Кухарі та педагоги Чернігівщини розповіли, як привчають дітей їсти продукти без солі і цукру з меню Клопотенка
У 2020 році стартувала реформа шкільного харчування. Її мета — зміна всієї системи: від норм споживання, технологій приготування страв, підходів до закупівлі продуктів, обладнання їдалень до формування новиххарчових звичок учнів. Ініціаторкою цих змін є Олена Зеленська. Ідеолог проєкту — відомий український шефкухар Євген Клопотенко. Перший розроблений ним збірник рецептів для закладів освіти містив 180 рецептів. В оновленому, який Клопотенко презентував цієї весни, описана технологія приготування 621 страви, вказані алергени до кожної з них тощо. Серед запропонованих багато страв як української національної — банош (кукурудзяна каша, зварена на вершках або сметані), шпундра (тушкована з буряком свинина), куліш із курячим м’ясом, полтавський борщ, львівський сирник, так і кухні народів світу.
— Готуємо і ті, й інші, — каже директорка Холминської школи (Корюківщина) Віта Кулик.
У закладі — 279 учнів. 200 з них харчуються безкоштовно — як діти пільгових категорій. Витрати взяла на себе громада. Вартість обіду — 20 грн.
У день нашого спілкування в меню, крім класичних гречки та рисового супу, були нагетси (страва американської кухні з курячого філе) і запіканка з кисломолочного сиру із фруктовим кюлі (соус французького походження).
Кухарі кажуть: переходити на розроблене Клопотенком меню було неважко, адже готували, як і раніше, зі звичайних продуктів — змінилися тільки рецептура і технологія приготування. До того ж одні вже пройшли, інші саме проходять спеціальні курси на базах навчально-практичних центрів — кулінарних хабів. Один із них — у Сновському вищому училищі лісового господарства, де серед інших можна здобути і спеціальність кухаря-кондитера.
Приємним бонусом для працівників шкільних кухонь стали, як і було передбачено реформою, ремонти харчоблоків, нове обладнання, меблі, посуд.
Згідно з оновленими, затвердженими МОЗ нормами харчування, у меню учнів стало менше хлібобулочних виробів, зникла солодка випічка. Ковбаси і сосиски Клопотенко рекомендував замінити м’ясом, а консервовані овочі — квашеними або свіжими. Їх, як і фруктів, мало бути більше, ніж до цього.
Каменем спотикання на шляху новацій стали страви, приготовані без солі та цукру.
У своїх численних інтерв’ю шеф-кухар наголошував, що пропонував відмовлятися від них поступово — скажімо, спочатку замінюючи сіль спеціями (кропом, петрушкою, паприкою). Проте в деяких їдальнях цукор і сіль прибрали зі страв зразу.
— Вважали, що краще буде не розтягувати процес. Адже мова не про одноразову акцію, а про Національну стратегію щодо здорового харчування (вона була розроблена у 2022 році. — Авт.), — пояснює директор Городнянського ліцею №1 Юрій Гриценко.
Не приховує: спочатку діти відмовлялися їсти такі страви — покопирсаються в тарілках і відсувають. Навіть рідна племінниця, якій він багато розказував про реформу і яка, за великим рахунком, мала б стати прикладом для інших, не сприймала ні прісної їжі, ні непідсолоджених напоїв.
— І її повністю підтримувала мама — моя сестра.
Обурювалася, як таке можна їсти, — згадує Юрій Михайлович.
Каже: це — свої. Що тоді говорити про інших? Обурювалися й учні, й батьки. Особливо ті, чиї діти не відносилися до пільгових категорій (сироти, позбавлені батьківського піклування, інваліди, з багатодітних та малозабезпечених родин, діти захисників вітчизни — учасників бойових дій і т.д.), тож мали платити за харчування з власного гаманця. Вартість обіду в ліцеї — 30 грн. Виходило, що викидали гроші на вітер.
Незадоволені були й батьки сільських учнів — із 698 ліцеїстів «на підвозі» 187 — із 19-ти (!) населених пунктів громади. Ті, хто живе в найбільш віддалених, потрапляли додому тільки під вечір. Щоб не залишатися голодним після їдальні, хтось брав перекус із дому, когось виручав шкільний буфет. Хтось терпів.
— У чому виражалося це незадоволення?
— Кулаком по столу ніхто не стукав, але словесних претензій вистачало. А що ми могли зробити?
— Зараз ситуація змінилася?
— Так. На краще. На сьогодні із майже 700 наших учнів харчуються 500.
— Це означає, що діти звикли до нового меню?
— Повністю ще ні, але звикають. Наші кухарі дуже стараються, щоб це сталося якомога швидше. Завдяки співпраці з Програмою розвитку ООН у нас з’явилася можливість додати більше фруктів, соків.
— Як вважаєте, коли буде досягнуто мети реформи щодо формування в учнів нових харчових звичок і поза школою?
— Думаю, на це піде ще не один рік.
Стратегію реформування системи шкільного харчування в Україні затверджено на період до 2027 року. Реформа, підкреслюють її ініціатори, зосереджена на тому, аби сформувати дитину, «яка на випуску з навчання буде адвокатувати впровадження правильного харчування й у себе в родині».
— До правильного харчування треба привчати змалку, — переконана очільниця Менської гімназії Тетяна Хоменко. Каже: власних дітей так і виховувала — виросли без чипсів та чупа-чупсів. Такі правила тепер і в їхніх сім’ях.
У закладі, який очолює Тетяна Олексіївна, 540 учнів. Харчується половина. Вартість обіду — 30 грн. Сіль і цукор теж прибрали зразу.
— Страви без них старшокласники їли краще, ніж учні середніх класів, бо не хотіли залишатися голодними. Обід о 12.10, а вони у школі нерідко і після 15-ї: в одних — автосправа, в інших — факультативи.
Щоб привчити дітей до нового харчування, кухарі в межах встановлених вимог (меню затверджує Держпродспоживслужба. — Авт.) видозмінювали страви, класні керівники оголошували, що буде в меню наступного дня.
Від батьків особливих обурень не було. Багато хто з них давав дітям у школу домашню їжу. У ланч бокси клали і сосиски, і здобу, і солодощі. Навіть цукор, щоб нишком підсолоджувати в їдальні чай чи какао. Дехто робить це й зараз, — не приховує директорка, разом із тим зазначаючи, що учні все більше й більше звикають до здорового харчування.
Достукатися до батьків (нездорові харчові звички, згідно з оприлюдненою інформацією, мають дві третини дорослих українців) реформатори планують через дітей.
— Шкільне харчування — це середовище, яке з початку життя формує здоровий вибір майбутніх дорослих людей. Якщо вони, приходячи в школу, будуть бачити і їсти лише здорові продукти, вони впливатимуть і на своїх батьків, а отже зможуть змінити ситуацію вдома, — переконаний голова Асоціації дієтологів України Олег Швець.
Завдання ускладнюється тим, що інновації впроваджуються під час війни. Але процес триває.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: харчування, учні, школи, Клопотенко, меню, сіль, цукор