Педагог Олена Скалацька: «Замість снарядів нехай ростуть квіти»
Олена Скалацька родом із Дорогинки на Ічнянщині. Вона - педагог-організатор і вчитель мистецтва. А ще точно вчитель від Бога. Навчає учнів творчо відкривати світ, його барви, простір, цілу планету.
Недарма пані Олена двічі брала участь в обласному конкурсі «Учитель року». Спочатку була учасницею, а вдруге стала лауреаткою. Має премію імені Софії Русової. Чотириразова переможниця українсько-канадського конкурсу для педагогів Чернігівщини Фонду Ореста Цапа. А нещодавно Олену Михайлівну нагородили Грамотою Верховної Ради України.
Вона має багато однодумців. А її вірна студентська подруга Лариса Савченко говорить, що енергія і творчість пані Олени захоплюють усіх, хто з нею знайомий.
- Зі школою пов’язане все моє життя, - говорить Олена Скалацька. - Коли будувалася школа, то я дошкільням ходила з мамою на те будівництво й, граючись, спостерігала за роботою майстрів. А коли пішла до першого класу, 1 вересня разом із десятикласником розрізали червону стрічку, бо навчання розпочиналося в новій школі. А потім давали перший дзвоник. Я й зараз чую той малиновий дзвін...
Вступити до Чернігівського педагогічного інституту імені Т.Г. Шевченка мені порадила класна керівниця Віра Савченко, за що я їй дуже вдячна. Моя спеціальність за дипломом - «педагогіка та методика початкового навчання» з додатковою спеціальністю «образотворче мистецтво».
Я любила малювати завжди. У школі ж малювання вели всі, хто мав менше годин, бо вважалося, що є важливіші предмети. І наші вчителі часто думали, що я не сама малюю, наприклад, ілюстрації до літературних творів, а просто перемальовую через копірку...
Виш закінчила 1992 року. Прийшла у рідну школу й працювала за спеціальністю. Перший син народився у 1995 році. Потім я стала педагогом-організатором. І працюю на цій посаді досі. Плюс іще - я вчитель мистецтва.
Щоби діти малювали, треба їх зацікавити. Я й проблему собі таку вибрала - «Розвиток
зацікавленості учнів художньо- практичною діяльністю через використання різноманітних технік та матеріалів». Була керівником районного методоб’єднання і часто їздила до Чернігова на семінари. Це часи, коли ще не було інтернету. Нас знайомили з різноманітними техніками малювання, проводили майстер-кла- си. А в районі я вже сама давала такі майстер-класи для вчителів. У мене була гурткова робота, де працювала з дітьми нетрадиційними техніками, застосовуючи їх як елементи арт-терапії - це гратографія, акватипія акварельними фарбами на склі або плівці, відбиток, набризк, штампування (зім’ятим папером, поліетиленовою плівкою, картопляним та корковим штампом, вушними паличками), аплікація з природного матеріалу, колаж, біопластика, дудлінг, плямографія, пуантилізм, пальчиковий живопис. Було багато виставок дитячої творчості, участь та перемоги у конкурсах різних рівнів.
- Я дивлюсь на моїх вихованців і бачу результати своєї роботи. Радію, що вони вміють фантазувати і творити, зможуть застосувати вміння та навички у майбутньому. Нехай не всі стануть художниками, але розвивати почуття прекрасного, бачити красу навколо, знати, відчувати, захоплюватися і отримувати насолоду - це те, чому можуть навчитися діти саме на уроках образотворчого мистецтва.
- Діти відтак вчаться творити... І розкривається душа. Важливо їх навчити відчувати красу, спонукати до маленьких творчих відкриттів. І це може зробити тільки талановитий педагог. Власне, так формується людина, пробуджуються бажання і вміння, які до цього дрімали десь глибоко...
- Раніше на це було набагато більше часу. Та я завжди намагаюся все робити від душі. Але основна моя робота - педагог-організатор. Це свята, виставки, різні заходи. Я не художниця в чистому розумінні, хоча інститутські твори, свої пейзажі, портрети й натюрморти, зберігаю.
