Господині Чернігівщини поділилися традиційними рецептами страв з гарбуза
Наприкінці року натрапили ми на цікаве започаткування, запроваджене Обласним центром народної творчості. У рамках онлайн-проекту «Традиційні страви Чернігівщини» вони збирали різноманітні, як автентичні, так і сучасні смаколики з гарбуза. Деякі з рецептів уже навіть почали забуватися, натомість мета проекту - саме збереження елементів нематеріальної культурної спадщини та популяризація страв української кухні.
Гарбузова аптечка
Гастрономічна історія гарбуза розпочалася більше 7 тисяч років тому - тоді археологи знайшли свідчення одомашнювання цієї рослини у Мексиці. Сьогодні найбільше овоч полюбляють у США, Мексиці, Ірані, Індії, Китаї та Туреччині. Зараз відомо більше 200 їстівних сортів рослини (із 800). А Україна входить до першої десятки країн світу за обсягами вирощування цієї сільськогосподарської культури.
Не дивно, що саме гарбуз користується і завжди користувався в українців неабиякою популярністю. Він згадувався у наших піснях (згадайте знайому з дитинства «Ходить гарбуз по городу...») та використовувався у давніх обрядах (не один козак, мабуть, отримав на сватанні жовтобокого красе- ня!). А завдяки своїй кулінарній універсальності та корисних властивостях, які не втрачаються ні при тривалому зберіганні, ні при термічній обробці, він не вибував із нашого раціону. Адже з гарбуза можна приготувати все - супи, гарніри, салати, десерти, напої, джеми. Він поєднуєтсья з м’ясом, бобами, овочами, фруктами, сирами, духмяними спеціями і цитрусами. До того ж непогано почуває себе у заморозці, тож його можна готувати всю зиму.
Хоча майже на 90% гарбуз складається з води, він містить неймовірний набір корисних речовин, вітамінів та мікроелементів. Він - «чемпіон» за вмістом заліза, а в м’якоті є рідкіснмй вітамін Т, необхідний для людей із анемією та гемофілією, який також допомагає засвоювати важку їжу. Завдяки каротину (його тут більше, ніж у моркві!) вживання гарбуза корисне для зору, велика кількість клітковини позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, це - відмінний продукт для профілактики серцево-судинних захворювань, чистки організму від холестерину і токсинів, нормалізації кров’яного тиску. Він також допомагає покращити чоловіче та жіноче здоров’я, зміцнює кісткову тканину, знижує ризик тромбозу, є прекрасним актиоксидантом і антидепресантом. А ще наші предки гарбузовою м’якоттю вгамовували біль при опіках, гарбузовий сік вживали як ліки при порушеннях сну та запаленнях, вважали його афродизіаком.
Кулінарна автентика Борзнянщини
До цікавого онлайн-проекту долучилися працівники культури з різних куточків Чернігівщини. Серед зібраних рецептів - супи, гарбузовий хліб, варення, запіканка з яблуками та горіхами, деруни гарбузові, тушкований гарбуз із сомом, тушкована картопля в гарбузі, пироги, бабка, печеня в гарбузі, гарбузовий кисіль, пиріжки з калиново-гарбузовою начинкою, квашені яблука в печеному гарбузі, коржики…
Надіслали свої страви, а також секрети від старожилів, і представники Борзнянщини.
Одна із давніх та простих страв - гарбузяна локшина, про яку розповіла жителька Ховмів, 85-річна Ольга Щемель. Для цієї страви гарбуз просто нарізали соломкою, заливали молоком, додавали цукор та ставили у піч, поки не зготується.
Працівники Воловицької бібліотеки-філії записали простий автентичний рецепт - тушкований гарбуз - зі спогадів старожилів села Катерини Іванівни Ридзель та Тетяни Іванівни Малої. «Гарбуз треба порізати кубиками, скласти в макітру, потрусити цукром або потертим цукровим буряком. Тушкувати в печі, а їсти або м’ялом сам гарбуз, або намазувати на скибки як мазанку».
Жителька Сидорівки Галина Василівна Кривоберець поділилася двома рецептами.
Бабка гарбузяна:
«Половину невеликого гарбуза почистити, порізати скибками, залити молоком і варити до м’якості. Потім перетерти його через сито, додати сухарів потертих із білого хліба, цукру за смаком, 5 яєць, трішки вершковго омасла. Все гарно вимішати та випікати».
Гарбузяники:
«1 кг гарбуза натерти на великій тертушці. Додати 3 яйця, сіль, можна - ложку смаженого та потовченого гарбузового насіння, 4-5 ложок борошна, вимішати. Смажити млинці з обоїх боків, подавати зі сметаною».
Берестовецький будинок культури разом із бібліотекою-філією подав три оригінальні страви.
Гарбузяний суп із грибами:
По 200 г гарбуза та грибів, 2 картоплини, помідор, корінь петрушки, цибулина, 2 ст.л. олії, 5 скл. води, сіль, перець, зелень.
Гриби та цибулю нарізати невеличкими шматочками, подрібнити корінь петрушки, пасерувати все на олії. Картоплю й гарбуз, порізані брусочками, залити гарячою водою та варити 10 хв., додати засмажку, порізаний помідор, спеції, варити до готовності, подавати із зеленню.
Пшоняна каша з гарбузом та медом:
700 г гарбуза, скл. пшона, 2 скл. води, 2 ст.л. родзинок, 2 ч.л. барбарису, 2 ст.л. цукру, 0,5 ч л.. солі, 50 г вершкового масла, імбир мелений, мед за смаком.
Гарбуз почистити, порізати кубиками 1,5 см. Залити водою, довести до кипіння, пшоно промити, барбарис та родзинки також. Коли закипить, до гарбуза додати сіль, цукор, пшоно, імбир, родзинки та барбарис. Злегка перемішати, довести до кипіння, під кришкою варити на малому вогні 15 хв. Розкласти у порційні тарілки та полити медом.
Оладки з гарбуза і яблука
400 г гарбуза, яблуко, 2 яєць, скл. борошна, 0,5 скл. кефіра, 2 ст.л. цукру, кориця на кінчику ножа, сіль за смаком.
Яблуко та гарбуз почистіть, натріть на великій тертушці. Змішайте яйця, цукор, корицю, сіль, кефір, борошно, перемішайте, додайте гарбуз та яблуко. Смажте на слабкому вогні під кришкою з обох боків по 4-5 хв.
Працівниці Прохорської бібілотеки-філії готували дві страви, солону і солодку. Так, для курки у гарбузі вони взяли круглий гарбуз середнього розміру, вичистили його, заклали до нього 500 г курячого м’яса, порізану цибулину, морквину, 2 зубчику часнику, спеції, зелень, змастили все олією та випікали до готовності. А для солодкого пирога використали 400 г гарбуза, 2 яєць, 50 мл олії, 150 г цукру, 180 г борошна, дрібку солі, ванільний цукор та 1 ч.л. розпушувача.
Великодочинці натомість розповіли, як зробити цукати з гарбуза: «Зваритии сироп із 1 кг цукру, 1 л води та 1 лимона. 1 кг гарбуза почистити, порізати брусочками (0,5 см), додати до киплячого сиропу, потім охолодити. Ще двічі закип’ятити і охолодити, відкинути на друшляк, викласти на пергамент та висушити. Готові цукати посипати цукровою пудрою».
Джерело: газета “Вісті Борзнянщини”, Марина Гриененко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.