Село - колиска для роду, пісня - розрада для душі
Донька і теща героїв. Мама і бабуся відмінниць і золотих медалісток. Мама директора школи. Українка, чиї рідні брат і сестра досі знаходяться в окупації. А ще вона дуже любить українську пісню. Та й прізвище до цього зобов’язує... Про жительку невеликого села Онищенків Линовицької селищної громади Прилуцького району Любов Музику можна розповісти по-різному. А раз можна, то розповімо!
ЖИЛИ ВАЖКО, АЛЕ ДРУЖНО
Любов Григорівна народилась в Онищенкові у 1956 році. І прізвище дівоче мала співзвучне з назвою рідного села. «Ой, скільки тоді людей було багато в Онищенкові, - згадує. - Зараз, коли підеш на кладовище відвідати рідних, то всі, кого знала, вже там. На цвинтарі зараз онищенківців більше, ніж живе у селі. А корінних серед живих зовсім мало залишилось. Тут багато вже тих, хто приїхав».
Батьки українки були звичайними колгоспниками. Батько все життя працював трактористом. Про Григорія Сидоровича Оніщенка не раз писала «Правда Прилуччини». І не лише про його трудову звитягу. Чоловік воював. У 1943 році, коли йому було лише 19, брав участь у форсуванні Дніпра. Після того був тяжко поранений. Півроку пролежав у госпіталі. Був розвідником, дійшов до Берліна. «Від Дніпра до Берліна я проповз на колінах», - розповідав потім авторам книжки «Нам є що згадати...», яку у 2005 році видала Прилуцька районна централізована бібліотечна система і яка серед найдорожчих реліквій зберігається нині у домі його доньки. Свято береже Любов Григорівна і нагороди батька, серед яких орден Червоної зірки, медалі «За відвагу», «За бойові заслуги», «За взяття Берліна», «За перемогу над Німеччиною».
Після перемоги Григорій Оніщенко ще два роки служив у Німеччині, а коли у 1947 році повернувся до рідного села, то одружився. У Григорія Сидоровича і Наталії Іванівни народилось троє дітей. Старша донька Ніна, потім син - Іван і наймолодша, про яку зараз ви читаєте. Батько, згадує Любов Григорівна, був бригадиром з вирощування цукрово
го буряка, їздив на ВДНГ. Мама працювала ланковою.
Всі їх діти живі. Нині брат і сестра героїні нашої розповіді живуть в окупованому Енергодарі. Виїхати не можуть через поважний вік: сестрі нині 78 років, братові - 76. Обидва мають слабке здоров'я. Любов Григорівна зв'язується з ними щодня через Телеграм. Каже: «Дуже тяжко там і страшно. На щастя, не голодні, але щодня летять над головами снаряди. Окупанти стріляють по Нікополю, Нікополь дає відповідь».
У дитинстві Любові Григорівни в Онищенкові була початкова школа. Розміщувалась неподалік будинку культури, де й трапилась наша з пенсіонеркою розмова. Потім вона вчилась у Богданівці. Класи, згадує, були великими. Більше 20 учнів у кожному. «Тоді дитинство не таке було, як зараз, - розповідає. - Було трішечки тяжко. Звичайно, не так, як батькам. Вони обоє сиротами були. Тоді якраз будували свій будинок і все навколо нього. А у школі веселіше було. Гаджетів не було, ми гуляли на вулиці - не можна було і додому загнати. І жив Онищенків надзвичайно дружно. Хоча у нас і зараз у селі найдружніші люди. Маєм у колективі товаришку. Вона приїжджа. Працювала фельдшером, потім у сільраді. Так приводила приклад, коли збирали картоплю для районної лікарні. Попросили відро-два з двору і їхали з сільради, збирали машиною. Так, у сусідніх селах, розповідала, люди поховались-позакривались, а в Онищенкові і людей нема, на роботу пішли, але під кожним двором і картопля, і морква, і буряк стоїть! А ще пам’ятаю, пожежа у нас на вулиці була. Приміщення повністю вигоріло. Так це зразу клич для всіх! Візразу понесли ковдри, подушки та інше - хто що міг».