Ще я займаюся волонтерською діяльністю. У цьому руслі робимо багато. Наприклад, організовуємо збір овочів для сухих борщів для наших хлопців, далі веземо це в Ічню волонтерам. Плетемо маскувальні сітки, збираємо кошти - така акція у нас називається «Смілива монета». У баночку учні та працівники ліцею кидають монетки, за пару місяців збирається десь тисяча гривень на закупівлю матеріалів для сіток.
Наші чоловіки зробили каркас, який розміщений у фоє ліцею. На ньому натягнута сітка. І коли в когось є вільна хвилина, то приходять і плетуть. Загалом, за пів року ми вже зв’язали понад тридцять шість добротних великих сіток. Плетемо їх із 2014-го. У старостаті змайстрували верстат, на якому стрічки нарізаються рівно та швидко, що дає змогу забезпечити матеріалом потреби ліцею та команди жінок, які щодня плетуть сітки у приміщенні старостату.
Є постійна акція «Прапор Перемоги». Ми купили прапори і на них для наших хлопців та їхніх бригад пишемо щирі побажання. Потім даруємо такі прапори воїнам. Надсилаємо їм смаколики, намальовані листівки. Збираємо кошти. Ось отримані 20 тисяч гривень із благодійного ярмарку відправили на дрон для нашого колишнього учня, який тепер у ЗСУ.
Також ми сортуємо сміття: проблема екології - це наше сьогодення. Пластик, папір здаємо. Кошти витрачаємо на шкільні потреби. Бляшанки збираємо. І в старостаті працівники роблять із них окопні свічки, заливаючи парафін.
В інтернеті я знайшла благодійний фонд «ОВЕС», який організував акцію «Ворогам - кришка!». Ми почали збирали пластикові харчові кришечки, скрізь для цього розмістили банки, діти шукали кришечки завзято. Ми навіть конкурс організували. Дорослі також доєднуються. Відтак надіслали фонду вже 122 кілограми кришечок. Кошти від їхньої реалізації спрямовуються на виготовлення безпілотників. Акція триває.
Раїса Дегтяренко, директорка ліцею, запропонувала запровадити благодійну касу. І ми щомісяця збираємо кошти, перераховуємо їх на потреби наших воїнів та разом із старостатом закуповуємо матеріали для маскувальних сіток.
Ще я організувала акцію «Чарівний клубок». Наша директорка, заступник з навчальної роботи Наталія Дробина та я плетемо шкарпетки. Торік понад 100 пар передали волонтерам. Нині продовжуємо в ’язати їх для наших захисників, бо зима триває.
Розписую кухонні дошки, які вирізають учитель трудового навчання Микола Дегтярен- ко та мій чоловік Володимир. Він підтримує мене в усіх починаннях, завдяки йому я стільки встигаю. Володимир має «золоті» руки і хорошу вдачу. Може майструвати, ремонтувати, господарювати, куховарити.
Дошки я розмальовувала ще до повномасштабного вторгнення. Хлопчик із Ічнянської громади лікувався в Іспанії, і зараз він іще там, то ми продавали ці вироби на благодійних ярмарках і надсилали дитині допомогу.
Волонтер, переселенець із Донецька, який тепер перебуває в ЗСУ, запропонував мені розписати тубус від гранатомета. Я розмалювала його квітами, петриківським розписом. Це символічно. Аби замість смерті квітло життя. Цей тубус волонтери обміняли у німців на шини для автомобіля. Ще наш староста знайшов біля пошти розірваний снаряд від «Града», який я пофарбувала у чорний колір і теж намалювала на ньому квіти. Виставили на продаж, один благодійник надіслав нам кошти, 10 тисяч, та сказав, що дарує заквітчаний снаряд нашому ліцею як експонат для майбутнього музею. Кошти ми використали на матеріали для сіток.
Ще ічнянські волонтери попрохали розписати тубус для свого мецената, який постійно їм донатить для захисників. Останньою я розмалювала гільзу від снаряда. Ми плануємо її продати й закупити парафін для окопних свічок.
У Марії Примаченко є робота «Будь проклята війна! Замість квітів ростуть бомби». Мої ж роботи можна назвати «Замість снарядів нехай ростуть квіти».
