74 сорти винограду вирощую Петро Талаш
Справа Петра Талаша, якою він займається вже 12 років, не залишає байдужим нікого. Варто хоч одним оком глянути на неї, ти «попав». На його подвір’ї гості чи не щодня. Щоб подивитись і забрати з любов’ю плоди його дбайливих рук. Перше знайомство завжди має продовження і люди повертаються до нього знову. Ось і ми дізнались про Петра Талаша і просто не могли не розповісти про нього. Впевнені, що і вам буде цікаво, адже чоловік вирощує на своїй ділянці 74 сорти винограду.
Петро Григорович Талаш не проживає на Сосниччині, та це не зменшує цікавості до нього. Чернігів - його рідне місто, та буває він там рідко. Вже багато років чоловік майже оселився в селі Смяч Сновської громади, тепер вже Корюківського району. У Чернігові власний дім, тільки землі біля нього всього одна сотка. Малувато. Ось і обзавелись дачею у 2000 році.
Село Смяч розташоване у красивому місці, де протікають дві річки Смяч і Снов. Будинок родини Талашів на березі Снову. Відразу посадили сад. А ось про виноградник тоді і думки не було. Перші лози з’явились на ділянці 12 років тому. Петро Григорович має по-справжньому золоті руки. Він будівельник. Якось товариш попросив допомогти звести дачу. Там і побачив декілька добре доглянутих кущів. Лози підрізані, нічого зайвого, рівно підв’язані, грона великі, соковиті і дуже смачні.
Зацікавився. Товариш наділив чубуками. Плекав їх як малих діток. Дуже хотілося і собі мати дуже смачнючий сорт. Перші кущі несли радість. Так і зацікавився. А якби ще щось посадити нове. Почав шукати. Дзвонив, замовляв.
Перший новообраний кущ розчарував. Це був сорт Ананасний. Дочекався врожаю і виявилось зовсім не те, чого очікувалось. Ягоди дрібні 5-8 грамів. І він його просто викорчував. Замовив інші. Прийнялись і пішло-поїхало. За роки його захоплення зібралось 74 сорти. Є улюбленці, яких по декілька кущів. І всіх плетистих на ділянці понад 80 одиниць. Така кількість потребує багато уваги. Роботи у місті не стало, і чоловік залюбки оселився у сільському будиночку.
Виноградне царство розкошує на 6 сотках родючої землі. Лози ніжаться на шести рядах, кожен по 30 метрів довжиною. Міжряддя має триметрову довжину. Кожен кущ в рядку має сусіда чітко через три метри. Рости їм господар дозволяє по півтора метра в обидві сторони, по шпальті. А у висоту 2,20, не вище опори. Кущі мають одинакові рівненькі зачіски.
- Виноград любить всього три речі: це вода, сонце і тінь господаря, - каже Петро Григорович. - Перша робота - це підйом лози з ліжка, тобто з землі. І роблю це в кінці квітня, коли квітне кульбаба. Раніше цього робити не можна, виноград не так боїться зимових морозів, як весняних заморозків. Коли ще починав, вкривав плечисті соломою, очеретом, мішками з під цукру. Та такий метод не зовсім добрий. Досвід показав - найкраще лози прикопувати.
Восени обрізаю з приросту 90 відсотків, залишаю тільки 10. Головне, не скупитись, інакше великих грон не буде. Обрізаю тільки тоді, як опаде листя з нього. Кладу на землю, пришпилюю металевими скобами і просто насипаю зверху 10-15 см землі, не більше. А весною руку в землю засунув, труснув і лоза вже вільна. Так вони не пріють, не мерзнуть, миші не їдять. Прикопую глибокої осені тільки тоді, коли вже почую про справжні зимові морози. Вкладаю в суху погоду. Обрізані лози зв’язую в пучок, вішаю бірки з назвами і зношу в погріб.
Обов’язково треба помістити їх у ємкість, де знизу буде сантиметрів 5 води. Не бійтесь, від цього вони не згниють. Весною важливо обробити виноград від хвороб. Найбільш небезпечні - це мільдю і одіум. Вперше обприскую лози до цвітіння «Ридомілом Голд». Тільки но з’являється перша квіточка, пора обробляти, тоді хай квітне, не чіпаю. Другу обробку треба проводити, коли виноградини в стадії гороху.
