Руслан Гернешій у 2022-му повернувся з Польщі, щоб захищати Україну
З 2018 року Руслан Гернешій із Хлоп'яників офіційно працював у Польщі будівельником. За пенсійним законодавством тієї країни він мав через 6 років отримувати пенсію, у переводі на наші гроші мінімально 10 тисяч гривень. Та коли почалася війна в його рідній країні, відразу став на її захист. При цьому не проходив строкової служби і взагалі поняття не мав як розібрати автомат. та ним керувала надвелика чоловіча сила - захищати свою сім'ю, свою країну.
Він пройшов свій бойовий шлях, будучи сапером, а це значить перший там, де нема жодного клаптика землі, не усіяного мінами, а чи навпаки він повинен був замінувати поле для штурму, щоб піхота могла йти у наступ.
Працював постійно у сірій зоні, якнайближче до позицій ворога, а точніше з ворогом розділяє всього 350-500 метрів. Сапери своє завдання виконують тихо і не мають права на помилку або можуть помилитися один раз. Старший сержант взводу Руслан Гернешій жодного разу не допустився помилки, хоч отримав страшне поранення. Він втратив 75 відсотків слуху, нині у вусі в нього імпланти, був контужений, позаду велика кількість операцій на руці, бо пошкоджено 81 відсоток нервів, усе його тіло пронизане осколками. Рік лікувався, а нині він заповнює всі, які зустрічає в Інтернеті, заявки, щоб продовжити свою саперну справу, в якій має і знання і досвід, і навіть натівський сертифікат по саперній справі, бо навчався в Польщі.
Він розповів про свій бойовий шлях, свою сім'ю та найбільшу мрію.
Народився чоловік на Закарпатті. Але батьки, ще коли йому було 2 роки, переїхали у Хлоп’яники. Тут він закінчив школу, потім навчався на будівельника. А потім одружився із своєю сусідкою Наталією. Судячи з того, що нині чоловіку 36 років, його дружині 34, а старшій доньці через тиждень 18, то пара досить рано взяла на себе непохитну відповідальність за створення своєї сім’ї. Це ми відчуємо, далі знайомлячись із цим дивовижним подружжям. У батьків чоловіка було восьмеро дітей, порівну синочків і донечок. Три сини стали військовими. Один брав участь у антитерористичній операції у 2014 році. Найменший Михайло, 1997 року народження, присвятив себе військовій професії із 18 років, підписавши контракт, перебуває на війні. Неодноразово вони пересікалися із братом. Одного разу навіть жили по сусідству і генератор робив на дві їхні хати. Так було два тижні. А іншого разу на Бахмутському напрямку більше місяця працювали, завдання у кожного були різні, але коли випадала можливість спілкувалися, пили каву.
За словами Руслана В’ячеславовича, звістку про початок війни в Україні він почув, будучи на заробітках у Польщі і вже 24 лютого 2022 року майже стояв на кордоні, щоб їхати в Україну. Але дружина повідомила, що дорогу заполонили танки і повертатися поки що ніяк. До того ж, можливо доведеться переправляти дітей у Польщу. Руслан знав, що його сім’я у небезпеці і він повинен її захищати. Стримували його колеги-атошники з їхньої бригади по будівництву, відмовляли і казали, що зробити він нічого не зможе, спочатку будуть брати на службу підготовлених.
Довго вони міркували, була думка їхати всією сім’єю у Польщу, але у чоловіка була одна ціль: йти воювати.
- Коли під... відійшли, вибачаюсь, що так називаю, інакше не можу, хоч хтось називає їх окупантами, та які вони окупанти, тільки під.., я зміг повернутись додому, - пригадує чоловік. - Це був початок червня. Знову ж таки хлопці стримували, радили не бігти відразу добровольцем у військкомат, а чекати повістки, бо на той час добровольців не реєстрували так, як мобілізованих. Та довго Руслан не чекав. Коли в селі вручали повістки, він підійшов до військових і попросив виписати йому повістку. Так, кажуть, нема тебе у списках.
Спочатку 2,5 місяці він проходив навчання на сапера у м. Кам’янець-Подільському, а потім попав у 92 бойову бригаду м. Харків. Тоді саме почалось визволення Куп’янська і прилеглих міст. А взимку потрапили у Луганську область. Там дуже все було заміновано. І якщо казати про найяскравіші моменти і емоції, то це тоді, коли ти в повному складі повертаєшся з успішної задачі. А через деякий час тобі повідомляють, що завдяки якісно виконаному завданню, вдалося зберегти життя інших і наші позиції та успішно уразити противника.
