Життя борзнянця Сергія Проскури - це суміш любові до науки, бажання творчості і відповідальності за кожен зроблений крок. І це - у прямому сенсі слова. У свої 60 з хвостиком років душею молодий чоловік спочатку став на захист своєї країни, потім зробив черговий крутий життєвий віраж і вивчився на сапера. Проте й цей вибір - лише початок нового шляху.
За перспективами у самореалізації
Мабуть, Сергій Миколайович ніколи даремне не прогуляв і хвилинки. Весь час - у самовдосконаленні, здобуванні нових знань і роботі над собою. Маючи три дипломи про вищу освіту, чоловік був справжньою «робочою конячкою».
«Я завжди займався електронікою, - розпочав розповідь мій співрозмовник. - І ходив, як кажуть, не по верхах, а дуже добре знав свою справу. На заводі «Квадр» починав із учня зварювальника напівпровідникових приладів та мікросхем, працював під мікроскопом. Якість моєї роботи була настільки високою, що прилади йшли на експорт.
Після заводу попрацював у зв’язку, займався дротовим радіомовленням у Борзні, був на держслужбі. А коли мій син почав посідати призові місця на олімпіадах з фізики, зрозумів: мушу зробити все для його подальшого розвитку. У нас вдома під стелю зібралася бібліотека - більше 300 хороших технічних книжок. Щоб вчити сина далі, переїхав до Києва, адже у Борзні перспективи самореаліза- ції були мінімальними».
Маючи надзвичайні теоретичні знання та великий практичний досвід, Сергій Миколайович працював в оборонному секторі (модернізував радянські зенітно-ракетні комплекси) та був провідним інженером у Національній академії наук.
«Я б і до сьогодні займався науковою роботою, але отримував копійки, а треба було навчати сина, - продовжував чоловік, - тож пішов у китайську фірму. Займався сервісним обслуговуванням приладів, які сам же для них розробляв, працюючи в академії. Все було настільки рідним, моїм, що я навіть втомлюватися не встигав, і при цьому робив неймовірні за об’ємом речі».
Віддаючись роботі повністю, Сергій Миколайович знаходив час і для улюбленого хобі - пошу- ківства. «Я люблю досліджувати історію, - зізнається він. - Націлений був на пошук артефактів, ходив до Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського, вивчав першодруки, хоча отримати доступ до них було не завжди просто». Знайти щось надзвичайне Сергієві Миколайовичу поки що не вдалося, адже серйозна експедиція потребує такого ж серйозного фінансування. Проте вміння працювати з пошуковими приладами зрештою стало у нагоді.
У пеклі війни
26 лютого 2022 року Сергій Проскура став на захист країни. Його вміння (інженер-зв’язківець, електронік, із досвідом служби та вмінням гарно стріляти) відразу стали у нагоді: у Мощуні чоловік був начальником зв’язку батальйону у складі полку ССО «Азов» (Київ). Там, як розповів сам Сергій Миколайович, було постійно діюче пекло. Адже битва за Мощун - одна з найзапекліших битв під час оборони Києва, що тривала майже місяць, стала одним із переломних моментів в історії сучасної України. Захоплення Мощуна відкрило б окупантам шлях на Київ, але наші оборонці цього не допустили. «На нас росія кинула кваліфікованих бійців і велику кількість техніки. Творилося щось неймовірне... Коли підірвали дамбу біля Демидова і Димера, до нас встигло проскочити два понтони з ворожою технікою та особовим складом. Третій вже знесло, що нас і врятувало. Потім ми й станцію РЕБ, яка нам продиху не давала, розбили. Так на цій ділянці фронту наступ ворожих сил і захлинувся. Але там, у Мощуні, ми залишили все, моя душа залишилася там.
Так само частина серця залишилася й під Маріуполем, де мені довелося взяти участь у операції з прориву блокади міста. Я був єдиним зв’язківцем на 600 чоловік зведеної батальйонної тактичної групи, особисто знайомий із начальником штабу «Азов» (Маріуполь) Богданом Кротевичем.
