась родині з 12 дітьми, де 6 своїх і 6 прийомних. Та в один прекрасний момент Сергій Олександрович зателефонував, запитавши, чи не хочемо ми корівку. Вирішувати треба було швидко. Я зателефонувала чоловікові, він тоді на полі був - кукурудзу якраз збирали. У нас і сарай є, і сіна трішки на горищі було. А Микиті молоко ми купували, бо він на молоці ріс. Подумали разом - і вирішили корівку брати».
Привезли її 6 січня цього року - напередодні Різдва. Обов’язки доброго чарівника взяв на себе голова громади Денис Росовський. Мілка (так її назвали колишні господарі, а нові не перезивали) вже була розтелена і доїлась.
Згодом старий господар, також Олександр, зателефонував і сказав, аби забирали і сіно. Найняли на роботі чоловіка трактор і привезли.
«Дуже дорогий для нас подарунок, - каже Тетяна. - У селі зараз корова коштує і 20, і 30, і 50 тисяч. Нам не по кишені. Я дуже задоволена і вдячна всім до цього причетним».
Трапляються таки дива на світі. Навіть у такий важкий час, який нині переживають українці, трапляються. Тож нехай у житті багатодітної родини з Малківки їх буде більше, а їхнє сімейне щастя з кожним днем міцнішає.
Джерело: газета "Прилуччина", Андрій БЕЙНИК
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: багатодітні, Малківка