Староста села Віра Ковальова втратила ногу в ДТП і померла в лікарні. Водій досі без підозри
Під час окупації Чернігівщини в Малому Листвені Ріпкинськоі громади сталася трагедія, що обірвала життя місцевої старости - 48-річної Віри Ковальової. 17 березня близько 15.30 вона велосипедом везла односельцям хліб. Дорогою її збив колишній голова сільради — 55-річний Микола Булах, який летів назустріч автомобілем «ВМW 530». Зразу після аварії старосту з важкими травмами доправили до ріпкинської лікарні (де ампутували ногу), а за кілька днів, з дозволу окупантів, її перевезли в Гомель (Білорусь). Там лікарі майже місяць боролися за життя постраждалої, втім врятувати її не змогли — 22 квітня Віри не стало. І хоча з моменту ДТП минуло вже 10 місяців, її винуватця й досі не покарано. Більше того, Булаху навіть не оголосили підозри. Чоловік загиблої, 53-річний Володимир Ковальов, переконаний:справу намагаються спустити на гальмах.
- Ми з Вірою були знайомі ще з дитинства. Вона родом із Гучина, а я - із сусідньої Бихольцохівки. Одружилися у 1994-му. На весілля нам подарували будинок у Малому Листвені, тож перебралися сюди. Виховали двох дітей: Максимові зараз 27 років, Ларисі - 21. Дружина спершу трудилася вчителькою початкових класів, а років із 10 тому стала секретарем сільради. Головою тоді був Микола Булах. Стосунки в них були нормальні. Тому перед виборами старости я навіть збирав по селу підписи на підтримку Миколи. Думав, і він при посаді залишиться, і в дружини робота буде. А вийшло так, що старостою обрали Віру.
— Подейкують, що після цього Булах їй погрожував...
- Мені дружина такого не казала, хіба що комусь із подруг. Та вони не зізнаються - бояться. Бо Булах мстивий.
Під час вторгнення окупанти в Малому Листвені не стояли. Лише кілька разів пройшли колонами по селу.
— Головна проблема була з харчами, — пригадує Володимир. - У магазині люди ще в перший день усе розгребли. Тож Віра домовилася з районною пекарнею, щоб виділяли нам хліб. У старостаті його роздавала. Якщо лишалося кілька буханців, то велосипедом розвозила багатодітним сім'ям. Так було і 17 березня Десь після 15.00 Віра поїхала до подружжя Кононенків - Віктора і Наталії. У
них четверо дітей. Дружина віддала Наташі хлібину, вони трохи поговорили біля двору. У цей момент Булах проїхав повз них машиною у бік Суличівки. А за кілька хвилин сталася аварія. Він розвернувся
і з шаленою швидкістю летів назад у село. Дружина ж тільки-но від’їхала від двору Кононенків (може, метрів 150), їхала узбіччям...
У день аварії Володимир був на роботі (працює на елеваторі). Після обіду йому якраз подзвонила дочка, яка завдяки волонтерам зуміла виїхати з Чернігова за кордон.
- Лариса телефонувала з Польщі. Сказала, що вже в безпеці. Я на радощах поспішив додому, щоб порадувати дружину. Та син пояснив, що ще мама на роботі. Аж тут забігає мій хресник Руслан: «Біда! Булах збив Віру Анатоліївну». Мопедом він підкинув мене на місце аварії. Там уже зібрався натовп. Я побачив Вірин зім’ятий велосипед, кількадесят метрів знесеного паркана і «БМВ» на другому кінці городу. При цьому на дорозі не було й сліду від гальм. Дружину Кононенки вже повезли в лікарню.
Невдовзі на місце під’їхали дві «швидкі» з Ріпок. Вони підвезли Володимира в лікарню.
- Коли я приїхав, дружину вже оперували. Булах теж був там. Побачивши мене, підійшов: «Пробач, я не хотів». Я запитав:«Хотів налякати?» А він: «Ні, мене занесло. То все путін винен». Мовляв, через російську техніку покоробило асфальт. Близько 19.00 Віру перевезли в реанімацію. Я упросив, щоб на хвилину пустили до неї, порадував новиною про дочку. Про аварію тоді не говорили.
Віра лише обмовилася: «Бог йому суддя!» Вже пізніше розповіла, що навіть намагалася притистися до паркану, та Булах все одно зніс і її, і той паркан. Ліву ногу Вірі ампутували майже до коліна, а права була поламана в трьох місцях. Усім селом збирали їй медикаменти. Булах теж привіз, сказав:«Ось я ліки купив на 2,5 тисячі».
Наприкінці березня з’явилася можливість переправити дружину в гомельську лікарню. Із собою треба були долари. Я назбирав скільки зміг: несли знайомі, друзі, односельці. Булах теж передав тисячу доларів.
26 березня дружину «швидкою» переправили в Гомель. А 30 вересня ми з Віриним братом Юрою їздили її провідати. Віра казала, що лікарі ставляться до неї добре. Вони провели кілька операцій, «підчищали» ногу, щоб у подальшому її можна було протезувати. Переночувавши, ми вернулися додому. Потім зв'язувалися з Вірою по вайберу. Лікарі обнадіювали: «Рана загоюється». Та 22 квітня повідомили, що дружини не стало. Що пішло не так, я достеменно не знаю. Певно, зараження крові, бо у довідці про причину смерті вказали:«Септикотоксемія (тяжка токсикоінфекційна паталогія, що виникає при розвитку гноєтворний гнильних процесів у ранах, — Авт.); не уточнена травма лівої нижньої кінцівки». Поховали дружину 26 квітня у Гучині.
