Валерій Фока з Коропа керує одразу двома оркестрами
Народний аматорський духовий оркестр Коропського будинку культури є справжньою культурною окрасою Коропщини. Багато здобутків і нагород має й оркестр духових інструментів Коропської мистецької школи. Обома цими оркестрами, великим і малим, як їх звикли називати, керує Валерій Фока. Тож чи важко бути керівником таких знаних колективів і про що мріють наші оркестранти?
Велика довіра
Практично жодне свято, урочиста подія у Коропській громаді не проходять без участі нашого славнозвісного Народного аматорського духового оркестру. Оркестранти своєю віртуозною грою і настрою додають, і серце від їхнього виконання калатає в грудях, а очі слізьми наповнюються. Тож слухати коропський оркестр - це завжди одне задоволення.
Та ми лиш бачимо гарну картинку, чуємо досконале виконання, але ж скільки кропіткої роботи, часу та нервів стоїть за всім цим. А скільки тільки нагород мають наші оркестри! Тож чи легко бути керівником двох оркестрів і скільки треба гарувати, щоб досягати висот, про це і не лише говорили із Валерієм Фокою.
- Ви вже два з половиною роки очолюєте Народний аматорський духовий оркестр. Напевне, що нелегко керувати ось таким великим оркестром. Як справляєтеся? - цікавлюся.
- Що нелегко - ви праві. Коли після смерті мого вчителя і наставника Бориса Семеновича Литвиненка мене призначали керівником, я хоч погодився і подякував за довіру, але сам про себе подумав: «Ну й навіщо мені це все здалося. Важко ж буде». Звичайно, легше ж бути просто оркестрантом. Але за цей час так уже звик керувати оркестром, що без цього вже, мабуть, і не зможу. Ця робота втягує, так сказати. Хочеться працювати, розвиватися, - розповідає Валерій Вікторович і додає, - мені в роботі керівника дуже допомогло те, що я довгий час був заступником Бориса Семеновича, і коли його не було, то я проводив репетиції. Тож практика у мене була.
Чи велика відповідальність лежить на керівнику Народного аматорського духового оркестру? Звичайно ж. Бо ж в оркестрі і великі, і малі музиканти. Тридцять п'ятеро людей входять до складу оркестру: 20 дітей і 15 дорослих. І за всіх треба відповідати.
Музиканти по-іншому сприймають світ
Та яким би крутим не був великий оркестр при Будинку культури, без малого - оркестру духових інструментів мистецької школи - нікуди. Бо саме там свої ази здобувають малі музиканти. Як говорить Валерій Вікторович, духовий оркестр при мистецькій школі - це своєрідний інкубатор, де народжуються музичні таланти. Саме звідти все і починається.
- Коли я вже бачу, що дитина готова, ноти гарно читає, то я її переводжу в дорослий оркестр. І діти вже на рівні з дорослими музикантами грають. Їм є на кого рівнятися, тож вони стараються, щоб не відставати.
І це працює, - розповідає. - Дорослий оркестр подобається їм ще й тому, що ми багато виступаємо. А це також стимулює працювати, на репетиції ходити.
Та щоб стати оркестрантом, частинкою музичного ансамблю, треба багато працювати, і не лише дітям. Бо ж коли хлопча чи дівча у сім років приходить до мистецької школи вчитися музичній грамоті, йому треба не лише все доступно розказати і показати, де ноти знаходяться, а ще й зацікавити займатися музикою. І тоді працюють усі: і діти, і викладачі, і, звісно ж, батьки, від яких теж, до речі, багато залежить. Терпіння для музичної науки має велике значення. І його треба, ой, як багато.
- Знаєте, діти, котрі вчаться у мистецькій школі, відрізняються від інших. Помітив, що вони добріші та й світ сприймають зовсім по-іншому, - ділиться спостереженнями керівник оркестру.
Щоб звучати в унісон
Аби музиканти з оркестру грали як ансамбль, тобто звучали гармонійно, треба працювати, і не мало.
- Тричі на тиждень по дві години у нас репетиції з великим оркестром, двічі на тиждень з малим займаємося. Ходять усі дисципліновано. Усі знають, що пропустити можна лише із дуже поважної причини, - говорить Валерій Вікторович. - Діти, що в оркестрі грають, - неймовірні. Вони виховані, слухняні - це від щирого серця говорю. Буває, звичайно, і бешкетують, бо ж куди без цього, але зауваження вистачає, щоб репетиція продовжувалася далі.
Та й хвалити своїх оркестрантів не забуває керівник. Бо ж, дійсно, цього заслуговують. Будьмо чесними, приємно і дорослому, і дитині, коли їх хвалять. Це спонукає, надихає. Додає упевненості. А ще, зізнається Валерій Вікторович, що без довіри один до одного, дружніх стосунків - теж нікуди.
- А чи багато доводиться працювати, репетирувати, щоб отримати звучання ансамблю? Бо все ж таки вас в оркестрі 35 осіб? - питаю у керівника оркестру.
- Чимало треба працювати. Дійсно, нас багато, у кожного своя партія, але музиканти у нас досвідчені, хоч багато серед них і дітей, тож кілька репетицій - і маємо результат.
Розповів Валерій Вікторович, що репертуар частенько оновлюють. А ще намагаються іти в ногу із часом, тож чимало серед їхнього репертуару сучасної і популярної музики. Гарно відрепетирувавши, виступи на відео знімають, на різні конкурси і фестивалі відправляють, всеукраїнські і міжнародні. Тож мають чимало нагород, високо оцінюють наших оркестрантів професійні судді.
- Усі нагороди, дипломи, зайняті місця на конкурсах - це ж не заслуга однієї людини. Це спільна робота, об'єднані зусилля і оркестрантів, і керівника, - говорить Валерій Фока. - Дуже допомагає мені Лідія Василівна Гаркавенко. Вона гарно вміє партії розписувати. Разом із нею і ноти шукаємо, завжди радимося. Без неї складно було б.
І хоча нині час такий, що, здавалося б, не до музики, але це не так. Навіть кожна нотка сьогодні звучить заради нашої перемоги. Народний аматорський духовий оркестр улітку не відпочивав. Окрім того, що репетиції за графіком, він і з благодійними концертами об'їхав майже всі села Коропської громади. Своєю віртуозною грою оркестр разом із солістами будинку культури зміг зібрати понад сто тисяч гривень для наших захисників і захисниць.
- Літо. Дітям би відпочивати, а вони на вихідних на благодійних концертах? Не важко було? - запитую.
- Ми всі з радістю їздили по селах. Це було подвійне задоволення: і виступали перед людьми, і Збройним Силам України допомагали, - відповідає. - Оркестранти, і дорослі, і малі, готові їхати будь-куди виступати. Навіть самі просяться: «А давайте, Валерію Вікторовичу, поїдемо з концертом». Так уже їм сподобалося армії допомагати. Але поки що це мрією залишається, бо ж не зовсім безпечно нині гастролювати. Та після перемоги, надіюся, усе в нас буде: і концерти, і гастролі.
Джерело: газета “Нові горизонти” від 20.10.2022, Ірина БОРОВСЬКА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.