Людмила Саранчук, директорка закладу дошкільної освіти №2 Ічнянської міської ради
Синергія важлива! Це коли любиш своїх вихованців, даруєш їм добро та любов, а діти відповідають взаємністю. Це - про директорку закладу дошкільної освіти №2 Ічнянської міської ради Людмилу Саранчук та створений нею завзятий, фаховий і натхненний колектив.
- Пані Людмило, чому обрали професію педагога і саме - дошкільне виховання? Адже з малюками займатися цікаво, проте непросто...
- Я народилася у сім’ї педагогів: мама - Любов Федорівна Мельник була вчителем хімії та біології. Рідна тітка Віра Федорівна також була вчителькою - німецької мови. На жаль, їх уже немає з нами... Я зростала в середовищі викладачів, мені було цікаво дослухатися до різних історій... Тому й вибір свій зробила правильно - також стала педагогом. Моя донька Марина теж обрала педагогічний фах, навчає школярів хімії та біології в Ічнянському ліцеї №4.
Я закінчила Прилуцьке педагогічне училище, потім - Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя за спеціальністю «дошкільне виховання». До речі, спочатку я хотіла вступати до Чернігівського кооперативного технікуму, поїхали туди з мамою, я подивилася і сказала - це не моє. Тож ми повернулися в Прилуки, і я подала документи до педагогічного училища. Це було до душі, та й добиратися з дому легше.
Я народилася в Крупичполі, це поруч із Ічнею.
Із 1984-го року по 2007-й працювала вихователькою, а в 2007 році стала директоркою закладу дошкільної освіти №2 Ічнянської міської ради.
- Керівник такого закладу - ніби гравець на багатьох інструментах. Він і адміністратор, і очільник закладу, і вихователь, і психолог...
- Так, роботи вистачає. І треба постійно бути в кожній темі.
У садочку три групи: раннього дошкільного віку (до трьох років) і дві дошкільні групи (з чотирьох до шести років). Найменші дітки у нас - із двох років. У війну непросто з такою малечею, бо під час повітряних тривог треба всіх діток водити в бомбосховище. Воно - в лікарні поруч, на перебування там у нас укладений договір. Звісно, водити туди дітей не дуже зручно, хоча там облаштоване для нас окреме приміщення з біотуалетом, є вода. Ми завезли ліжка, столи, іграшки, книжки, щоб дітям не було сумно. Силами батьків цю кімнату привели до ладу, облаштували. Та особливо складно, коли дітки в садочку лягли спати, а тут повітряна тривога. Їх потрібно швидко вдягнути й іти. Буває, що дійшли до півдороги - і відбій. Повертаємося назад та лягаємо знову спати. Вважаю, що в дитсадках найперше, що треба робити, - це власні укриття...
- У вас достатньо працівників?
- Так, у нас дружний молодий колектив - 22 працівниці й один працівник, робітник з ремонту обладнання. Вісім педагогів, у садочку є інструктор з фізкультури, психолог, музичний керівник, вихователі. У всіх - вища освіта, у чотирьох - перша категорія. Є помічники вихователя, кухар, машиніст із прання та ремонту білизни, підсобний працівник, прибиральник службових приміщень, сторож, двірник, який доглядає за територією. А от квіти садимо всі разом. Навіть дітки допомагають: у нас є куточок городу, де займаються дітлахи.
- Які заняття ви проводите з вихованцями?
- Наразі наш дитсадок відвідує 75 дітей. Усі заняття відбуваються в ігровій формі, тобто діти навчаються граючись. Ми не намагаємося навчити дітей читати і писати, але елементи цього за програмою є. Знайомимо з літерами, цифрами. Діти визначають, де голосні, де приголосні літери, рахують...
- Це навчання за новою програмою. Власне, підготовка до НУШ (Нової української школи)...
- Так. І працювати й нам цікавіше, й діткам навчатися також. У них вихователь - друг, помічник, який спілкується з ними в такій формі, що дітям не нудно, а навпаки - захопливо.
Нещодавно було прийнято закон про дошкільну освіту, який вступає в дію з липня 2025 року. Думаю, що на нас очікують іще якісь зміни.
- Пані Людмило, пригадайте, будь ласка, свій перший день на роботі.
- Після педучилища я прийшла працювати вихователькою тимчасово, на 0,03 ставки. Навіть не пригадаю, скільки грошей отримувала у той час. Працювала і навчалася заочно у вищому навчальному закладі.
Після його закінчення, до речі, мені пропонували місце методиста у відділі освіти, але я відмовилася. Моє покликання - працювати з дітьми. Із 1984 року я в садочку. За тих часів умови перебування дітей у закладі були не дуже комфортними, тож коли я очолила дитсадок 2007 року, зрозуміла: багато що треба змінювати. Приміщення, де розміщується садочок, - це колишня панська садиба. І половина її була непристосованою для роботи. Ми відтак добудували групу для дітей старшого дошкільного віку. Протягом 9 років потроху перебудовували, поліпшували, пристосовували будівлю для
перебування дітей. По черзі ремонтували групи, зробили санвузли, у кожній групі - окремий вхід і вихід.
Завдячуючи Ротарі Клубу (допомозі посприяла Ічнянська міська рада), цього року завершили роботу з обладнання всього приміщення. Утеплили садочок, перекрили дах, поміняли меблі. У нас навіть надії не було після початку повномасштабного вторгнення, що ми зможемо таке зробити. Тепер у дитсадку сучасні умови для дітей.
Тому дуже вдячні нашим меценатам.
- Дітей у вашому садочку завжди було багато?
- Наразі групи у нас наповнені, діток вистачає. Коли я тільки прийшла на роботу, у нас було чотири вікові групи. Зараз я навіть не можу пригадати, як ми справлялися з тією кількістю вихованців, що тоді відвідували заклад - їх було понад 100. До речі, моя донька й онуки - Богданчик і Веронічка - також
відвідували наш садочок.
- Із донькою ви, мабуть, на одній хвилі. Обидві педагогині...
- Кажуть, що своїх дітей хвалити не можна... Але я радію успіхам Марини, бо коли спілкуюся з батьками її учнів, вони задоволені. У доньки цього- річ, до речі, випускний клас був.
- Знаю, що ви отримали нагороду до Дня учителя. Розкажіть про це, будь ласка.
- Це грамота Управління освіти та науки Чернігівської обласної державної адміністрації. Для мене це був приємний сюрприз.
- Але це точно не перша ваша відзнака...
- Так, були й інші. І обласного управління освіти, і Міністерства освіти та науки, і місцевого відділу освіти, спільні грамоти райдержадміністрації і відділу освіти, профспілкових організацій... Приємно, коли твою роботу цінують.
- Додому приходите, мабуть, пізно? Як відпочиваєте? Можливо, маєте якесь хобі?
- Я дуже люблю квіти. В мене багато троянд, кімнатних квітів. Маю і город. Без цього зараз не можна. З усім справляюся сама. Донька також любить квіти і теж вирощує багато улюблених троянд і пеларгоній.
- Скільки у вас стажу роботи?
- 40 років в одному колективі. Це справді моя улюблена професія. Хоча керівником працювати важче, більше відповідальності й буквально за все.
- Чи маєте мрію?
- Хай якнайшвидше закінчиться війна, настане мир, щоби наші діти не чули жахіття повітряних тривог і вибухів, а зростали в мирі, дружбі та радості.
Джерело: газета "Трудова слава", Людмила Забаровська, Віра Солодка
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Саранчук, педагогіка, Ічня