Комбат 242 батальйону з позивним «Скіф» бере участь у 8-й війні
Станіслав Заяць має рішучий характер справжнього чоловіка. Мрію бути військовим він виношував з дитинства. І ним став. Його брат Андрій також військовий, але міг ним і не бути, якби не наполегливість Станіслава. Навіть одруження чоловіка відбулось завдяки твердій рішучості. Хлопець приїхав в Київ до своєї дівчини, заявив, що вони одружуються, взяв наречену за руку і поїхали до РАЦСу на трамваї, через декілька годин ставши подружжям.
Станіслав Заяць народився 5 листопада 1970 року в Сосниці. Через рік 3 листопада у родині з’явився ще один син Андрій. Братів батьки вирішили віддати до школи разом і 7-річний Станіслав та 6-річний Андрій пішли до одного класу.
Частенько їх сприймали за двійнят. Станіслав мав міцний характер і мріяв, що буде військовим. Мрії Андрія були дещо інші. Бабуся казала онуку, щоб ішов вчитись на аграрія і став головою. «Це робота добра. Он дивись, отой і отой все життя в кріслі до самої смерті», - казала баба Андрію.
Станіслав жартував над бабусею: «Ні не треба, щоб Андрій у кріслі помирав, я врятую його і він буде військовим».
Станіслав хотів, щоб брат був поруч. Адже разом краще і наполіг, щоб Андрій пішов разом з ним однією дорогою. Послухав і у 1988 році після закінчення 10 класів обоє вступили до Саратовського військового училища, де навчались 4 роки. Там навчалось багато сосничан, які і розповіли про навчальний заклад.
Брати багато працювали над собою. Для виконання бойових завдань ти повинен бути сильним і мати гарну фізичну форму, знати всі навички бойового мистецтва. Адже саме через це і залежить життя військового. Незабаром всі свої уміння довелось використовувати під час бойових завдань в Нагорному Карабасі, в Абхазії і т.д. Станіслав Миколайович керував взводом у Придністров’ї. Брати завжди поруч. Станіслав у взводі спецназу, а Андрій в оперативному взводі.
А тоді у 1992 році обох перевели в Окремий розвідувальний десантний батальйон в м. Чугуїв, що на Харківщині. Під час відпусток хлопці їздили додому. Погляди дівчат на собі зустрічали постійно - у формі, стрункі, міцне тіло і вольове обличчя. Та Станіславу в серце увійшла дівчина з рідних країв. Знав її давно, вчились в одному класі. Тетяна вступила у виш до Києва, приїздив до неї в столицю. І в одну з таких поїздок в грудні того 92-го року приїхав до Києва і сказав: «Все, ми одружуємось». На роздуми часу не дав. Взяв кохану за руку, сіли до трамваю і поїхали до РАЦСу. Ось так миттєво і стала Тетяна дружиною. І нічого, що без весільної сукні, а замість елегантного костюма на нареченому була військова форма. Для справжніх почуттів це все не важливо. А весілля і вінчання відбулось у лютому наступного року.
Брат Андрій свою долю також зустрів у Сосниці, тільки дівчина Світлана приїздила сюди до бабусі з Чернігова. Сім’ю з коханою створив на два роки пізніше від брата.
Куди голка - туди й нитка. Так Тетяна переїхала жити до чоловіка. Згодом Станіслава перевели до Сімферополя і призначили завкомандиром батальйону спецпризначення. А тоді чоловік став командиром батальйону. Робота небезпечна. У Сімферополі ловили бандитів і займались затриманням різних угруповань. Та дружина ніколи не хвилювалася, знала, що її чоловік профі своєї справи. А тоді у 1996 році у подружжя народилась донька Яна і через 5 років син Богдан. За час життя в Сімферополі був не тільки заступником командира батальйону, а й заступником командира бригади.
А тоді переїхали до Чернігова, де його призначили командиром частини. Цей період Станіслав Миколайович називає тихим життям. 31-річний військовий змінив 54-річного підполковника. Щодня монотонність. Молодий, енергійний - він змінив життя частини на більшу активність. Та все-рівно йому не вистачало сюжетів, адже звик себе реалізовувати на повну. Два роки зміг витримати у «тихому житті» і перейшов до Києва у Спецназ.
