Бузина оптом і... на експорт
Пригадалося,як нерідко проїжджаючи жвавими трасами Чернігівщини доводилося спостерігати не один десяток автомобілів вздовж непримітних узбіч. Що знаходили й так захоплено збирали люди у чагарниках — донедавна для мене залишалось секретом, а ось тепер зрозуміло, що саме наприкінці літа починає дозрівати бузина.
Хто б міг подумати, та, виявляться, бузина, яка у нас росте просто серед чагарників, у всьому світі сприймається та цінується по-особливому. Звісно, є й у нас поціновувачі, для яких цілющі властивості ягоди ніколи не були таємницею та, хай там як, внутрішнє споживання бузини в Україні досить маленьке, мабуть, українці ще не навчилися сприймати її як щось їстівне й корисне. Саме тому, основна маса збору ягід бузини сьогодні експортується.
скоро Володимир Корнілов відвантажить бузину замовникам, а поки ж на подвір'ї триває збір, кипить робота
Виявляється, не лише країни Європи, а й усього світу ладні конкурувати між собою, аби отримати органічну бузину з України. Так, Таджикистан не відмовиться від екологічно-чистої ягоди для виготовлення чорних та зелених чаїв, у складі яких обов’язково є бузина, а ось країни Америки використовують бузину для виробництва різноманітних лікарських засобів. Вірменія на основі ягоди охоче виготовляє біологічно-активні дієтичні добавки, а Азербайджан — ветеринарні ліки та безалкогольні напої.
Також бузину експортують до Канади, Чехії, Хорватії, Молдови тощо. Як виявилося, процес збирання ягід не такий вже й простий та, незважаючи на це, носів-чани охоче до нього долучилися. Бо ж платять непогано, а якщо є вільний час та можливість, то чому б не підза-робити. Цього року бузина коштувала 10-12 гривень за кілограм, у більш врожайні часи платили й по 25 гривень. Усе залежить від стиглості ягід. У Носівці їх закуповує підприємець Володимир Корнілов. Чоловік ось вже другий рік співпрацює з міжнародними компаніями, які забезпечують нашою ягодою майже весь світ. За словами Володимира Валентиновича, закупівля ягід тривала близько місяця. Наразі, вже ягода відійшла, збір припинено. В середньому йому вдавалося відправляти близько трьох тонн продукції за раз, а від початку збору було відвантажено понад тридцять п’ять тонн соковитої ягоди. Перш ніж займатися цією справою, Володимир вивчив усі особливості рослини та умов її зберігання. Саме тому, продукція відвантажується раз на дві доби, за цей час ягода не псується та не втрачає своїх цілющих властивостей.
— Багато хто дивується, коли дізнається, що я займаюся збором бузини, а дехто взагалі вважає, що це шкідлива ягода, — розповідає підприємець. — У нас ще зовсім немає розуміння, немає культури споживання бузини. Саме тому до 90 відсотків її йде на експорт. У країнах Європи зі стиглих ягід створюють нешкідливі пурпурні і червоні барвники, які використовуються в харчовій та текстильній промисловості. Квіти додають в трав'яні напої, чай і випічку. Чув, що на основі соку плодів виготовляють домашні вина, а також пиво для чоловіків, яке допомагає позбутися проблем з сечостатевою системою та високим тиском. Звісно, і у нас деякі люди активно використовують бузину та є й такі, які ні сном, ні духом не чули про таку ягоду і, зізнатися, мене це неабияк дивує. Адже я чудово пам’ятаю як у дитинстві моя бабця готувала смачнюче бузинове варення, сьогодні таке у країнах Європи на наші гроші коштує від трьохсот гривень за баночку. Сам я постійно готую натуральний квас із квітів бузини. Склад простий: суцвіття бузини — приблизно сорок штук на десять літрів води, кілограм цукру та два лимони. Технологія приготування звичайна, а ось смак неймовірний. Бузина лікує від застуди та грипу, але навіть для мене було секретом, що препарати на основі чорної бузини допомагають ще й в лікуванні гіперліпідемії, знижують ризик серцево-судинних захворювань, підвищують імунітет і взагалі вирішують безліч інших проблем зі здоров'ям. Та це все не стосується червоної бузини, яку вживати не можна. Використовують лише чорну, їстівну. Особисто мені ця унікальна ягода до вподоби, вона має приємний смак і, щоправда, специфічний аромат, який так і заманює різноманітних комашок. Це створює певні незручності на пункті збору, втім, розуміння, що така панацея піде на користь людям — долає будь-які перепони.
До нашої пізнавальної розмови несподівано долучаються здавачі. Ось, скажімо, Володимир сьогодні вже третій за останню годину, хто прийшов здати зібрану бузину. Дбайливо перекладаючи ягоду з ящика до спеціальних контейнерів, які згодом відвантажаться, чоловік зізнався, що на збір шістнадцяти кілограмів ягід витратив майже день. Щоправда, працював не постійно. Чо® ® ловік теж полюбляє бузину й щиро дивується, що вона не настільки популярна у нас як за кордоном.
Виявляється, не самими ягодами цінна бузина, запах її листя чудово відлякує пацюків і мишей, тому чорну бузину висаджують навколо пагорбів та сараїв. Гілки підходять для захисту зерносховищ від довгоносиків, як інсектицид проти клопів, гусениць і різноманітних кліщів.
Недарма ж у народі кажуть: вік живи — вік учись. Ще вчора цю - рослину більшість вважали звичайним чагарником, сьогодні ж, матимемо надію, що вже більше людей не пройде повз безкоштовного джерела вітамінів, аби дізнатися й сповна оцінити багатство нашої природи, яке поруч, ось-ось, варто лише дотягнутися.
Джерело: районна газета "Носівські вісті" №38 (9740) від 23 вересня 2021, Дарія Буренко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.