На Куликівщині молоко в людей купують тільки приватники за ціною 9-10 грн. за літр
Після того, як ПрАТ «Куликівське молоко» призупинило роботу та й до нашої громади практично перестали їздити молоковози з інших районів Чернігівщини, у господарів, які тримають корів, виникла проблема зі збутом лишків молока. Дехто продовжує возити молочку на базари Ніжина, Чернігова і навіть Києва. Дехто продає її за домовленістю сусідам чи колегам по роботі, постійні продавці збувають молочку кожного дня біля маркету «Наш край». А де ж дівають молоко ті, хто тримає корову, як засіб заробітку? Про це поцікавилася «Поліська правда».
Варто зазначити, що кількість корів у приватних господарствах куликівської громади з кожним роком зменшується. У Орлівці, приміром, у минулому році нараховувалося трохи більше 100 годувальниць, а вже в нинішньому - лише 80. Якщо раніше селяни в селах тримали по 3-4 корови, то нині лише один орлівець утримує 6 корів, інші ж лишили по одній-дві годувальниці для власних потреб.
У приватних домогосподарствах Салтикової Дівиці налічується близько 130 корів, адже щоб утримувати годувальницю, потрібно не тільки сіно заготовити, а й інші необхідні корми в раціон включати.
Практично у всіх селах громади молоко у господарів купують приватники по ціні 9 гривень за літр. Трапляються й такі закупівельними, що дають 10 гривень. Вони, в основному, купують для переробки сировини на різні види сиру.
Водночас від ферм в інших районах молоко беруть у середньому по 12 гривень.
Таке завжди було. Ще колись у відомостях навпроти зданого людського молока писали: другий сорт. А колгоспне йшло першим сортом або вищим. Контакт з руками та повітрям автоматично переводить це молоко у другий сорт. Кожен розуміє, що це низька ціна, що доставка, корми, косовиця — усе дорого. Та село просто виживає.
Є господарі, у котрих по три корови. Від однієї корови господар нині може продати і 10 літрів молока за день. А може за два дні 15 літрів принести. Жирність залежить від годівлі корови, від породи. Зараз, узимку, жири стабільні — від 3,8 і вище. Є і 5,2 відсотка, є 5,7, а є — корова пішла в запуск — у неї жирність майже завжди 5,8.
Довідково. На кінець грудня закупівельна ціна на молоко трьох гатунків (першого, вищого та екстра) склала 11,92 гривні за кілограм, повідомляє Департамент агропромислового розвитку Чернігівської обласної адміністрації з посиланням на асоціацію виробників молока. На фоні перебоїв в електропостачанні виробництво промислового молока скорочується.
Ціни на молочні продукти в Україні в 2023 році виростуть на 20-25%, - зазначає експертка Асоціації виробників молока Олена Жупінас.
Виробники молочних продуктів вже піднімали відпускні ціни восени, і впродовж 2023 року продукція буде дорожчати. на це є чотири основні причини: проблеми з енергопостачанням, інфляція в Україні, ріст собівартості виробництва та залежність від цінової тенденції на глобальному ринку.
"Зниження ставки ПДВ на сире молоко та молочні продукти могло б підтримати купівельну спроможність українців і тим самим підтримати галузь в цілому", - зазначає Олена Жупінас. Наразі світові ринки — під впливом глобальної інфляції і рецесії, що є негативним сигналом та говорить про те, що прийдешній рік обіцяє бути досить складним, особливо, у першому кварталі.
Враховуючи ріст затрат на виробництво сирого молока та його переробку, експерт від молокопереробної галузі прогнозує, що ріст ціни на сире молоко в 2023 році може сягнути 30%.
Джерело: газета “Поліська правда” від 16.02.2023
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: молоко, Куликівщина