У медсестри Ніни Левадньої чоловік та син — воюють за Україну
За кожним солдатом, кожним офіцером, кожним українським воїном стоїть водночас сильна і тендітна жінка - мама, яка його ростила. Вона, незважаючи на біль, тривогу і розлуку, зрозуміла його вибір. А зробити це може лише героїчна жінка. У Ніни Левадні із Монастирища захищають нашу славну неньку Україну і чоловік, і син. їй удвічі важко. Й під час нашої розмови жінка ледь стримує емоції, коли розповідає про те, як це водночас бути мамою та дружиною воїнів-захисників.
На подвір’ї 52-річної Ніни Левадньої повно квітів: впадають в око нарциси та тюльпани, пелюстки яких від сонячного дня стали ще яскравішими. Ось-ось розцвітуть й інші квіти. І травневі клумби заграють розмаїттям фарб та ніжними тонами.
- Я люблю квіти. А їх ще із самого дитинства любить мій Саша. Зараз йому 33 роки. Він купив хату в Ічні, і там теж повно квітів повисаджував. Серед них більше ста штук лілій, - проводить екскурсію по подвір’ю Ніна Володимирівна і підходить чи не до кожної клумби. - Ось мої півонії. Це росте черемша, поряд - конвалії.
Потім пані Ніна веде до саду, який весь стоїть у білому цвіті. Розповідає, що її чоловік Володимир постійно доглядав за цим садом, бо дуже хотів, щоб кожен куточок власного подвір’я був затишним і йому з дружиною, і дітям, і внукам. Словом, Левадні обожнювали своє життя та тішилися родинному затишку. Але через росію Ніна живе у розлуці з чоловіком, бо він пішов воювати. І син теж.
Ніна Левадня плаче, коли згадує про те, що Володимир та Олександр після повномасштабного вторгнення ворога одразу прийняли рішення захищати країну. Як-не-як війна. Тому пані Ніна повинна була змиритися і відпустити. По-іншому не могло й бути, хоча боїться за них.
Попри хвилювання, потрібно жити далі. Ніна Левадня розповідає, що наразі працює медичною сестрою в інституті серця у Києві. Проте багато років віддала своїй професії медикині у рідному Монастирищі. Коли потрапила під скорочення, вирішила поїхати на роботу до столиці. Там вже два роки. Й теплим словом моя співрозмовниця відгукується про свій колектив. Каже, що, мабуть, їй Бог допомагає, бо її завжди оточують лише хороші люди.
- Але особливо важко було працювати тоді, коли до нас привозили поранених. Вони ще діти, зовсім молоді... Я не мала права плакати, ледь стримувалася, щоб не показати свої емоції та не просльозитися, - зізнається жінка-медикиня.
Незважаючи на інвалідність, чоловік пішов добровольцем
Війна для 55-річного Володимира Леваднього розпочалася ще у 2014 році. Тоді понад півроку брав участь в АТО на сході країни, пішов добровольцем.
- Прослужив трохи, потім почав проходити медкомісію - і йому вже не дозволили воювати: списали. Бо після тяжкої побутової травми мав інвалідність третьої групи. Переніс складну операцію, - зазначає дружина. - Тож після піврічної служби в АТО повернувся додому та влаштувався у Монастирищі охоронцем у СТОВ «Інтер».
Однак повномасштабна війна знову зашнурувала берці на ногах Володимира Леваднього.
- 24 лютого 2022 року ми зрозуміли, що відбувається щось серйозне. Але вірити не хотілося. Наступного дня я збиралася маршруткою їхати на роботу у Київ. Працюю добу через три. Але вже не змогла виїхати - рейси відмінили. Чоловік відвіз мене автівкою до Ніжина, на електричку. Так я й доїхала, - згадує перші дні Ніна Левадня. - Проте додому змогла повернутися десь через місяць. Вже хотіла пішки йти - так рвалася до родини.
Ії серце розривалося на шматки, коли дізналася, що по селу їздять російські танки, адже вдома зосталися не тільки чоловік, а ще й зі столиці приїхала з трьома дітьми менша донька, 30-річна Валентина - вирішили, що їм тут буде безпечніше.
А Володимир Іванович не міг сидіти, нічого не роблячи, бо у дім постукала війна. Він з перших днів поїхав у військкомат та записався добровольцем у ЗСУ. Доки чекав, коли заберуть воювати, разом з земляком Володимиром Голубовським
та іншими односельцями організовували місцевих людей на чергування по селу, рахували ворожу техніку та передавали дані про її місце розташування «куди треба». Ризикуючи власним життям, привозили односельчанам і продукти. А восени Володимир Левадній разом зі своїм товаришем Володимиром Голубовським пішли воювати вже «серйозно».
