Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Господині Чернігівщини поділилися традиційними рецептами страв з гарбуза

Господині Чернігівщини поділилися традиційними рецептами страв з гарбуза

 

Наприкінці року натрапили ми на цікаве започаткування, запроваджене Обласним центром народної творчості. У рамках онлайн-проекту «Традиційні страви Чернігівщини» вони збирали різноманітні, як автентичні, так і сучасні смаколики з гарбуза. Деякі з рецептів уже навіть почали забуватися, натомість мета проекту - саме збере­ження елементів нематеріальної культурної спад­щини та популяризація страв української кухні.



Гарбузова аптечка

Гастрономічна істо­рія гарбуза розпочалася більше 7 тисяч років тому - тоді археологи знайшли свідчення одомашнюван­ня цієї рослини у Мекси­ці. Сьогодні найбільше овоч полюбляють у США, Мексиці, Ірані, Індії, Китаї та Туреччині. Зараз відо­мо більше 200 їстівних сортів рослини (із 800). А Україна входить до пер­шої десятки країн світу за обсягами вирощуван­ня цієї сільськогосподар­ської культури.

Не дивно, що саме гар­буз користується і завжди користувався в українців неабиякою популярністю. Він згадувався у наших піснях (згадайте знайому з дитинства «Ходить гар­буз по городу...») та ви­користовувався у давніх обрядах (не один козак, мабуть, отримав на сва­танні жовтобокого красе- ня!). А завдяки своїй кулі­нарній універсальності та корисних властивостях, які не втрачаються ні при тривалому зберіганні, ні при термічній обробці, він не вибував із нашого раціону. Адже з гарбуза можна приготувати все - супи, гарніри, салати, десерти, напої, джеми. Він поєднуєтсья з м’ясом, бобами, овочами, фрук­тами, сирами, духмяними спеціями і цитрусами. До того ж непогано почуває себе у заморозці, тож його можна готувати всю зиму.

Хоча майже на 90% гарбуз складається з води, він містить неймо­вірний набір корисних речовин, вітамінів та мі­кроелементів. Він - «чем­піон» за вмістом заліза, а в м’якоті є рідкіснмй вітамін Т, необхідний для людей із анемією та гемофілією, який також допомагає засвоювати важку їжу. Завдяки каротину (його тут більше, ніж у моркві!) вживання гарбуза корисне для зору, велика кількість клітко­вини позитивно впли­ває на роботу шлунко­во-кишкового тракту, це - відмінний продукт для профілактики серцево-судинних захворювань, чистки організму від хо­лестерину і токсинів, нор­малізації кров’яного тис­ку. Він також допомагає покращити чоловіче та жіноче здоров’я, зміцнює кісткову тканину, знижує ризик тромбозу, є пре­красним актиоксидантом і антидепресантом. А ще наші предки гарбузовою м’якоттю вгамовували біль при опіках, гарбузо­вий сік вживали як ліки при порушеннях сну та запаленнях, вважали його афродизіаком.

Кулінарна автентика Борзнянщини

До цікавого онлайн-проекту долучилися пра­цівники культури з різних куточків Чернігівщини. Серед зібраних рецеп­тів - супи, гарбузовий хліб, варення, запіканка з яблуками та горіхами, деруни гарбузові, тушко­ваний гарбуз із сомом, тушкована картопля в гарбузі, пироги, бабка, печеня в гарбузі, гарбу­зовий кисіль, пиріжки з калиново-гарбузовою на­чинкою, квашені яблука в печеному гарбузі, кор­жики…

Надіслали свої страви, а також секрети від ста­рожилів, і представники Борзнянщини.

Одна із давніх та про­стих страв - гарбузяна локшина, про яку роз­повіла жителька Ховмів, 85-річна Ольга Щемель. Для цієї страви гарбуз просто нарізали солом­кою, заливали молоком, додавали цукор та стави­ли у піч, поки не зготуєть­ся.
Працівники Воловицької бібліотеки-філії запи­сали простий автентич­ний рецепт - тушкований гарбуз - зі спогадів ста­рожилів села Катерини Іванівни Ридзель та Тетя­ни Іванівни Малої. «Гар­буз треба порізати куби­ками, скласти в макітру, потрусити цукром або потертим цукровим буря­ком. Тушкувати в печі, а їсти або м’ялом сам гар­буз, або намазувати на скибки як мазанку».

