Шукають чоловіка і батька трьох дітей
Родина із села Пекарів Сосницької громади Корюківського району розшукує свого чоловіка і батька — 54-річного Івана Івановича Острогляда, який зник під час служби в Покровському районі на Донеччині.
— Ми з Іваном прожили разом 25 літ, у нас дочка і два сини. Чоловік працював комунальником. 27 лютого 2023 року його мобілізували. Служив у 32-й окремій механізованій бригаді. Востаннє подзвонив 1 грудня, ми поговорили — і більше на зв’язок Іван не виходив. А 9-го з військкомату привезли сповіщення про те, що він із 5 грудня вважається зниклим безвісти... — горює дружина, 47-річна Наталія Олександрівна. — Ми подали заяву в поліцію. У наших синів — 16-річного Вадима і 13-річного Сергія — взяли проби ДНК. Також наша староста Тамара Степаненко допомогла мені звернутися до представниці Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин Катерини Смуригіної.
Інтерв'ю з Катериною Олександрівною читайте нижче — там роз'яснення, куди ще треба звертатися в разі втрати зв’язку з рідною людиною.
Якраз в усі інші потрібні інстанції подала заяви дочка Остроглядів, 24-річна Марина, яка ще на початку повномасштабного вторгнення виїхала за кордон.
— Також я опублікувала інформацію про розшук тата в різних соцмережах, у групах на кшталт “Зниклі безвісти України”. Шукаю його побратимів, кого тільки можна. Говорила і з замполітом бригади. В усіх відповідь, на жаль, одна й та ж сама: тато, скоріше за все, 200-й — це, як мені пояснили, загинув, але тіла не можуть знайти чи забрати. Але коли я запитала в замполіта, чи є свідки, він відповів : “Немає”. Хоча я знаю, що п’ять військових із тієї позиції вийшли.
Серед тих, хто відгукнувся, — чоловік, який представився колишнім татовим командиром. Написав про нього: “Це один із найкращих людей, яких я знав”. Пообіцяв повідомити, якщо матиме якусь інформацію. Ще одна військовослужбовиця, яка раніше служила з татом, написала: “Іванович був героїчним героєм. Ця людина вистояла Торецьк із пораненням до останнього” (влітку під цим населеним пунктом тато був поранений у руку, місяць вона в нього не функціонувала, бо в ній залишились осколки, яких не змогли дістати).
Ще мені написала дівчина Анна з Чернігова, яка побачила мій допис про пошук тата: що це побратим її батька і що свого тата — Миколу Савченка — вона також розшукує (він вважається зниклим безвісти із 6 грудня). Ми почали спілкуватися. Аня надіслала спільне фото наших батьків - вони дружили.
Допис Марини в одній із фейсбук-груп прокоментувала така собі «Кристина Дар» (її сторінка порожня, на ній лише 4 фото, явно згенеровані штучним інтелектом) — саме так, без розділових знаків: “Живий але в тяжкому стані проблема з головою”.
— Я на це навіть не відповідала, — каже Марина. — Швидше за все, це чергове шахрайство. Бо мені вже писав у фейсбуці, а потім і подзвонив якийсь хлопець. Назвався Андрієм. Писав і говорив російською, на його сторінці — фото російського прапора. Запевняв, що мій тато живий, але в полоні, а він, мовляв, працює там, де батька утримують (де саме — не сказав). Грошей не вимагав. Потім кілька днів не виходив на зв’язок, а коли я сама йому написала і як перевірку запропонувала гроші за сприяння у звільненні тата, він назвав суму 30 тисяч рублів. Коли ж я попросила спочатку відеодокази, знову зник. А через кілька днів написав “Ваш папа всё». Стало зрозуміло, що це була маніпуляція. Я готова відбиватися від шахраїв і маму попередила, щоб нікому не вірила, а всіх перенаправляла до мене.
7 січне я була, правда онлайн, на зустрічі членів родин захисників 32-ї бригади з Уповноваженим ВР України Дмитром Лубінцем. На ній я дізналась багато чого нового, але інформації, де тато зараз, що з ним, на жаль, немає. Та я не втрачаю надії, що він живий і ми знову побачимось. Будемо дуже вдячні всім за достовірну інформацію про нього.
У кого така є — звертайтеся в редакцію газети «Гарт», ми її передамо Марині.
Рекомендації для тих, чиї рідні зникли безвісти
Їх надає представниця Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин у Чернігівській області Катерина Смуригіна:
— На сьогодні незалежно від того, чи зниклий безвісти цивільний, чи військовий, його рідні за фактом тривалої втрати за язку з ним мають право звернутися по найближче відділення поліції за Місцем свого проживання із заявою про втрату зв'язку і про розшук зниклого безвісти рідного. У відділенні поліції мають прийняти заяву, відкрити кримінальне провадження і надати рідним витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань та пам'ятку про процесуальні права потерпілого, а також оголосити зниклого в розшук.