- Володимир був під білоруссю, на блокпостах. Потім знову кудись перекинули, - зазначає жінка. - Перед Новим роком приїжджав у відпустку. Навіть із сином змогли побачитися, бо той теж був у відпустці. Телефонує часто, адже знає як я хвилююся.
Син на війну приїхав з-за кордону
- Перед вторгненням Саша був на заробітках у Польщі. Мав хорошу роботу. Вже там і карту побиту у березні 22го очікував отримати. Але як тільки-но дізнався, що Україну бомблять, і батько вже записався у добровольці, почав рватися сюди, на війну. Він навіть у армії не був, а тут - на війну. «Мамо, а хто, як не я? Це мій вибір. Батько йде, а я тут сидітиму? Буду теж захищати Батьківщину». Я почала плакати, - пригадує пані Ніна. - Потім син сказав, що навіть коли не пускатиму, то все одно не змінить свого наміру. Тож я прийняла його рішення.
Сашко стримав своє тверде слово та, повернувшись з Польщі, поїхав не додому, а одразу пішов до Житомирського військкомату, звідти, взявши до рук зброю, став на захист країни. Він служить у ССО і, пройшовши відповідну підготовку, вже встиг побувати на всіх «нулях», де точилися важкі бої.
Олександр за можливості телефонував додому, але ці розмови відбувалися короткі, по суті. Казав, що не можна нічого ні розповідати, ні навіть фотографуватися. Бувало, що добу не виходив зв’язок, й тоді Ніні Володимирівні, здавалося, що від переживань за сина просто зійде з розуму. Єдине, що живий, здоровий, що все добре - і матері вже на душі ставало легше.
- У Саші завжди все добре, що б не було. Його медаллю «за мужність третього ступеню» нагородили. Це за Херсон. Він пройшов усю Херсонську область. - стверджує Ніна, а потім знову починає плакати. - Знаю, що між Бахмутом і Соледаром з побратимами ледь вибралися з оточення. Декілька днів без води та їжі, по посадках. Там такі обстріли... Був у пеклі.
Взимку цьогоріч Олександр Левадній потрапив у госпіталь: відкрилася виразка шлунку, ще й отримав контузію. Декілька місяців Сашко побув удома: бо після лікування проходив реабілітацію, тож мати раділа, що часто бачилися. Але днями знову стане на захист нашої країни. І материнське серце вкотре розриватиметься...
«Відволікаюся вишиванням та в’язанням. А моя розрада — внуки»
Ніна Левадня каже, що її розрадою є малі внуки. Донька наразі у декретній відпустці, тому часто з дітьми приїжджає в село, до рідної хати та на дачу, бо тут їм найбільше подобається. І пані Ніна починає усміхатися, коли згадує про внуків. її очі наповнюються ніжністю, коли розповідає про сина та чоловіка. Вони сяють, коли розповідає про своє захоплення квітами, вишивкою бісером, в’язанням - це допомагає їй триматися та відволікатися від негативних думок. Намагається сховати тривогу, коли усвідомлює, що син знову ось-ось поїде воювати.
... Можна тільки уявити, що зараз переживають українські матері, що в них на серці. Скільки сліз виплакали. Скільки молитов проказали перед святим образом Богородиці! Однак з упевненістю можна сказати, що кожна з них пишається своєю дитиною та переконана у Перемозі.
Ніна Левадня, як і тисячі матерів в Україні, не сидить, склавши руки. Вона другий рік в’яже нашим бійцям шкарпетки: взимку - тепліші, а тепер, коли весна - із тонших ниток. Щоб зручно та комфортно було захисникам.
- Взялася за шкарпетки - вони потрібніші. Тож поки що полишила вишивання, - ділиться Ніна Володимирівна й показує у оселі вишиті рушники на іконах. Це, каже, її роботи. Потім виносить із іншої кімнати дві ікони, - Я їх вишила бісером для Саші. Він мріє про свою родину. А коли одружуватиметься - благословлятиму цими іконами. І рушник йому на весілля теж довишиваю. Зараз головне, щоб скоріше війна закінчилася та всі воїни додому повернулися.
Сьогодні, як ніколи, болить, материнське серце, чия дитина знаходиться у зоні бойових дій. Пече у грудях матерів, які втратили своїх дітей у цій війні. А ще пронизує несамовите почуття провини, що не вберегла, не порятувала. А скільки матерів та дружин чекають на своїх чоловіків, синів та доньок, які стали на захист нашої крани, кожного з нас.
Ніна Левадня переконана, що молитва захищає наших хлопців. І усіх матерів та дружин, заспокоює: «Тримайтеся, чекайте, моліться і не втрачайте надії. Нашим рідним захисникам ще важче, ніж нам. Все буде добре. І неодмінно буде наша Перемога.»
Світлана ЧЕРЕП, "Трудова слава"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: медсестра, Ічня, Левадня, Монастирище