У Мені нікому лікувати інсультних пацієнтів
У Менській лікарні перестали приймати хворих з інсультами, їх доправляють до Чернігова чи Корюківки. Для пацієнтів із віддалених населених пунктів це неабиякий мінус, адже ефективність лікування та реабілітація великою мірою залежать від швидкості надання медичної допомоги.
Така ситуація виникла через те, що звільнився Всеволод Половець, фахівець з лікування інсультів. Знайти лікаря-невролога, який би замінив Всеволода Васильовича, на цей час не вдалося. І хоч інсультне відділення працює, зараз там — тільки пацієнти з іншими патологіями нервової системи.
Воно було створене минулорічного листопада. Проголосувати за це депутатів міськради спонукала невтішна статистика: за неповних 11 місяців 2023-го в Менській лікарні (тоді в медзакладі було терапевтичне відділення з неврологічними ліжками) пролікувалося понад 260 хворих з інсультами. Нове відділення — на 25 ліжок — вирішили створити на базі пологового.
Останнє відстоювали як могли — міськрада навіть оголосила про доплати жінкам, які народжуватимуть у Мені. Але це не допомогло — у 2023 році лікарня не отримала від НСЗУ відповідного пакета медичних гарантій, тож за кожні пологи держава платила закладу лише 8 тис. грн — як за терапевтичні послуги. А якби пакет був, оплата складала 615 тис. грн. Але для цього треба було приймати не менш ніж 150 пологів за рік. А їх було лише близько 50. Такий показник не виправдовував затрат — відтоді мешканки громади народжують в інших лікарнях.
Завідувачем інсультного відділення був призначений лікар-невролог першої кваліфікаційної категорії Всеволод Половець, Відгуки пацієнтів про нього лише схвальні. Але недавно він зробив вибір не на користь Менської лікарні.
Кадровий дефіцит лікарів — не новина. їх Менська громада, як і інші, вже не перший рік намагається заохотити житлом.
У 2020 році ключі від квартир у новобудові вручили двом анестезіоло- гам, двом терапевтам, двом хірургам. Після повномасштабного вторгнення в лікарні почав працювати хірург Сергій Кацарський, який переїхав сюди з Донеччини.
— Зараз він став на захист країни, — говорить секретар міськради Юрій Стальниченко. — Інший новий фахівець — сімейний лікар Микола Глущенко (він переселився в Мену з Бердянська) — отримав квартиру, працює.
У бюджеті ми плануємо виділення коштів на забезпечення лікарів житлом. Зараз триває ремонт у квартирі, яку ми запропонуємо одному з них.
Міськрада також створює проекти для залучення грантів на розвиток медичної галузі громади. Так, на початку цього року завдяки перемозі в проекті USAID «Підтримка реформи охорони здоров'я» на відновлення Менської амбулаторії загально? практики — сімейної медицини отримано 7813 000 грн (співфінансування з місцевого бюджету — 1,5 млн грн). Ці гроші використовуються на закупівлю медичного обладнання, утеплення фасаду, заміну системи опалення, ремонт внутрішніх приміщень тощо.
А недавно завдяки перемозі в конкурсі від ГО «Екоклуб» у лікарні запустили в експлуатацію власну гібридну сонячну електростанцію. Основні кошти — 50 тис. євро — надала німецька компанія ОХ2. (співфінансування з бюджету громади — 247 тис. грн).
Панелі потужністю 40 кВт здатні забезпечувати електроенергією хірургію з операційною, приймальне, діагностичне, реанімаційне, терапевтичне, реабілітаційне та інсультне відділення. Та коли останнє запрацює на повну, поки що не відомо.
До теми
Згідно з офіційною статистикою, і Україні щороку стається понад 100 исяч інсультів. Більш ніж третина і них — у людей працездатного віку. Через війну інсульти «помолодшали» ще більше — орієнтовно на 10-15 років.
30 відсотків хворих помирають 'продовж перших 30 днів, 40 відсотків — протягом року від початку» захворювання. 20 відсотків стають залежними від сторонньої допомоги. І лише близько 10 відсотків повертаються до повноцінного життя.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Мена, інсульти, лікар-невролог