ПОЩАСТИЛО З ЧОЛОВІКОМ
Після школи Любов Григорівна вивчилась на товарознавця у Чернігівському технікумі радянської торгівлі. Після закінчення повернулась у рідне село. У 1975 році вийшла заміж. У 1977 році народилась донька Оленка. Ще коли була у декретній відпустці, її впросили вийти на роботу у бухгалтерію автобусного парку. Там пропрацювала 15 років.
Жили тоді у Прилуках. Коли почалось скорочення, жінку запросили на роботу в «Укртелеком». У тамтешній бухгалтерії пропрацювала ще 16 років.
Чоловік Геннадій Олександрович спочатку працював водієм, потім начальником колони № 1 в автобусному парку, а коли стало дуже сутужно - почались невиплати зарплат, перейшов в управління бурових робіт, працював бурильником. Старша донька стала вчителькою, нині Олена Геннадіївна Рогальова - директор Прилуцького ліцею № 1. Молодша Наталія - програміст, живе у Києві. А народилась вона у 1990 році, дитинство припало на важкі часи. «Тоді був такий період, що і на хліб не було грошей, - згадує Любов Григорівна. - І допомоги ні від кого не було - мама померла ще у 1987 році.
А чоловік зразу сказав: «У нас буде друга донька і назвемо її Наталією». Бо так звали мою маму, а він з нею дуже дружно жив. Батько помер у 2010 році. Спочатку одружився, а потім залишився один. Ми допомагали. Приїжджали з міста часто. А тоді стало так, що сам бути він вже не міг. І ми вирішили з чоловіком, що переїдем в Они- щенків. І досі живем у батьківській хаті. У тій самій, де я виросла. Ми перейшли туди, коли мені 10 років було. Батьки жили тяжко і, мабуть, їм хотілось простору, то й побудували високу, світлу хату. Батько ще й каменярем був. І досі у нашому селі до двох десятків будинків, як пам’ять про нього, стоять».
«Коли ми переїхали з Прилук, я ще щодня їздила туди на роботу автобусом, - продовжує жінка. - А у чоловіка на буровій важка робота була, у нього пільгова пенсія. Вирішив, що піде на пенсію і доглядатиме батька. І доглядав. Я вранці встала. О 6.30 - автобус на Прилуки. А він цілий день з батьком. А батько слабенький був, але не лежачий. Останні лише два роки його треба було годувати. На фронті ж був двічі поранений. Друге поранення - важке. Плече було роздроблене. І тоді лікар сказав: «Можливо, у Вас згодом відмовлять руки». Так воно і сталось».
З тим, що їй пощастило з чоловіком, Любов Музика погоджується. Зустрілись вони в Онищенкові. Парубок з Нового Бугу, що у Миколаївській області, служив тоді у Прилуках на аеродромі. «А у нас тоді така тенденція була, що всі хлопці бігали сюди вибирати дівчат. На багатші села, як казали, - згадує співрозмовниця. - Коли я поїхала на навчання, став мені листи слати. Ми довго переписувались, а він після армії з’їздив додому і сказав, що повернеться сюди жити. Тут йому більше сподобалось. Бо там, на Миколаївщині, природа навіть інша. Неначе трішки пустеля. На полях - валуни і тріщини такі, що рука заходить. Ми туди до його батьків у відпустку щороку їздили».
