У Сосницькій громаді закривають три школи, на черзі ще дві
У Сосницькій громаді бракує автобусів для підвозу дітей до навчальних закладів.
— На сьогодні потрібні щонайменше три, — уточнює очільниця відділу освіти ТГ Ірина Кальченко.
Ті, що є, бережуть як скарб. Водіїв теж. На останній сесії селищної ради було прийняте рішення про виведення цих посад зі штату шкіл і переведення до штату відділу освіти — це дає можливість бронювати 50 відсотків військовозобов'язаних водіїв.
Конятинська школа, фото з Вікіпедії
Якби транспорту вистачало, хлоп’яницьку, вільшанську і конятинську школи, найімовірніше, уже б закрили. Розмови про це точилися давно, бо їх утримання обходиться бюджету громади надто дорого. Найбільше коштів (114 тис. гри на одного учня на рік) іде у хлоп'яницькій школі — тут 28 учнів і всього З повних (де 5 і більше здобувачів освіти) класи, на які кошти виділяє держава. Перспектив немає, бо лише наступного року намічається 5 першокласників, а далі — спад.
Найдешевше обходиться конятинська, хоч витрати теж немалі — близько 88 тис. грн на кожного із 29 школярів. Цього року додалося четверо першокласників. Втім ситуації це суттєво не поліпшило — у закладі також усього три повних класи.
Посередині щодо витрат (вони складають 93 тис. грн) — вільшанська школа. Її відвідують 28 дітей. Повних класів два — п’ятий і шостий. У решті — по 2-3 учні. Тому навчальний процес у них проходить не в повному обсязі: у класах, де двоє учнів, на тиждень 16 навчальних годин, де троє — 24 години.
Іще один мінус якості навчання в таких школах — частину предметів у старших класах викладають нефахівці. Тож оптимізація покликана не лише розв’язати фінансові проблеми (зараз ці школи доводиться дофінансовувати коштом інших освітніх закладів Сосницької громади та місцевого бюджету), а й підвищити якість навчання. Уже навіть попередньо визначили: хлоп'яницьких школярів підвозитимуть в авдіївську, що в Понорницькій громаді, чи в чорнотицьку школи, вільшанських — у волинківську, конятинських — у спаську.
— Але цей навчальний рік усі учні закінчать у своїх школах, — запевняє голова громади Андрій Портний.
Подальші зміни, як з’ясувалося, неминучі не лише через ситуацію в громаді: недавно стало відомо, що уряд України не буде фінансувати маленьких шкіл. Це положення Кабінет Міністрів уже затвердив і вніс до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам і формули розподілу освітньої субвенції між місцевими
бюджетами. «Для стимулювання підвищення ефективності шкільної мережі та якості освіти заплановано не дозволити фінансувати коштом освітньої субвенції заклади освіти з кількістю менш ніж 45 осіб (із 1 вересня 2025 року) та менш ніж 60 осіб (із вересня 2026 року)», ідеться в урядовому повідомленні.
— Скільки ще шкіл на Синиччині «закриє» це рішення? — запитую керівницю відділу освіти.
— Дві — кудрівську і виликоустівську У першій зараз 48 учнів, у другій — 51.
На сьогодні в Сосницькій громаді працює 10 шкіл. Через 2 роки має залишитися половина. Із них сільських тільки три — чорнотицька, волинківська і спаська, де, згідно з прогнозами, буде навчатися приблизно по 100 дітей.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: школа, Сосниччина, Портний