Довго зважувалася, щоб запросити на розмову вдову загиблого захисника Половка Сергія. Розуміла - розмова буде важкою. Та виявилося, що чим далі від трагічного дня, тим молодій жінці стає все важче: поступово приходить усвідомлення, що їхньому щасливому життю уже не повернутися, і Сергія, який робив їхні стосунки такими, на жаль, уже не підняти з могили.
- Наше знайомство почалося із пере писок. Це був 2019 рік, - розпочала розповідь Яна Половко. - Я на той час працювала у Польщі. Він мене привітав із Водохрещем СМСкою, я відповіла. Стали спілкуватися. А з першої відеорозмови зрозуміла, що це моя людина. Додому повернулася 7 березня і цього дня ми з ним зустрілися. І більше не розлучалися. Я пішла працювати на касу в АТБ, Сергій після чотирьох років роботи в «Електрокараті, повернувся на «Сідко».
Жити стали у батьківській хаті Половків. На той час ні батька, ні матері уже не було. Хлопцю було 17 років, як померла мама, і вони з меншим на десять років братом залишилися під опікою тітки. У молодої сім’ї було багато планів, що зробити, посадити. Яна розповідала, що чоловік дуже любив квіти, любив працювати у саду, а ще він мав талант до ремонту - ремонтував мотокоси, бензопили. Обоє робили свій рай власноруч.
У квітні 2020 року у пари народився синочок Артурчик. У Сергія це була друга дитина, і як сказала Яна, тому він дуже хотів дівчинку, бо, мовляв, хлопчик у нас уже є - Олексик. Вони так завжди і говорили, що у них двоє дітей.
Здавалося, що може завадити їхньому щастю? Обоє палко кохали, шанували та підтримували одне одного. Мріяли народити другу спільну дитину. Та прийшла велика війна.
З першого дня збирався на війну
З першого дня Сергій збирався йти до військкомату. Тому великих зусиль Яні вартувало утримати його від цього. Через це подружжя часто сперечалося. У кожного були свої доводи:
- Що я скажу сину, якщо він мене запитає, де я був під час війни? - переконував він Яну у правильності свого вибору.
- А що я скажу йому, якщо тебе не стане? - відповідала Яна, ще не знаючи, що така доля уже їй судилася.
- Скажеш, що я загинув як герой, - ніби у воду дивився Сергій Половко.
У лютому 2023 року він все-таки отримав повістку, як того хотів. Міг би зайти у магазин і не потрапити на очі працівникам військкомату, але він уже все вирішив. І коли Яна вийшла з магазину, він показав повістку. 17 лютого виїхав у військову частину в Чернігів. Спочатку стояв на кордоні біля Мохнатина. З ним службу ніс і його побратим з Іваниці Михайло Швецов. Вони разом проходили медкомісію і разом потрапили в одну частину. У Половка були відмінні показники по службі і якби була вища освіта, то його могли б направити на навчання за кордон.
На нулі
А вже у квітні їх підрозділ з-під Мохнатина перекинули під Бахмут. Перед від’їздом у гарячу точку вони з Михайлом приїхали додому, щоб побачитися з рідними та залишити деякі речі та авто Мишкове.
22 квітня були уже під Бахмутом у складі 54 бригади. Перший бій тримали у кінці квітня. Доки вони були «на нулі» Яна нетерпляче чекала звістки від Сергія і молила Бога про захист чоловіка та усіх захисників.
- Було дуже важко. Це не можна передати словами. Коли у тебе забирають твою опору, ти не знаєш як жити...
Надія оживала щоразу, як Сергій обзивався. Іноді міг сказати декілька слів, іноді просто ставив плюсики. Так було, зокрема, як в одному з боїв загинув їхній командир, а ротного поранили. Тоді Сергій дуже тяжко переживав. Не хотів говорити і просто ставив плюси.
Після боїв з великими втратами військовим зазвичай давали коротке відрядження. А у цей час проводили перегрупування підрозділів. Але через те, що командир був 200-им, а ротний 300-им на верху довго визначалися із заміною, тому поїздка додому затрималася та скоротилася у часі. Тож Сергію дали на відпустку лише три дні з дорогою.
Коротка остання зустріч
30 травня він приїхав додому. Яна не впізнала свого рідного: він дуже схуд, змарнів і весь час мовчав. У нього змінилося ставлення до життя. Мабуть, через пережиті втрати Сергій боляче сприймав безтурботне життя у мирних містах. Він не міг зрозуміти: чому тут весело, коли там масово гинуть військові за наше ж благополуччя.