НАЙКРАЩІ ДЛЯ МАМИ ДОНЬКИ
«Не так давно моя молодша донька сказала: «Мамо, ти ніколи нами не хвалилась. А ти нами пишаєшся?» Я кажу: «Надзвичайно!» - розповідає Любов Григорівна. - Мої доньки дуже хороші. Так, кожна мати хвалить своїх дітей, але мої дуже розумні, без перебільшення. Молодша з першого класу сказала: «Я буду вчителькою». І ляльок у дворі навчала, і дітей з вулиці. Хоч як тяжко тоді було, а сама поступила у педучилище. І коли їй на вступному екзамені по математиці четвірку ставили, Олена сказала: «Я з Вами не згодна. Я знаю на п’ять». Екзаменатор поставив їй три додаткові питання - і вона отримала п’ять! Прилуцьке училище донька закінчила з червоним дипломом, Ніжинський педінститут
- з червоним, магістратуру - з червоним. І хоч тоді важко було у Прилуках роботу педагогу знайти, але у першій школі було місце вчителя української мови, і вона пішла. Без блату, без нічого. Господь нам поміг! Через три роки запропонували їй роботу завуча, а потім і директором стала. І працює вже, мабуть, більше 10 років. Молодша також закінчила школу з золотою медаллю, а Київський політехнічний інститут - з червоним дипломом. Коли вчилась там, закінчила ще і інститут фізичної культури. Вона спортсменка. Струнка, але височенька. Гирями «гралась» по 16 кілограмів. Їздила на змагання і по Україні, і за кордон, відстоювала честь інституту. Зараз працює на французьку компанію. Каже: «Я заробляю для України валюту». Війну зустріла у Києві. А потім змогла до мене приїхати.
Два з половиною місяці у мене жило 8 чоловік. І рідні, і знайомі».
У Олени Геннадіївни - також дві доньки. Старша Оксана теж закінчила Київський політехнічний. Також золота медалістка. Зараз працює програмістом у компанії з поставки ліків. Молодша Вероніка у цьому році закінчила 11 класів. Так само з золотою медаллю. На НМТ набрала 194 бали і могла вибрати будь-який інститут. Вибрала Львівську політехніку, бо там, на відміну від Києва, не дистанційне навчання.
ВІЙНА ЗАБРАЛА ЗЯТЯ
Сержант ЗСУ, командир відділення регламенту та ремонту електроспецобладнання ремонтного взводу бронетанкової техніки ремонтної роти батальйону матеріально-технічного забезпечення в/ч А4722 Олександр Михайлович Рогальов під час виконання бойового завдання у результаті артилерійського обстрілу противником Роботиного і Малої Токмачки у серпні 2023 року отримав вогнепальні поранення, не сумісні з життям. Кавалер ордена «За мужність» ІІІ ступеня похований на Горовій Білещині. Любов Музика і досі не може стримати сліз, коли розповідає про зятя. Коли ми з нею бесідували, родина якраз справляла по ньому роковини.
Вчився він у Ніжинському агротехнічному коледжі, але з майбутньою дружиною познайомився у дитячому оздоровчому таборі у Криму, де обоє працювали вожатими. Чоловік закінчив Сумський державний університет за спеціальністю «Енергетичний менеджмент». Служив в армії у Одесі. Був снайпером. З 2014 по 2015 роки воював у зоні АТО. Мав позивний Волноваха. Його робота у Прилуках була пов'язана з електрикою. Останні роки працював за кордоном.
«Коли почалась повномасштабна війна, Саша був у Нідерландах, - розповідає, витираючи сльози, пенсіонерка. - Відразу поїхав сюди. Ми всі просили: «Сашо, не приїжджай». А він сказав: «Моя дружина і діти в Україні, я не можу не приїхати». І на другий день після приїзду о восьмій ранку був вже у військкоматі».
На війні, згадує жінка, Олександр був спочатку снайпером, а потім через великі проблеми зі спиною довго лежав у госпіталі. Коли вийшов, сказав, що не може бути снайпером, бо мав вже 45 років і через проблеми зі здоров'ям не міг вже багато бігати і носити на собі озброєння.
На річницю загибелі у Прилуки приїхали побратими, їх відпустив командир. «Вони розповідали, що під Роботиним було не те що пекло, то навіть слабо сказано, - плаче пенсіонерка. - Там навіть рельєф помінявся під час бойових дій. Вийшло якось так, що хлопці пішли вперед за штурмовиків. Саша координував бій по рації, доповідав про вогневі точки. Поранений був важко, у голову. У свідоцтві про смерть також було вказано про множинні переломи рук. Перебита була, мабуть, і кровоносна артерія. Товариш його намагався витягувати до тих пір, поки сам не отримав поранення. Коли прийшов до тями, його, як і інших поранених, забрала самоходка. Двохсотих тоді змушені були залишити. І Саша два місяці вважався зниклим безвісти. Лише 11 жовтня ми змогли його поховати».
