Семеро смертей за місяць. Як припутнівці пережили окупацію
У щоденних клопотах жителька Припутнів Валентина Ганжа на якийсь час забуває про лихо, яке довелося пережити торік. Господарство, город, худоба... Але як настає ніч і від втоми не спиться, знову навіюються страшні спогади. Тим паче, що і ніч заглядає у розбиту ще орками шибку, яка так само сумно, як і господиня, дивиться на дворище, яке горіло, як смолоскип, підпалене рашистами. І якби не люди, не їхня згуртованість, то й самої хати не було б.
- Повз нас вони (рашисти - Авт.) пішли 25 числа, - згадує 61-річна Валентина Ганжа. - Це були танки, БТРи... Зразу йшли із червоними смугами на техніці, ще «зет» не було. Я стояла на східцях, а вони, як шпаки сидять, ще й руками махають. А тоді як стали йти... Вам не передать. Ми спочатку і не ховалися, але як їх накрили, вони у селі стали стріляти з автоматів. Ми позапинали усі вікна і лише у щілинку за ними спостерігали. Або у погріб ховалася. Чоловік у мене інвалід другої групи, то у погріб не ховався. А я сиджу там і чую скільки їх їде: було і 137, і 157 штук техніки. Всяка техніка їхала. А тоді на два тижні вони стали у нас на точку. Розбили Кузубу там багато всього. Стали по хатах ходить. До нас також приходили. Я саме їздила велосипедом за гуманітаркою у центр села. Люди стоять біля магазину, а вони зненацька виїхали і давай стрілять з автоматів. Боже, люди - хто-куди. Я давай тікать, а скрізь стріляють...
Ховалася й по погребах, страху набралася доки додому доїхала. Приїхала - хвіртка замкнута, а біля двору колія від коліс. Ледь достукалася до чоловіка. Він сказав, що приходили рашисти. Походили навколо хати, бо було замкнено, і пішли. Я пішла до сусідки Ольги Бурбурської, вона із дочкою живе. Вони їй вибили двоє дверей, застрелили собаку - там крові було по всьому двору. Питали за нас, але вона уже стара жінка і сказала, що нічого не знає. Ось тоді ми зважилися переселитися у центр села. Староста нам з Ольгою ще з самого початку пропонував переселитися. Знайшов нам будинок, а ми все тягли із переїздом. 22 березня переселилися: ми у будинок дачників, а Ольга з дочкою до кумів. Люди допомогли перевезти майно. А 28 березня нам спалили сарай, погребник, вугілля тонн п’ять згоріло, дрова. Як горіло, то така температура була висока, що аж смола на коробочці на хаті виступила. І вікно пластикове поплавилося. А хату нам хрещеники врятували: першими кинулися гасити і людей погукали. Всю воду із колодязя вибрали. Але я пожежі не пам’ятаю. Пам’ятаю лише, як із погребника йшов дим.
Багато орків зайшло 30 березня. Валентина Миколаївна стояла перед ними із піднятими руками, гірко плачучи. Як куди треба йти, ходили у білих пов’язках. Потім люди сказали, що у хутір прийдуть з Ічні автобуси і можна буде евакуюватися. До 2 квітня вони жили у родичів, а потім повернулися. У хаті застали безлад, вікна-двері розбиті. «Квартиранти» поназносили якихось ковдр старих, купу банок після себе залишили. Із сараю туалет зробили. Каже, свині, а не люди.
Найбільші людські втрати - у нас
У Припутнях за місяць окупації від рук рашистів загинули сім чоловік. Якщо порівняти у відсотках до міського населення Ічні, то вийшла б цифра у більше ніж двісті загиблих ічнянців. Такі наші втрати, говорить Припутнівський староста Анатолій Сенько.