Був початок квітня. Картина виглядала так: десантники мали прочистити коридор, тоді заходили ми. Це фактично був квиток у один кінець, адже більше ста кілометрів мали пройти окупованою територією. У полі ми простояли чотири години в очікуванні наказу. А коли підійшли на місце зустрічі з десантниками, виявилося, що спізнилися на дві години: ворог спочатку розбив їх, а тоді накрили й нас. Почалося страшне. Розуміючи, що живими ми все одно не вийдемо, я викликав на себе полкову артилерію. Чесно, не вірив, що залишуся живим. З бою ми виходили кілометрів 20-30. І залишилося нас небагато.»
За кілька місяців Сергія Проскуру списали за віком. Ще кілька місяців знадобилося Сандерсу (позивний, за дівочим прізвищем бабусі, напів- німкені, освіченої жінки, колишньої випускниці жіночої гімназії у Борзні) на реабілітацію. Через постійні обстріли чоловік частково втратив слух, який довелося відновлювати. Та важчим був психоемоційний стан. «Важко, страшно було виходити на вулицю. Скрізь - у метро, трамваї, магазині, у скупченні людей - відчував небезпеку. Сахався від кожного шуму, стукоту колес, гулу машин. Потрібен був час, щоб від цього відійти».
Рація, змінена на шукач
«У житті не буває нічого випадкового, - посміхнувшись, продовжив мій співрозмовник. - Я був ще у формі, міг стати у нагоді. Служив у ССО, вмів стріляти з «Джавеліна», «Енлава», гранатомета, кулемета та особистої зброї, був зв’язківцем, пройшов курси тактичної медицини. До того ж був дотичним до пошукової справи і мав системні знання про вибухонебезпечні предмети. У цій справі я був аматором, тому вирішив учитися на сапера, аби бути вже професіоналом та реалізувати себе на цій ниві. Думаю, з часом у нас будуть цілі династії саперів. Адже вже зараз говорять, що Україна вийшла на перше місце у світі із замінування територій. Наша родюча земля, в яку треба б кидати лише зерно та піт хлібороба, залита кров’ю, засіяна залізом, яке ми діставатимемо ще багато десятків років».
Сьогодні Сергій Проску- ра має два іменні міжнародні сертифікати з мінної безпеки й тактичної медицини. Але перед навчанням чоловік влаштувався до саперної бригади водієм «медеваку»: без машини з парамедиком, готовими у будь-яку секунду до можливої евакуації, тут ніхто не працює. Там Сергій Миколайович міг придивитися до роботи саперів зі сторони. Коли ж за кілька місяців відкрилися вакансії на навчання, пішов опановувати непросту науку.
«Підготовка була дуже інтенсивною, я був на межі швидкості охоплення інформації, - зізнається він. - Але при цьому
- нічого зайвого, все раціонально, відпрацьовано, побудовано на тотальному контролі ситуації. Ми послуговуємося правилом: «Можливо навіть те, що неможливо», а наші правила безпеки написані не просто кров’ю, а частинами тіл.
Наша робота сьогодні - неймовірна аналітична, прискіплива, масштабна праця за найвищими міжнародними
стандартами. Попередньо проводиться збір величезної кількості даних, із опитуванням свідків для складання повної картини. Потім уже до роботи стаємо ми, сапери. У бригаді мінімум 9 чоловік. Все виконується по свистку, кидати, бігати, задкувати не можна. Працюємо по 50 хвилин, потім 10 хвилин на перерву, зміна - по 8 годин. За день обстежуємо кілька квадратних метрів, тож на одному полігоні, де у 2022 році точився бій, дві бригади розміновуватимуть територію близько року. Все, що пройшов сапер, різні служби вибірково перевіряють ще 4 рази.