Загалом, я дуже люблю квіти. Саджу та сію їх від душі на подвір’ї. Їх у мене чимало і різних, від пишних троянд до пролісків. Цвітуть вони від ранньої весни до пізньої осені.
- Ви маєте дуже талановитого молодшого сина- художника. Талант йому передався від вас?
- Я справді заохочувала його малювати з двох років. Але робив син це не з мого примусу. Залюбки брав у руки ручку чи олівця й малював. Це можна було назвати дитячою графікою. Тож зберегла багато ранніх робіт Максима. За день він міг намалювати дуже багато. Я часто їздила на семінари й одного разу познайомилася з учителькою художньої школи з Ніжина Іриною Лисенко. Вона запропонувала возити сина до школи в суботу. Навчання почалося з четвертого класу. Згодом Максим разом із педагогом поїхав до Чугуєва, де відбувся конкурс імені Рєпіна. Синові роботи оцінили. У шостому й сьомому класах Максим уже сам добирався до Ніжина. А потім пані Ірина запропонувала Максиму вступити в Київську художню школу імені Шевченка, де навчалися діти з усієї України. Максим погодився одразу. Ми дуже хвилювалися, навіть плакали, коли відвозили сина на навчання. Але все склалося якнайкраще. Максим, закінчивши школу, вступив на бюджет до Київської академії мистецтв, де отримав диплом бакалавра. Далі навчався на магістратурі, але почалася війна... Максим одружився на 5-му курсі. Його дружина Анна - теж художниця, вони навчалися разом. Анна багато виставляється за кордоном, зокрема в Лос-Анджелесі та Барселоні.
Максим досліджує в своїй творчості сучасність та соціальні теми. А також багато волонтерить, організовує різні збори, свої роботи, постери розігрує за донати. Загалом у сина дуже цікаві соціальні картини із символічними елементами анімалістики. Вважаю, він художник від Бога... Нещодавно Максим розписав великий контейнер від ракети. На закритому аукціоні його продали за 2800 доларів. Кошти відправили на медичні потреби для шпиталю.
У Максима багато різних художних проєктів. Один із них був про ментальне здоров’я парамедиків. Максим працював із парамеди- кинею Іриною Цибух (позивний Чека). Проєкт був такий. Угорі портрет Ірини. Внизу чотири історії, які розповідала парамедикиня. А Максим їх малював. Проєкт закінчили. І вже хотіли записати голосом Ірини ці чотири історії. Але Ірина загинула... Голос записав штучний інтелект. І з цим проєктом Максим поїхав до Швеції на міжнародний політичний тиждень.
Преса писала про нього так.
«Наш земляк Максим Скалацький із Дорогинки став одним із художників проєкту «Behind the Smile». Презентували проєкт на найбільшому політичному форумі у Швеції - Almedalen Week, де серед гостей були Прем’єр- міністр, Головнокомандувач Збройних сил Швеції та інші відомі особи. Проєкт присвячений ментальному здоров’ю українських військових медиків та важливості їхньої реабілітації. Головною героїнею картини була Ірина Цибух із позивним «Чека». Саме вона стала уособленням військового медика, який, попри тяжкість роботи, має усміхатись і давати надію пораненим, всупереч обставинам. Ірина розповіла Максиму чотири важливі для неї історії, які він перетворив на шари картини. Під портретом усміхненої Чеки приховані чотири шари історій, які можна побачити на рентгенівських знімках та прослухати у запису. Вона мала презентувати цей проєкт разом із групою, але, на жаль, загинула...»
- Пані Олено, ви така вмотивована жінка й точно маєте життєве кредо.
- «Навчаючись - навчаюся сама». Це постійний розвиток, пошук і рух уперед. Я люблю подорожувати, читати, слухати аудіокниги.
Так я відволікаюся й надихаюся. А найбільше хочеться Перемоги та Миру...
Додам, що все можна зробити, досягти чогось, якщо поряд колеги, учні, батьки, працівники ліцею та небайдужі жителі громади, яким я безмежно вдячна за підтримку.
- Ви небайдужа до цього світу. Творите й допомагаєте... І ваше ім’я Олена дісталося вам правильно. Адже ви несете Світло. Дякуємо вам за це.
Джерело: “Трудова слава”, Людмила Забаровська
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.