СТІЛЬЧИКИ БІЛЬШІ, МЕНШІ, РОЗМАЛЬОВАНІ ПЕТРИКІВСЬКИМ РОЗПИСОМ...
Одного разу такий товар ми побачили на базарі у центрі Сосниці у п’ятницю. Пройти, не звернувши увагу, не змогли. Краса! Познайомились із господаркою Наталією Миколаївною. Каже, що випала така нагода - побувати на базарі. «Чоловік поїхав ремонтувати машину, а я, щоб часу дарма не втрачати, продаю стільчик. Декілька вже продала», - розповіла Наталія Миколаївна. Але жінка сказала, що основна робота чоловіка - він робить такі стільчики. Отож ми і вирішили поспілкуватися безпосередньо з майстром Дмитром Григоровичем Литвиненком.
ЕЛЕКТРИЧНИЙ ДРОВОРУБ ТА ТРАКТОР - ТАКИМИ ВЕЛИКИМИ СПРАВАМИ МОЖЕ ПОХВАЛИТИСЯ КУДРІВЧАНИН
Проживає подружжя у Кудрівці. Колись разом навчались у Чернігові на навчальному комбінаті радіозаводу, потім 5 років працювали там, він був токарем. Дружина з Ріпок. Коли побрались, вирішили, що будуть повертатись у село, там батьки Дмитра вже придбали сину будинок. У Кудрівці чоловік вже працював лісником, а дружина на фермі обліковцем. Разом чоловік навчався заочно на економіста у Сосницькому технікумі. А до цього ще після закінчення школи хотів навчатися у культпросвітньому училищі. Вже і документи подав. Але і батьки, і тітка були проти такого навчання - казали в один голос, що то за така професія. Дослухався хлопець до порад і забрав документи. Отож майже все життя був лісником.
Колись наша газета розповідала про Дмитра Литвиненка. Якось ми користувалися його послугою, він трусив сажу механічним способом. А ще приводом для написання газетної статті, і не тільки її, бо зацікавились сільським чоловіком навіть журналісти каналу «1+1», був власний винахід чоловіка - він виготовив електричний дроворуб. Це було близько 15 років тому. Але добрий електричний помічник досі служить господарю, зроблено на совість! Може похвалитися Дмитро Григорович ще одним своїм великим ділом - це створення власноруч трактора з кабіною, тоді першого на село. За основу взяв міст із ГАЗона, із Т-25 - мотор і так вийшов тракторець, якого і зареєстрував та вже продав у Козляничі, служить досі.
НОВЕ ЗАХОПЛЕННЯ МАЙСТРА - ВИРОБИ З ДЕРЕВА
Вправним механіком чоловік, напевно, завдячує своєму батькові, який був дуже талановитий і мав хист до техніки. А ось новим заняттям Дмитро Григорович почав займатися пізніше. Зате і досі, коли хочеться чимось насолодитися, відволіктися від дурних думок, береться за дерево. Чоловік змолоду був добрим господарем, тому, як і належить, мав чимало різного начиння, була циркулярка, деревообробний верстат. Але по дереву займався мало, як він каже сам, не знав технології виготовлення. Сам робив веранду, оббив хату. А потім, років 20 тому, попрацювати у його майстерні попросив дозволу сусід, він умів робити багато красивих речей з дерева, але в нього не було верстатів. Професійно працювати він навчився у місцях позбавлення волі. Дивлячись, як уміло працює чоловік, Дмитро Григорович зацікавлено спостерігав за ним і почав сам робити предмети з дерева. Виготовляв шкатулочки, хлібниці, рамки для фотографій, ослінчики, коли була пасіка, робив вулики. Навіть ліжка.
А ось 8 років тому переніс інсульт, здоров’я похитнулося, але дуже хочеться займатися чимось корисним, хочеться якось підняти настрій - треба не чекати від когось «свята», а самому його створювати. А разом з тим й іншим дарувати радість. Тому зайнявся виготовленням стільчиків. На рахунку вже більш десятка.
Враховуючи стан здоров’я, на один стільчик майстру потрібно два дні, за один важко. Дружина підтримує чоловіка і навіть сама долучилася до роботи - розмальовані стільчики - то її справа. Вміє жінка і фарби підібрати, і орнамент створити. Знає технологію розмальовування.
Багато чого знають господарі з власного досвіду, але постійно цікавляться новинками з інтернету. Відколи він з’явився у селі, вже минуло років 5, Дмитро Григорович постійно в інтернеті.
На замовлення вже не робить, більше для душі.
- Таке діло тепер не доходне, та й мало хто потребує дерев’яних речей. Скільки тепер в селі ремонтів? Нуль. Хто хоче ставити дерев’яні вікна - ніхто, всі масово замовляють пластикові. Така ж ситуація і з дверима - купили, спеціалісти за годину встановили і ніякої мороки, - вголос мислить майстер.
ГРИБИ
Проживаючи в селі, яке оточене з усіх боків лісами, мало хто не захоплюється тихим полюванням. Цьогорічна тривожна осінь багата на гриби, і подружжя Литвиненки у сезон часу не гаяли, заготовляли грибну смакоту.
- Були такі дні, що приносили по чотири корзини біленьких, - каже Дмитро Григорович. - Ми не стільки любимо їх поїсти, скільки назбирати, це яке задоволення!
Ось так живуть сільські трударі. Самі дбають про свій добробут, затишок, один одному допомагають - перемога не за горами!
Джерело: газета “Вісті Сосничини” від 03.11.2022, Олена КУЗЬМЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Литвиненко, стільчики