Жителька Сидорівки Галина Василівна Кривоберець поділилася двома рецептами.

Бабка гарбузяна:
«Половину невеликого гарбуза почистити, по­різати скибками, зали­ти молоком і варити до м’якості. Потім перетерти його через сито, додати сухарів потертих із біло­го хліба, цукру за смаком, 5 яєць, трішки вершковго омасла. Все гарно вимі­шати та випікати».

Гарбузяники:
«1 кг гарбуза натерти на ве­ликій тертушці. Додати 3 яйця, сіль, можна - ложку смаженого та потовчено­го гарбузового насіння, 4-5 ложок борошна, ви­мішати. Смажити млинці з обоїх боків, подавати зі сметаною».

Берестовецький бу­динок культури разом із бібліотекою-філією подав три оригінальні страви.

Гарбузяний суп із грибами:

По 200 г гарбуза та грибів, 2 картоплини, по­мідор, корінь петрушки, цибулина, 2 ст.л. олії, 5 скл. води, сіль, перець, зелень.
Гриби та цибулю на­різати невеличкими шматочками, подрібнити корінь петрушки, пасе­рувати все на олії. Кар­топлю й гарбуз, порізані брусочками, залити га­рячою водою та варити 10 хв., додати засмажку, порізаний помідор, спеції, варити до готовності, по­давати із зеленню.

Пшоняна каша з гар­бузом та медом:
700 г гарбуза, скл. пшона, 2 скл. води, 2 ст.л. родзинок, 2 ч.л. барба­рису, 2 ст.л. цукру, 0,5 ч л.. солі, 50 г вершкового масла, імбир мелений, мед за смаком.
Гарбуз почистити, по­різати кубиками 1,5 см. Залити водою, довести до кипіння, пшоно проми­ти, барбарис та родзинки також. Коли закипить, до гарбуза додати сіль, цукор, пшоно, імбир, родзинки та барбарис. Злегка перемішати, до­вести до кипіння, під кришкою варити на мало­му вогні 15 хв. Розкласти у порційні тарілки та по­лити медом.

Оладки з гарбуза і яблука

400 г гарбуза, яблуко, 2 яєць, скл. борошна, 0,5 скл. кефіра, 2 ст.л. цукру, кориця на кінчику ножа, сіль за смаком.
Яблуко та гарбуз по­чистіть, натріть на вели­кій тертушці. Змішайте яйця, цукор, корицю, сіль, кефір, борошно, перемі­шайте, додайте гарбуз та яблуко. Смажте на слаб­кому вогні під кришкою з обох боків по 4-5 хв.

Працівниці Прохорської бібілотеки-філії го­тували дві страви, солону і солодку. Так, для курки у гарбузі вони взяли кру­глий гарбуз середньо­го розміру, вичистили його, заклали до нього 500 г курячого м’яса, по­різану цибулину, морк­вину, 2 зубчику часнику, спеції, зелень, змастили все олією та випікали до готовності. А для солод­кого пирога використали 400 г гарбуза, 2 яєць, 50 мл олії, 150 г цукру, 180 г борошна, дрібку солі, ванільний цукор та 1 ч.л. розпушувача.
Великодочинці нато­мість розповіли, як зро­бити цукати з гарбуза: «Зваритии сироп із 1 кг цукру, 1 л води та 1 лимо­на. 1 кг гарбуза почисти­ти, порізати брусочками (0,5 см), додати до кипля­чого сиропу, потім охоло­дити. Ще двічі закип’ятити і охолодити, відкинути на друшляк, викласти на пергамент та висушити. Готові цукати посипати цукровою пудрою».

Джерело: газета “Вісті Борзнянщини”, Марина Гриененко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: господиня, рецепт, гарбуз

Добавить в: