У будь-якій країні, у будь-які часи держава прописувала правила, за якими мають жити її громадяни. Це і є закони. Чим менше їх, чим рідше вони міняються, і водночас враховують актуальні вимоги часу, - тим простіше людині жити в суспільстві. На жаль, сьогодні в Україні багато законодавчих актів, які, до того ж, весь час змінюються. Простому громадянину все складніше орієнтуватися в сучасному законодавстві. Саме тоді на допомогу приходять юристи. Нині ця професія набуває все більшої популярності й актуальності. Наше життя неможливо уявити без допомоги адвокатів, юридичних консультантів, нотаріусів. Лише з їх допомогою ми можемо розібратися в нинішньому правовому безладі.
Щороку 8 жовтня юристи відзначають своє професійне свято. Напередодні цього дня мені вдалося поспілкуватися з начальником юридичного відділу ВАТ РВК «Деснянська правда» Ларисою Юрченко. У цієї жінки вже понад 22 роки юридичного стажу.
- Ларисо Анатоліївно, професія юриста - усвідомлений вибір чи Ви обрали її за чиєюсь порадою?
- До вибору професії мене підштовхнув випадок. Ще навчаючись у другому класі, ми з друзями були свідками, як підлітки викрали автомобіль сусіда. Вже в такому ранньому віці, доки тривало слідство, нам довелося бути свідками у кримінальній справі: ми описали злочинців і навіть були на очній ставці з ними. Тоді робота слідчого припала мені до душі. Той випадок залишив відбиток у пам'яті і визначив мою майбутню діяльність. Ще восьмирічною дівчинкою я зробила свій вибір і не шкодую про це.
- Як починалася Ваша трудова діяльність?
- Закінчивши у 1987 році Чернігівський юридичний технікум (до речі, тоді один з найбільших у Радянському Союзі), я працювала юристом на підприємстві. Моєї базової підготовки було достатньо до того часу, доки не запропонували стати начальником юридичного відділу. Тоді у мене вже був досвід роботи і знання, а ось «корочки» про вищу освіту не вистачало. Тому я вступила на юридичний факультет Міжрегіональної академії управління персоналом, яку закінчила з відзнакою. І мені це було не складно: усе те, що ми вивчали, я вже пройшла на практиці.
- Чим відрізняється робота юриста підприємства від інших спеціалізацій?
- Юрист підприємства має знати багато галузей права: трудове, господарське, цивільне, корпоративне, кримінальне… Деякий час я працювала в банку: відверто кажучи, ця робота була мені не до душі: вузька спеціалізація. На мою думку, як професіонал, юрист, там деградує через обмежену направленість - банківське право та судові справи. На підприємстві ж ми охоплюємо більш широкий спектр. Аби бути в курсі всіх змін, доводиться багато читати, не соромитися консультуватися з колегами, тобто, постійно вчитися. А через навчання, я вважаю, юрист розвивається і як професіонал, і як людина.
- Сьогодні закони змінюються так стрімко… Як Вам вдається відслідковувати всі зміни?
- Через базу законодавства Верховної Ради. Вона поновлюється щодня, передивляюся її. Труднощі виникають і через те, що деякі нові закони суперечать раніше прийнятим. Тоді вже доводиться вивчати й судову практику з конкретного питання…
- Коли було простіше працювати: в часи СРСР чи в незалежній Україні?
- Раніше нормативна база була стабільніша. Закони, які приймали ще в 60-х роках, діяли кілька десятиліть. Тому працювати було простіше.
- Які Ваші побажання щодо правового поля України?
- Я б хотіла, щоб закони виконували всі, незалежно від посад і прізвищ. Так простіше і жити, і працювати. У країні мають бути чітко окреслені й прозорі правила гри. Якщо ж панує безлад, - про серйозні справи й говорити не варто. До того ж, багато наших громадян не відзначаються законослухняністю. Хотілося б, щоб у нас було, як на Заході: наприклад, в Англії небагато поліції та інших контролюючих органів. Але англійці поважають закон! Це поняття в них у крові… До речі, за часів Радянського Союзу у людей був страх перед покаранням, громадським осудом, тому й законослухняність була більшою.
- Які найголовніші якості юриста, на Вашу думку?
- Найголовніше - у нього має бути загострене почуття справедливості. А також відповідальність, пунктуальність та порядність. До речі, від порядності залежить і успішність та репутація юриста. Якщо документ оформлено грамотно й прозоро, то коли й виникають якісь спори, - їх можна швидко й ефективно вирішити. Якщо ж документ «неграмотний» - виникає багато проблем.
- Розкажіть про Вашу родину…
- Мій чоловік теж юрист. Ми з ним разом навчалися в технікумі. Син також обрав цю професію. Нині він навчається в Чернігівському інституті права, соціальних технологій та праці.
- Чи багато часу у Вас забирає робота?
- Багато. Але я живу нею. Про свій вибір, зроблений ще в дитинстві, жодного разу не пошкодувала.
Зі святом вас, колеги! Натхнення, мужності й мудрості на нелегкій українській правовій ниві.
Наталія Гарбуз, тижневик «Деснянська правда» №4 (27943)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: юрист, репутація, Наталія Гарбуз