Cтарший солдат Сергій Зеленько із Монастирища загинув 18 липня на Луганщині. Він мріяв повернутися з перемогою, та артилерійський обстріл російських окупантів обірвав його життя. Про героїчного захисника розповіли його мама Галина Олексіївна та сестра Ольга.
Для багатодітної мами 56-річної Галини Зеленько - син-воїн був, у першу чергу, найкращим хлопчиком у світі. І лише після цього - героїчним захисником. Для неї, як і для кожної матері, втрата дитини - момент, коли серце обпалило пе
кельним вогнем болю. Вона намагається жити із цим далі, але це вже зовсім інше життя.
Із Галиною Олексіївною та Ольгою ми говоримо телефоном. На момент розмови мати була у Києві у доньки. Жінка лікувалася у столичному медичному закладі: після загибелі сина в неї здоров’я ще більше почало підводити. Після крапельниць їй лікарі дозволяли ненадовго полишити лікарню, тож вона й приїжджала до доньки, яка разом з іншими своїми братами та сестрою мешкає в Києві. Принагідно пані Галина змогла також зустрітися та обійняти внука - 15-річного Сергієвого сина, який з мамою на декілька днів приїхав з Австрії: повномасштабна війна змусила їх виїхати в іншу країну.
- У мене їх шестеро: дві доньки і чотири сини. Сергій - найстарший, народився у 86-му. За ним - Володимир, вони погодки, рік різниці. Тоді на світ з’явилася Оля, вона з 90-го року, тоді Коля - з 92-го. Далі донька Юлія - з 95-го і Олег - із 99го, - розповідає Галина Зеленько про своїх дітей. - Маю й п’ятеро внуків. Найменшому один рік і шість місяців.
Народився Сергій Зеленько, як і інші його брати та сестри, у Монастирищі. Батьки, прості сільські трудівники, усі свої сили направляли на те, щоб виховати своїх дітей добрими, чемними та працьовитими людьми. Сергій ріс у дружній родині, де підтримували одне одного.
- Я була дояркою, з ранку до вечора на фермі. Діти росли слухняними, чекали мене з роботи, готували їсти. Добре мені допомагали: і город пололи, і косили. З ними не було важко, - зізнається Галина Зеленько. - Мій Сергій дуже не любив як я плачу. Говорив: «Мамо, не плач, все буде добре».
Сергій Зеленько до п’ятого класу гарно вчився, закінчив місцеву школу. Згодом опанував професію зварювальника у Ніжинському профтехучилищі. Не схотів відмінник Сергій продовжувати далі навчання у Харкові, куди його потім направляли, а пішов служити в армію, був у Шостці на Сумщині.Як повернувся - одружився та мешкав і працював у Києві. Але сімейне життя не склалося і Сергій повернувся у рідне село.
- Сергій постійно жив біля мене. Працював різноробочим, - уточнює пані Галина.
Рідні розповідають, що позитивний, спокійний, працьовитий Сергій Зеленько мав добре серце та золоті руки. А в селі без чоловічих рук не обійтися. Постійно допомагав матері, яка одинадцять років тому стала вдовою. Вільний час використовував з користю - дуже любив читати книжки про війну, фантастику.
Потім почалася повномасштабна війна. З 9 лютого 2023 року старший солдат Зеленько пішов воювати.
Звісно, рідні згадують, що намагалися відмовити Сергія, але він твердо стояв на своєму і мав переконливе бажання захищати нашу землю.
- Він швидко пройшов комісію, потім, коли поїхав складати психологічні тести, я просила його аби він їх «завалив», - зізнається мати. - А син каже: «Я кя буду людям дивитися в очі, що я скажу, чому не пішов воювати? Хто тоді захищатиме наших жінок і дітей, якщо ми, чоловіки, відмовлятимемося йти на війну?».
Сергій півтора місяця був на навчаннях у Гончарівському. Розповідав, що там було важко, проте він зміг успішно пройти фізичну підготовку та скласти екзамени. На одну добу заїхав із побратимами додому.
- П’ятеро хлопців було. Сергій з ними здружився у Гончарівському. Я пригостила. Їм, до речі, у нас сподобалося. Обіцяли після перемоги знову завітати... Але мені відомо, що з них лише один наразі живий залишився...
Як розповідають рідні, Сергія Зеленька одразу направили у Куп’янськ на Харківщину. Потім - на Луганщину.
Галина Олексіївна весь час була на зв’язку з сином та постійно молилася за нього.
- Коли був на фронті, переписувався зі мною до останнього, - каже мати Сергія. - Пам’ятаю, 16-го липня написав повідомлення: «Мамо, я йду на «роботу», там буду три доби. Я розуміла про що мова. Ще вибачався, що не зможе мене завтра, тобто 17 числа, привітати з днем народження.
Три доби минуло, чотири... Тиша. Сергій не виходив на зв’язок. Всі сподівалися, що телефон його мовчить через те, що й досі на «роботі». Проте материнське серце почало відчувати тривогу і біду.
- Це було 21 липня. Я вибирала цибулю. Зайшла у хату, сіла на дивані відпочити. Відчиняються двері в шафі і випадає одяг Сергія, що він востаннє одягав, коли після Гончарівського приїжджав додому, - ділиться спогадом пані Ганна. - Я починаю ридати, бо розумію, що його вже немає.
Рідним сповістили лиху звістку: Сергій загинув 18 липня. Життя воїна обірвалося у бою з окупантами поблизу Новоселівки на Луганщині.
- Брат загинув тоді, коли разом з іншими військовими повертався із бойового завдання. Вони потрапили під мінометний обстріл - нам це повідомив його командир, - додає Ольга, сестра Сергія. - Він отримав багато осколкових поранень несумісних із життям.
Потрібно було їхати у Прилуки на впізнання. Але мати ніяк не могла прийняти втрату сина. Не вірила до останнього, доки не побачила його тіло.
- Їздив на впізнання брат мого чоловіка. Він говорив, що у Сергія дуже постраждала спина, голова і щелепа - вона була зашита, - каже Ольга.
Сергій мав величезну мотивацію повернутися, адже на нього чекала уся родина: матір, сестри та брати. Вони теж чекали на найшвидшу зустріч.
- Він все мені говорив, що коли війна закінчиться, то хоче поїхати на море. Це була його мрія, - плаче мати. - Тяжко без сина.
Через три чи навіть чотири дні після похорону Галині Олексіївні наснилося як її обіймає Сергій і дякує за те, що його могила на центральному кладовищі.
- Уві сні він мені каже: «Я тепер бачу хто куди йде, хто куди їде, бо мені тут видно усіх», - ділиться мати захисника. - Я прошу щоб знову приснився, але більше він мені не сниться.
- Для всієї нашої родини це велика втрата, - говорить Ольга. - Наче вирвали шматок серця. Брат постійно перед очима.
Ціна, яку ми платимо за незалежність - надзвичайно велика. Тож кожен із нас щодня має робити все можливе, аби зберегти якомога більше життів українців: донатити, волонтерити, працювати на інформаційному та культурному фронтах тощо. Це найменше, що ми можемо зробити у пам’ять про всіх полеглих Героїв.
Світлана Череп, “Трудова слава”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Зеленько, Монастирище