Якщо зник військовослужбовець, то до органів поліції рідні мають надати сповіщення, яке попередньо їм видається Територіальним центром комплектування і соціальної підтримки (військкоматом). У разі, якщо на момент звернення до поліції зі зниклим безвісти немає контакту вже тривалий час, але і військкомат сповіщення не надає, рідні мають право через ТЦК і СП звернутися до керівництва військової частини, де проходить службу їхній рідний, з метою отримання інформації про його місце перебування і стан здоров'я.
Незалежно від того, що повідомляють попередньо про обставини зникнення, ми завжд и рекомендуємо рідним здійснювати реєстрацію у Міжнародному комітеті Червоного Хреста, для того, щоб почалася робота, пов'язана зі встановленням імовірного перебування зниклого безвісти а полоні; щоб Червоний Хрест, як міжнародна організація з нейтральним статусом, почав роботу щодо підтвердження полону й отримання офіційних підтверджень від російської сторони.
Також треба здійснити реєстрацію в трьох державних установах: Координаційному штабі з питань поводження з вій- ськовополоненими (оскільки це установа, яка уповноважена на проведення процедури обмінів полоненими, то першочергово після Червоного Хреста рекомендуємо здійснити реєстрацію в ній). Національному інформаційному бюро, Об'єднаному центрі з кооридинації пошуку та звільнення Служби безпеки України. Зареєструватися в усіх трьох установах можна в електронному порядку. Якщо ж це зробити проблематично, слід зателефонувати на гарячу лінію кожної з цих установ і діяти згідно з настановами їх представників стосовно обміну інформацією.
Щодо Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин, який діє при Міністерстві внутрішніх справ України, у нас також на сайті міністерства потрібно заповнити електронну анкету зниклого безвісти за допомогою ідентифікації через Дію або банківського електронного ключа. На підставі даних з анкети інформація додатково до тієї, яку ми отримуємо з Національної поліції України, потрапляє до реєстру, опрацьовується, і, за наявності підстав, зниклому військовому або цивільному громадянину присвоюється статус “зниклий за особливих обставин” (особливими обставинами, за законодавством, є збройні конфлікти, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру). Рідні мають право звернутися до МВС - до Управління з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин й отримати витяг а цього реестру.
Згідно з чинним законодавством, отримати витяг із реєстру мають право тільки найближчі родичі та члени сім'ї зниклого
безвісти, перелік яких чітко визначено Законом України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлюаач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням. Колишні дружини або цивільні дружини мають право на отримання витягу виключно, якщо вони на момент зникнення громадянина є офіційними представниками спільних із ним неповнолітніх дітей або є рішення суду про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу.
Діяльність усіх вищезазначених установ для родин і членів сімей зниклих безвісти за особливих обставин виключно безкоштовно.
Моя основна функція як регіонального представника Уповноваженого у Чернігівській області - повна координація дій і консультація родин зниклих безвісти протягом усього періоду розшуку. Я працюю у Чернігові за адресою: проспект Перемоги, 74, кабінет 607 — це будівля Головного управління Національної поліції а Чернігівській області. Рідні можуть як прийти на особистий прийом, так і зателефонувати за номером телефону: (067) 596-50-11. Також я виїжджаю в територіальні громади, де зустрічаюся і безпосередньо спілкуюся з родинами зниклих безвісти.
На предмет можливості уточнення або отримання інформації від російської сторони щодо перебування військовослужбовця на території рф або на тимчасово окупованій території рідні також можуть звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця.
Уповноважений здійснює направлення офіційних запитів до Уповноваженої з прав людини російської сторони щодо отримання підтвердження перебування в полоні. У кожній області є регіональний представник Уповноваженого ВР - у Чернігові їхній офіс за адресою: проспект Перемоги, 54-А, 5-й поверх.
- Чи можуть рідні публікувати інформацію про розшук зниклого безвісти рідного в соціальних мережах?
— З одного боку, це один зі способів поширити інформацію про те, що є факт зникнення, і, можливо, хтось із тих, хто має інформацію про зниклого, повідомить її рідним. Але якщо вони жодним чином не пов'язані з проходженням військової служби, із тими органами, які займаються розшуком, полоном тощо, то ймовірність, що серед їхніх підписників будуть ті хто може надати якусь інформацію про зникнення військовослужбовця в областях, де проходять військові дії мінімальна. З іншого боку, на сьогодні є безліч приватних телеграм-каналів, пошукових каналів, які цю інформацію збирають із різних джерел. Маючи відомості про те, що хтось зник безвісти, і бачачи, що хтось когось шукає, ці канали можуть зробити зіставлення, яке виявиться результативним.
Однак у будь-якому разі є загальна рекомендація і від нашої установи, і від органів Нацполіції, від Координащйного штабу — не публікувати фотографій зниклого у військовій формі, а тим паче з ознаками, що дають змогу оцінити, яку посаду він обіймає або причетність до яких військ Збройних сил України має. Бо наявність такої інформації може зашкодити військовослужбовцю. який перебуває а полоні, якщо цей факт має місце. Також при публікації бажано не зазначати точного місця зникнення військовослужбовця.
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: розшук, зниклий, Острогляд, військовий, Пекарі