Жіночі прикраси, колись давно забуті, але які нині знову впевнено входять у моду, створює дівчина із Розльотів - Настя Гордієнко. На бісер студентка педагогічного вузу всерйоз «підсіла» з початку повномасштабного вторгнення. Для неї це рукоділля - як заспокійливе і ліки від втоми...
Повертає забуту красу
Гердан... Силянка... Для багатьох ці слова маловідомі, але не для жінок- модниць, котрі із багатьох розкішних прикрас перевагу віддають саме національному. То що ж воно таке, гердан і силянка? Це жіночі прикраси з бісеру із строкатим орнаментом і різноманітними відтінками. Здавна в Україні жінки прикрашали такими ажурними кільцями голову та шию, а чоловіки - капелюхи. Найбільш поширеними вони були на Галичині, Буковині та Закарпатті, у той час як на сході України така прикраса була маловідомою. Та час змінюється. Колись давно забуте знову повертається, стає модним, стає цінним, та, як і колись, залишається оберегом. Хтось милується цими прикрасами, одягаючи їх чи-то в свято, чи-то в будень, а хтось навчився створювати цю красу власноруч, вкладаючи у свій виріб і вміння, і час, і душу.
Етнічну біжутерію, створену своїми руками, пропонує поціновувачам усього українського і юна майстриня із Розльотів Настя Гордієнко. На її роботи з бісеру натрапила у соцмережі. Вироби зачарували, вони і спонукали до розмови з Настею, з котрою знайома, до речі, давно. Та про наше знайомство - дещо згодом. Нині знайомство із рукоділлям юної майстрині.
- Що ж надихнуло тебе, Настю, створювати красу із бісеру? - цікавлюся у дівчини.
- Працювати з бісером навчилася ще у школі: у нас був гурток бісероплетіння. Цьому рукоділлю нас навчила Наталія Федосіївна Ященко. Тоді школяркою робила якісь примітивні речі, - чую приємний голос дівчини у слухавці. - Та з початком повномасш- табного вторгнення захотілося знову взятися за бісер. Вільного часу стало більше: навчання - дистанційне, тимчасово була без роботи, бо Чернігів після окупації довго відновлю- вався,повертатися у місто відразу після бойових дій сенсу не було. Та крім того, що бісероплетіння - справа мені до душі, то вона може принести якісь гроші, дивлячись, як ти зможеш себе позиціонувати. Ото вирішила себе спробувати всерйоз у бісероплетінні і почала виготовляти ґердани та силянки. Отож приблизно понад рік роблю ці старовинні жіночі прикраси.
- А де ти шукаєш схеми для своїх робіт: сама придумуєш чи запозичуєш?
- Тема герданів наразі дуже поширена: багато хто із жінок лишився без роботи через війну і почав так само, як і я, виготовляти прикраси: гердани, силянки та продавати свої роботи. У нас дуже багато українських майстринь- художниць, котрі роблять етнічні прикраси. І свої авторські схеми вони або безкоштовно «викладають» у соцмережах, або ж за певні гроші, якщо це досконаліші схеми, цікавіші, з кращими сюжетами. У мене ж більшість схем поки що безкоштовні, але від кожної популярної нині майстрині- художниці у мене також уже по схемці є. Це схеми, зокрема, Ірини Лавришин, Емми Клочанової, Ольги Синюк, Галини Ханаєвої - розповідає Настя.
- Якщо схеми ти можеш використовувати для своїх робіт безкоштовно, то матеріал мусиш купувати. Знаю, бісер зараз дорогий.
- Ой, бісер. Він, справді, дорогий, і в той же час неякісний, - каже майстриня. - Ось, наприклад, із 50-грамової пачки сорок-п'ятдесят відсотків бісеру просто не підходить для роботи, бо він або товщий, або тонший ніж решта намистинок, чи-то кривий- косий. Тому сідаю спочатку його калібрую, відбираю якісний, однакового розміру.
- А скільки грамів бісеру потрібно для класичного гердану?
- З урахуванням нитки, інших кришталиків та бусинок, що теж використовуються для краси, гердан важить десь сто-сто п'ятнадцять грамів.
- А як швидко ти можеш виготовити гердан?
- Якщо бісероплетіння поєдную з іншою роботою, то десь тиждень на виготовлення виробу потрібно.
- Не думаю, що це рукоділля для тебе - це просто заробляння грошей.
- Звичайно ж, ні. Не можу казати, що від цього багато маю. Я ставлю зовсім мінімальні ціни, а подруге, у мене не так вже і багато замовлень, щоб говорити про якісь великі заробітки. Моя справа ще зовсім не розкручена. Я тільки починаю пробувати себе у цьому рукоділлі. Для мене бісероплетіння - це як заспокійливе і ліки від втоми. На роботі втомилася, на парах - взяла у руки бісер і все: я відпочиваю, відключаюся від усіх думок, розслабляюся, отримую насолоду.
Мабуть, зайве говорити, що бісероплетіння - справа дуже копітка, вимагає часу і терпіння, бо ж не завжди все і виходить з першого разу. Та коли є бажання, коли ти гориш своєю улюбленою справою, то бісероплетіння стає якоюсь магією, у результаті якої на світ народжується оберіг- краса, у якому споконвічний український дух.
Дитинство без мами
Ну, а тепер про знайомство з рудокосою майстринею.
Привід для знайомства був дуже сумним. Шість років тому наша газета писала про тата-одинака Ігора Четверика із Розльотів, який сам виховував трьох дітей. Найменша дівчинка - то його рідна кров, дві старші Настя і Катруся - доньки від першого шлюбу його дружини, яка померла молодою. Маму у трьох дівчаток забрала хвороба. Напівсиротами діти лишилися рано. Насті тоді було тринадцять років, Каті - одинадцять, а найменшенькій Ангелінці - лише п'ять років. Та чоловік старших дітей, по суті для нього чужих, в інтернат не здав. Сам піднімав на ноги. Усіх трьох.
Виросли дівчатка. Виросли без мами, її любові, турботи, підтримки, поради. Рано подорослішали. Життя навчило рано приймати серйозні рішення. Настя - героїня нашої розповіді - ще зі школи марила професією учителя. Вступила до чернігівського педагогічного вузу на бюджетну форму навчання. Уже закінчила бакалаврат, отримала диплом історика, археолога та вчителя історії. Нині студентка вчиться на магістратурі, скоро отримає диплом уже викладача історії.
Паралельно з навчанням дівчина працює: хапається за будь-яку роботу, де можна заробити. Настя сама торує дорогу в житті, але при цьому ревно береже родинні зв'язки. У Розльотах буває нечасто. Але у селі залишився її рідний дім, де пройшло дитинство, є бабуся, рідний дядько по маминій лінії. Тож приїздити є до кого в гості. А ще є найрідніші на всій планеті люди - її сестрички. Коли Настя розповідає про них - у її голосі відчувається вселенська материнська любов до своєї Катрусі та Ангелінки. Середульша Катруся теж живе і вчиться у Чернігові. А найменшенька Ангелінка поки що з татом, у якого нова вже родина. Живуть у Вишеньках, а до школи дівча, залюблене у спорт, ходить в Оболоння. Каже найменшенька, що їй добре у новій сім'ї, але дуже скучає за своїми Катею і Настею. А сестрички часто надзвонюють малій, чим можуть допомагають найменшенькій.
- Ми одна без одної нікуди, - каже Настя. - Ми повинні триматися разом, допомагати одна одній. Ми ж свої. На всій планеті - одна одній найрідніші.
Джерело: “Нові горизонти”, Людмила Власко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.