Олексій Бездольний загинув, рятуючи пораненого кулеметника. Підтримайте петицію, щодо присвоєння йому звання Героя України
Київ, Алея Слави на Лісовому кладовищі... Під сірістю похмурого неба і тріпотіння синьо-жовтих стягів, яких навколо - сотні, під журливий спів саксофона в небо линуло: «Меду-вина наливайте, як загину - поховайте коло милої дівчини на рідненькій Україні». В очах змарнілих від горя жінок і сильних, кремезних чоловіків - сльози, яких не стримували і не соромилися. А на серці - такі туга, смуток і біль, що їх не могли заглушити жодні слова співчуття чи промови про героїзм. У той день вони прощалися з Героєм. І в кожного з присутніх була своя причина таким його вважати. Але, безсумнівно, кожен міг підтвердити спільне: сьогодні країна втрачає найкращих.
Із хлопчика - у чоловіка
Уродженець Борзни Олексій Бездольний, якому війна відміряла всього 28 років життя, був надзвичайно доброю, щирою та світлою людиною, турботливим сином і дядьком, єдиним і найкращим для тієї, кого любив всім серцем. А сьогодні вже її серце не знає, як далі битися без його ритму поряд, як починати день, у якому більше немає місця їхнім планам і мріям про майбутнє весілля і дітей, про затишний будиночок і м’які, пастельні вечори під теплим пледом.
«Жодні мої аргументи чи вмовляння рідних не змінили б головного рішення у його житті - піти до лав ЗСУ, - розповідає про коханого Софія Ворона. - У перший день війни він вивіз батьків та сестру у безпечніше місце (кликав і мене, але я залишилася зі своєю родиною), а сам пішов до ТРО, чергував на Чернігівському напрямку. А десь за місяць подзвонив, ледь говорив: «Тероборона - це не те. Я не можу їсти, не можу спати. Мені не думається, навіть не дихається. Поки я тут, поруч із рідним, у теплі, десь там хлопці реально роблять усе можливе, щоб у нас тут було спокійніше. Я ні з ким не радився, це - моє чоловіче рішення - я йду до армії. Інакше не зможу дивитися в очі ні собі, ні майбутнім дітям, ні знайомим. Я обираю цей шлях й пройду його до кінця, скільки б це не тривало. Ти або підтримуєш і залишаєшся зі мною, або ні - і наші шляхи розходяться».
І Софія його підтримувала. Кожного дня молилася за свого Олексія і була впевнена, що Бог її чує. Він бачить, що останні шість років, що вони йшли плечем до плеча, були найкращими, найщасливішими її роками. Олексій створив для неї цілий світ, він і був її світом.
За п’ять місяців після 24 лютого вони вперше побачилися. Як він тільки змінився. Перед дівчиною стояв уже не тихий, усміхнений хлопчик, а чоловік, мужній і впевнений.
Нічого для себе, все - для інших
«Цю неймовірну впевненість та підтримку, яких найперше потребував сам, він передавав нам, - продовжує розповідь співрозмовниця. - Олексій так хвилювався за родину, за мене. Думав у першу чергу про нас, а не про себе, а тому багато чого не розповідав. Говорив, що він на навчаннях, пізніше - що майже нікуди не виходить і нудиться у штабі над плануванням бою. А насправді був у Херсоні і Харкові, ходив мінними полями, робив багато роботи, якої взагалі не мав би робити, займався документами, логістикою - дуже багато брав на себе. Нам розповідав, що в теплі і безпеці, а сам під Бахмутом спав під відкритим небом із побратимом на одному карематі на двох, підкладаючи під ноги целофанові пакети, щоб було не так холодно. Про це ми знати не повинні були, для нас головними були слова: «Не хвилюйтеся, все буде добре!»
Він майже ніколи не думав про себе, а якщо й просив, то тільки за інших. У нього був побратим, після навчання вони мали йти до різних підрозділів. Оскільки у Льошиному місця для хлопця не було, тож Олексій перевівся до нього. Говорив: «Щоб мій друг був у мене під крилом». Військові, які приїхали провести Олексія у останню путь, старші чоловіки говорили, що такого хлопця ще треба було пошукати. Він нічого не робив поспіхом чи з показною бравадою. Навпаки, все продумував, розважливо й мудро приймав рішення.
Тому Олексія вже готували до присвоєння звання старшого лейтенанта, хоча лишень пів року тому він починав службу молодшим.
