Віталій Сохань — творець історії мистецтв
Мистецтво таке різне: контрастне, емоційне, з якогось боку зрозуміле всім, з якогось- абсолютно абстрактне. Але сила пензля та уява митця роблять справжні дива. Тенденції у живописному мистцеві України свідчать про те, що сучасні художники активно працюють у різних напрямках і, спираючись на досвід, йдуть своїм творчим шляхом, який притаманний їхньому світосприйняттю.
Погодьтеся, завжди цікаво спілкуватися з такими людьми. Це викликає позитивні емоції та сприяє розширенню кругозору. Наприклад, бесіда з художником допомагає побачити мистецтво іншими очима. Можна дізнатися не лише про його творчість, а й про повсякденне життя. Взагалі, живе спілкування запам’ятовується надовго, бо бачити наживо того, хто стоїть за майстерно виконаними шедеврами - особлива магія. Звісно, ми не можемо запитати щось у Леонардо да Вінчі чи Марка Шагала, але потрібно не втрачати нагоди поговорити з людьми, які творять історію мистецтва.
Нещодавно випала нагода познайомитися з надзвичайно талановитим художником та скульптором Віталієм Григоровичем Соханем, якому з легкістю вдається відчувати навколишню красу та відтворювати її у своїх роботах. Він належить до впевнених мистецьких особистостей, котрі самотужки вибудовують власне життя. Його роботи стають джерелом натхнення та предметом захоплення поціновувачів прекрасного. Віталій Григорович займається не лише написанням картин, він створює неперевершені скульптури із дерева. Напевно, багато хто звертав увагу на вирізьблену із дерева експозицію при в’їзді у село Стрільники. її автором якраз є Віталій Сохань. До речі, ще одна його робота прикрашала приміщення контори місцевого сільгосппідприємства. З особливим завзяттям трудився талановитий чоловік над замовленнями для стрільничан, бо ж сам родом з цього села. Народився у Стрільниках у звичайній сільській родині.
Жага до малювання проявилася у хлопця ще з дитячих років. Напевно, любов до живопису успадкував від своїх предків. Оскільки у родині були іконописці. Будучи дитиною, із захопленням роздивлявся чудові картини на морську тематику, які йому показували вчителька-сусідка. Постійно виникало бажання малювати, тому майже не випускав олівця із рук. Чоловік добре пам’ятає свій перший дитячий малюнок «Гуси-лебеді». Спочатку малював олівцями, але на цьому не зупинився.
Цікавість викликала робота фарбами, та у селі не було можливості їх придбати. Тож одного дня разом з мамою поїхали до міста і купили палітру із 24 кольорів. Радості не було меж. Спочатку не вдавалося працювати з полотном, бо ж не мав ані знань, ані досвіду. Проте згодом, пофарбувавши тканину, почали з’являтися малюнки. Пізніше талановитий учень став удосконалювати свої навички. У школі надавав перевагу гуманітарним наукам. Писав вірші, прозові твори. За мистецький талант прозвали його художником, ніби пророкуючи майбутнє. Із вдячністю згадує Віталій Сохань свого наставника колишнього директора школи Віталія Гнатовича Чворду, який навчав дітей образотворчому мистецтву і сам полюбляв відображувати красу природи на полотні. Хоча й не мав художньої освіти, але зумів розгледіти талант у свого учня.
Учитель завжди підтримував Віталія у прагненні творчого розвитку. Для кмітливого та здібного хлопця його уроки стали дороговказом. Зачарований малюванням, окрилений успіхами , юнак назавжди обрав для себе життєву мету- стати професійним художником. Після служби в армії вирішив удосконалити свої художні вміння у Заочному народному університеті мистецтва. Потім опанував станковий живопис у Харківській державній академії дизайну і мистецтва. Кожна людина, яка займається улюбленою справою, пам’ятає свою першу професійну роботу. У випадку Віталія Григоровича - це картина натюрморт під назвою «Свято». У 1985 році вона була експонована на виставці художника. Свій трудовий шлях митець розпочав на Харківському танковому заводі художником-оформлювачем. Потім продовжував трудитися за фахом на машинобудівельному заводі у м. Бахмачі, де паралельно навчав дітей живопису. На той час на підприємстві діяв художній клас. А вже з Бахмача трудовий шлях художника проліг у м. Суми, де він працював на будівництві. До виходу на заслужений відпочинок був художником-постановником у Сумському національному академічному театрі драми та музичної комедії імені М. С. Щепкіна. Віталій Григорович впевнено крокує життєвим шляхом, обраним на зорі своєї юності, створюючи живописні шедеври. Залюбки, спраглий до краси майстер пензля, зображує пейзажі, де кожне деревце, кожна квіточка чи жвавий струмок говорять поетичними та ліричними барвами. Його полотна- це своєрідна мова серця, яка оспівує величний український край.
У доробку художника близько 80 робіт, виконаних у стилі графіки, живопису тощо. Легко вдаються митцю натюрморти, портрети. Нині більше притаманна батальна, біблійська тематика, анімалістика. Натхнення творчий чоловік черпає від життя. Охоче Віталій Сохань пише етюди в лісі, де свою чарівну мелодію співає природа. Такі живописні сцени відтворюються у зимових пейзажах та росяних ранках літніх днин, які оживають під пензлем. Не оминає він і теми українського села. Саме таку об’ємну роботу, де зображене сільське подвір’я, як свідок минулого, вдалося побачити на власні очі. А ще художник займається реставрацією ікон, самотужки створює рами, оздоблені різьбленням. Подобається чоловіку працювати олійними фарбами, пастеллю, аквареллю. Неодноразово його роботи експонувалися на виставках. До свого 65-річчя він також планує організувати виставку.
Як патріот, який вболіває за долю своєї країни та народу, він виявив бажання поповнити лави ЗСУ, але, зважаючи на вік , йому це не вдалося. Тож нині чоловік тримає свій фронт. У власній творчості він відображає події в сучасній Україні. Віталій Григорович трудиться над скульптурою «Український козак бореться з російським ведмедем», яка постане у дереві. Планує завершити композицію «Дзеркало війни». А ще талановитий художник знайшов можливість займатися з дітьми художнім мистецтвом. Вже 7 років він із задоволенням ділиться своїми знаннями та вміннями із учнями Пісківського ЗЗСО І-ІІІст. Усе , що вміє сам, намагається передати своїм вихованцям. З його допомогою у підростаючого покоління розвиваються творчі здібності, виявляються таланти. Всіляко сприяє цьому директор Пісківського ЗЗСО І-ІІІст. Валентина Костянтинівна Євченко, яка піклується про дітей та робить все для гармонійного розвитку здобувачів освіти. Вагому підтримку закладу освіти надає керівник місцевого сільгосппідприємства Валерій Колоша. Саме він запропонував Віталію Соханю працювати з пісківськими учнями. У вільний від занять час майстер пензля займається оздобленням приміщення Пісківської школи. Йдучи коридорами закладу, не можливо не помітити його чудові малюнки на стінах, які гармонійно вписуються в стиль, додаючи ошатності.
З радістю Віталій Григорович розповідає, що хист до малювання успадкувала донька та один із внуків. Має надію, що у майбутньому хлопчик продовжить його улюблену справу.
Окрім творчості чоловік ще захоплюється садівництвом. Він вирощує різні сорти яблук, груш є в його саду й ківі, інжир, кизил та інші екзотичні фрукти. Здається, що цей невтомний майстер наділений талантами щедрою милістю неба.
Джерело: газета "Голос Присеймів'я", від 08.09.2022, Світлана КИРИЛЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.