Тваринницька галузь в усі часи була надійним джерелом доходу будь-якого агропідприємства. А тим паче нині, у часи війни, коли експорт зерна майже припинився і аграрії працюють переважно на склад. Чого не скажеш про виробництво, скажімо, молока. Корови його дають щодня, збут є, і жива копійка тече у гаманець підприємства. Є на заробітні плати, податки, подекуди навіть на розвиток.
Ми побували у ТОВ «Ічнянське». На фермі ПОСП «Хлібороб» востаннє були шість років тому, коли вводили у дію нове приміщення із доїльною залою типу «Ялинка». Тоді тут не було ні скоту, ні доярок. Ще пахло бетоном і вапном. Пригадую, як керівник Віктор Кияновський розповідав, де буде лабораторія, де кімнати для тваринників. Що процес виробництва молока буде комп’ютеризованим...
Алла Грибанова у доїльній залі
До доїльної зали входимо із дояркою Аллою Грибановою. На цьому підприємстві вона працює десять років. Чотири роки була на групі із 50 корів, а уже шість років як доїть стадо із чотирьох сотень. Роблять це позмінно у шістьох. Вона на зміні працює із напарницею Ольгою Сердюк.
Щоденне доїння у ПОСП «Хлібороб» триразове. У день зміни Алла встає о третій ночі, щоб на чотири ранку бути на роботі. Далі обідня «дойка» - о дванадцятій і вечірня - о двадцятій. Після зміни два вихідні.
І так день за днем. У місяць залежно від виходів отримує у межах 14 тисяч гривень зарплати.
- За десять робочих днів - чотирнадцять тисяч - думаю, це непоганий заробіток, - говорить Алла Грибанова. - У нас зараз немає плану надоїв на корову, як було на групі. Немає й улюблених чи нелюбих корів. Є чотири сотні голів, яких треба подоїти за чотири години. А після помити залу і все. До такої роботи уже звикла і вона мені подобається.
- Наша компанія, починаючи із 2018 року, інтенсивно займається розвитком тваринництва. Воно у нас сконцентроване на базі двох підприємств - ПОСП «Хлібороб» і ПОСП «Ічнянське», - продовжуємо розмову із заступником директора ТОВ «Ічнянське» з тваринництва Володимиром Овчаренком. - На території ПОСП «Хлібороб» реконструювали два приміщення, а також побудували доїльну залу «Ялинку» - два по десять паралелей. Реконструкція на першій черзі була проведена на триста голів при плановій потужності установки у 350-380 голів.
Ферми ПОСП "Хлібороб"
Однак за шість років її експлуатації у господарстві побачили, що є можливість збільшити навантаження до 480-500 голів. Тому власником було прийняте рішення про будівництво третьої черги тваринницького комплексу - ще одного сараю на 370 місць утримання. Його запустили минулого року. Нині там знаходиться сто голів дійного стада. Тепер «Ялинка» доїть 400 голів.
- Також заплановане подальше нарощування поголів’я на вісімдесят голів, яке проводимо за рахунок свого стада, - розповів Володимир Овчаренко. - Практично п’ятнадцять років ми працюємо над покращенням маточного поголів’я за рахунок використання спермодоз від биків-плідників з високим генетичним потенціалом. Це доведено результатами: на цей момент на дійному стаді за десять місяців ми отримали майже 10 тисяч літрів молока від корови. Також у новому приміщенні, як і планували, запустили у дію пологове відділення. У подальшому при тій ситуації, яка склалася на ринку, ми й далі дуже й дуже інтенсивно будемо розвивати тваринництво.
Наступного року тут заплановане будівництво майданчиків для безприв’язного вирощування і утримання молодняку. А також у майбутньому, коли настане потреба буде проводитися або реалізація ремонтного молодняку, або збільшення виробничих потужностей. У залежності від ринку молока. На сьогодні ринок молока - це стабільні доходи підприємства, а відповідно це заробітна плата наших працівників та надходження до бюджету держави.
- Колись я мріяв, щоб наше молоко забирав великий молоковоз. Нині мрію уже про два молоковози, - окреслює плани Володимир Овчаренко.
Проблем із збутом молока підприємства не мають. По-перше, є власне переробне підприємство. Однак близько 70% сировини закуповується Згурівським молочним комбінатом з виготовлення дитячого харчування. Це свідчить про те, що ічнянське молоко практично все є екстра-гатунку і відповідно високої якості.
Джерело: газета “Трудова слава”, Ніна Наливайко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: тваринництво, ферма