«Олексій був не з тих, хто відступить, - говорить Софія. - Мені розповідали його побратими, свідки того, як він доповідав по рації, що потрібно відходити, немає можливості йти на штурм - сили ворога були чисельнішими - проте він отримав наказ йти вперед і виконав його. Це була страшна «сіра» зона біля лінії «вагнерівців». За два дні до того ми востаннє з ним говорили. «Я в Бахмуті, але ти не хвилюйся. Я обіцяю, що все буде так, як ми задумали».
Останній бій, остання зустріч, останнє «прощавай»...
5 січня під селищем Красна Гора життя молодого чоловіка обірвалося. Під час запеклого бою Олексій почув крик про допомогу. Кинувся до пораненого кулеметника, навіть встиг перемотати йому голову, поки не отримав кілька поранень, одне з яких - крізь шию. Про що думав ті останні кілька хвилин, вдихаючи холодне морозяне повітря, відсилаючи погляд у далеке безмежне небо? Чи думав, що вже не матиме з коханою Софіко трьох дітей, не назве сина Олексієм Олексійовичем, на честь свого діда, як його на честь діда назвали батьки? Чи встиг подумки попрощатися з батьками, яких беріг від усього лихого і болючого?
«Нам повідомили наступного дня, що свідки бачили, як Олексій загинув, - ледь стримуючись, розповідає Софія. - Але тіла не було. Та галявинка, на якій міг залишитися Олексій, була дуже небезпечною ділянкою, під постійними обстрілами. Ніхто не міг туди дістатися. Якщо чесно, я навіть не знаю, скільки наших хлопців там досі лежить...
Наші ж пошуки тривали тиждень. І ми до останнього вірили, що він живий, зміг кудись відповзти, що він десь поранений і хтось йому допомагає. Або ж що це і не він зовсім, бо комусь перед тим віддав свою куртку. А ще мені наснилося, що він у полоні. Що завгодно, аби тільки це виявилося помилкою.
Сумніви поховало упізнання. Першими зайшли батьки, я ж залишилася на подвір’ї. Стояла під моргом і відчувала себе зрадницею якоюсь. Адже знала, як сильно Олексій хотів мене бачити, як шалено скучав за мною, і від того моє серце розривалося. Звісно, я не могла його не побачити. Я так хотіла до нього доторкнутися, а він був таким холодним, бо більше тижня пролежав на морозі, на тій галявині.»
І того дня, і наступного Софія з Тетяною, сестрою Олексія, просилися до нього, стояли поруч по пів години, розмовляли. Хотілося вихопити у долі ще кілька хвилин, аби хоч так, але побути разом.
А потім було прощання, на яке приїхали сотні людей із усієї України. Елегантне, поважне, прощання без зайвого поспіху чи сухого регламенту, щоб кожен міг сказати Олексієві останні слова.
І була пісня. Олексій обожнював українські пісні, а ще більше - як їх співала його Софія. Він не пропускав її концертів у мирний час, слухав її у машині дорогою, пишався, що дівчину запрошують і цінують. А коли йшов боронити країну, попросив вивчити «Гей, соколи» та з нею зустрічати його з війни. Софія мала перед коханим обіцянку і заспівала ту пісню так, як хотіла співати лише йому.
«Не знаю, як люди взагалі таке переживають, - зізнається дівчина. - Він загинув у бою, рятуючи товариша, і тим став Героєм для багатьох. Для мене ж він герой тому, що робив мене щасливою. Мені мій герой потрібен живим.
Сьогодні нас уже ніщо не лякає, не страшні ні новини, ні сирени. Страшно було, коли ми хвилювалися за нього, а разом із ним пішов і страх. Тільки легше від того не стало. Єдине питання не дає спокою: чому Бог забрав таку надзвичайну людину? Він нікому не бажав зла, смерті, пішов на війну не вбивати ворога, а захищати свою країну, свою сім’ю. І про це своє рішення, точно знаю, не пошкодував жодного разу».
Друзі та рідні нашого земляка зареєстрували петицію № 22/176180-еп щодо присвоєння звання Героя України лейтенанту Бездольному Олексію Сергійовичу (посмертно). Щоб президент України її розглянув, потрібно зібрати 25 тисяч голосів. На сьогодні маємо майже 4500 підписів. Тож ми просимо пройти нескладну процедуру реєстрації на сайті електронних петицій і підтримати ініціативу. Країна має пам’ятати своїх Героїв.
Джерело: газета “Вісті Борзнянщини”, від 02.02.2023, Марина ГРИНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Бездольний, петиція