За часник - мільйон за сезон і це не високі амбіції, це точний розрахунок
Іван Кузюра завжди все прораховує і планує. Його життя дуже цікаве, але швидкоплинне. За свої 30 з лишком Іван Вікторович стільки всього встиг, що не кожна людина за все своє життя стільки спробує, а то й взагалі для багатьох такий плин часу непосильний.
Перший раз у минулому році Іван Кузюра садив 35 соток часнику і зібрав його близько півтори тонни. Увесь цей часник та ще докупив еліти на сто тисяч, це приблизно 400 тисяч зубків, посадив цього року на площі півтора гектара. Порахувати таку кількість було не складно, оскільки чоловік садив не вручну, а тракторною саджалкою. За цей період ще не вийде за часник уторгувати мільйон. А ось на наступний рік, Іван переконаний, що все в нього йтиме за планом.
Іван Кузюра народився у Волинці, звідки його батько, і там проживали батьки сім’єю. Мама з Лав, тут нині мешкає дід. У Лавах Іван придбав собі ще сусідську хату. Отож виходить, що вся земля біля хат, не у полі. Пару років тому на цих земельних ділянках мама займалася вирощуванням полуниці, а син садив 40 соток картоплі. Ще садив городину, скажімо, влітку цього року, вже 22 липня, посадив моркву, так, щоб перевірити чи вродить в екстремальних умовах. Урожай порадував, зібрали 350 кілограмів. Але одне діло, коли ти садиш заради цікавості, а інше, коли городництво має стати основним твоїм заробітком. Саме так працює Іван Кузюра.
Після закінчення у 2006 році Лавської дев’ятирічки, він вступив до Сновського лісового училища. Вже тоді хлопець вибирав собі професію за сумою зарплати.
- Я подивився в газеті які професії затребувані і скільки платять спеціалісту тієї чи іншої професії. На той час столяри могли заробляти 5-7 тисяч гривень. Спочатку око впало на токарів. Але коли подавав документи, то вже цієї спеціальності там не було. Тому довелося подавати на столяра, ну не бути ж мені кухарем, не солідно.
Вчився Іван добре, з червоним дипломом закінчив, одержав 4 розряд столяра, але справжнім майстром не став. Не до душі йому була робота з деревом, він звик до землі.
- У нас вся сім’я любить працювати. І не лише ми городи обробляли, а й корів, коня тримали. Коли ми жили у селі, то було 200 голів кролів і цими кроликами займалася моя менша сестра, яка на той час навчалася у 1 класі. Батьки розділяли роботу, кожний був відповідальний за певну справу. На мені, наприклад, були кури, качки, накосити трави для кроликів. Батьки завжди тримали 3-4 корови. По 2 гектари садили картоплі, в ще буряки, кукурудзу, грядки. Трактора не було, у поміч коник. Мама працювала вчителькою, батько їздив на заробітки. А я, йшовши в школу на уроки, повинен був занести молоко у молочарню, а вертаючись, треба було заїхати велосипедом забрати банки. Дуже важко було. Коли я закінчив школу, батьки купили у Чернігові квартиру і з 2007 року там проживали. Але як не важко, та зараз знову вернулись у село.
Я заробляв гроші тим, що здавав шість автомобілів на послуги таксі. Коли почалося повномасштабне вторгнення, я 3 автомобілі віддав у тероборону, 3 роз’їхалися за кордон. Коли Чернігів визволили, я ледь їх знайшов, до того вони були у різному стані. Був і на заробітках за кордоном: у Фінляндії чорницю збирав, в Естонії фасували яблука і розвозили, у Німеччині збирав спаржу, У Польщі на бетонних заборах працював, різноробочим, трактористом - всякого спробував.
У 2010-2011 р. Іван Вікторович проходив строкову службу, потім був учасником Майдану, після чого добровольцем попав на 2 роки в АТО. А коли у вирі бурхливого життя повернувся у Лави, зустрівся із своєю коханою. Коли Іван закінчував школу, вона була першокласницею. Виросла, вивчилася, має диплом вчителя, і він забрав свою красуню у Чернігів, де придбав власний дім. Вона розділяє уподобання чоловіка, але сім’я має двох синочків, тому вся увага мами прикута до них.
