Марія Якимичева з Сосниці вже 6 років живе в Фінляндії
«Якщо хочеш в житті чогось досягнути, то мусиш розраховувати тільки на себе. Ніколи не знецінюй себе, свій труд. Не став гроші вище людяності. І однієї віри недостатньо, щоб досягти мети». Так говорить Марія Якимичева, що вже 6 років живе в Фінляндії. Зараз жінка готує вишукані страви в одному з кафе відомої фінської компанії. Рік тому дівчина потрапила на сторінки закордонних видань. А ще вивчила мову, пробігла два марафони, малює картини, пише книгу, пече пироги за фінським рецептом і варить український червоний борщ.
Марія Якимичева вже 6 років проживає в Фінляндії, та з рідної Сосниці поїхала десяток років тому, коли настав час більше не сідати за парти. Вчитись дівчині подобалось. Марія каже, що дуже вдячна гімназії - знання, які отримала там, просто безцінні. А Оксану Рудю, Людмилу Лиходій та Галину Квашніну все життя буде пам'ятати і згадувати тільки теплим словом! Саме вони дали їй базові знання англійської мови і Марія вступила до Глухівського педагогічного університету, де стала вчителем української мови та літератури. Пізніше вчилась заочно та працювала у Києві.
А ще вона любила малювати і займалася спортом. Завжди намагалася знайти для цього час.
Скоріше творчість приходила до мене і казала: давай, тобі пора розслабитися і відпочити. Я брала фарби і сідала малювати. Або взувала кросівки і бігала. І не важливо, чи є на це час. Це як натхнення, необхідність, а не нав'язлива ідея, - розповідає жінка. - Малювати любила з самого дитинства. Мама завжди купувала мені фарби, олівці для творчості. Бігала вдома, потім поїхала в Київ, де навчалась і пішла працювати, щоб мати власні кошти, знімати собі житло і бути незалежною.
І весь час хотіла поїхати за межі України і побачити, як там люди живуть. І поїхала.
Ось так, навмання, поїхала з групою чужих людей до Фінляндії, щоб попрацювати три місяці. Роботу знайшла на овочевій фермі, де трудились круглий рік. Весною висаджували білокачанну і пекінську капусту, салат айсберг, роменсалат. Ціле літо в полі. У вересні урожай нарізали на склади, а тоді взимку чистили, пакували і відправляли до магазинів. Сказати, що це тяжка робота - це нічого не сказати. Перший рік, коли приїхала у Фінляндію, за три місяці було 4 вихідних. Більше на ту ферму я не повернулася. На наступний рік після полуниці потрапила на капусту, там і залишилась. В мене були ще одні обов'язки - через знання англійської мови допомагала людям приїздити сюди, робити документи, влаштуватися. Комунікувала і за це отримувала більшу заробітну плату, - каже Марія.
- Якось потрапила на збирання полуниці, там взагалі пекло. Витримала тільки місяць. Так минуло 5 років. У країні своя фінська мова. Потроху стала її вчити. Руки почали боліти. Розуміла, воно то добре, що ти на роботі шанована людина, та треба думати про своє життя. На полях невелика заробітна плата і для того, щоб жити добре, її недостатньо, це дуже тяжка, безперспективна робота. Треба міняти своє життя. Якщо сам цього не зробиш, то ніхто не зробить. Розіслала понад 70 резюме, та скрізь відповідали одне: воно добре, що ви працьовиті і володієте англійською, але потрібне знання фінської мови. За півроку до звільнення найняла репетитора, хоча це і затратно. А тоді мені вдалося добитись безкоштовних курсів. Звільнилася і стала вчити мову по 6 годин 5 днів на тиждень. В мене така образа була на відмови. Думаю, що мову вивчу, прийду, а вони скажуть, що мене беруть. А я відповім, що вже не хочу у вас працювати. Я вам відправляла раніше резюме, а ви мене не взяли тоді, - щиро розповідає Марія.
