Суходолом це не так уже й далеко — близько 40 км. Та коли Сейм розливається, машиною можна добратися хіба щодо Осічі (село за 26 км від Бахмача), потім доводиться пересідати на човен. Так було й цьогорічного Великодня. Настоятель Батуринського Свято-Покровського храму Православної церкви України отець Роман (Кривко) навіть сам сідав на весла, щоб швидше добратися до коропських вірян — тих, які виявили бажання прийти на святкове богослужіння до храму Православної церкви України (ПЦУ).
У Коропі немає ні такого священника, ні такого храму. Два існуючі — Вознесенський та Успенський — “московські” (Української православної церкви).
Тож на великодню службу прихильники ПЦУ збиралися на руїнах збудованої ще в XVII столітті Іллінської церкви. Вона була споруджена як оборонна вежа (товщина стін — до двох метрів), а в XVIII столітті перебудована у храм. Близько 20 років тому церкву передали Київському патріархату. Її почали реставрувати за державні кошти, та справи до кінця не довели.
Тому віряни вирішили заснувати в Коропі парафію ПЦУ. Їм довелося починати з нуля — з установчих зборів щодо її створення і подальшої реєстрації. Збори відбулися 7 травня.
Щоб створити релігійну громаду, згідно зі ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», достатньо згоди десяти громадян, які досягли 18-річного віку (потім вони мають подати заяву і статут на реєстрацію у відповідні державні адміністрації). Коропчан, які були за створення парафії ПЦУ, на збори прийшло в рази більше.
- Якщо точно - 80. Це підтверджується їхніми підписами про надання згоди на обробку персональних даних, — зазначає один із членів ініціативної групи зі скликання зборів Анатолій Мілюков. — Завітало також багато прихожан московського патріархату на чолі з їхніми батюшками. Яка була їхня мета - не відомо («щоб висловити свою релігійну позицію» — знаходжу пояснення на сайті Ніжинської єпархії УПЦ. - Авт.).
Одне можна сказати: захід пройшов відносно спокійно — завдяки працівникам правоохоронних органів і військовим, які прийшли захистити вибір свідомих українців.
На думку деяких вірян, скандал на зборах міг розгорітися через дискусію з приводу того, чи підпорядкована УПЦ московському патріархату (прихильники ПЦУ це стверджують, прихильники УПЦ заперечують). Але до цього, слава богу, не дійшло.
Майже відразу після цих зборів громада Коропської Свято-Успенської церкви провела свої, де було вирішено не переходити до ПЦУ а залишитися в УПЦ.
Отже процес становлення в селищі релігійної громади ПЦУ розпочато. Роман Кривко запевнив, що й надалі їздитиме на богослужіння в Короп.
ДО ТЕМИ
Минулого року на Чернігівщині від УПЦ до ПЦУ офіційно перейшло 13 релігійних громад. У нинішньому процес триває, зокрема у Свято-Вознесенських парафіях Корюківки та Лукашівки Чернігівського району, а також у Свято-Троїцькій міста Носівки.
Джерело: газета “Гарт” від 01.06.2023, Марія ІСАЧЕНКО, смт Короп, фото Анатолія Мілюкова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.