Все, що подає сигнал, ми викопуємо. Далі, в залежності від складності ситуації, працює або ДСНС, або спеціалісти з допусками найвищих рівнів. Знахідки бувають різні, від крупнокалі- берного патрона до реактивного снаряда «Град». 30% усього, що лежить у землі, не розірвалося. І в залежності від термінів зберігання боєприпасу чи того, як він зайшов у ґрунт, він стає небезпечнішим, бо неперед- бачуваний, може детонувати у будь-який момент.
Одна з найнебезпечніших знахідок - міна. Вона містить мало металу, тож її важко відшукати у землі. А ще під нею може бути додатково механізм невилучення, що максимально ускладнює роботу. Коли хтось із групи знаходить міну, на місцях зупиняються всі. Проробляється маршрут до кожного сапера і їх по одному, за руку, виводять на безпечну відстань. За руку, бо ніколи не знаєш, як відреагує психіка людини поруч із небезпекою. Підрив спеціаліста - це найгірше, найстрашніше, що може у нас бути.
Для мене особисто також один із найважчих моментів роботи - коли страждають цивільні. Адже вони беззахисні перед такою небезпекою. Хоча нерідко й занадто безпечні. Був у мене випадок, ще коли я працював водієм «медеваку». Стою, знаю, що не маю права ні відходити від машини, ні з’їжджати на узбіччя. Аж бачу, двоє з вудками і велосипедами йдуть через поле. «Куди, - кричу, - сапери працюють!». А вони: «А там, біля болота, нічого немає, там не воювали!» Мене таке нехтування власним здоров’ям і життя дуже дивує. Тож при нагоді хочеться вкотре сказати: побачили щось небезпечне чи огороджену фішками територію - відходьте, нічого не робіть, не лізьте за огорожу. Ваші цікавість чи героїзм у такому випадку нікому не потрібні. Помітили розтяжку - обережно відходьте назад по своїх слідах. Не пам’ятаєте шляху, яким прийшли, - стійте на місці. Краще добу простояти, але дочекатися кваліфікованої допомоги, і все буде добре. Про це я розповідав на зустрічі з учнями гімназії ім. П. Куліша, куди навідався з власної ініціативи, коли мав вільний тиждень. Потрібно розуміти, наскільки небезпечно все те, що відбувається. Відбувається не десь там, а зовсім поряд. Нехай не багатьом, але комусь мої розповіді зможуть допомогти».
До речі, саме на викладацькій ниві Сергій Миколайович хоче продовжувати свою подальшу роботу. «Коли наберу необхідного стажу, хочу сам готувати саперів, які працюватимуть на українській землі наступні мінімум пів століття. Сьогодні спеціалістів дуже не вистачає. Ми нарешті дійшли до того, що нам потрібні не менеджери, а люди, які вміють працювати з металом, деревом, композитом, електронікою. Лише ті, хто може створювати, можуть реалізуватися у житті, решта ж - прості статисти».
Попри напружений робочий графік, мій співрозмовник не полишає творчості. Чоловік зараз працює над пошуковим приладом, який довів до межі технічних можливостей. «Цей прилад зовсім іншого класу. Він дозволятиме фіксувати межу між ґрунтом та матеріалом із іншими характеристиками. Тоді я «бачитиму» під землею міни, які зазвичай знайти непросто. Експерти вже дали рецензію приладові, в якій були лише робочі зауваження. Тепер справа лише за грошима на комплектуючі, розробку, патентування і т.д. Чимало я можу вдосконалювати вдома, де маю потрібну апаратуру, лабораторію. Навіть у дорозі мої думки зайняті роботою, тож мені ніколи не буває нудно. Зрештою, я твердо знаю, заради чого і кого я роблю крок за кроком у своєму житті: мої син і онучка - це ті, заради кого варто жити, творити і стояти до кінця».
Джерело: газета “Вісті Борзнянщини”, Марина Гриненко. Фото з особистого архіву Сергія Проскури
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.