Друзі загиблого Ігоря Машковича просять підписати петицію щодо присвоєння йому звання «Герой України»
"Він був кращим, ніж ми думали. Більше того — він виявився сміливішим за багатьох, мужнішим за багатьох, він досяг у житті більше, ніж інші, попри усі бі ди, які його оточували”, відгукнулася на загибель 26-річного захисника Ігоря Машковича з Городні киянка Дарія Вілкова. Вона познайомилася з ним ще до повномасштабного вторгнення — коли приїжджала в Городню до рідних свого чоловіка. А потім стала його волонтеркою.
- Я багато знала про колишнє життя Ігоря. Мати виховувала його сама. Померла, коли він закінчив школу. У нього були проблеми зі слухом, тому тривалий час Ігор навчався індивідуально.
Мене завжди дивувало і захоплювало те, що цей хлопець, всупереч нещастям, які переслідували його з дитинства, залишився дуже добрим і світлим. У його серці було так багато любові. Він усім хотів допомагати.
Діти часто бувають несправедливими і жорстокими до однолітків, що мають якісь фізичні вади. В Ігоря — навпаки — було дуже багато друзів.
— Подивіться на ці фотографії - Ігор завжди в оточенні товаришів. А ось дівчата його обнімають. Він був настільки хорошою людиною, що на його ваду ніхто не звертав уваги, — каже про свого колишнього учня (Ігор Машкович закінчив Городнянський ліцей № 2) його класний керівник Олена Швильова. Зараз вона вже на заслуженому відпочинку.
Друзями Ігор дуже дорожив. Після смерті матері (її не стало у 42 роки) з рідних у нього залишилися тільки бабуся з дідусем, тітка та двоюрідний брат.
— У дочки був туберкульоз легень, — зітхає бабуся воїна Віра Машковець. — 18 Ігорю виповнилося у 2015-му в лютому, а вона померла в липні.
Розказує: хоч до повноліття онук був на групі, після закінчення школи його призвали на строкову.
— Сказали, щоб купили слуховий апарат. Ми купили.
Службу Ігор проходив у Миколаєві. Ми з чоловіком їздили на присягу. Потім онука комісували. Він повернувся додому. Працював на різних роботах.
- Був простим, звичайним хлопцем. Тому для багатьох стало відкриттям, коли Ігореві командири, що приїжджали провести його в останню путь, говорили про нього як про одного з найкращих і найвідданіших захисників, — згадує секретар міської ради Світлана Більська.
Війна розкрила суть кожного і кожному склала ціну, її випробувань злякалися чи не витримали чимало, здавалось би, патріотичних і незламних чоловіків. А раніше непоказні і негероїчні виявилися на висоті.
- Ігор одразу ж сказав, що піде добровольцем. Я намагалася відмовити, — не приховує Віра Миколаївна. - На це онук сказав усього одну фразу: «Я приймав присягу».
Добровольцем він став у квітні — щойно окупанти покинули Городнянщину.
— Розказував, що йшов пішки у військкомат у Чернігів. Просити, щоб взяли хоч куди-небудь. Дорогою його наздогнали військові, підвезли, — згадує Дарія.
Після навчання у Києві Ігоря направили на Донеччину. Там він служив в окремому батальйоні спеціального призначення. Був старшим стрільцем. Даша постійно була з ним на зв’язку.
— Практично кожне спілкування — це було якесь відкриття. Скажімо, Ігор не хотів нічого брати просто так, як допомогу. За все розраховувався. В армії у нього з’явилася зарплата — таких коштів він ніколи раніше не мав. Та радів не самим грошам, а можливості допомогти тому, хто бідує. Знаю, що він постійно підтримував дружину одного загиблого побратима.
Його теж хотілося радувати. Якось запитую: «Чого б ти найбільше хотів? Може, поїсти? Цукерок, шоколадок? Зберу цілий пакет». А він відповідає: «Найбільше я хочу мати свою родину. Більше нічого не треба».
— Це правда, — каже Віра Миколаївна. — Онук мріяв про дружину, дитину.
— Зустрічався з кимось?
— Так, у нього була дівчина. Цього літа збиралися одружитися.
Літо ще триває, а Ігоря вже немає. Загинув 14 червня у Волноваському районі на Донеччині — поблизу містечка Велика Новосілка. На початку червня на цій ділянці фронту після запеклих боїв під контроль українських військ одне за одним перейшли чотири села. Там Ігор зазнав осколкового поранення, несумісного з життям.
— Ми розмовляли за кілька днів до його загибелі. Ігор сказав, що йому дають відпустку. І радів, і вагався: може, відкласти її на пізніше. Бо на той час біля Великої Новосілки було дуже гаряче.
Він і раніше з власної ініціативи не ходив на ротації. Вважав, що потрібніший на передовій. Це було його переконанням.
Потім, 12 червня, загинув його командир. Й Ігор поставив на відпустці крапку. А за 2 дні і його не стало, — розповідає Даша.
— Перед цим мені наснилася покійна дочка. Запитую її: «Чого ти в чорному?» А вона у відповідь: «Мені сказали, щоб прийшла», — плаче Віра Миколаївна, ій — 69.
Два роки тому овдовіла. Тепер немає і внука. Звістка про його загибель знайшла її за кордоном. Зізнається: хотіла, щоб Ігор теж виїхав. Та він і чути про це не хотів.
— У нього було мало рідних по крові людей. І багато — рідних за духом, — каже Дарія. — Ми любили і цінували його. І він був того вартий. Як людина. Як патріот.
Нещодавно (11 липня) була оприлюднена петиція щодо присвоєння Ігореві Машковичу почесного звання «Герой України». Її номер 22 / 198392-еп. Щоб петиція була розглянута, потрібно 25 тисяч голосів (на голосування відводиться З місяці). Друзі, побратими воїна просять усіх, кому дорога Україна і люди, які не шкодують заради неї свого життя, підтримати її.
Джерело: газета “Гарт” від 27.07.2023, Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.