Для повторного обприскування використовую «Фалькон». А тоді слідкую за ростом молодих пагонів. Опори в мене акацієві, висотою 2,20 м. На них у 5 рядів натягнутий металевий дріт. На нижню горизонтально прив’язую лози, які залишились з осені. Далі з них піде молодий приріст. Важливо між приростом залишати 20 см, щоб плечисті добре провітрювались, інакше будуть хворіти. Кожну молоду гілку прив’язую по мірі її росту вертикально. А коли доростуть до верху, обрізаю і більше рости не даю. Бокові пагони на молодих відростках теж треба виламувати. Вони забирають силу для свого розвитку і тоді грона можуть не визріти. І тут головне - зав’язь. На кожній гілці з’являється 3-4 майбутні грона. Дуже важливо «придавити свою жабу» і залишити тільки по одному суцвіттю на гілці. Повірте, таке гроно виросте великим і ягоди будуть буйні. Якщо залишити більше, то ягоди будуть дрібними і в перерахунку залишене одне суцвіття восени по вазі і розміру візьме першість. Ні в якому разі не проявіть жадібності до видалення пагонів - тільки 20 см між ними і тільки по одному суцвіттю. Зараз так багато продається різних сортів, та всім раджу: купуйте тільки ранні і ультраранні, інші в нашій північній області просто не визріють. З роками в мене багато друзів з’явилось, таких же любителів, як я. Ми спілкуємось, даємо паради один одному, хтось ділиться: купував і виростив такий то сорт, варто чи ні його садити.
Замовляю сорти в різних аматорів-любителів. Майже завжди виростає те, що купив. Тільки одного разу вийшло не те. Замовив виноград синього кольору, дочекався першого врожаю, а він не посинів при достиганні, а виявився зеленим. Смакові якості не розчарували, дуже смачний, єдиний мінус, що я не знаю якого він сорту. Ми його так і називаємо - зелений. Він у нас у фаворитах, його декілька кущів.
Виноградом смакуємо уже давно. Найперший дозрів сорт «Забава». Для виноробства використовують технічні сорти. У мене всі сорти столові, для вживання. Є універсальний сорт «Киш-миш юпітер». З нього і вино добре виходить, і родзинки сушимо. «Надія Азос» має синій колір, грона величезні, сорт по-своєму цінний. Є «Киш-миш лучистий», «Фурор», «Сенсація», «Бажена», «Аркадія», «Ювілей Новочеркаська», «Лівія», «Юліяан», «Ізумлєніє», «Ландиш». «Бузковий туман» має взагалі величезні грона. Росте 4 кущі «Киш-миш велес». Вісім років господар його плекав. Ягоди буйні, грона великі, але, як не шкода, та прийняв рішення попрощатися з ним.
Справа в тому, що моя садиба знаходиться в низькому місці. Роси щоранку і ягоди лопаються. Тоді оси, мухи і він пропадає. Цьогоріч дочекався першого врожаю сорту «Сицилія» і також буду з ним прощатися. Ягоди полопались, посмакували ними тільки комахи, тому сенсу ростити його далі не бачу, - розповідає Петро Талаш.
Виноград - це не єдине захоплення господаря. Ще на ділянці росте малина, ожина, полуниці, кавуни і багато квітів. Цим займається дружина.
- До війни вона працювала у місті на підприємстві і приїздила до мене тільки на вихідні. А коли розбомбили установу, залишилась без роботи. Стала в центрі зайнятості на облік і тепер майже увесь час біля мене. Мені краще, адже вона мій головний помічник. Квіти - то її заняття, а в нас їх багато, що тут, що у місті. Там біля будинку землі тієї сотка, так половина під квітами. Тюльпани навіть на ділянці полуниці вирощує, - жартома каже господар про дружину Тетяну Сергіївну. - В домі було багато квітів, та через війну вони всі пропали, адже ми від лиха рятувались тут. Особливо орхідей шкода, їх було чимало. Я дружині замість букетів завжди квіти у вазонах дарував. Букет за тиждень зів’яне, а у вазоні буде роками радувати.
Є у мене тут і сотня курей. Послід з них прикопую в траншею посеред міжрядь, а тоді через деякий час землю звідти підсипаю під кущі і цим підживлюю, - ділиться Петро Григорович.
Ранок у подружжя Талашів розпочинається з кави. А тоді вони йдуть до винограду. Та перед цим господар зайде поговорити і привітатися з ще одними мешканцями садиби - це бджоли. В теплу пору року господар спить по сусідству з ними. Петро Григорович побудував апі-будинок, це невелика споруда, де відпочивають над вуликами і дихають випарами бджолиних продуктів.
- Я ночую в апі-будиночку до самих холодів. Як би не натомився, та під ранок після такого сну відчуваю приплив сил та енергії, - каже чоловік. - З меду роблю медовуху. Та це тільки для своїх потреб. У гості часто приїздять друзі, свати. Син і донька з родинами живуть в Чернігові, теж часто бувають. А взагалі двері мого двору не зачиняються майже круглий рік.
