Тетяна Супруненко тепер опікується чотирма старостинськими округами
Я не місцева, - розповідає Тетяна Супруненко, очільниця Гмирянського старостинського округу. - Приїхала з Полтавської області 11 років тому. За цей час звикла до Ічнянщини. З місцевими людьми знайшла спільну мову. Мені подобається навколишня природа, загалом почуваюся вдома, це тепер моя друга батьківщина. Старостою призначили 7 грудня 2020 року. І мені постійно хочеться робити наше життя кращим. Чимало зроблено. Але попереду багато планів і роботи».
- Полтавщина недалеко. А як ви вподобали Ічнянщину?
- Мій чоловік - місцевий, ічнянський. Живемо на його батьківщині. З самого початку нашого спільного життя я працювала з чоловіком у його фермерському господарстві «Щурівське» агрономом. Займалася городиною. Чоловік виділив мені 10 гектарів землі, я вирощувала кавуни, огірки, помідори, капусту, буряк, моркву, цибулю... Продукцію поставляли в лікарні, до навколишніх шкіл і дошкільних закладів, у Прилуки. Продавали й на місцевому ринку. Але робота з городиною нелегка, бо все це ручна праця. У нас трудилися наймані працівники із сусіднього села, а потім пішли навчатися, стало скрутніше. І я поступово відійшла від цієї справи. Чоловік продав своє фермерське господарство, у Гмирянці у нього є пайова земля, він там вирощує зернові, відкрив ФОП.
Мене та мого чоловіка, Івана Васильовича Котка, обрали депутатами Ічнянської міської ради. Але відколи я очолила старостинський округ, то депутатський мандат склала.
- Ви маєте спеціальність агронома?
- Так, я навчалася на агронома. Дуже люблю землю. Закінчила Житомирський сільськогосподарський технікум за спеціальністю «агрономія». Працювала після технікуму бригадиром городньої бригади на Полтавщині. Далі мене призначили бригадиром рільничої бригади. А потім господарство реформувалося. Далі я працювала вже на Ічнянщині.
- У старости дуже багато роботи...
- Звичайно. У 2022 році, якраз перед війною, відбувалася децентралізація. І два старостинські округи приєднали до Гмирянського. Гмирянка - найбільше село у ТГ, тут живе 830 людей. У нас є ліцей, садочок «Малятко», амбулаторія, будинок культури. Тому село й було старостинським округом. Після децентралізації до Гмирянського округу додалися ще два округи. Це чотири села - Щурівка, Однольків, Іценків, Городня. Серед них два немалі. У Щурівці живе 96 людей, у Городні - 199. До корінних мешканців додаються ще внутрішньо переміщені особи. До Городні, наприклад, приїжджали люди з Харкова, прожили тут літо, повернулися додому. Але ж там знову неспокійно, то вони час від часу повертаються до нас, трохи поживуть, знову їдуть додому... Переселенці у нас живуть або у знайомих, або у друзів. А старостат їм допомагає, чим може.
Інші два села маленькі - в Однолькові мешкає чотири людини, хоча зареєстровано більше. А в Іценкові взагалі двоє людей. У ці села двічі на тиждень приїжджає машина з продуктами, також пересувне відділення пошти. Я постійно, 24/7, перебуваю на зв’язку з жителями цих сіл, якщо знадобиться медична допомога - забезпечимо. Люди можуть зателефонувати мені, сказати, що їм потрібно, я сідаю в свою автівку і їду. Це приблизно 8 км.
Проблема, що туди немає транспортного сполучення. Просимо хоча би двічі на тиждень у ці села підвозити людей. Але оскільки зараз перевізники приватні, то кажуть, що їм туди їздити невигідно.
У Городні є діловод, працює на півставки. Є працівник із благоустрою, також на пів- ставки. Там є фельдшерський пункт, працює фельдшер.
Дітей із Щурівки і Городні - і там, і там по шестеро учнів - возять у Гмирянський ліцей шкільним автобусом. У ліцеї навчаються 67 учнів. Дошкільний заклад «Малятко» розміщується при ліцеї. Його відвідують 11 діток.
У Гмирянці є віддалене робоче місце ЦНАПу. Можемо оформляти субсидії, видавати довідки тощо. У нас чотири соціальні працівники, які обслуговують 24 особи похилого віку з нашого стар остинського округу.
- Коли ви стали старостою, яке найголовніше завдання перед вами стояло?
- Хотілося і тоді, і зараз зробити дуже багато для села. На жаль, через війну у нас немає зараз працівника з благоустрою. Тож обдзвонюю жителів, небайдужі відгукуються, всі разом організовуємося, прибираємо, косимо, пиляємо.. . Навесні наводили лад на кладовищах. Щось устигли зробити, щось іще потрібно доробляти, бо роботи дуже багато. Як і скрізь, чимало аварійних дерев, тож намагаємося їх пиляти.
У центрі села ми облашту- вали зону відпочинку, привели до ладу парк, поставили лавочки, столики, альтанку, гойдалку. Замість знесених старих дерев посадили молоді. Хто тепер задоволений, так це молодь.