- Двох наших хлопців, Олександра Грищенка і Євгенія Чемериса, 26 лютого розстріляли рашисти на виїзді із Крупичполя у бік Сваричівки. Від обстрілів їхнє авто загорілося. Подружжя Світлани і Григорія Проданів розстріляли 27 березня, як вони їхали велосипедами на похорон у Вишнівку. Там мали захоронити батька Григорія. Миколу Кубрака прицільно розстріляли 31 березня тоді, як він їхав велосипедом допомогти загасити пожежу. Трагедія сталася у центрі села. Стріляли здалеку, метрів за 300-400. Чоловік побачив колону, розвернувся і став їхати назад, але кулі його дістали. І Кубрака, і Проданів поховали біля церкви, оскільки до кладовища не можна було дістатися.
1 квітня підірвався на міні автомобіль з родиною Пабатів. Загинули батьки, Володимир і Тетяна. Поранення отримали дочка Аня - тяжке та син Сашко - середньої тяжкості. Аня перенесла складні операції і зараз є опікуном над братом. Живуть у батьківській хаті.
Після ексгумації Миколу Кубрака перепоховали на місцевому кладовищі.
Розповідь про окупацію важко дається пану Анатолію. Він час від часу зупиняється, щоб заспокоїтися. Видно, що спогади ятрять дещо втихомирені почуття.
Як розповів староста, під час окупації він нікуди не виїздив і був постійно в селі. Майже два тижні від початку війни люди не мали ніякого продовольчого забезпечення: жили із старих запасів та ділилися одне з одним хто чим міг.
Тільки 8 березня Бурімський староста Олександр Репій привіз у Шиловичі для припутнівців 10 мішків борошна, яке виділили аграрії на прохання міської ради. У Шиловичі орки не їздили. Одного разу рипнулися, побачили, що там дуже вузька дорога і більше не потикалися. Тож між Шиловичами і Припутнями був зв’язок. За борошном поїхали староста Анатолій Сенько і Віктор Радзієвський на своєму саморобному тракторі. Сім мішків роздали у Припутнях, а три мішки 10 березня відвезли кобилою з Олександром Іванченком у Вишнівку. Вийшло по пів літровій банці на людину. У Вишнівці у фермерши Алли Грищенко заодно закупили олії і за такою ж ціною продали припутнівцям.
9 березня доставили 200 хлібин із Прилук. Їздили за ним у Бурімку староста Анатолій Сенько та Віктор Радзієвський. Розподілили між усіма жителями. На момент окупації в селі було дещо більше 350 чоловік. В одну сім’ю дев’ять людей рідні приїхало, у другу одинадцять. Вони тікали від війни, а вийшло он як, каже пан Анатолій.
11 березня для припутнівців у Шиловичі привезли ще 200 буханок хліба, 100 батонів і балон олії, усе безкоштовно. їздили за продуктами із «Капітаном» - Сашком Іванченком його кобилою. Привезли хліб і поїхали ремонтувати міст, так звану дорогу життя.
Понтонний міст через Удай поставила ще років 40 років тому якась військова частина. Він з’єднував Припутні із Шиловичами. А потім міст стало заливати водою під час водопілля і ним могла пройти тільки кобила і проїхати трактор. Тож спільно вирішили розібрати зруйнований орками магазин і ракушняком загатити болото. Цілий день працювали біля того понтону. Із Вишнівки приїхав трактором із навантажувачем Микола Грищенко, із Припутнів було два трактори - Сергія Даценка і Сергія Васильченка. Зійшлося і чоловік двадцять робочої сили. Відтоді міст став проїзним і люди могли виїхати із села.
15 березня цим мостом усю техніку, яка ще уціліла після орків і була на таборі, працівники перегнали на Ічню. І цим врятували її від остаточного знищення. Тоді там попалили і потрощили багато всього. Як подяку Анатолій Кузуб двічі привозив хліб у село безкоштовно.
Хронологію подій Анатолій Сенько записував до свого щоденника. І тепер безпомилково називає дати і події.