На землі, де ніколи не перебував і не знаєш місцевості, завжди для орієнтації служать карти. У саперів для роботи тільки вмілі руки. Крім власного спорядження, вони на собі несуть велику кількість боєприпасів, мін, гранат для замінування ділянки. Приміром вага МОН-90, МОН-200 12,5 кілограмів одна. На позиції сапери виходять піші, танки і бро- нетехніка зупиняється значно раніше. Найближче, що спробували вони під’їхати, то це за 2 кілометри до позиції, до нуля, але повернувшись, вони побачили свою розбиту машину. На завдання вони виходять не поодинці, а 4-5 чоловік.
Навчаючись, воїни одержують не тільки знання бою, а й морально загартовуються і саме дякуючи цьому, Руслан морально налаштував дружину тоді, коли вже відчував страшне і не виходив на зв’язок по тижню, він казав прямо і відверто: «Якщо тобі подзвонять побратими і скажуть, що я двохсотий, ти повинна будеш вистояти і прийняти». А між собою вони домовилися, що на крайній випадок всі скажуть правду своїм дружинам і не будуть приховувати, якщо дістати тіло буде нереально та не будуть казати, що безвісти пропав. У своїх побратимів вони вірили, бо всі були надійні, перевірені.
Коли їхню бригаду, яка працювала на Бахмуцькому напрямку, рознесло повністю, тоді так склалася ситуація, що всіх побратимів поприєднували до різних бригад і Руслан попав до інтернаціонального легіону, оскільки добре знав польську мову, тоді він часто воював із штурмовиками.
- Дякуючи їм, я мав аптечку НАТівського зразка, хоча я і сам собі замовляв її з Чехії, - розповідає військовий. - Нам видавали медикаменти, але вони не такі були зручні і дієві, як ці. У наших аптечках дві таблетки, одна ібупрофен у випадку, якщо контузить, треба проковтнути, щоб не було блювоти. А там спеціальні колбочки з голками - крутонув і собі вже уколов. Коли мене контузило, я ними скористався.
До речі, і ліки, і сухпайки ворога теж спробували, бо коли проходить без їжі більше 4 діб, то розумієш, що треба щось вкинути в рота для відновлення сили, хоч абсолютно нічого не лізло в горло. А ще намагалися не їсти, не пити, щоб не захотілося в туалет, бо вилізти з нори було нереально, ти відразу будеш труп. Тоді, на початку війни, не було таких дронів, як зараз. Були мавіки і найважче, що вони могли принести, це гранату, навіть пляшка води для його була важкою. Теперішні дрони можуть принести і протитанкову міну, вагою 10, 20 кг.
Ситуації були різні, доводилось у одній норі перебувати 3 доби із трупами та ще і у спеку. Після того, як виходили, ще декілька діб смердів і на язику був трупний запах. «Ми навчились сприймати все як є, по-іншому ніяк, це ж війна і зациклюватись на цьому не можна, інакше зламаєш психіку», - каже боєць.
А були й приємні ситуації.
- Попали під обстріл, вскочив до окопу. Лежимо. Знайомимося. Ти звідки - питаю, каже з Чернігівщини, а конкретно із Городнянщини і знає мою рідну сестру, яка заміжня за чоловіком з того села.
Військові бувало при можливості рятували домашніх улюбленців, які покинули домівки і блукали серед поля. Там, де вони зупинялись, до них приходило багато котів і собак. А загалом на полях стадами ходили корови, коні, цілі свиноферми. Цивільні могли забрати їх зготувати, а у військових були інші цілі - треба було вийти живими. Бачачи таке, вирішили, що і вдома потрібно збути все господарство. Адже у випадку, якщо доведеться евакуюватись, то не болітиме душа за корову чи порося.
Руслан вдячний людям Харківщини, особливо сусідам, які дуже їм допомагали. А ось, наприклад уже у Костянтинівці, квартиру знімали за 2025 тисяч гривень у місяць, у Дружківці - 35-40 тисяч плюс окремо за комунальні послуги, хоча ні газу, ні води там практично не було. Хлопці навчилися півторашкою води і помитись, і попратись, і напитись - людина до всього звикає.
Поранення Руслан Гернешій отримав 18 жовтня 2023 року між Кліщіївкою і Андріївкою.