«Донька і досі дуже тяжко переживає втрату, - веде далі жінка. - Згадує, що коли він телефонував на початку того літа, то декілька разів сказав: «Я додому не приїду». Мовляв, всі там ляжуть. Вони ж бачили, що там робилось».
СПІВАЄ, АБИ НЕ БУЛО ВАЖКО
В Онищенківський сільський будинок культури Любов Григорівна приходила, ще коли працювала у Прилуках. Йти їй недалеко. Будинок її знаходиться навпроти розписної зупинки на повороті з Богданівки. А коли вже пішла на пенсію, учасниці народного аматорського колективу «Журавка» вмовили її співати разом.
«Я не вважаю себе великою співачкою, - зізнається. - Не є солісткою. Можу співати лише у гурті. Просто нікому у нас більше співати. Людей немає».
Колектив наразі виконує лише українські пісні. Для самої Любові Музики російська мова є табу з 2014 року. «Тоді Саша пішов на війну, - розповідає. - А телефони ще слабуваті були, так о п’ятій - шостій ранку чоловік телевізор включав, і ми новини про війну дивились. У колектив я прийшла у 2012 році, а у 2014-ому сказала: «Російські пісні співати не буду».
Першим художнім керівником була у них Олександра Володимирівна Яцун, яка за словами Любові Григорівни, народила колектив. Вона - вчитель з дуже гарним голосом. Грала на баяні. З нею «Журавка» виступала на «Фольк-music», у 2013 році їх показували на телебаченні. Десять останніх років «Журавкою» керує Максим Даниленко. «Музикант від Бога, - із захопленням розповідає пенсіонерка. - Композитор, сам пише і музику, і пісні. Грає на баяні, гітарі та сопілці».
Чисельність колективу коливається. «Зараз нас дев’ятеро, а було і дванадцять, - розповідає Любов Музика. - Хтось залишає. Хтось йде назавжди. Колектив вже не молодий. Я Максиму весь час кажу: «На жаль, ми їдемо у передостанньому вагоні». Але заміни нема. Нема людей».
Життя у селі жінка справедливо називає нелегким. «Це лише у магазині огірки та помідори красиво лежать, - каже. - Але ж їх треба виростити. І сапувати, і поливати з такою спекою, як була, треба. Раніше більше господарство тримали, а зараз нам вже не під силу. Город був великий, то віддали сусідові. Картоплі ще трішки садимо, але донька зі мною «воює». Каже: «Мамо, на той рік картоплі не будем садити». Та хіба її зараз так і їдять. Це раніше: картопля смажена, картопля варена, картопля тушкована! Можна було б все залишити, звичайно, але я думаю: що робитиму у Прилуках? Дітям та онукам заважатиму. А тут - колиска наша. Всі сюди з’їжджаються».
«А пісня - то відпочинок і розрада для душі, - продовжує жінка. - Коли вдома лише на фотографії дивишся, то тяжко. Приходимо сюди, по 2 - 3 години займаємось співом - і легше. Вранці встала. Старі тапочки, шорти, футболку одягла і так до вечора ходиш. А є дні, коли о 13-ій годині переодяглась, нарядилась - і сюди. З усіма пощебетала. Максим, буває, ще й жартома кричить на нас. Чи все продали, запитує, коли довго говоримо».
Улюбленою піснею пенсіонерка називає твір Максима Даниленка «Доля». З цією піснею вони їздили на фестиваль у Кропив- ницький. Там здобули гран-прі. Було це до повномасштабної війни. З її початком не збирались півроку. А потім вирішили допомагати своїм співом воїнам. Проводили благодійні концерти. З колегою Світланою Же- денко ходили попід хатами і збирали гроші. Так назбирали на дві військові машини. Але то вже інша історія, про яку «Прилуччина» обов'язково розповість.
Джерело: “Прилуччина та Прилучаночка”, Андрій Бейник
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.