Світлана Міщенко розповіла, як після 13-річного очікування первістка, народжувала його під обстрілами
Історії війни... Вони різні. Тривожні, болючі, пам’ятні, сповнені надією. Але всі зі сльозами. У когось невтішні сльози болю і скорботи, бо війна забрала дорогих і близьких людей. А у когось, незважаючи ні на що — радості і щастя. Бо життя продовжується і навіть під обстрілами народжується нове, таке жадане і довгоочікуване. Світлана і Павло Міщенко з Талалаївки у шлюбі 13 років. Їх сім’я очікувала народження довгожданого первістка. Трапилося так, що в останні тижні вагітності Світлана потрапила у Чернігівську лікарню. Тут її і застала війна.
— Які були перші думки після того, коли ти дізналася, що почалася повномасштабна війна?
— Невже таке можливе у XXI столітті? Як і у всіх українців не вкладалося у голову, що нас бомблять, обстрілюють ті, що називали себе нашими братами, дружніми сусідами, народами. Розпач, страх. Тим більше, коли ти далеко від дому. За місяць до народження сина я захворіла на пневмонію. Мене негайно відвезли до обласної лікарні. А 19 лютого перевели у пологовий будинок, де я мала бути під наглядом лікарів.
24 лютого, Чернігів обстрілюють. Чути вибухи, будівля лікарні тремтить від вибухів. Ні лікарі, ні медсестри нам нічого не говорили, щоб ми менше хвилювалися. Але всі жінки розуміли, що почалося щось страшне. По обіді 24 лютого нас, десь 20 майбутніх мам, переміщають у підвальне приміщення. Дуже вдячні були волонтерам, які передавали нам одяг, їжу. Адже у мене і в інших жінок, які готувалися народжувати, оформляючи у стаціонар, забрали одяг. Лишилися тільки халат і ковдра.
— Твої відчуття під час пологів?
— Перша реакція:
«Нарешті, дочекалася». Було страшно. Але лікарка і медсестра заспокоювали, що все буде добре. Операція пройшла нормально. Нам, породіллям, давали заспокійливе (не шкідливе для діток), щоб ми не хвилювалися.
— Скільки днів знаходилися у підвалі?
— Із 24 лютого по 14 березня, коли по мене з сином приїхали чоловік і тато.
— З якими викликами ти зіткнулася після народження дитини, що було найважче?
— Мабуть, найважче було те, що були відсутні засоби гігієни, не можна було помитися, а ще те, що в аптеках були відсутні ліки. Час перебування в підвалі — це час важких випробувань для мам, діток, медперсоналу. То світла немає, то води. Підвал дуже трясло, холодно в ньому, сиро, сильна вібрація. Ми за діток переживали, укутували їх чим могли, щоб їм було тепло, а самі — як прийдеться. Боялися, щоб медперсонал нас не покинув. Нам розповіли, що лікарка, яка оперувала жінок, у кого планований кесарів розтин, нікуди не виїхала, як інші. У перший день війни у її будинок влучив снаряд, і вона жила тут, у пологовому будинку.
— Як ти заспокоювала себе, хто підтримував тебе?
— Постійно повторювала собі, що все буде добре. Запам'яталося, коли ми спускалися до підвалу, а навколо гриміла канонада, все світилося від вибухів, то одна санітарка сказала: «Не бійтеся, дівчата. Думайте, що то феєрверки на вашу честь!» Дуже чекала на дзвінки рідних, хотіла знати, як вони вдома. А вони дуже хвилювалися за нас із Арсенчиком. Адже Чернігів був постійно під обстрілами.
— Який день із прожитих у підвалі пологового запам’ятався найбільше?
— 9 березня, коли на світ з'явився синочок. Той день був такий напружений. Хвилювалася дуже, аби з дитиною все було нормально. За себе не так переживала, всі думки були про сина. Цієї найголовнішої події у житті я так чекала. І навіть у страшному сні не могла уявити, що народжуватиму у підвалі під обстрілами.
— Пам’ятаєш дорогу додому? Що тоді відчувала?
— Дорога додому запам'ятається на все життя. Забирати мене і сина приїхали чоловік і батько. Всі ви, мабуть, пам'ятаєте той березень. Уся дорога від Чернігова була небезпечною, будь-яка ділянка могла бути під обстрілом. Отож додому не їхали, а, здавалося, летіли польовими дорогами. Траси були перекриті бетонними плитами, стояли блокпости. На блокпостах нас запитували куди ми їдемо. Попереджали, що небезпечно, кацапи всюди шастають, стріляють. Одне бажання було — швидше б доїхати додому. Арсенчик за дорогу жодного разу не заплакав. Ніби відчував, що треба потерпіти.
За дорогу передумала все. Розуміла, що труднощі будуть попереду. Вже знала, що вдома в аптеках проблеми з ліками, памперсами, молочними сумішами. Нам, усім мамам, у Чернігові видали пакунок малюка, суміші, підгузки. На деякий час цього б вистачило. Передихнули, коли вже були вдома. На той час найголовніше, що доїхали. А дома і стіни допомагають.
— Що б ти порадила жінкам, які вагаються народжувати чи ні під час війни?
— Народжувати, не боятися. Думати тільки про хороше. Заради народження малечі можна все витерпіти. Адже не буде дітей — не буде нації. Кожна жінка хоче, щоб у житті настав той момент, коли її назвали мамою. Коли на світ з'явився Арсенчик, відчула таку відповідальність за нього! Щастя бути мамою безмежне і ні за яких умов не треба від нього відмовлятися.
Народження сина стало їхньою сімейною історією. Арсену трохи більше року. Вже вимовляє «мама», «папа», «тьотя», «ко-ко», «дай-дай», інші прості слова, хоч і на свій лад. Під час нашої розмови з мамою не вередував, уважно слухав.
І на першій своїй фотосесії був серйозний, робив те, що казала мама. Хай Арсенчик росте здоровим і щасливим на радість батькам і всій родині і у житті свідомому ніколи не чутиме звуків війни.
Інна ПОЛОВКО, “Трибуна хлібороба”. На фото: Світлана МІЩЕНКО із синочком АРСЕНОМ.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Міщенко, пологовий, народження