- Сергій обійшов двір, город. Похвалив мене за порядок. Говорив, що де зробити. Він ніби востаннє давав наказ. Але я ще жодного його не виконала.
Назад Сергій Половко повертався наступного дня, 1 червня. Проводи були надто важкими для всіх. До автобуса виїжджали аж у Пирятин. Яна всю дорогу плакала, тому він сказав, що більше таких проводів не буде. Він ще не знав, що через одинадцять днів він загине.
Уже на Донеччині Сергій, який мало вірив у Бога до війни, сказав Яні, що хоче обвінчатися з нею.
- Я запитала його навіщо. «Я цього хочу», - відповів він. - Бо як мене не стане, хочу знайти тебе на тому світі». Оце й усі наші плани, бо планувати Сергій не любив і не хотів.
4 червня їх знову повели у бій. У Мохнатині військовий був кулеметником, а на сході його зброєю став гранатомет. Зв’язку не було до 9 червня. Потім зателефонував і сказав, що його не буде на зв’язку тиждень, а мо і більше. Сказав, що кохає. Останніми його словами було: «З тобою я став щасливим. Ти мені подарувала сімейний затишок». Опісля Яна йому писала, але він уже не відповідав.
У день смерті відчувала велику тривогу
12 червня Яна прокинулася із великою тривогою. Вона взяла телефон: «Сергію, ти де?» Ніби він міг її почути. Але телефон мовчав, а гнітюче відчуття не відпускало. Цілий день тугий обруч стискав її тіло і душу, не відпускаючи до вечора.
Наступного дня стало легше. Яна знову написала звичні «Доброго раночку!» і чекала дзвінка - і так щодня, аж до страшної звістки. 18 червня прийшла її сестра Юля і розповіла нібито нашому ічнянцю у Ніжині водій автобуса (якого саме, Яна не знає) сказав, що 54-ту бригаду розбили під Яковлівкою і серед загиблих є ічнянець Сергій Половко.
Перше, що Яна зробила - зателефонувала у частину. Чоловік по той бік зв’язку підтвердив, що Половко Сергій Олександрович загинув під час виконання бойового завдання.
- Наступного дня до мене приїхали з військкомату та міської ради і вручили сповіщення про загибель чоловіка. Та я все одно не вірила. Чекала, що мені скажуть, що помилилися і він живий, - крізь рясні сльози продовжує розповідь Яна.
Зараз родині відомі дві версії загибелі батька і чоловіка: перша, що він загинув від прямого влучання у БТР при наступальних діях. Екіпаж БТРу згорів заживо, а їх із побратимом відкинуло вибуховою хвилею. За іншою версією, він з побратимами загинув від обстрілів в окопі. Проте родина притримується швидше першої версії, бо більше ознак вказує на це.
Та якою б смерть воїна не була, життя він віддав за Україну, за її незалежність, мир і наш спокій. За своїх рідних, кохану дружину і дорогих синочків. Виконав до останку свій святий обов’язок - захищати рідну Батьківщину.
На могилу «брата» приїздив Михайло Швецов. Якщо до їхньої зустрічі у Яни ще грілався якась надія на дивовижне повернення Сергія, то Михайло її розвіяв. З того пекла назад повернутися можна або 300-им, або 200-им - втрати нереальні. Та і Сергій їй якось сказав, що на війні для піхоти місяць прожить - це уже багато. Тому ніколи не говорив, що все буде добре.
Ненавиджу росіян і сина виховаю так
- Я нікого не виню у смерті Сергія. Звинувачую лише росіян. Я їх ненавиджу і сина буду так виховувати, щоб ненавидів цих руських. Я обов’язково Артурчику розповім, хто убив його батька. І Олексику розповім, яким був його тато. Про це просив Сергій.
22 червня відважного воїна, мужнього захисника з усіма військовими почестями поховали у рідній землі, за яку він боровся з ненависним ворогом. Прощання відбулося біля каплички Героям, а потім траурна процесія рушила до місця останнього спочинку Сергія Половка. Попрощатися із героєм прийшло багато людей, бо в Ічні його знали і любили за порядність, людяність, доброту, щирість...
- Таких, як Сергій більше немає і не буде, - переконана молода вдова.
Яна Половко з болем говорить, що минуло більше місяця від його смерті, а вона не знає як жити далі - їй усе нагадує про Сергія і від цього стає неймовірно боляче. Поки що вона ще не знайшла сил протистояти великому горю. Та яким би важким воно не було, у неї є маленька копія її Сергія, і він допоможе їй стати на ноги. Допоможе бути сильною за двох: за себе і Сергія, якому навічно залишилося 34 роки.
Ніна Наливайко, «Трудова слава»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.