- У Фінляндії є одна велика компанія «Суур Саво», яка займає 70% трудового ринку. В них готелі, магазини, ресторани, мийки і так далі. Вони відкривали нову лінію і набирали працівників. Резюме відправила і вони відповіли, щоб прийшла на співбесіду. Пішла в такому відчаї, бо відбір зовсім обмежений, всього 4 місця.
Думаю, що зроблю все можливе від себе, а там як Бог дасть. І сталось те, у що ледь вірила - відбір я пройшла!
Знову заняття - шість місяців вчилась, три дні в місяць були лекції на фінській і англійській мові, решта практика.
Зранку фінська 6 годин, далі бігла на роботу, ввечері щось дома і зранку знову. Зараз вже закінчила цю школу, мені дали диплом, який дає змогу працювати кухарем і продавцем у Фіндяндії, і взяли мене в ресторан. Команда просто чудова. Кухар - це теж творча професія. А я також творча особистість, - розповідає Марія.
- Готувати люблю, випікати різне. Зараз мене вже взяли на посаду кухаря. Велике їм дякую, що допомогли мені стати частиною їх. Наш ресторан «Бабіста», що в місті Мікелі, став першим в Фінляндії, який відкрила ця велика компанія. Тут готують піцу «Росо», що вважається найкращою.
Фіни люблять поїсти. Смажать свинину на грилі, яловичину, ковбаски, реберця. Гриль у них скрізь: в будинку, на балконі в квартирі, біля кожної лазні, які, до речі, тут практично всюди. Пиво, гриль і фінська лазня - це картина фіна, - сміється Марія. - Їдять рибний суп, який готують з форелі зі сливками і суп зі шпинату. Фінляндія - це країна тисячі озер, тут риби багато. Поряд озеро Сайма, що є одним з найглибших прісноводних водойм. В ньому водиться форель. Люди купують дозвіл і ловлять. Готують тут і голубці. Точнісінько, як у нас, тільки не заправляють сметаною і томатом. І саме в цьому вони нам програють, - жартує.
- Улюблена їхня страва - запечені в духовці макарони «Латеко». А ось олів'є і шуби в них нема. На Різдво, яке фіни святкують 25 грудня і це є їх найбільшим святом, вони запікають великий шмат м'яса і готують каші: з ріпи, моркви. Пробувала. Моркв'яна схожа на гарбузову, яку колись готувала моя бабуся. А з ріпи так скажу: я не вередлива, тому їла. Але смак залежить і від того, хто як приготує, - посміхається. - А ще тут готують карельські пиріжки, котрі вважаються національним блюдом фінів. Їх продають всюди і вони дійсно дуже смачні. Готують їх у вигляді човника з житнього і пшеничного борошна, на кефірі. Зверху кладуть начинку - це рис з маслом, зварений у молоці, або картопляне пюре. І покривають масляно яйцевою намазкою та запікають. І вдома їх для себе готую. А ще піцу, різні булочки і звісно, наш український борщ. Як без нього. Я хоч і поїхала з України, та Україна з мене ні, - сміється Марія.
Такі смаколики випікає Марія Якимичева
- В них теж є червоний борщ, але вони кладуть туди різні заготовки і він не такий. А що до борщу, то я тут прискіплива: або свій буду їсти, або нічий. Всі кращі рецепти записую в книгу, і карельські пиріжки там вже також є, - розповідає.
Марії 28. Чорноброва красуня з очима спілих вишень, схожа на Білосніжку. Довге волосся. Струнка, підтягнута, та так було не завжди.
У підлітковому віці було й таке, що мала вагу 82 кг. Як же мені хотілося її позбутись, адже дуже комплексувала. А мама сказала: «Машуня, ти мені не видумуй, ніяких дієт. До 18 років я за тебе відповідальна і ти повинна їсти все, щоб вирости здоровою.
