В ічнянця Михайла Балашенка за плечима понад пів століття досвіду будування
В ічнянця Михайла Балашенка за плечима понад пів століття досвіду будування. Зокрема, він причетний до появи і п’ятиповерхівок у місті. І, дивлячись на них, пишається, що робив життя людей комфортним, а місто — красивим.
В іншій професії себе не уявляв
В його очах - спокій, а обличчя випромінює впевненість. Видно, що чоловік врівноважений, чесний, відповідальний та професійний. З перших хвилин розмови також можна помітити, що це людина - віддана своїй праці, залюблена в неї. А підтвердженням є те, що 69-річний Михайло Балашенко й досі працює на будівництві. Чоловік трудиться у столиці - в одній будівельній компанії. І результат його праці - не одна зведена споруда.
З дитинства хлопець цікавився будівельною справою, тож після закінчення восьми класів Ічнянської школи №4 пішов здобувати освіту у чернігівському профтехучилищі. До речі, не тільки опановував навчальну програму, а й був активним учасником спортивних змагань. І за спортивні досягнення Михайла неодноразово нагороджували дипломами.
Здобувши професію машиніста баштових кранів, працював на різних підприємствах Ічні, Чернігова, Києва... Й жодного разу не пошкодував, що обрав таку професію, в іншій себе не уявляв.
- Маю 12 записів-подяк у трудовій книжці, - каже мій співрозмовник та дістає з пакету свій чималий портрет, зроблений майже сорок років тому. - А ось це фото п’ять років було на дошці пошани в Чернігові, ще й досі його зберігаю. Щоправда, трохи розірвалося, бо ледве відклеїли від дошки.
Після навчання пан Михайло довгий час працював у Чернігівській будівельній організації. Повернувшись в Ічню, влаштувався у ПМК-85. На той час будівельна організація була залучена до зведення двох гуртожитків та їдальні ліцею у Сокиринцях. Це був 1976 рік. Допомагали будувати й самі сокиринчани та робітники із сусідніх населених пунктів. І через чотири роки об’єкти вже здали в експлуатацію.
Зустріч, про яку згадує й досі
Михайло Балашенко згадує, що тоді в Сокиринцях мав честь познайомитися з Архипом Кме- тою. Проте лише через сорок два роки дізнався, ким був насправді той високий чоловік поважного віку.
- Я придбав книгу «Ічнянці в армії УНР», авторами якої є наші земляки - Віктор Моренець та Віталій Шевченко. І, гортаючи її сторінки, побачив фото мого давнього знайомого, з яким я спілкувався у Сокиринцях - полковник армії УНР, громадський діяч та військовий, і родом з Ічні. Та це ж Архип Йосипович! - згадує пан Михайло. - Я навіть і не здогадувався. Він теж працював на будівництві гуртожитку та їдальні. Представився військовим. Сказав, що служив у Києві. Тоді мені ще банку жовтої фарби віддав, мовляв, вже не потрібна.
До речі, дуже приємний після смак тієї зустрічі залишився у спогадах Михайла Вікторовича й до сьогодні. Проте, зізнається, що одразу не зрозумів, чому Архип Кмета тоді назвався Віталієм, а не своїм ім’ям. Але прочитавши книгу, дізнався, що Архип Йосипович у 1950 році емігрував до Сполучених Штатів і у 1978 році похований у Нью-Йорку. А в Україну приїжджав таємно, деякий час мешкав у Сокиринцях та робив ремонт у будівлях.
Ічнянські п’ятиповерхівки - справа рук Михайла Балашенка
Про будівництво різних об’єктів ічнянець розповідає із захопленням. До прикладу, ПМК-85 разом з місцевими робітниками зводили у Талалаївці свинокомплекс. Далі - санаторій із величезним бомбосховищем та садочок у Тростянці.
Разом із ПМКівцями збудували чимало споруд й у самій Ічні - під керівництвом головного інженера цієї організації Миколи Коломійця. Михайло Балашенко долучався також до зведення гімназії імені Васильченка. Будував приміщення водоканалу, водонасосну станцію, триповерхове приміщення міської лікарні, двоповерхові житлові будинки по Лісовій та біля колишнього радгоспу «Ічнянський», водонапірну вежу колишнього тарного заводу і п’ятиповерхівки.