Хочеться ще облаштувати автобусну зупинку - у Гмирянці немає жодної. Потрібно підсипати дороги по селу, доробити вуличне освітлення. Закінчити ремонт у приміщенні Будинку культури. Коли я тільки прийшла на посаду, ми організувалися і зробили велике прибирання зали в БК. Там ремонт не робили 30 років. І ми своїми силами старалися, люди приносили гроші - хто скільки міг. Виділив 4 тисячі відділ культури Ічнянської міської ради. Ми закуповували будівельні матеріали, білили, фарбували. Тобто надали головній залі належного вигляду. Коридор, щоправда, чекає своєї черги. Але зараз не до цього - війна. Дякувати Богу, до нас росіяни не заходили, обминули Гмирянку. Вони йшли з Іваниці, заходили в Городню, ставили техніку в селі на ніч. Зранку прямували на Ольшану. А ми вранці передавали, куди прямує колона.
- Ваш округ брав участь у благодійному Покровському ярмарку.
- Так, у подібних заходах ми завжди беремо участь. Проводили осінній ярмарок і в себе в селі, збирали хлопцям необхідне - і кошти, й продукти. Завжди допомагаємо, чим можемо. В’язали маскувальні сітки. Якщо до нас звертається хтось із військових за допомогою, ми намагаємося все зробити. Цього разу ми збирали на паливо для бульдозера, ця техніка вивозить 200-х... Назбира ли разом із іншими старостинськими округами близько 55 000. Частину коштів передали на лікування дружині пораненого військового Сергія Хулапа, який працював у міській раді, був мобілізований, а торік отримав важке поранення.
У нас згуртована команда, все вирішуємо разом. Директор Гмирянського ліцею запрошує до волонтерства всіх учителів, директор садочка - вихователів. Разом із ними директор будинку культури, старостат. Робимо смаколи- ки, відправляємо хлопцям. У 2022-му році на Великдень ми напекли 700 пасок! Нам дали двоє поросят, ми зробили ковбаси, кров’янки, тушонки. Це була наша перша велика волонтерська робота.
Зараз, звісно, важко. Але в мене перед очима є приклад - мій син Олег. Він воював із 2014 року. Потім демобілізувався в 2021-му. Як почалося повномасштабне вторгнення, я йому зателефонувала вранці і кажу: «Почалася війна». А він мені відповідає: «Уже збираюся». Я дуже переживаю. Дружина його залишилася вдома із маленькою дитиною. А Олег воює. Тому я й кажу, що хтось нагодує мого сина , а я - чийогось. Зараз не можна ділити - ваші, наші, зараз вони всі наші. Син мого чоловіка Роман також пішов на фронт за контрактом, зараз воює.
З нашого округу 28 хлопців служать у ЗСУ. На жаль, двоє зниклих безвісти, четверо загиблих. У сусідньому селі Ольшані староста Андрій Криворучко також мобілізувався до війська, і його повноваження поклали на мене, я виконую його обов’язки. Там 500 жителів. Намагаюся і їм приділити час.
До нас телефонують волонтери із Прилук, просять допомогти. Звісно, допомагаємо: тушонкою, закрутками, іншими продуктами. Кидаю клич, люди несуть усе, що можуть.
Мій чоловік тримає пасіку, тож ми багато передаємо меду.
Ми готові допомагати завжди. Аби тільки швидше були перемога та мир.
- Пані Тетяно, як відпочиваєте, заспокоюєте серце, що гріє душу?
- У нас із чоловіком свій будинок, він дуже затишний, це - як місце спокою і сили. Я дуже люблю квіти, вони квітують на чотирьох сотках. А чоловік доглядає чотири сотки саду. Біля двору у нас 2 гектари землі. І я у вільний від роботи час потроху починаю займатися городиною - для себе і друзів. У мене є мрія: поставити під кожну рослину табличку з назвою квітки. Щороку, від самого початку весни, у мене буяють квіти. Крокуси, проліски, тюльпани, троянди... І закінчується все хризантемами. Я нарахувала цього року, що в мене 60 видів рослин і квітів. Люблю їх усі, для мене кожна квітка гарна.
А ще люблю збирати гриби. Це такий релакс і втіха. Ліс мене надихає. Фотографую і краєвиди, й квіти, й гриби. Потім узимку переглядатиму світлини та згадуватиму приємні моменти життя...
А на завершення хочу подякувати підприємцям, що підтримують наші села. Щурівці допомагає ПП «Агро-Трейдер» (генеральний директор Михайло Миколайович Бондар), Городні - ФГ «Лан» (керівник Олександр Михайлович Мащенко) та ФГ «Барс-М» (керівник Володимир Михайлович Мащенко). Гмирянці вдячні ПП «Гми- рянське» (керівник Михайло Іванович Гнойко). Також - ТОВ «Прилуки Гарант-Буд» (керівник Дмитро Миколайович Рожко), їм окреме спасибі за те, що на фермі створили для гмирянців робочі місця.
Джерело: “Трудова слава”, Людмила Забаровська, Віра Солодка
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: староста, Супруненко, Гмирянка