А тоді чого тільки не пробувала. І вже тут відкрила для себе секрет, щоб їсти все і не поправлятися. - Є в інтернеті така програма «Зигзаг калорій» для схуднення, де ти вказуєш свій вік, ріст і вагу та вибираєш програму, чи швидко хочеш скинути вагу, або поступово. Програма вираховує, скільки калорій треба з'їсти за один день, щоб мати їх дефіцит, а не надлишок. Ти можеш поласувати тістечком, але врахувати його калорії і далі приймати щось інше, щоб не переступити межу. Я купила кухонні ваги і півроку ретельно зважувала все і рахувала. Знаєте, схудла до 63. Зараз вже на око визначаю, скільки поживи в моїй тарілці. За таким методом допомогла подрузі скинути 17 кг. А ось фінські жінки взагалі не хвилюються, як вони виглядають. Тут зайва вага вважається «в самому соку». У них інший менталітет. Тут чоловік може спокійно приготувати їсти, або спекти булочки. А жінка покосити траву біля будинку. В них нема чітких обов'язків, хто і що має робити. І він зовсім не образиться, якщо дружина не приготувала вечерю. Спокійно піде в кафе і поїсть там.
Держава взагалі піклується про своє населення. Жоден фін не поскаржиться, що в нього нема грошей заплатити за світло або купити одяг і їжу - тут все це дешеве. Звісно, нещасні люди є скрізь, але тут таких мало. Фіни толерантні, освічені. В них працюють закони. 70 відсотків населення довіряє поліції. Гарна медицина.
Моя подруга, заробітчанка з України, проходила обстеження і в неї випадково виявили онкологію. Їй зробили операцію, декілька курсів хіміотерапії, всі ліки - безкоштовно. Ще і на перуку дали 300 євро, такий у них закон. Правила дорожнього руху інколи й порушують, але не часто. Існує хороша система штрафів і дуже велика вірогідність залишатися без прав. В містах допустима швидкість в залежності від густоти населення, це 30,40,50 км і так далі. Вночі водій зупиниться на червоне світло і буде спокійно чекати, хоч кругом пуста вулиця і ні душі. Тут все просто: якщо раз порушив правило дорожнього руху, то просто забирають посвідчення водія назавжди. Раз не вмієш їх дотримуватися, то ходи пішки.
Податки платять усі, але вони йдуть за призначенням.
Зими суворі і сніжні, але все так працює, що ніколи не буде на шляху переметів. Коли б не виїхав, завжди прибраний сніг.
Фіни бережуть екологію, тому зараз переходять на електромобілі. Податок на дизельне авто вище, адже він більш забруднює середовище. Я ще в Україні отримала водійське посвідчення, але навиків не мала. Там зробила заміну українських прав на фінські. Це роблять всі, хто не з ЄС упродовж двох років після прописки. Якщо це вчасно не зробити, то потрібно йти перездавати. Відразу купила авто. Мене зупиняли один раз і провірили на вміст алкоголю. Це абсолютно нормально. Підтвердила свій стан і поїхала спокійно далі.
Фіни завжди при зустрічі вітаються і посміхаються. Коли вперше сюди приїхала, це було якось незвично - іде літній чоловік з посмішкою. А що він говорить, зрозуміти не можу. Перше, що я зробила, це вивчила їх матюки, в них вони також є. А то, думаю, хтось мені лихе слівце скаже, а я буду посміхатися у відповідь, - сміється Марія. - Раніше не було намірів залишатися. Була не впевнена, чи вчити мову. Вважаю, що жодна адекватна людина відразу не прийме такого рішення. Для цього треба в країні прожити, перезимувати, пройти різні ситуації зі структурами, бо там інший менталітет, культура. І тільки тоді прийняти рішення, чи хочеш ти там залишитись.
Минулого року їздила в Німеччину. Давно мріяла побувати в Кельні. Німці інші. За 5 днів відчула навіть диктатуру, на мій погляд. Раз ти в країні, то вчи їх мову і розмовляй німецькою. Якщо ні, то тебе зневажають. Коли чули англійську, то деякі аборигени навіть агресивно поводились. Фіни інші, та є виключення агресії - це росіяни. Вони їх просто ненавидять ще з тих часів, коли радянський союз відхапав Карелію. Тут їм можуть подряпати авто, то вони і номерні знаки часто заклеюють. Та і нашого брата повно, країна допомагає біженцям з Україні.
