У Олени Зайченко лічені дні минають без приготування консервації
Добігає кінця період підготовки до зими. Олена ще з тих господинь, яка вважає, що зиму без закруток зустрічати просто неможливо та ще й період війни.
На власному обійсті
У родині люблять мамині заготовки, а для неї - це в радість. Вона намагається всього закрити. Відра, бочки, банки - все наповнене. Вже заповнені стелажі у погребі. А на підлозі - 5-літрові відерці квашених помідорів, в око впадає 60-літрова бочка та 40-літрова, в них квасяться помідори і огірки. У 3-літрових банках компоти: абрикоси, малина, яблука; у 1,5-літрових помідори, у 1-літрових огірки за різними рецептами. А ще багато салатів, кетчуп, кабачкова ікра, горошок зелений, гриби, джеми. До речі, джеми з малини люблять, щоб він був без кісточок. Тому господиня видавлює сік із ягід, попередньо приварює, додає цукор із розрахунку 1 кг ягід, 1 кг цукру, закипить 15-20 хв і розливає у банки під металеві кришки.
Вся консервація у Олени Зайченко тільки з власного городу. А на ньому всього вдосталь. Картоплі господарі садять не багато. А, наприклад, помідорів було 200 стебел. Збирає насіння, зберігає, весною висіває у хаті, потім висаджує у парничок і далі у відкритий грунт.
Цього року всі сорти, ніби ранні, хоча насправді були різні сорти. Колись ці сливки, що висадила, до морозів росли, а це вже сохнуть.
Із захватом жінка розповідає як займалася огірками. Правда, в цьому році вже пригальмувала розмах.
- Діти виросли, не треба вчити, одягати. Вже вони самі заробляють. На одні руки дуже важко. Ще минулого року садили їх 5 рядів, через увесь город, на сітках вони плелись і до кожного був прокладений крапельний полив.
Чимало площі займає полуниця. Бабуся переймається, що внучці була рання ягода, тому садить сорт Альба. Ранньої весни накриває агроволокном і вже у травня смакують полуницю.
Вже не перший рік жінка садить кавуни і дуже задоволена урожаєм. Каже, що на наступний рік ще більшу площу під них виділить. Перші кавуни були і по 14 кілограм. А ось дині не ведуться. На городі ще є і перці і баклажани - всього вистачає.
У погребі всі стелажі по обидва боки заповнені
А незабаром масово розцвітуть хризантеми, вже показались поодинокі квіточки. Вони теж розташу ались на городі у два ряди.
Минулого року замовила через інтернет. Вони добре розрослися. Я їх розсадила і ось маю таку красу.
На заквітчаному подвірї всі клумби зайняли троянди: і в дворі, і на городі, і в загородці перед вулицею - всього не менше 50 кущів. Є і лісові декоративні насадження: самшит, туя.
Що б не робили Олена Зайченко: чи на городі , чи біля квітів, чи консервувала - завжди все робить з любов’ю. А тому результат - супер.
- Це моє. Я це люблю, - пояснює Олена Зайченко.
Багато років вона пропрацювала у лісі, доглядаючи за посадками. Сіяли сосну з насіння, тостили, пололи. Влітку треба було і о 6-й починати роботу, а до цього доїти корову і леліти в ліс, поки не піднялась спека.
Фізично важко, але велика відповідальність треба, бо робота дуже подобалася. За освітою Олена Зайченко продавець. І перед роботою у лісництві працювала у магазині. Теж подобалося. Але , напевно, вигоріла у цій професії і тому вирішила її змінити. А нині, скоро рік, як вона працює у Сосницькій гімназії. Як і скрізь, лісництво переживає не найкращі часи, а лісокультурщиць 7, тому вирішила не чекати скорочення.
Любов до лісу завжди була і залишилась. Тож жінка любить відпочивати, збираючи гриби.
Та як би не була зайнята Олена зайченко - завжди знаходить час на відпочинок. Цьогоріч літо видалось дуже спекотним, тому найкраще час провести на річці,отож Олена Зайченко швиденько справилася із городом, закрутками, господарством і з подружками поспішала на річку.
Взимку із задоволенням вона плете одяг спицями. То плаття, кофтинку для маленької внучки, то собі пальто.
Олена Зайченко ще й вправна кулінарка. Торти, заварні, трубочки із слойоного тіста - це теж її хобі та ще й стимул, адже випічку у сім’ї люблять усі. Ось такі у нас жінки господині і красуні!
Джерело: “Вісті Сосниччини”, Олена Кузьменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: консервація, заготовки