Згадав також день 22 березня, як ворожа техніка заїхала у центр села. Він із дружиною та сестрами милосердя видавали гуманітарну допомогу - згущене молоко і масло. Устигли роздати лише четверту частину від загальної кількості, яку видали на весь старостат, як з’явилися орки. Люди, побачивши їх, кинулися врозтіч. Бігли під свист куль та ревіння БТР, який ламав магазин. Ракушнякова стіна упала від натиску броні. Згущене молоко орки забрали, а масло що потовкли, що забрали. На щастя, вони стріляли не в людей, а поверх голів або у птицю. А людям здавалося, що по них і ховалися хто де зміг. Падали у городах, по кущах, у погребах. Ще того страху набралися...
- Я думав, що уже пів села немає, адже довго не вщухала стрілянина. Слава Богу, усі були живі. БТР і біля нашої хати стояв. Нашому селу пощастило, що вони їздили не повз все село, а окраїнами. Там, де живе Валентина Ганжа. Але як 30 березня заїхали до нас у Припутні ночувати, то шастали скрізь.
Зробив три труни для розстріляних небіжчиків
Не часто зустрінеш людину, яка дотична до смерті. 57-річний Євген Педора родом із Припутнів. Довгий час жив у Ніжині. А в село приїхав доглядати батьків, яким за вісімдесят. Колись, як він говорить, балувався столярством, то в селі на дозвіллі робив труни односельцям. Одна із таких уже була готова для хворої, але жінці вона ще не знадобилася. Тож у ній поховали розстріляного Миколу Кубрака. Ще дві спішно робив для подружжя Проданів. Дошки збирав з усього села, електрики не було, то домовини вийшли, говорить, завеликі. Але поховали по-людськи.
Чоловік з перших днів рвався у бій. Каже, дуже розсердився на державу. Адже можна було організувати у них тероборону і відстрілювати орків із болота. Вийшли б із лісу, постріляли їх і назад би відійшли. Вели б партизанщину. А то сидиш у хаті і нервуєш: прийде у хату чи не прийде з автоматом.
Позивний «Береза»
У селі її позивний ніхто не знає, бо нікому не говорила. «Трудова слава» із її згоди «розсекретить» 60-річну Надію Лукаш, яка збирала інформацію і передавала куди треба.
Жінка говорить, що у перші дні їй зателефонували із невідомого номера і запитали: «Надія Миколаївна?» «Так», - відповіла вона.
«Ви будете передавати дані?» «Так». А хто дзвонить не знає. Подзвонила ще живому Сергію Сутулі, розповіла про розмову. Він заспокоїв її, що це наші. «А позивний який будете брать?» - запитують. А вона саме стояла біля берези, то й каже «Береза».
Як запевняє жінка, передавали у Припутнях багато хто. Знає людей і з інших сіл, які теж збирали дані.
- Мені не було страшно, бо ні дітей, ні онуків біля мене не було. А мені гарно було видно техніку, яка йшла трасою. Я за березу сховаюся і лічу. Вони мене не бачать, а я їх бачу. Хоча син говорив, що у Дорогинці встановили станцію, яка відсте- жує сигнали. Але передавала до останнього. 30 березня нарахувала 620 одиниць, що виїжджали від нас, але потім сховалася, а вони все їхали і їхали.
На підтвердження її слів Анатолій Сенько розповів, що вишнівці, які теж пильно стежили за ворогом, нарахували близько трьох тисяч одиниць техніки, яка заходила до них і більше тисячі, тієї, що виходила.
Припутнівці переповідають різні історії, пов’язані із окупантами. Одна жінка, приміром, виявила у себе після орків купку «золотих» ланцюжків. Виявилося, що то була біжутерія. Тобто, золото хтось відібрав, а біжутерію полишив.
Але, зазвичай, ворог після себе залишає спалені хати, зокрема, у Припутнях спалили дві хати і у Вишнівці підпалили чотири, дві з яких вдалося людям врятувати, розтрощене майно і скалічені людські долі. І ми не повинні це забувати ні зараз, коли війна ще не скінчилася, ні після, дасть Бог, нашої перемоги.
Джерело: «Трудова слава», Ніна НАЛИВАЙКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.