Володимир і досі гяжко переживає втрату.
— Перший час я взагалі майже не спав, а зараз по 4 години. Бо куди не глянь - усе нагадує про Віру...
Я коли не подзвоню в поліцію чи адвокату - відповідь одна:«Тривають слідчі дії». А які слідчі дії, якщо Булах уже відремонтував машину і їздить нею? Її навіть ніхто не вилучив. Як і пошкоджений велосипед, яким їхала Віра. Я розумію, що поки Ріпкинщина була в окупації, то, може, і не було можливості вилучити транспорт. Але ж ще у квітні область визволили від рашистів. Кажуть, що на другий день після аварії на місці ДТП був прокурор. Проте ні з мною, ні зі Кононенками не спілкувався. Чому так? Слідчий же приїжджав лише раз — літом. Попросив принести Вірин велосипед до Булаха. Син носив.
- Його біля двору поставили, пофотографували. Потім щось заміряли рулеткою. - приєднується до розмови Максим. — Машину Булаха теж фотографували. У неї з правого боку була зідрана фарба, спущене одне колесо, а бампер пошкоджений чи то його взагалі не було (уже й не пригадаю). А ще слідчий допитав Наталю Василівну (Кононенко. — Aвт.), там же у дворі Булаха. При цьому той стояв поряд і вставляв свої «п'ять копійок». Мовляв, вона не могла чути удару, то був звук від подушок безпеки.
Головний свідок аварії — 40-річна Наталія Кононенко — розповіла нам таке:
- 17 березня Віра завезла нам хліб. Ми бачили, як машиною проїхав Булах. Потім Віра сіла на велосипед і далі повезла хліб, а я пішла до сусідів напроти (там мій чоловік лагодив телевізор). Утім я навіть дійти до хати не встигла, як почувся страшний гул машини, що заходила в поворот. Резина аж свистіла! А за мить стався удар - ту-дух! Самого моменту зіткнення за деревами мені не було видно.
Я побачила машину, вже коли вона протаранила паркан, а потім іще городами пролетіла метрів 150. Булах зразу вискочив і побіг до Віри. Я ж гукнула свого чоловіка і теж поспішила туди. Віра лежала на землі. При свідомості. Попросила мене перев ’язати ногу. Та була роздроблена і трималась лише на шкірі. Позбігалися люди, зокрема й наші діти. Тож я взяла у сина ремінь і ним затужила ногу. Потім Вітя підігнав нашу машину і ми повезли Віру в лікарню Дорогою вона жалілася, що всередині все болить.
З якою швидкістю їхав Булах точно не скажу, але однозначно з дуже великою.
За фактом ДТП було порушено кримінальне провадження за ч.2 ст. 286 ККУ (порушення правил дорожнього руху, що спричинило смерть потерпілого). Законодавство передбачає за таке від З до 8 років позбавлення волі.
Ми спробували дізнатися позицію Миколи Булаха втім він від коментарів відмовився. У поліції ж повідомили, що справа зараз у прокурора Чернігівської окружної прокуратури Миколи Рубіса. Тож ми зустрілися з ним.
- Триває досудове розслідування, встановлюються всі обставини. Оскільки ДТП є специфічним видом кримінального правопорушення, то потребує проведення низки слідчих дій, уточнення окремих моментів. Складність цієї справи полягає ще й у тому, що аварія сталася в період, коли Ріпкинщина перебувала в окупації, — пояснює прокурор. — Зокрема на місці не було працівників поліції, що мають специфічні знання у сфері ДТП. Я ж отримав інформацію про аварію лише на другий день 18 березня. Безпосередньо виїжджав туди, провів першочергові слідчі дії, кого зміг - допитав. Провести додаткові оперативні заходи не міг, бо не було ні пального, ні зв'язку, ні навіть бланків для протоколів допиту свідків. Та на сьогодні всі ключові свідки вже допитані.
Проте тих, хто б безпосередньо бачив, як Булах збиває Віру Ковальову немає. Є лише ті, хто чув свист коліс, звук удару.
— У поліції повідомили, що справа зараз у Вас...
— Так. я витребував провадження. Хочу його детально вивчити і підготувати вказівки, згідно з якими будуть проведені додаткові слідчі дії.
— Чому й досі не вилучили на експертизу велосипед і машину?
— Коли на Чернігівщині припинилися бойові дії, то у Малий Листвен приїжджав експерт, який оглянув транспортні засоби, провів експертизу їхнього технічного стану, зафіксував усі пошкодження. Експертові цього було достатньо, тому забирати велосипед і авто у райвідділ не було необхідності.
— Микола Булах дійсно проходить у справі як свідок?
— Так, станом на зараз він перебуває у статусі свідка. Підозри ще нікому не оголошували.
Виходить, що слідство у справі поки що буксує. Ми обов'язково простежимо, чим воно завершиться.
Джерело: газета “Гарт” від 19.01.2023, Олексій ПРИЩЕПА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.