Олег Міщенко жив поблизу Енергодару, працював на Запорізькій атомній електростанції. У вересні разом із дружиною та старенькою мамою мусив втекти від війни: залишив рідну домівку й виїхав на підконтрольну Україні територію. Зараз живе у Припутнях - знайшов прихисток у своєї тітки.
55-річний Олег Міщенко декілька років жив у місті енергетиків Енергодарі, потім перебрався у село, що за шість кілометрів від нього. Їздив на роботу на ЗАЕС, якій віддав 34 роки свого життя. Колись прийшов молодим хлопцем працювати слюсарем з ремонту обладнання на цю найбільшу в Європі потужну атомну електростанцію, а пізніше вже став навчати фахівців-ремонтників лагодити техніку у навчально-тренувальному центрі. Так і діждався, доки прийшов час піти на заслужений відпочинок, бо працював у шкідливих умовах праці - тож почав оформляти відповідні документи. Але ранок 24 лютого перевернув життя Олега Міщенка, його родини, як і багатьох українців.
Ще до повномасштабного вторгнення рашистів Олег Миколайович донатив на ЗСУ, волонтерив, співпрацюючи з місцевою ГО «Передова». У цій громадській організації об’єдналися близько 400 енергодарівців, які збирали кошти для потреб військових, плели маскувальні сітки, опікувалися дитячим будинком, що в Маріуполі. Навіть випала нагода поїхати у зону АТО із гуманітарним вантажем.
Весь час мав і має проукраїнські погляди і дуже хвилювався, аби росія не ввела свої війська на нашу територію. Адже під час такої поїздки до захисників на Луганщину та Донеччину побачив усі жахіття «руського міра» і був переконаний, що «визволителі» - це справжнісінькі фашисти, в яких немає ні жалю, ні людяності. На жаль, це сталося. І під російською окупацією опинився красивий і сучасний Енергодар, хоча тоді в місті з понад 50-тисячним населенням про це навіть подумати не могли.
- У нашому місті дві електростанції: атомна і теплова, - розповідає пан Олег.
- Більшість місцевих там працює. На атомній стоїть шість атомних енергоблоків по 1 млн кВт кожен. Один із них, наприклад, може забезпечити електроенергією увесь Київ. Електростанція працює безперервно. Якщо зупинити всі її енергоблоки, це може призвести до аварії на кшталт тієї, яка сталася на японській Фукусімі. Тож були сподівання, що її не окупують рашисти.
Але на початку березня на атомній та тепловій електростанції вже були російські війська. Під час штурму загарбники розбомбили два заводи, які працювали на ЗАЕС. Й не приховували радості від того, що захопили станцію.
4,5 тисячі працівників електростанції виходили живим ланцюгом, давали зрозуміти, що таких «братів» ніхто не чекав і щоб вони забиралися геть. У відповідь свинособаки говорили: «Ми прийшли вас захищати від нацистів». І переконати їх було неможливо, каже пан Олег Для населення почалися чорні дні, хоча й було відносно спокійно. Вороги не давали спокійно жити: людей, закривали в підвали, допитували. А ще почали освоюватися в місті, поводячись наче його господарі.
Співрозмовник говорить, як тільки-но окупанти зайшли на територію станції, він працював вдома дистанційно - начальство дозволило. Інколи, як було тихо, виходив на роботу проводити навчання. Потім почав оформлятися на пенсію.
Дружина Світлана працювала бухгалтером у місцевому відділі освіти. Потім почала теж працювати вдома, дистанційно. «Асвабадітєлі» тим часом намагалися переконати освітян, щоб ті отримували зарплату в рублях. А ще забирали комп’ютери.
Олег Міщенко згадує, що у місті стояло повно техніки окупанта. Коли рашисти почали добряче обстрілювати Енергодар, долітало й на околиці, де в добротному будинку жив Олег із дружиною та мамою. Коли аграрії викосили пшеницю, почастішали прильоти по полях. Тож було Міщенкам вже страшно і не сила терпіти. Осколки мін люди знаходили навіть у картоплі.
Посидівши так в окупації, родина вирішла звідти терміново вибиратися. Це було за день до псевдореферендуму. їх вже чекали у Припутнях його тітка Галина Сидоряка із чоловіком Федором Костянтиновичем. Дуже важко Міщенкам було покидати свій дім. Проте зібрали найнеобхідніше у власну автівку та вирушили в дорогу. В іншій машині - донька із зятем та онукою.
- У черзі на виїзд стояло до восьми колон автівок, по десять у кожній. Випускали по п’ять-шість колон за день. Моя мама у памперсі - треба якось виїжджати. Тож домовилися з одним колаборантом, що за чотири тисячі гривень з машини він нас поставить у чергу, яка зараз рушатиме, - розповідає Олег Миколайович.
Так Олегу із дружиною та 78-річною мамою, яка має обмежені фізичні можливості, вдалося благополучно проїхати всі блокпости, яких було близько десяти, і виїхати. Хоча, зізнається чоловік, дуже боялися.
- А ще нам тоді просто повезло, бо не так прискіпливо перевіряли гаджети, як за декілька днів до нашої поїздки, - каже пан Олег - Говорили, що той рф-військовий, який перевіряв телефони та ноутбуки, загинув від міни. А на його місце ще нікого не призначили, тож дуже в телефонах не нишпорили.
Проте донька зі своєю родиною того дня не виїхали.
- Приїхали військові рашисти і сказали, щоб чоловіки віком від 18 до 35 років повиходили з машин. Їм потрібні були люди у їхню армію. Щоб не йти воювати на боці ворога, донька із зятем змушені були повернутися назад. Зі мною вона відмовилася їхати, - згадує енергодарівець.
Вдруге спробували виїхати через декілька днів, давши «на руку» 200 доларів якомусь «головному» на блокпості. Наразі Олегові діти теж у безпеці: тимчасово мешкають на Черкащині у родичів.
Олег Миколайович телефоном спілкується із сусідами та знайомими, цікавиться як їм живеться в Енергодарі. Адже не всі мали можливість виїхати. Знає, що його будинок, в який він багато років вкладав свою душу, час та кошти, цілий. Тим часом мій співрозмовник дістає із кишені мобілку і показує своє обійстя:
- Ось, дивіться, так ми жили. Все у нас було, сам побудував: і бесідка, і гараж, - гортає світлини. - А це наші квіти. Вони на подвір’ї росли від ранньої весни до пізньої осені. Всякі. Шкода було залишати те, що створив своїми руками. Але зовсім не жалкуємо, що виїхали. Потроху приходимо до тями і звикаємо жити в тиші, - зауважує співрозмовник.
Наразі у Припутнях Олег не сидить без діла - рубає дрова, топить у хаті, порає худобу. Адже тітка з чоловіком вже старенькі, та й мамі без сторонньої допомоги не обійтися.
Переселенець уміє й техніку полагодити, наприклад, пральну машинку, праску, велосипед. Розбирається в електриці та електроніці. А ще з деревом дружить. Словом, все вміє. Каже, якщо люди звертатимуться - не відмовить, бо любить щось ремонтувати та майструвати. Щодо планів на майбутнє, то Олег Міщенко відзначив, що головне - перемогти ворога у війні, і він вірить, що це обов’язково станеться. А потім повернеться на свою малу батьківщину:
- Тут Дніпра немає, степів. Я сумую за ними. А ще там мій сад, виноградник. Там батькова могила... Якщо рашисти знищать наш будинок - знайду в собі сили і все відбудую заново.
Джерело: газета “Трудова слава” від 01.12.2022, Світлана ЧЕРЕП
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Міщенко, переселенець, Енергодар, Припутні