Лілія Криволап: «Я пишаюся тим, що належу до великої родини «конників»
Лілія Криволап: «Я пишаюся тим, що належу до великої родини «конників»
Якщо одного разу людина захопиться кіньми, то вже прикипає до них душою назавжди.
Лілія Криволап вважає себе повноправним членом великої родини конярів. Все її життя, починаючи з 12 років, пов'язане з кіньми. З дитинства Ліля захоплювалася кінним спортом. Вправно триматися в сідлі навчилася на базі кінного заводу колишнього колгоспу імені Шевченка, що знаходився у селі Черниш (Чернігівський район).
Саме з 12-річного віку Лідія й підтримує дружній, майже родинний, зв'язок з названними братами й сестрами («конниками»).
Зараз вже дорослі чоловіки й жінки, які живуть і працюють не тільки на території України, айв різних куточках світу - Німеччині, Ірландії, Англії - на свята збираються разом у будь-кого з родини «конників», радіючи спілкуванню, передаючи досвід й обов'язково допомагаючи одне одному. Більшість з них пов'язали своє професійне життя з кіньми - хто тренером працює, хто ветеринаром, а хто й стайнею завідує... Інші ж члени родини у вільний час все одно біжать до стайні, щоб промчати верхи й забути, хоч на декілька годин, про всі життєві негаразди і, звісно ж, побачитися й поспілкуватися з ріднею - братами й сестрами «конниками». А коли вже зустрінуться, то відпочинок проходить на славу: тут і колективний виїзд з родинами до лісу по гриби, і рибалка, і просто похід! Влітку ж, під час зборів, компанія просто обирає місто на карті, і,... завантаживши знаряддя відпочинку й членів сімей по машинах вирушають на морське узбережжя.
Лілія Криволап є уродженкою обласного центру. Незважаючи на те, що на Чернігівщині кінний спорт недуже розвинений, ще дівчиною Ліля стала у ньому справжнім «профі» й досягла неабияких результатів! Вона неодноразово займала призові місця на обласних і всеукраїнських змаганнях з конкуру (подолання перешкод).
Ще школяркою, під час занять у Черниші, Лілію (вже досвідченого кандидата у майстри спорту) помітив керівник кінноспортивної школи міста Славутич. Саме від нього Лілія отримала пропозицію обійняти посаду тренера. Так розпочався трудовий шлях юної спортсменки. Щоденно о пів на шосту Лілія вже була на вокзалі й тільки о 21.00 годині потрапляла додому. Навчання ж завершувала у вечірній школі.
Згадуючи ті часи, Ліля не шкодує ні про що: «Коли я пішла з роботи в декретну відпустку, мої учениці зі Славутича навіть приїздили відвідати мене! Так, я підтримую зв'язок зі своїми учнями. Ми телефонуємо одне одному і, звичайно ж, час від часу спілкуємося, - найчастіше на стайні».
Зараз Лілії 34 роки. Вона працює тренером з кінного спорту в Чернігівській дитячо-юнацькій спортивній школі «Колос». Жінка опікується групою, яка налічує 24 вихованці різного віку (від 11 до 22 років - Авт.). А наприкінці минулого року дві учениці Лілії перемогли у фіналі Всеукраїнських змагань з кінного спорту серед аматорів (конкур), що відбувалися на території Жашківського кінного заводу (Черкаська область). Дівчата-переможниці є рідними сестрами: Даша Мельниченко, якій 12 років, - зайняла І місце, а тринадцятирічна Христина - III.
- Невже поїздку проспонсувала школа?
- Спонсорів шукала самотужки. Звичайно ж, без підтримки «конників» не обійшлося, - допомогали майже всі, - хто чим міг. Тільки уявіть, який це клопіт і витрати: потрібно було знайти й орендувати спеціальну техніку, на якій транспортуються коні, перевезти учасників змагань, а також людей, які доглядають за тваринами; оплатити харчування й проживання для всіх, кожен тренувальний старт коней на іподромі й багато іншого.
Загалом, це була незабутня подорож, в якій і діти-учасники, і ми - досвідчені майстри, набралися незабутніх вражень. Бувалі конярі, які мали можливість побувати в кінноспортивних клубах і на заводах інших країн стверджують, що заклади такого рівня, як жашківський, територія всієї Європи налічує лише два. Працівники ж стайні подейкують про те, що, коли запрошений на роботу тренер-француз потрапив на територію Жашківського кінного заводу, то деякий час перебував у «ступорі» від побаченого. За словами очевидців, там є і готель з басейном, і сауна, і боулінг, а також іподром, на території якого розташований ресторан. Усіх елементів розкіші не перелічити... Одна екскурсія заводом для чернігівських учасників змагань тривала більш, ніж три години (за цей час так і не вдалося обійти всю його територію).
- Ліліє, розкажіть будь ласка про свою сім'ю...
- В мене спортивна дружня родина, - і пес теж не виключення.
Чоловік Владислав - футболіст, грає в аматорській команді. Майже все літо минулого року наша сім'я вболівала за нього. Відвідували футбольні матчі за участю чоловіка.
Старшому сину Артуру 14 років. Він захоплюється гімнастикою і вже другий рік поспіль відвідує щодня гімнастичний зал Палацу дітей та юнацтва.
Донька Кароліна займається кінним спортом і гімнастикою. їй вісім років. У доньки, на відміну від сина, тільки один день на тиждень вільний - субота.
Артур і Кароліна неодноразово брали участь у міських та обласних чемпіонатах з гімнастики й здобували призові місця.
А найменший син - трирічний Льовочка, є прихильником футболу.
- Чи всі Ваші дітлахи їздять верхи?
- Так, всі троє. Але донька захоплюється кіньми найбільше.
-А чим видатний Ваш пес?
- Сміт (чистокровна німецька вівчарка) є чемпіоном міжнародних та міських виставок, на яких здобував почесні перші місця. А у спеціальній міжнародній - зайняв шосте й отримав кубок.
Лілія Криволап вдячна своїй родині й друзям, бо допомагають її справі всі - і чоловік, і кум, і увесь клан «конників»...
Наостанок хочеться лише додати, що в Англії вважається ознакою «дурного тону», якщо людина не їздить верхи або просто не володіє достатніми знаннями про цих величних тварин.
Тетяна Леонова, тижневик «Чернігівщина» №3 (278)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: родина, кінь, «Чернігівщина», Тетяна Леонова