Два роки тому майно родини фермерів Дурицьких понищила війна, а тепер - вогонь
У 2022-му справу всього життя родини Дурицьких із Бакланової Муравійки (Куликівщина) поруйнували ворожі обстріли. На відновлення їхнього фермерського господарства “Полісся-Агро 2009” пішло понад два роки. Восени планували закінчити. Але 16 серпня сталася нова біда — пожежа а повному худоби сараї...
18 серпня на згарищі гудуть трактор і вантажівка. Після гасіння пожежі все залито водою, стоять величезні калюжі. Роботи дуже багато. Працівники навантажують і вивозять гній, обгорілі сіно й солому.
На фото родина Дурицьких
Власник ферми, 45-річний Олександр Дурицький, поїхав у справах до Мени. А його дружина, 44-річна Оксана, саме примчала з Чернігова.
— Мотаємося, щоб унайкоротші терміни дістати найнеобхідніше. У першу чергу - холодильних, бо влітку видоєне молоко дуже швидко скисає. Он, бачите, — показує, — лежить холодильник на тонну двісті. То побитий війною. А ось ці два, — веде ближче до входу в сарай, — згоріли. Не знаю, чи їх можна буде відремонтувати, чи доведеться купувати нові.
- 30 серпня буде 27 років, як ми з Олександром у парі. Я з Прилук, він з Чернігова. Разом навчалися у сільськогосподарському технікумі в Бобровиці. Чоловіка за розподілом направили сюди в Бакланову, він працював тут зоотехніком. Батьки нам подарували будинок як дачу, ніхто не думав жити в селі постійно. А так склалося. У 1997-му народився син Діма
...Часи були важкі — зарплати не давали, заробити було ніде. Мали якось виживати. Чоловіку на зарплату дали корову. Він привів її додому, а доїти ніхто не вміє — ми обоє з міста. Але таки впоралися з нашою Зорькою. Вона прожила 17 чи 18 років і померла своєю смертю, Саша не міг її здати — так прикипів душею. Коли Зорьки не стало, у нас було вже багато корів. То бабуся подарувала, то самі поїхали взяли. Три, п’ять, десять — помалу господарство розширювалося. Будинку не облаштовували, а от сараї вдома будували.
Потім орендували один сарай на колишній фермі, потім другий — оцей, згодом викупили його (чоловік повиплачував людям за майнові паї), добудували. Сюди поставили корів.
Перед війною в нас було 35 дійних, і ще телиці, телята, бики — усіх 56 голів. У нас уже 7 років працює сім’я з Лосинівки — Наталія і Сергій. Ми надали їм для проживання будинок Сашиної бабусі. Наталія доїть корів, Сергій доглядає за ними. Я переробляю молочку на масло, бринзу, пробувала тверді сири робити. Щоп’ятниці вивожу в центр села молоко, сметану, вершки, бринзу. Не думала цього робити, але люди просять, бо корови в селі мало в кого є.
Тут, у другому сараї, на початок війни було вже все модернізовано: окрім холодильника, стояло багато різного приладдя — сучасні корморізки, бурякорізки, млинок тощо. Навіть душова кабіна, щоб робітники, відпрацювавши, могли помитись, перевдягтись і піти додому чистенькими.
ВІЙНА
Із наступом росіян Бакланова Муравійка була під постійним ворожим вогнем. Практично кожен будинок у селі постраждав, багато які зруйновані до фундаментів.
— Нас і з літаків бомбили, і з артилерії обстрілювали. Я із сином виїхала в Куликівку, а чоловік залишався тут. Ми до нього приїжджали практично щодня.
В один із днів, коли ми були тут, як стали бомбити ферму з авіації! Люди, хто залишився в селі, допомагали нам виводити корів. Один веде, другий жене, воно бахкає, попадали, корова злякалась і втекла... Хлопці мотоциклом у люльці вивозили телят. Забирали всіх до нас додому. Але наш сарай біля будинку — корів на 20 максимум. Тому загородили електропастухом ділянку на полі, й вони днювали і ночували там (добре, що вже була весна, хоч і холодна). На доїння заганяли в сарай партіями. Доїльну установку розбомбило, то ми купили малесенький апаратик на коліщатках і доїли партіями. Молоко роздавали людям безкоштовно, я, скільки могла, робила бринзу і також роздавала. Решту молока з болем виливали під сарай.
Наталя із Сергієм якийсь час лишалися тут, поралися, а згодом виїхали до себе в Лосинівку, де менше стріляли. Тоді ми з чоловіком доїли самі, односельці приходили, допомагали нам. Біля нашого двору на вулиці ми поставили сепаратор на столику, і я переганяла молоко на вершки, а люди приходили з баночками, набирали. Виживали всім селом, бо харчі закінчувалися і ніде було їх узяти, крім Куликівки. Але дорога туди була під постійними обстрілами, через це її навіть прозвали «дорогою життя». Пережили страшенно важкі часи!