Свого часу, як свідомий громадянин України, Іван сплачував добровільні страхові пенсійні внески. Нині такої можливості нема. Хоча про старість молодий чоловік вже думає. Принаймні, коли садив горіхи, позиція була такою: якщо посаджу сто дерев, то матиму хоча б на прожиття. Іван вирахував, що через 15 років дерево може дати найбільший урожай. З одного дерева можна зібрати 2-3 мішки. А якщо продавати вже лузані серцевинки, то можна мати не менше 10 доларів за кілограм. А пристрій для лущення можна придбати, це ніби м’ясорубка. Таким чином одне горіхове дерево дасть 50 доларів. А в нього їх росте 100! Цього року вже був перший невеличкий урожай.
- Хоча в такому темпі, як я живу, і при моєму здоров’ї, навряд чи зустріну свої 60! Я вже у 50 буду виснажений.
Минулого року, як і в попередні, Іван планував ростити огірки. Вже закупив посадковий матеріал. Але здоров’я підвело - стався інсульт. Мама збирала огірки і носила здавати. Затрат, праці багато, але виторг не прибутковий. З одного стебла мав чистих 30 грн., виручила кількість, садили 1000 стебел, і на виході за огірки було 30 тисяч гривень. Та це краще, ніж із 45 соток картоплі мати 2 тисячі, не рахуючи витрат на пальне. А якби порахувати скільки їздив із Чернігова, то нічого не вторгував.
Нині городництво для Івана не хобі, як було завжди, а основний заробіток на життя сім’ї.
- Я продав автомобіль і купив тракторець. Вже є саджалка для часнику. Тепер шукаю хто зварить копалку, ескіз маю, за роботу готовий віддати 15-20 тисяч. Можливо знайдеться майстер. У Рівному є такий, але то дуже далеко. Все має бути механізовано. Моя думка така: якщо людина хоче мати заробіток, а в неї тільки лопата і сапа, то це вже 99 відсотків, що вона прогорить. Це праця на землі заради свого хобі. Технології пішли далі, є гербіциди, є добрива, є техніка.
У часник я вже вклав немалі гроші. Насіннєвий матеріал замовив у Дніпрі. Це еліта (однозубка). Висадив 3-4 сотки із своїх стрілок. На наступний рік це буде однозубка. Часник, як і будь-яку рослину, потрібно обробляти, щоб захистити від хвороб. Наприклад, як цвіте калина, потрібно поганяти цибулеву муху. Не треба боятися обробляти протруювачами, вносити добриво. Люди вважають, що вони садять для власного споживання, тому не обробляють. Це не правильно. Кожний препарат має властивість до розпаду. Мій часник набагато чистіший, ніж той необроблений. Ви придивіться, на вашому рижі цятки, то заражений часник, а ви ще його садите на зиму, поширюючи хворобу.
Часник у ціні 5,5 - 6,5 см у діаметрі, а менший, то тільки для себе, - розповідає Іван Вікторович.
Про збут чоловік не переживає. Каже, що часник вже останні 15 років тримається на рівні 1,5 - 2,5 долари за кілограм. Бачимо, що в магазині АТБ він по 150 грн. за кілограм.
- Увесь часник вирощували у Запорізькій, Миколаївській, Херсонській областях. Нині це окуповані території. Там фермери садили по 100 га часнику. Будемо ми тримати культуру.
Найбільша проблема у вирощуванні часнику, це просушка голівок. І це чи не єдина суттєва причина, яка гальмує досягнення мети - мільйон.
- У хаті не вистачить місця, щоб розіслати тоненьким шаром часник. Треба великі площі. Може, навіси робити. А може, взяти в оренду приміщення школи, яка вже багато років пустує.
Є ще думка спробувати написати бізнес-план на розвиток власної справи. Чув про грантові програми для підприємців.
Я себе не вважаю якимсь великим фермером, адже тільки починаю. У мене нема досвіду. Але є бажання, є інтернет, групи городників, в яких люди з досвідом. Є група «Часник Чернігів». Я вже особисто познайомився з керівником, він недалечко від мене живе в Чернігові, займається років 10. З ним цікаво і корисно, - каже чоловік.
Хобі Івана Кузюри - це не тільки городництво. Раніше він розводив собак для полювання. Вже багато років, як у Волинці зібралася потужна команда мисливців-любителів, серед них й Іван. Всі ходять на полювання пішки, із собаками. Тільки нині полювання заборонено.
Цікаво було поспілкуватися з неординарним молодим земляком. Є що взяти собі на озброєння. Побажаємо Івану Кузюрі успіхів у його нелегкій справі. І обов’язково досягти мети!
Джерело: газета “Вісті Сосниччини”, Олена Кузьменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: часник, Волинка, вирощування