У 2025-му на Менщині чекати бебі-буму?
Незадовго до Новоріччя у Менській громаді назрівав скандал. Він був пов'язаний із припиненням виплат одноразової грошової допомоги при народженні дитини. Їх не було впродовж усього 2024-го, і невдоволення, що накопичувалося весь рік, ось-ось мало вибухнути.
Ці виплати — в сумі 2 тисяч гривень міськрада запровадила у 2022 році не стільки для підтримки сімей з новонародженими, скільки для збільшення кількості пологів у Менській лікарні. Це дало б пологовому відділенню шанс на подальше існування.
Загроза його закриття виникла ще у 2021-му. Тоді тут прийняли 141 пологи — на 9 менше, ніж потрібно, аби укласти договір і отримувати фінансування від Національної служби здоров'я України. Тож щоб «дотягти» до 150 пологів, виплачували допомогу всім (як місцевим, так і іногороднім) жінкам, які народжували в Мені.
У 2022-му пологів було 153. Здавалося б, фінансування забезпечене. Але, на біду, НСЗУ, вирішуючи це питання, орієнтувалася не на річні, а на квартальні показники — за липень, серпень і вересень. За ці три місяці у Менській лікарні народилося 35 немовлят, у той час як для отримання пологового пакета медичних гарантій потрібно було 38. Тож усі зусилля виявилися даремними.
Разом з тим пологове відділення працювало майже увесь 2023 рік, незважаючи на те, що заклад втрачав чималі кошти — адже послуги породіллям надавалися за терапевтичним пакетом. А, згідно з ним, фінансування від НСЗУ складає 8 635 грн на одного пацієнта — у той час як за одні пологи до каси лікарні надходило б 15 137 грн.
І тільки після того, як стало очевидним, що відділення зберегти не вдасться (за 10 місяців минулого року тут прийняли всього 45 пологів), депутати прийняли рішення про його закриття. Воно було ухвалене на сесії, що відбулася 22 листопада 2023-го. Вслід за цим депутати проголосували за припинення виплат породіллям починаючи з нового, 2024-го року.
Незважаючи на те що ця д опомога мала інше походження, багато мешканців громади вважали її аналогічною до тієї, яка надається при народженні дитини в інших ТГ. Скажімо, в Сосницькій ТГ вона складає 10 тис. грн, у Сновській — 3 тисячі.
Марина Москальчук, фото з сайту Менщина
— Усім, хто звертався, ми пояснювали різницю, а також причину припинення виплат, — каже очільниця відділу соціального захисту населення та охорони здоров’я Менської міськради Марина Москальчук, яка є також і депутаткою міськради.
Але обурень не меншало. Особливо з боку тих, чиї діти з'явилися на світ у нинішньому році, коли підтримка перестала діяти.
— Тому винесли це питання на розгляд гуманітарної і бюджетної комісій міськради, — продовжує Марина Віталіївна. — Під час обговорення дійшли висновку, що допомога при народженні дитини має бути. На сесії, яка відбулася 19 грудня, депутати підтримали цю пропозицію. Було прийнято відповідну Програм. Матеріальна допомога буде надаватися в розмірі 5 тис. грн. Причому не матиме значення, де саме жінки народжуватимуть. Головне, щоб вони були зареєстровані в Менській громаді.
— Коли ця Програма почала діяти?
- З першої хвилини 2025-го вона розрахована на 3 роки. Гадаю, ми її будемо продовжувати.
У результаті пристрасті довкола цього питання, вляглися. Як рішення депутатів вплине на показник народжуваності у Менській громад, покаже час.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко, фото з сайту "Менщина"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.