Розбомбило три наші сараї і зерносклад. А ще - техніку: два вантажних автомобілі і трактор. Добре, хоч вціліли три трактори, вантажівка і комбайн, які стояли не тут, а вдома.
Слава Богу, жодна корова від обстрілів не загинула, ми вчасно їх вивели. Лише дві постраждали. Одній племінній дрібними осколками побило грудину, мусили її здати. А ще одній ушкодило ногу в стегні, Саші вдалося її вилікувати. Зараз у нас 30 дійних корів, 15 телиць, 2 бики, телята - загалом до 50 голів.
Ми відновили половину цього сараю для худоби. Поставили холодильні установки, нагрівачі, все інше. Оцієї першої половини від входу відновлювати не стали, бо на все потрібно сила коштів. А ще ж є земля, яку треба обробляти, техніка, яка постійно ламається і потребує ремонту... Думали восени доробити дещо в цьому сараї і поправити зруйнований дах на зерноскладі. А тепер не знаю, за що й братися...
ПОЖЕЖА
— У п’ятницю, 16-го, вранці я приїхала на ферму. Чоловік був іще вдома. Наталія із Сергієм (вони повернулися до нас) доїли. Я побачила, що загорівся тюк.
Крикнула: «Бігом давайте воду!» Але тут же до мене дійшло, що там електрика (недалеко доїльна установка). Я — Сергієві: «Вимикай рубильник!» Поки він збігав, солома вже горіла. Вогонь поширювався миттєво, охопив увесь дах. Я вибігла із сараю, викликала пожежників і набрала чоловікові: «Швидко їдь сюди!» Минуло буквально три хвилини, та зайти в сарай знову я вже не змогла. Крикнула Сергієві з Наташею:«Відв'язуйте корів!» Вони їх виводили, а я тут, на виході, забирала. Наташа, бідна, обпекла шию і трохи обличчя. Усе горіло, ворота горіли. Корови боялися проходити крізь полум'я, ревли. Таке ревище стояло, страшне!.. Пообпікалися багато корів. Але всіх врятували.
У кінці сараю ще стояли коні — кобила Зорька і жеребець (її син) Петрик. То чоловік, примчавши з дому, намочив футболку та штани і в мокрому поліз у полум 'я, щоб їх вивести з протилежного боку. Коли вивів, на ньому все було сухе і футболка трохи обгоріла — така була температура. І маленьке телятко (корова за два дні до пожежі привела) хлопці на руках винесли. Ми думали, не житиме, бо надихалося диму, а воно за день відійшло.
Підходимо до загорожі в сараї, де лежить врятоване, і воно піднімається на ніжки, починає лизькати мою руку й мукати. Йому тут нудно самому, бо вся інша худоба, як і у війну, знову живе у полі. Корів заганяють сюди тільки доїти.
— Дуже бояться заходити, особливо та, яка стояла отут, біля місця займання. Доїльні відра врятували, повикидавши /з сараю, а установка згоріла, замовляли нову.
На сайті Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА вказано: «...о 8-й годині 16 серпня на території ФГ «Полісся-Агро» сталася пожежа господарчої будівлі (21x72 м, стіни залізобетонні, покрівля шиферна). Вогнем знищено 25 т. грубих кормів, пошкоджено покрівлю та перекриття на площі 400 кв, м і обладнання. Причина — коротке замикання електромережі».
— Причину пожежі слідчі ще встановлюють. Електропроводка тут була дуже хороша, повністю нова. Працював фахівець, робив на совість, встановив на все окремі автомати — на доїльну установку свій, на холодильну інший.
ПОДЯКА
Після пожежі багато хто прийшов нам на виручку. Попомагали і грошима і силою. Учора я поїхала в Куликівкуі по бензин для вантажівки, аж дзвонить Саша: «Треба хлопців погодувати на фермі». Я приїхала, а тут трудяться чоловік двадцять! Ми й не кликали — самі поприходили розбирати дах. Я була і здивована, і зворушена.
Цього разу бринзи зробила трохи більше, ніж завжди, — кілограмів 30, бо 19 серпня в нас храмове свято. Після пожежі Саша каже: «Ну що ти тут стоятимеш, тушать, а ти нічим не допоможеш, їдь продавай, бо куди нам те все дівати». То багато людей просто несли мені гроші. Жодна копійка не буде зайвою. Ми підрахували: щоб відновити цей сарай, потрібно до мільйона гривень. Від нашої сім’ї величезна влучність всім, хто прийшов нам на допомогу!
Якщо й ви, шановні наші читачі, хочете і можете долучитися до допомоги трудівникам, які вже вдруге постраждали, ось картка сина Олександра і Оксани Дмитра 4441 1111 5594 2703
— Два роки тому нас понищила війна, а тепер - вогонь... Уже просто руки опускаються, немає сил знову починати все з нуля. Я б усе вціліле розпродала — та й годі.
Але чоловік не хоче, він живе цією справою цілком і повністю. Каже: «Хочу залишити спадщину синові, майбутнім онукам».
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.