- Коли споруджували перший будинок, що уздовж входу до ічнянського ринку, було спочатку важко, бо доводилося працювати у дві зміни, інколи до пізнього вечора: і взимку, і влітку. Проте я роботи не боявся, - ділиться Михайло Вікторович. - Після першого почали будувати інші п’ятиповерхівки та гуртожиток аграрного ліцею. І щоб вчасно здати об’єкти - на будівництві теж у дві зміни. Прорабом був Федун, майстер - Бунін - хороші люди. Успішно працювали бригади мулярів Шурди та Барвінка.
І за чотири десятиліття ічнянці настільки звикли до цих п’ятиповерхівок та гуртожитку що, здається, вони завжди там стояли. Навіть не здогадуєшся скільки було задіяно спеціалістів будівельної галузі, аби ці споруди з’явилися у місті.
- Ми будували як для себе, вкладаючи душу, - зазначає співрозмовник. І мова не лише про Ічню, а й про Прилуки, де теж вклав частинку своєї душі Михайло Балашенко у п’ятиповерхові будинки, що на «Бамі» та в центрі міста, у будівлю ліцею. А ще мова про Линовицю, де ічнянець зводив школу, про Варву - там виросли п’ятиповерхівки та будинок культури, про Срібне та Ніжин - там теж є не одна будівля, котру будував Михайло Вікторович.
Щоб бути вчасно на роботі: із Варви пішки до Срібного
Пригадав ічнянець і один випадок, який стався з ним у Варві під час відпустки. Тоді його кран перевезли у Срібне, тож потрібно було забрати речі із варвин- ського гуртожитку, підписати лист-відрядження та добиратися на нове місце роботи, бо відпустка закінчилася. Тож поки у Варві Михайло вирішив усі ці справи, не встиг на останній автобус. Тож довелося до Срібного йти пішки, а це 30 кілометрів.
- Я мав бути на роботі вчасно, бо завжди був відповідальний, пунктуальний, - згадує Михайло Балашенко. - До того ж рано вранці на об’єкт мала приїхати машина з цементом, тож якщо мене не було б на місті - їй потрібно їхати ще раз.
У 1996 році ПМК-85 почала призупиняти свою діяльність. Через рік всі дільниці розфор- му вал и і будівельники залишилися без роботи. Щоб прогодувати свою родину, Михайло Вікторович влаштувався на завод залізобетонних конструкцій у Бровари. Але довго там не затримався: невчасно платили зарплату, тож довелося шукати щось інше. Будівельну справу продовжив у київських будівельних товариствах. Окрім висоток на Київщині, столичний стадіон «Олімпійський» - плід праці й Михайла Балашенка.
- Працювали по 12 годин на день. Бувало, й затримувалися довше. От ідеш на роботу - і не знаєш коли повернешся, - про те, як зводив київські багатоповерхівки, згадує співрозмовник.
І зараз він з Ічні їздить у столицю - там працює, не полишаючи свою улюблену справу - будувати. Щоправда, переживає, що роботи меншає, тож більше часу проводить у рідному місті.
Живе у квартирі, а віддушина - то батьківська хата
Михайло Вікторович мешкає з донькою, зятем на внучкою у п’ятиповерхівці, яку колись і будував. А віддушиною його є батьківська хата, до якої часто навідується, бо у квартирі, зізнається, нудно. Там працює на подвір’ї, городі, тримає невеличку пасіку.
Любов до праці пану Михайлу передалася від батьків-колгоспників, Віктора Тихоновича та Надії Іванівни, які весь вік трудилися на землі. Колись дід Тихін вміло крив людям соломою хати, був майстром своєї справи, тож, можливо, вправно працювати руками передалося й онуку - Михайлові Балашенку і він пішов цим шляхом, удосконалюючись у професії. І звик у ній, адже там знайшов себе.
А ще любить свою малу батьківщину і мріє аби закінчилася війна, а в нашій громаді та місті продовжили зводити будинки. Щоб Ічня була красивою та й далі зростала у висоту.
Михайло Балашенко 17 листопада відзначає своє 70-річчя. Проте, каже, що на вік не зважає, бо це у професії не бар’єр. Тож і надалі буде добросовісно працювати задля того, щоб відбудовувати нашу країну, щоб українці мешкали у комфортному житлі, задля майбутнього нашої країни.
- Буду завжди відчувати радість та гордитись своїм внеском у зведення будівель в Ічні, які постали й завдяки моїй праці. Це ж для майбутніх поколінь, - зізнається Михайло Балашенко і впевнено доповнює: - Хочу отак прокинутися, а війна вже закінчилася нашою перемогою і українці стали щасливими.
Джерело: газета “Трудова слава”, Світлана Череп
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: будівельник, Ічня, Балашенко