Отримує 1100 гривень зарплати і дві такі ж суми заробляє на здаванні молока
Четверг, 7 Апреля 2011 17:33 | Просмотров: 2131
Світлана Шишлова
Світлана Шишлова здає молоко по 2,47 гривні. Плюс має 50 кіло зерна за кожні 100 літрів молока та безплатне сіно.
42-річна Світлана Шишлова працює санітаркою у ФАПі, отримує 1100 гривень зарплати і дві такі ж суми заробляє на здаванні молока. За два роки назбирала дві тисячі доларів і викупила свій будинок площею 96 квадратних метрів. Світлана разом з двома дітьми перебралась 12 років тому з Дніпропетровщини в Чачерський район Гомельської області Білорусі її зарплату з білоруських рублів на гривні перерахував автор. Він на минулому тижні побував у білоруській глибинці.
Цей район сильно постраждав від аварії на Чорнобильській атомній станції. Після трагічних подій 1986 року із 30-тисячного району виїхало 3950 сімей. Люди повністю залишили 43 сіл, у чотирьох навіть розібрали всі сараї та будинки і закопали.
— Стояла дилема: бути чи не бути Чачерську, — говорить
заступник голови Чачерського райвиконкому Петро Нестерович. — По союзній програмі наше місто не повинно було існувати. Ми вже виїжджали у Вітебську область, на кордон з Росією, приглядали місце. Але Союз розвалився, і Білорусь сама залишилася вирішувати ці проблеми.
Інститут радіології давав рекомендації, які культури сіяти на забруднених територіях, виділяв добавки для кормів тварин, які зменшують кількість радіонуклідів. Ще при Союзі для «чорнобильців» набудували будиночків у селах, але жити в них було нікому.
Поступово у місто та в район потяглися переселенці з Казахстану, України, Росії.
Зараз населення району становить 16 тисяч, 9,6 тисячі живуть в єдиному місті району — Чачерську.
— У мене з цих місць мати, — розповідає
Світлана Шишлова. — У 1950 році батько забрав її на Дніпропетровщину, тоді там було легше. Давали землю, була робота. Батьки побудували хату в селі Новий Світ Криворізького району. Я працювала спочатку завгоспом на геодезичній базі, потім підприємство закрили. Влаштувалася соціальним працівником, доглядала престарілих.
Світлана поїхала в гості до двоюрідних братів-сестер у Білорусь. У селі Залєсся їй сподобалося. Була робота, було житло.
— Поговорила з головою сільради й колгоспу — сказали: бери будь-який будинок і живи.
У 1999 році Світлана з двома дітьми переїхала в Залєсся. Чоловіка не було. А шість років тому вдруге вийшла заміж. Діти виросли. Донька вчиться у ветеринарній академії, син закінчує школу, теж вступатиме у коледж або інститут.
Світлана з чоловіком, щоб вивчити дітей, тримають двох корів, бичка, трьох свиней і 40 курей. Гектар городу засаджують картоплею. Ділянку обробляли конем.
— Цього року уряд дозволив брати кредити на білоруські міні-трактори, ми теж думаємо взяти техніку, — каже Світлана.
Від двох корів Шишлова отримує ще дві свої зарплати.
— Молоко здаємо по 1000 білоруських рублів за літр (2,47 гривні по курсу готівкової гривні на 31 березня. — Ред.) Місяць тому це дорівнювало 2,70 гривні — у Білорусі спалах інфляції. Плюс до того колгосп на кожні 100 літрів зданого молока дає 50 кілограмів зерна і безплатно привозить сіно. За пасовищем для людської худоби доглядає колгосп.
Торік по чорнобильській програмі село газифікували.
Залєсся кілька років тому отримало статус агромістечка. У агромістечках кращі соціальні й побутові умови. Так, два роки тому тут звели нову школу-садочок. Дітей в ній навіть більше, ніж місць.
— Радіаційний фон становить 950 мікрозівертів на рік, — розповіли старшокласники з гуртка радіаційної безпеки.
— Норма — до 1000 мікрозівертів на рік, у Мінську фон — 700-800, — додав
заступник директора інформцентру інституту радіології Микола Борисевич.
Уся сільгосппродукція, а особливо молоко, контролюється санстанцією на вміст радіонуклідів. Кажуть, усе в порядку.
А молочна «виделка» у нас — більша! І це підстава злитись...
Порівняно з сусідньою Білоруссю, молоко в Україні, й зокрема на Чернігівщині, закуповують дешевше — нині по 1,80 гривні за кілограм. А розлитий в пакети продукт, що нагадує молоко, жирністю 3,2% коштує в чернігівських магазинах від 6 з копійками до майже 10 гривень. Найрозповсюдженіше — 7,54 гривні за літр. Тобто, якщо вважати продукт в пакеті молоком, то маємо «виделку» 5,74 гривні на кожному літрі.
У Білорусі молоко від населення беруть по 1000 рублів за літр, у магазині гомельське молоко коштує 1900 рублів за літр. Різниця — 900 рублів (2,22 гривні).
Порівняємо також ціни на наш та білоруський, але все ж «Російський сир»:
у нас — 53,24 та 59,31 гривні, у них — 59,13 на наші гроші. У нас 200-грамова пачка масла — 12,43, у них — 9,70.
* * *
Тим часом співвласник компанії «Мілкіленд-Україна», яка є власником Чернігівського, Менського, Ніжинського та Городнянського молокозаводів, Анатолій Юркевич, за версією журналу «Фокус», став 38-им за розміром статків українцем. Його капітал оцінюється у 523,1 мільйона доларів. Торік він фігурував у цьому рейтингу на 71 місці зі 117,5 мільйонами доларів.
Геннадій Гнип, тижневик «Вісник Ч» №14 (1300)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.