На початку березня потрапила на сторінки газети. В Україні війна, в Сосниці танки, земля просто пішла з-під ніг, а тут інтерв'ю з журналісткою на роботі. Кажу: напишіть, що в Україні війна. В моєму містечку повно танків, хай всі знають про це і допоможуть України. А вона дивиться на мене і не розуміє моїх слів. «Ти думаєш, що там є небезпека для людей?» А я їй: звісно, там людей нізащо вбивають, бомблять, гвалтують. Коли вийшла стаття, то цей діалог надрукували. Хвилююсь дуже за Україну, люблю свою Батьківщину. Там дитинство, школа, друзі, бабуся, якої вже нема. Вона була найкраща. Вечорами читала мені багато книг, казок і вчила жити. Казала, що завжди треба залишатися людиною, щоб не сталось. Ніколи не обезцінювати значення грошей, але і гроші не ставити вище людської гідності. Дуже вдячна їй за її доброту. А ще мамі - це найголовніша моя опора. Завжди ділюсь з нею планами. Вона порадить і скаже, а ти як вважаєш?
Прийму рішення сама, але врахую і обміркую її думку. Вона розумна, працьовита і найкраща мама у світі, - з теплом говорить донька.
- Мені її поряд не вистачає. Звісно, що спілкуємось, та бувають такі ситуації, що так хочеться, щоб хтось обійняв і підтримав.
А ще в Фінляндії є один куточок, де мріють побути багато туристів- це Лапландія.Вона є найпівнічнішою, найбільшою за площею і найменш заселеною провінцією Фінляндії. І є повір'я, що там живе Дід Мороз! Марія теж побувала в "сніговому царстві". Там дійсно неймовірна краса. Дерева ростуть трохи нижчі, але це ж Північ. І найбільше тут можна побачити північне сяйво. Це небесне чудо фіни спостерігають і на інших територіях своєї країни, але трохи рідше, ніж в володіннях Діда Мороза. Є поограма в ін- тернеті, де люди можуть дізнатися, в якому місці буде північне сяйво. А щоб небо заграло неймовірними переливами, потрібно лише два природні явища: сильний мороз і чисте небо.
Легко в житті не буває, якщо хочеш хоча б щось досягти. Одних мрій замало. І важливо не втрачати віру в себе.
Жінка мріяла пробігти марафон і два роки поспіль брала в ньому участь:
- Перший раз ретельно готувалася до пробігу. Тренувалась. За тиждень намотувала крос 30-40 км. Поїхала в місто, де проходив марафон і пробігла 22 км за 1 годину 57 хвилин. Це хороший результат, адже повітря прогрілось до 38 градусів і жара заважала. А ось вдруге минулого року подолала дистанцію на 10 хвилин довше.
- Цього разу було прохолодно, та результат такий, бо я майже не готувалася. Через корону захід то відміняли, то переносили і якось не було впевненості, чи забіг відбудеться. Пробігла без підготовки, а тоді цілий тиждень від нього відходила, боліло все тіло, - посміхається спортсменка.
Дівчина зізнається, що останнім часом перестала бігати, поки вчила мову, здобувала професію і працювала. Але планує найближчим часом купити нові кросівки і відновити біг. А ось малювання не полишала.
- Ніколи не знаю, коли прийде натхнення. Можу глянути на людину або побачити якесь фото і все - вже десь взялась ідея, що саме хочу намалювати. Негайно роблю нариси. Якщо цього не зробити, то рідкісна мить, що відкрилась, зникне. А тоді можу сидіти годинами. Або ж нариси обмірковую тижнями, малюю в голові, що то буде. Нещодавно була на виставці ретро автомобілів. Глянула і ніби полум'я загорілось від іскри - хочу намалювати. Вже завершила декілька картин раритетних авто.
Жінка почала спілкування в групі художників. Один митець сказав, що в неї є талант. А ще Марія пише книгу. Це реальні історії заробітчан. Там правда без прикрас, як важко даються гроші. В майбутньому читачі зможуть дізнатись всю глибину такого життя. Бажаємо, щоб остання сторінка завершилася добром - це те, до чого прагнуть люди. Хай щастить тобі, талановита красуне!
Наталія МАТВІЄНКО, "Вісті Сосниччини"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.