Родина Самойленко з Ічні вже 10 років торгує овочами та розсадою
Тугенькі голівки молодої капусти уже просяться до столу. А ще якщо ти знаєш, що вона з місцевої грядки, то обов’язково спокусишся на покупку. Нею на Ічнянському базарі з початку червня торгують Тарас І Вікторія Самойленки.
Тарас Самойленко на своєму городі: на грядках цвітна, білокачанна рання та середня капуста, поряд - перець. У теплицях - розсада томатів, щоб були ранні плоди
- Це наша домашня капуста, у червні почався її сезон, - показує головки молодої капусти Вікторія. - Потім піде цвітна капуста, броколі, помідори, перець, баклажани. Тоді пізня капуста. А спочатку у нас була редиска. Взагалі ми круглий рік чимось торгуємо.
Вікторія і Тарас Самойленки з Ічні щороку вирощують багато розсади різної городини. Продають на базарі та вдома. Серед їхніх покупців багато постійних клієнтів.
Розсаду ростять у теплицях біля хати. Кажуть, що цим займаються відколи одружилися - у цьому році буде вже 10 років. Зараз Вікторії - 29, Тарасу - 33. Колись розсадою торгувала мама Вікторії, потім виїхала у Київ і тепер такий бізнес перейняла її донька із зятем.
- Все вирощуємо: від розсади до самих овочів. Наприклад помідорів маємо 19-20 сортів, чотири сорти перцю, - додає Тарас.
Під кінець сезону розсада подешевшала. У Самойленків перець був по 50 гривень, зараз став по 40 гривень за десяток, помідори з 50 гривень стали по 30-35. Загалом розсади на базарі багато, а от покупців, підмітили Самойленки,
цього року поменшало.
- Ціни ростуть, люди економлять на всьому, тому починають самостійно сіяти і вирощувати розсаду, - припускає Вікторія.
Щедра грядка
На городі зараз росте капуста різних сортів, перець. У теплицях вже висадили помідори, щоб зібрати ранній урожай цього овочу. За всім треба догляд: вчасно обробити від жука та хвороб.
- На кожному етапі є свої труднощі: як на самій розсаді, так вже у процесі вирощування овочів, - ділиться Тарас. - Виростить, по- пікірувати, продати - не так легко. Адже лише хороша розсада - запорука успішного врожаю овочів.
Робочий день молодого подружжя наразі починається о п’ятій ранку і триває до десяти вечора. У теплицях важливо дотримуватися температурного режиму і в холодну пору там протоплювали, щоб розсада не пропала. Тарас для цього використовує «буржуйки», які сам змайстрував, як і теплиці. Чоловік працював на будівництві, тож тепер усе вміє.
- Минулого року було більше морозів, тому потрібно було й більше топити, щоб розсада не замерзла. А це теж, погодьтеся, додатковий час, - каже Тарас. - Кожні три години протягом місяця ти йдеш і топиш у теплиці. Цьогорічна весна була теплішою, тож у теплицях менше топили, десь протягом місяця, минулоріч - протягом трьох, починаючи з лютого.
А підготовка до сезону у Самой- ленків починається ще з зими. У лютому згідно з календарем висівають насіння, при появі сходів - пікірують. Багато мороки з поливанням, підживленням.
Поки Вікторія торгує на ринку, Тарас у цей час запрошує до себе додому.
- На власні очі і побачите що у нас росте, - говорить молодий господарник і дорогою продовжує розповідати про сімейну справу. - Дітей поки що не залучаємо до нашої роботи, вони ще малі. У нас їх двоє. Підростуть - допомагатимуть. Вирощувати розсаду та овочі - це дійсно тяжко. Навіть, буває, дихати не хочеться. На будівництві мені легше було працювати, ніж тут. А часу на відпочинок зовсім зараз немає. Бо розсада - це найтяжчий етап нашої роботи.
Зі слів пана Тараса, коли підуть овочі - буде легше: ходиш собі по городу, поливаєш, обробляєш, потім зібрав плоди - і продавай. А найлегше, каже, взимку, хоча із першим снігом Самойленки починають готуватися до висадки насіння, готують дрова для теплиці. Тобто, роботи у них повно протягом року.
- Щоб отримати гарний урожай - потрібне крапельне поливання і хороший ґрунт, - дає універсальну пораду Тарас. - І ні в якому разу не заливати землю, щоб не було грудок.
Світлана ЧЕРЕП, “Трудова слава”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Самойленко, Ічня, капуста