В «Інтер-Агро-Базі» починали із 70 гектарів землі, нині обробляють 5600
Сергій Макуха, директор компанії «Інтер-Агро-База», - фермер у четвертому поколінні. Його прадід працював у колгоспі, дід був головним агрономом, а батько Валерій Макуха у 2002 році створив фермерське господарство, почавши з сімдесяти гектарів землі. Нині в компанії, розташованій в селищі Сосниця, 5600 гектарів землі, новий автопарк і багато інноваційних технологій. Земля в цих краях також не найродючіша, але завдяки якісному насінню і зусиллям аграріїв дає непоганий урожай.
Для агробізнесу визначною є якість насіння й аграрні технології, оскільки ґрунти на Чернігівщині неродючі. Це означає, що землю доводиться щороку правильно живити та обробляти, аби наситити поживними речовинами для посіву. І правильно засівати. Ще 6-7 років тому підприємство користувалося різноманітними гібридами різних агрокомпаній. Проте досвід і роки роботи з землею також показали, що найкращим за ціною і якістю є насіння Corteva, якими тепер засіяно 90% посівних територій, адже гібриди Ріоnеег® пристосовані до надскладних умов проростання.
Земля «Інтер-Агро-Бази» розташована неподалік від кордону з росією, і це стало серйозним викликом для багатьох місцевих підприємців. Серед колег-аграріїв та сусідів по території багато хто не витримав такого темпу роботи, коли врожай і землю доводиться ділити з війною.
«У нас є землі, розташовані на відстані менш ніж 15 кілометрів від кордону з країною-агресором. Над нашими полями з початку осені 2022 року завжди пролягав маршрут усіх шахедів і ракет. Є навіть поля, які ми між собою називаємо “орлановими”, “шахедними” чи “дроновими”, бо над ними збивали безпілотники. Одного разу неподалік одного з полів постраждав наш гусеничний екскаватор, яким ми розкорчовуємо землю — збитий дрон влучив у його кабіну», — каже аграрій.
Російські загарбники на початку вторгнення взяли під контроль частину Чернігівщини, де розташовані землі «Інтер-Агро-Бази». І хоча вони не створювали окупаційної адміністрації й не контактували з місцевими, шкоди фермерському господарству вони завдали. Наприклад, розстріляли з гармати два сільськогосподарські літаки, які стояли на аеродромі — переплутали їх із військовими.
Чернігівщина вже вільна, але війна далі впливає на родинний бізнес: логістика у регіоні вкрай дорога. Особливо на тій частині, де земля Макух. «Купити добрива чи насіннєвий матеріал — одна справа. Інша — доставити його до нас або продати нашу продукцію. Ми зазнаємо великих збитків через високу собівартість логістики», — пояснює Сергій.
Багато працівників «Інтер-Агро-Бази» мобілізовані або добровільно зголосились захищати Батьківщину. Підприємство підтримало їх матеріально на знак вдячності. На ринку праці кваліфікованих робітників, тим паче вузькопрофіль- них, поменшало: знайти заміну тим, хто пішов служити, важко. Проте «Інтер- Агро-База» тримає стабільний курс і навіть планує розширитись із теперішніх 5600 до восьми тисяч гектарів землі. Для цього вистачить техніки та приміщень для зберігання збіжжя.
Зерно і продукцію планують продавати за кордон, зокрема до Туреччини, забезпечуючи країну надходженням валюти від експортних операцій. Їх купили у 2022 році, щоб перевозити товар чи зерно у віддалені райони: замовляти цю послугу було вкрай дорого. Тепер автомобілі приноситимуть компанії користь.
«Ми на етапі перемовин із власницею двох барж на Дунаї, які можуть перевозити близько двох тисяч тонн продукції до Туреччини», — каже підприємець.
Джерело: “Вісті Сосниччини”, Аліна Євич
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.