- Ми вже відпрацювати на красоту, тобто тихо прийшли, тихо пішли. Але тільки повернулись на евакуацію, як нам поступила інша задача: треба забрати двох трьохсотих, одного з них з нуля. Одного, вийшло так, що я вже затяг у нору і він сказав, що по нього приїдуть на квадроциклі. Одним словом, ми і цю виконали задачу і все вийшло нормально. А потім, коли приїхала машина на евакуацію, нас зібралось дуже багато. Ми домовились, що залазить перший трьохсотий, подаємо другого, а потім ми за ними. І в цей момент ракета попала під кліренс машини і здетонувала. Хто був у машині не постраждав, а ті, хто ще не встиг заскочити і були біля машини, нас відкинуло вибуховою хвилею, контузило, ми одержали поранення, але не тяжкі. Ми давай знову добиратись до машини і тут прилетіла 120 міна. 10 чоловік і всі трьохсоті, один двохсотий. Ми знали, що буде і третій приліт - треба було кудись ховатись. Але настала глуха ніч, суєта. Я побачив посадку і мені вдалося до неї добратися. Там було семеро військових, в мене була рація, тільки я не міг фізично спілкуватися, не чув нічого, хоча бачив, як сиплеться бліндаж, значить десь близько йдуть обстріли. Товариші мені допомогли відрізати все, що висіло на руці, решту забинтували. По рації нам сказали так: якщо хочете жити, мусите пройти в тил якнайдалі, хоча б на кілометр, ближче нас не можуть забрати, ведуться обстріли. Щоб пройти той кілометр, я поставив кожному задачі (Так діяв Руслан, бо він, як головний сержант взводу, мав взяти на себе відповідальність за всіх - авт.). Я йду перший, дистанція 50 метрів, якщо впаду, бо втратити свідомість можна в будь-який момент, щоб інші хоча б стягли мене в сторону, щоб не переїхав танк. Тоді другий виходить, за ним той, що менше поранений і так далі. Я дійшов до дороги, якою їхала інша машина, і я махнув рукою, таксі зупинилось і мене закинули у пікап і там я виру- бився. Прийшов до свідомості, коли мене клали на носилки. Після мене доставили до Костянтинівки, далі у Харків, тут ми ще зустрічались із побратимами, а потім наші дороги розійшлися.
Ні робота у 500 метрів від ворога, ні зустріч з ними віч-на-віч, ні тяжке поранення - ніщо не зламало мужнього захисника. Руслан ніколи не втамовував біль горілкою, не вживав її, щоб заспокоїтись. Він взагалі ніколи за своє життя не палив.
Лікування тривало цілий рік. Ось у жовтні цього року була вже остання операція - в інституті отоларингології у Києві поставили імплант.
Про те, що сталося із чоловіком дружина Наталія дізналась пізніше.
- Казав, що він у лікарні, бо трішки контужений. Прокапається і все, - долучається до розмови Наталія. - Я чую, голос зовсім не такий. Я йому відразу ультиматум: я їду до тебе. А він зразу свій ультиматум: до мене ти не їдеш, ти чекаєш мене дома.
- Насправді, дуже хотілось побачитись. Але тоді Харків часто обстрілювався і наражати дружину на небезпеку я не міг, - зізнається чоловік.
А дружина, щоб себе тримати, сиділа, складаючи тисячні, а то і двохтисячні пазли. На одну таку величезну картинку йшло менше 5 днів.
Потім лікувався у Сумах, а вже перебуваючи у Чернігові міг на вихідних приїхати додому, де найкраща реабілітація. Тут його чекали дві доньки. Наталія, не боячись, обробляла руку, пізніше поправляла стан домашніми тортиками. Бо, як казала, однокласниця, після поранення він повернувся схожий на 9-класника.
- Що може бути краще за відновлення у рідних лісах, на риболовлі, - каже Руслан.
Наталія пригадує, як у перші дні повернення додому його підтримували побратими:
- Побратими для них - це вище ніж брат. Для них це не просто слово. Коли вони телефонували, він всім цікавився, я спостерігала, як він з ними розмовляє, у нього зовсім інший настрій, він взагалі довгий час не хотів виходити на вулицю. А я: «Сходи за хлібом, бо я зайнята». Я шукала причини, щоб він вийшов до людей.
Разом сім’єю вони знову побували у Польщі. Трішки відпочили, та головне для Руслана: він спробував чи зможе далі продовжувати працювати будівельником. Адже пенсія, яку він одержує по інвалідності, не забезпечує їхні потреби.
- Треба десь заробляти гроші, - каже він. - Хочу знайти себе у саперівській справі, бо вважаю, що достатньо одержав знань і навичок, щоб і далі розміновувати ділянки.
Пшек - такий позивний мав Руслан через вміння «пшекати» по-польськи, дуже відповідальний і на себе бере всі обов’язки, будучи чи то на війні, чи вдома, таким чином дбаючи про оточуючих. Про своє 35-річчя він нічого не сказав побратимам, щоб нічого не придумували і не організовували. І дружині наказав не метушитися і не висилати нічого. Каже, що на той час склалась така ситуація, що в нього була єдина мрія: щоб тіло повернули додому і похоронили по-людськи.
А теперішнє його найбільше бажання - щоб всі українці жили в мирній і вільній Україні. Власне за це він і боровся.
Джерело: “Вісті Сосниччини”, Олена Кузьменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Гернешій, Хлоп'яники, військовий, сапер