Про те, що за підсумками 2022 року Надія Таратухіна посіла перше місце в рейтингу тренерів Чернігівщини, стало відомо невдовзі після того, як її вихованці (віком 13-16 років) повернулися додому в Мену з цьогорічного — січневого — чемпіонату нашої області, який проходив у Броварах. Там вони вибороли 16 медалей: 6 золотих 7 срібних і 3 бронзових. Надія Таратухіна — одна з двох їхніх тренерів. Друга — Ірина Терпицька.
На фото Надія Петрівна з колишньою вихованкою — чотириразовою паралімпійською чемпіонкою Оксаною Зубковською
Надії Петрівні 76 років. 52 з них вона незмінно на тренерській роботі в Менській ДЮСШ — відколи приїхала сюди працювати після закінчення факультету фізвиховання Черкаського педінституту. Усе життя — свідчення того, як багато можна досягти без зв’язків і протекцій, покладаючись тільки на власні сили.
Вона народилась у Чернігові. Батьків не пам’ятає: вони були репресовані в кінці 40-х. У ранньому дитинстві замість тата з мамою були вихователі Краснохутірського дитбудинку, у шкільні роки — вчителі Черешенської школи-інтернату. Один із них — учитель фізкультури, у минулому боксер, Василь Афанасенко — заразив свою ученицю не тільки спортом, а й волею до перемоги. Уже з 8-го класу вона брала участь у чемпіонатах України з легкої атлетики (найкращих результатів досягала у штовханні ядра та метанні диска). Готувалася до змагань самотужки — тренерів в інтернаті не було. Запозичувала — по крихтах — техніку виконання у провідних спортсменів, яких показували в коротких сюжетах кіножурналу «Радянський спорт». Запам'ятовувала фрагменти їхніх виступів і безліч разів повторювала. У студентські роки можливостей стало більше. А з ними й перемог.
Працюючи в Мені, Надія Таратухіна у 1973 році стала першим серед жінок Чернігівщини майстром спорту СРСР із легкої атлетики, а в 2012-му заслуженим тренером України.
Надія Таратухіна на змаганнях зі штовхання ядра, 1973 рік
Серед її вихованців минулих років — чотириразова паралімпійська чемпіонка зі стрибків у довжину Оксана Зубковська. Серед недавніх — теж претенденти на олімпійські п’єдестали. Один із них — Станіслав Чирва. У 2020-му на Чемпіонаті України з легкої атлетики серед юнаків 2005-2006 років народження Станіслав установив новий рекорд Чернігівської області в метанні диска (з результатом 50 м — рекорд України в такій віковій категорії тоді був 60,58 м).
- На таку відстань диска ще не метав жоден спортсмен цієї вікової категорії за всю історію легкої атлетики Чернігівщини, — з гордістю сказала тоді Надія Петрівна, пророкуючи своєму вихованцю майбутні спортивні досягнення.
І не помилилася. Одне з останніх було минулорічного вересня — перемога на Чемпіонаті України з легкої атлетики серед юніорів. Це був тільки перший місяць навчання Станіслава у Київському спортивному коледжі імені Івана Піддубного, а підґрунтя перемоги було закладене в Мені.
Ангеліні Шепель усього 14, а вона вже дворазова чемпіонка України у штовханні ядра. Слід зазначити, що на чемпіонатах Чернігівської області вихованці Надії Таратухіної в основному виборюють перші та другі місця.
На жаль, здобувати спортивні перемоги деяким із них завадило повномасштабне вторгнення рф — сім’я Надії Лактюшиної (чемпіонки України з бар’єрного бігу) виїхала до Швеції, Вікторії та Юрія Майстренків — до Львова, а брат і сестра — дуже перспективні легкоатлети (зі стрибків у висоту).
- Зараз Надія Петрівна працює в Чернігівській обласній дитячо-юнацькій спортивній школі - на щастя, на базі Менської ДЮСШ. Тож до плеяди чемпіонів, яких вона вже виховала, і далі додаватимуться наші, менські. Це — людина-легенда, — говорить про тренера начальник сектора фізичної культури і спорту Менської міськради Олександр Карпенко — У неї надзвичайна харизма і сталева воля.
Схоже доводилося чути й від інших менян. Деякі (особливо колишні вихованці тренерки) говорили про неї як про кумира — із захопленням і детально: як піднімається до себе (після смерті чоловіка живе із сином) на третій поверх ступаючи через сходинку, а ранок починає із шахів (грає і з сином, і сама із собою), з розтяжок та віджимань, а ще — не визнає мобільних телефонів.
- Вони - перший ворог дитячого здоров'я, - переконує. Натомість захоплює учнів (наймолодші — 4-класники) спортом. Ненав’язливо і без обіцянок легких перемог:
- З кожною дитиною треба говорити, щоб вона усвідомила, для чого їй легка атлетика.
Для неї ж спорт завжди був синонімом самого життя. Він учив не здаватися і давав натхнення. Тому вона і в 76 не лише затребувана і шанована як фахівець, а ще й найкраща.
Джерело: газета "Гарт" від 02.02.2023, Марія ІСАЧЕНКО, фото з сайту "Сусіди-Сіті"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Таратухіна, тренерка, Мена