До цього дня народження Марія Войтюшко з Гусавки, що на Менщині, готувалася як ніколи. Попросила соціальну робітницю Ельвіру Молід викупати її, причепурити. Дістала із шафи нову курточку. Вона купила її давно, але так ні разу й не наділа. Берегла для особливого випадку — а раптом приїде син. Її єдина кровиночка. Він не навідується вже років вісім. Тож вирішила вбратися в обнову на день народження: 4 березня Марії Никифорівні виповнилося цілих 100! Теж неабиякий особливий випадок. Та й надворі не літо.
У хаті — газове опалення, хазяйка на ньому не економить. Однак чи то тепло швидко тікає крізь старі стіни, чи то кров уже не гріє, як раніше, — Марія Никифорівна не спішить переходити на весняний гардероб.
Та того дня куртка не знадобилась — гріли обійми і вітання. Гості ледве вмістилися в її невеликій хаті. Ювілярка впізнала (хоч і не без підказок) і голову Березнянської громади (Гусавка — у її складі) Володимира Павленка, і всіх, хто приходив вітати раніше — з 95-річчям.
— А мене зразу назвала на ім’я, — усміхається місцевий староста Сергій Пустовойт. Він замовив для іменинниці розкішний торт. Як усі добрі і щирі люди, баба Маня любить солодке.
Вона приймала квіти, подарунки, слухала пісні, що спеціально для неї співали самодіяльні артисти, і час від часу поглядала на двері. Якби вони відчинилися і на порозі з’явився її Коля, це було б найбільшим щастям. Усе б віддала, аби тільки він приїхав, хоч і розуміє, що йде війна, а син живе в росії.
— Марія Никифорівна постійно запитує, чи вона ще не закінчилася. Дуже переживає за наших військових, — каже Ельвіра. Вона для старенької — не просто «помічниця від держави», розрада, втіха, а й можливість поспілкуватися, адже бабуся живе сама. — Телевізора немає — тільки радіоприймач. Коли сусідка Надя приходить вмикати опалення, її теж розпитує про новини.
— Самій невесело, бо змалку звикла бути в гурті. У мене було дві сестри — Галя й Уля, брат Іван, та вже всі покійні, — зітхає Марія Никифорівна. — А я, мабуть, у батька вдалася. Він прожив 101 рік.
Мама померла в голод. Пам’ятаю, поминати прийшло дуже багато людей і батько переживав, що на всіх не вистачить хліба.
Із подробицями — хоч відтоді минуло понад 80 років — Марія Никифорівна розказує і про перебування на роботах у Німеччині, хіба іноді скаже: «Погуляй — дай згадати».
— Забрали в 1942-му. «Намітили», бо не було кому захистити. Хоч мені було всього 16. Ледве встигла закінчити сім класів.
Працювали на гумовій фабриці. Вона була в передмісті Лейпцига. Уранці ведуть під конвоєм на роботу, увечері — в табір. Годували такою баландою, що її голодні собаки не їли б. Картоплю давали тільки раз на тиждень. Це був для нас рай. У неволі я була три роки — усю свою молодість.
У 45-му, як нас звільнили, людей з усіх таборів звозили в місто Шенау. А звідти відправляли на батьківщину.
Повернувшись додому, Марія працювала в колгоспі, потім завербувалася на роботу в Дніпропетровську область.
— Направили в Кривий Ріг. Будували п’ятиповерхівки. Тягали на собі бетон, цеглу. Було дуже важко. Я добула рік і повернулася в Гусавку.
А тут ще гірше. Усе вручну. Ніколи вгору глянути, бо на картоплі, льоні, буряках «партєйні» такі норми встановлювали, що хай Бог милує. А ще ж і вдома треба було робити. І коноплі тягати з води, потім прясти. Бо не було з чого пошити сорочку. А куди дінешся? Паспортів не дають — нікуди не поїдеш.
Моя молодша сестра Уля завербувалася в Київ на шовкову фабрику. Там було нормально. Кликала й мене, та голова колгоспу не відпустив. Сказав: «Досить того, що одна втекла. А тут нема кому корів доїти». І відправив мене на ферму. Доїла дев’ять років. Потім ці роки «загубили» — не врахували в стаж. Пенсія була маленька.
Про особисте Марія Никифорівна розповідає двома словами — чоловік «був та загув». Найкраще, що залишив їй, — син. Її радість, її світло у віконечку. По молодості Коля працював трактористом у колгоспі. Потім поїхав шукати кращого життя. Одружився. На стіні в рамці висить його сімейна фотографія.
Односельці розказують: коли почали виплачувати «остарбайтерські», Марія не витрачала їх на себе — збирала для свого Колі. Багато хто знав про це. Тож її не раз намагалися пограбувати. Натерпілася страху.
Про сина відомо, що після першого шлюбу в нього було ще два — у баби Мані троє онуків. А може, й більше, та вона про них не знає. Каже: можливо, було б по-іншому, якби мала дочку.
— Коли син приїжджав останнього разу, продав пай, — згадують у селі. — Більше про нього ні слуху ні духу. Він уже немолодий — десь під 70. Раніше часто бувала племінниця з Чернігова, але останнім часом і її не видно. Кажуть, чоловік хворіє.
— А як здоров’я Марії Никифорівни? — запитую Ельвіру.
— Газету вона читає без окулярів. Донедавна і слух, був хороший. Тепер недочуває на одне вухо. У лікарні за останні сім років, відколи я працюю, була один раз — коли впала в сінях і зламала ногу. Але довго там не витримала. Рвалася додому — на город. Ще років зо два тому садила грядки. Не любить сидіти, лежати. їй би постійно щось робити.
— Що вона ще любить, крім солодкого?
— Часто просить насмажити оладок на сироватці.
— На що найчастіше скаржиться?
— Що «по тілу наче мурашки бігають».
Фахівці називають це відчуття парестезією. Зазвичай воно є реакцією організму на нервове збудження. І тут краще, ніж ліки, допомогла б, мабуть, вісточка від сина чи його сім’ї.
— Спілкування немає, — розводить руками Ельвіра Молід. Вона в баби Мані і за дочку, і за сина.
Джерело: газета "Гарт", Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: довгожителька, бабуся, Гусавка, Менщина