Урожай винограду продаю на місці. Будь-хто може приїхати, спробувати і купити той сорт, який припав до душі. А ще люди замовляють собі чубуки або вже готові укорінені пагони. Така практика людям подобається. Побачив, спробував, можеш і в себе посадити такі ж лози. Продаю чубуки восени по 25-30 грн. Саджанці по 70-80 грн. Є і по 100 грн. Людей багато їде. Приїздили з Ніжина, Городні, Березного, Сновська, Чернігова. Нещодавно автобус з Новгорода-Сіверського завітав. Ходять, пробують. У мене на кожному кущі висить бірка з назвою сорту, щоб люди знали, що перед ними, - розповідає аматор-любитель.
А серед місцевого населення є ще такі любителі? Чи не заразили виноградною хворобою когось у селі? - питаємо Петра Григоровича.
- Місцеві теж купують лози. Тільки це зазвичай пару сортів. В таких об’ємах я один. Буває що купили, ходжу і бачу - не той догляд. Тоді і розмір грона менший. У мене є чітке правило: щосуботи, якщо нема дощів, поливаю по два відра води під кожен кущ, особливо це стосується молодих насаджень. Саджу в яму, іноді обставляю її шифером. Це для того, щоб вода попадала під коріння. Я в кишені завжди ношу мотузки. Щоразу то там підв’яжу гілочку, то там. Роботи постійно вистачає. Коли крутишся біля нього, то тоді від тебе ота тінь, яку так любить виноград. Коли ягоди наливаються соком, то обриваю зверху трохи листя, щоб більше сили кущ віддав дозріванню, але ні в якому разі раніше цього робити не можна. Інакше будуть опіки, - розкриває секрет господар. - Я завжди всім розповідаю що і як треба робити. Кажу людям: може, щось і не правильно роблю, але в мене вийшло і у вас може вийти. Коли перший кущ садив, не вірив що щось з того буде, а воно ось як з роками розвинулось, - продовжує Петро Григорович.
Але є один шкідник на ділянці, від якого ніяк не можемо позбутись, - жартома каже господар. Це наша собака Нора. Такса має друге ім’я Цукерочка і прилипла ця назва до неї міцно. Справа в тому, що Нора обожнює солоденьке. їсть морозиво, цукерки, а також кавуни, малину та виноград. Саме тому її в город і не пускаємо. Коли ще не достиглі грона, беру її з собою, вона лагідна, ходить поряд. Якщо вже ягоди починають достигати, неодмінно понадкушує. Вона всіх любить, живе з нами в будинку. Тільки почує, що до двору авто під’їжджає, відразу виляє хвостом, біжить до дверей зустрічати гостей. Ми всім раді. Продаємо виноград за минулорічними цінами, розуміємо, що зараз всім важко. З собою завжди зверху в якості бонуса зайву гілку дамо, не шкода, хай буде приємно людям, - щиро каже Петро Григорович.
А найбільше 55-річний господар радіє онуку Андрійку, який пішов у 1 клас. Він дуже любить діду допомагати. Крутиться біля нього постійно.
- Завжди каже: діду, ходімо щось будемо робити, виходить, що не я його прошу, а він мене тягне до роботи, - посміхається дідусь.
В кінці городу річка і чоловік у вільну хвилину любить половити рибу. Обожнює і тихе полювання в лісі з кошиком в руках. Спілкування наше виявилось довгим і дуже цікавим. Шкода тільки про одне, що розмовляли ми по телефону і по-справжньому не зустрілись, хоча господар гостинно і щиро запрошував до свого «виноградного царства», щоб подивитись на все власними очима. Розповісти про нього спонукало відео у фейсбуці, яке зняв господар і виклав на своїй сторінці, де показав величезні грона. Будь хто може зайти і подивитись. Впевнені, що багато читачів захочуть побути «виноградними» паломниками якщо не насправді, то в інтернеті. І можливо хтось захоче посадити в себе гілочку Божого нектару, як кажуть в народі. Шукайте, питайте, домовляйтесь. А може і знайдуться бажаючі поїхати до Смячу, на власні очі подивитись, спробувати посадити в себе районовані сорти. Будемо раді, якщо ця стаття прийде в задоволення і до душі. Сподіваємось, що і на Сосниччину переселяться виноградні лози з «плетучого царства» Петра Талаша. Успіхів всім, хто зацікавиться.
Джерело: газета “Вісті Сосниччини” від 15.09.2022, Наталія МАТВІЄНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Талаш, виноград, Сосниччина, Смяч