У 2009 році звільнився у запас у званні підполковника. А у 2011 році отримав полковника. Пішов працювати до охоронної фірми, де згодом став директором. У 2014 році почалася війна на Донбасі і Станіслав не всидів на місці. Пішов до Головного управління Нацгвардії в управління сил спеціальних операцій. Воїна у відставці брати не хотіли, довелось підключити знайомого колегу, який допоміг Станіславу опинитися на полі бою.
- Я маю величезний досвід, добрі навички і не діти повинні бути там на передовій, а такі воїни, як я, - казав Станіслав Миколайович.
Два роки він служив на Донбасі. Відловлювали диверсантів, а тоді підірвався, отримав серйозне поранення і його звільнили за станом здоров’я. Повернувся до Києва. А тоді війна грізно прогриміла 24 лютого по всій Україні. Станіслав Миколайович негайно прийшов до військкомату. Та його брати не хотіли. Знову довелось переконувати, що його досвід воювати конче потрібний. Раніше він звільнився у запас, отримавши звання підполковника, та тут згодився і на посаду старшого лейтенанта - не важливо, аби боронити країну. А далі - страшні бої за Київ. Гнали ворога з Бучі, Гостомеля. А коли нечисть вибили з Київщини, негайно перебрались на Схід, де воював за Лисичанськ, Бахмут.
Згодом їх перекинули під Харків, де Станіслав Миколайович отримав поранення. І зараз знаходиться на лікуванні в одному з госпіталів Харківщини.
Я третій раз служити пішов. Це вже 8-ма війна, на якій я воюю.
Було 4 поранення і тільки 5 контузій офіційно, коли після них лікувався. В решти випадках видужував самостійно. Маю і два ордени: «За мужність» і Орден Богдана Хмельницького ІІІ ст.
Зараз я комбат 242 батальйону і маю позивний «Скіф». Якось одного разу вийшов покурити під час переїзду на Схід і на очі потрапив сміттєвий бак. Зловив себе на думці, що за останні два місяці я тільки тут іще не спав.
Сон наш відбувається де прийдеться - серед бруду у окопах.
Як тільки є можливість і обставини, кинув каремат на землю і відрубився. А іншого в нас вистачає: і джевелінів, і інлавів, їжі - цього вдосталь. Ми легка піхота, не маємо відношення ні до танків, ні до саушок. Зараз в госпіталі думки трохи заспокоїлися. Смерті не боюся. Вона багато разів була поруч, але мене не бачить. Тому вважаю себе щасливчиком. У мене в Сосниці є хресник - теж Станіслав Миколайович. З кумами жартую: якщо мене не буде, то ось моя копія. Мрію лише про одне, що закінчиться війна, я повернусь до Сосниці, куплю собі малесенький будиночок на березі річки і буду жити в своє задоволення. Їздитиму на риболовлю до Десни. Це таке щастя: прокинутися на світанку, доїхати квітучими луками до Десни, закинути вудку і не важливо клює чи ні, а просто насолоджуватися тишею і красою.
З дружиною ми давно розійшлися. То, може, ще подумаю над тим, щоб хтось був поряд. З дітьми спілкуюсь. Донька Яна вже заміжня, а Богдан, так, як і я, став військовим. Не скажу, що це була його мрія, та я переконав. Він зараз теж на службі, але не на передовій. Та якщо його туди направлять, я поїду з ним і ніщо мене не зупинить.
Андрій у відставці і живе в Києві. Він також пішов на відпочинок зі званням полковника. Зараз він займається волонтерством. Я маю мужній характер і все життя керувався ним. Та як болить, коли гинуть молоді хлопці. Три дні тому загинув 19-річний хлопець з мого батальйону з Чернігівщини. Та попри всі смерті, ми дуже мотивовані і я вірю в перемогу, іншого нам не дано, - ділиться Станіслав Миколайович.
Станіславе, від щирого серця бажаємо, щоб ця, 8-ма за рахунком, війна у твоєму житті була останньою, щоб ти повернувся до рідної Сосниці і просто жив тихим життям, насолоджуючись риболовлею на зачарованій Десні. Наша перемога обов’язково буде, адже захищають рідну країну сміливі, відчайдушні сини своєї землі.
Джерело: газета “Вісті Сосниччини” від 28.07.2022, Наталія МАТВІЄНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.